<p>ابوالفضل زرویی نصرآباد مشهور "__ملانصرالدین__" در 15 اردیبهشت سال 1348 در شهر "تهران" به دنیا آمد. وی پس از سپری کردن تحصیلات مقدماتی و متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و نهایتا دانش خود را تا مقطع کارشناسی ارشد رشته "زبان و ادبیات فارسی" ارتقاء داد. سال 1368، زرویی نصرآباد کار مطبوعاتی و فرهنگی خود را آغاز کرد. وی با نام هایی چون "چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدل"1 در نشریات "گل آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی، بانو، جستجو،عروس و..." به فعالیت پرداخت. از جمله آثار زرویی نصرآباد می توان به "تذکره المقامات، افسانه‌‌های امروزی، وقایع نامه طنز ایران و غلاغه به خونش نرسید" اشاره کرد. 10 آذر سال 1397، ابوالفضل زرویی نصرآباد در سن 49 سالگی بر اثر عارضه قلبی در شهر "احمد آباد مستوفی" واقع در استان "تهران" درگذشت.</p>

ابوالفضل زرویی نصرآباد مشهور "__ملانصرالدین__" در 15 اردیبهشت سال 1348 در شهر "تهران" به دنیا آمد. وی پس از سپری کردن تحصیلات مقدماتی و متوسطه موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و نهایتا دانش خود را تا مقطع کارشناسی ارشد رشته "زبان و ادبیات فارسی" ارتقاء داد. سال 1368، زرویی نصرآباد کار مطبوعاتی و فرهنگی خود را آغاز کرد. وی با نام هایی چون "چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدل"1 در نشریات "گل آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی، بانو، جستجو،عروس و..." به فعالیت پرداخت. از جمله آثار زرویی نصرآباد می توان به "تذکره المقامات، افسانه‌‌های امروزی، وقایع نامه طنز ایران و غلاغه به خونش نرسید" اشاره کرد. 10 آذر سال 1397، ابوالفضل زرویی نصرآباد در سن 49 سالگی بر اثر عارضه قلبی در شهر "احمد آباد مستوفی" واقع در استان "تهران" درگذشت.


-معاون سردبیر و عضویت در هیات تحریریه هفته نامه گل آقا از سال 1369<br>-سردبیر ماهنامه گل آقا در بین سال‌های 1370 تا 1371 <br>-دبیر اجرایی سالنامه گل آقا در بین سال‌های 1373 تا 1376 <br>-دبیر سرویس طنز روزنامه همشهری در بین سال‌های 1371 تا 1372 <br>-طراحی و نگارش برنامه های متعدد رادیویی و تلویزیونی از سال 1377 <br>-بنیانگذار و مدیر دفتر طنز حوزه هنری در بین سال‌های 1378 تا 1383 <br>-بنیان گذار و دبیر نخستین جشنواره طنز دانشجویان سراسر کشور از سال 1379<br>-همکاری با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از سال 1380 <br>-بنیان گذار نخستین شب شعر طنز در ایران با نام "در حلقه رندان" از سال 1380<br>-بنیان گذار نخستین شب نثر طنز ایران "شب خلوت" از سال 1381<br>-بنیان گذار دبیر نخستین جشنواره بین المللی طنز ایران در سال 1382<br>-تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1385<br>-برگزاری نشست‌های تخصصی بازخوانی متون کلاسیک طنز در کانون ادبیات ایران از سال 1388<br>-طراحی و افتتاح شب های شعر طنز در بیش از 10 استان کشور<br>-داوری ادوار مختلف جشنواره‌های مطبوعات، جشنواره‌های متعدد دانشجویی و عضویت در شورای برنامه ریزی و داوری جشنواره‌های طنز تهران، شعر محلی و طنز کرمان و...<br>-برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای متعدد در دانشگاه‌های سراسر کشور و ایراد سخنرانی در مراکز فرهنگی و هنری با موضوعات گوناگون و مرتبط با طنز.

-معاون سردبیر و عضویت در هیات تحریریه هفته نامه گل آقا از سال 1369
-سردبیر ماهنامه گل آقا در بین سال‌های 1370 تا 1371
-دبیر اجرایی سالنامه گل آقا در بین سال‌های 1373 تا 1376
-دبیر سرویس طنز روزنامه همشهری در بین سال‌های 1371 تا 1372
-طراحی و نگارش برنامه های متعدد رادیویی و تلویزیونی از سال 1377
-بنیانگذار و مدیر دفتر طنز حوزه هنری در بین سال‌های 1378 تا 1383
-بنیان گذار و دبیر نخستین جشنواره طنز دانشجویان سراسر کشور از سال 1379
-همکاری با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از سال 1380
-بنیان گذار نخستین شب شعر طنز در ایران با نام "در حلقه رندان" از سال 1380
-بنیان گذار نخستین شب نثر طنز ایران "شب خلوت" از سال 1381
-بنیان گذار دبیر نخستین جشنواره بین المللی طنز ایران در سال 1382
-تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1385
-برگزاری نشست‌های تخصصی بازخوانی متون کلاسیک طنز در کانون ادبیات ایران از سال 1388
-طراحی و افتتاح شب های شعر طنز در بیش از 10 استان کشور
-داوری ادوار مختلف جشنواره‌های مطبوعات، جشنواره‌های متعدد دانشجویی و عضویت در شورای برنامه ریزی و داوری جشنواره‌های طنز تهران، شعر محلی و طنز کرمان و...
-برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای متعدد در دانشگاه‌های سراسر کشور و ایراد سخنرانی در مراکز فرهنگی و هنری با موضوعات گوناگون و مرتبط با طنز.


-برنده سرو بلورین نخستین جشنواره شعر فجر به عنوان برترین شاعر طنزسرای پس از انقلاب اسلامی (این سرو بلورین در مراسم سالگرد در گذشت زنده یاد کیومرث صابری فومنی (گل آقا) به نشان قدردانی تقدیم مزار این بزرگمرد شد.)<br>-دریافت سرو بلورین تقدیر از سومین جشنواره شعر فجر (سی امین سالگرد پیروزی انقلاب) در رشته شعر طنز.

-برنده سرو بلورین نخستین جشنواره شعر فجر به عنوان برترین شاعر طنزسرای پس از انقلاب اسلامی (این سرو بلورین در مراسم سالگرد در گذشت زنده یاد کیومرث صابری فومنی (گل آقا) به نشان قدردانی تقدیم مزار این بزرگمرد شد.)
-دریافت سرو بلورین تقدیر از سومین جشنواره شعر فجر (سی امین سالگرد پیروزی انقلاب) در رشته شعر طنز.


برخی از آثار ابوالفضل زرویی نصرآباد عبارتند از:<br>-تذکره المقامات<br>-افسانه‌‌های امروزی<br>-وغیره<br>-اندر حکایت شیرین بیمه<br>-این مرد مشکوک<br>-اصل مطلب (مجموعه شعر طنز)<br>-یک بغل کاکتوس (100 شعر طنز)<br>-وقایع نامه طنز ایران (کار مشترک او و خانم فریبا فرشادمهر)<br>-کتاب گویای با معرفت های عالم (اولین آلبوم صوتی شعر طنز)<br>-رفوزه‌ها (مجموعه شعر طنز)<br>-حدیث قند (مجموعه مقالات طنزپژوهی)<br>-غلاغه به خونش نرسید (مجموعه افسانه‌های طنز آمیز)<br>-مجموعه خاطرات سر حسنعلی خان مستوفی<br>-ماه به روایت آه (رمانی براساس زندگی حضرت ابوالفضل(ع))<br>-بامعرفت‌های عالم (کتاب گویای طنز)<br>-مستطاب خر پژوهی (خر در تاریخ طنز در دست چاپ)<br>-و...

برخی از آثار ابوالفضل زرویی نصرآباد عبارتند از:
-تذکره المقامات
-افسانه‌‌های امروزی
-وغیره
-اندر حکایت شیرین بیمه
-این مرد مشکوک
-اصل مطلب (مجموعه شعر طنز)
-یک بغل کاکتوس (100 شعر طنز)
-وقایع نامه طنز ایران (کار مشترک او و خانم فریبا فرشادمهر)
-کتاب گویای با معرفت های عالم (اولین آلبوم صوتی شعر طنز)
-رفوزه‌ها (مجموعه شعر طنز)
-حدیث قند (مجموعه مقالات طنزپژوهی)
-غلاغه به خونش نرسید (مجموعه افسانه‌های طنز آمیز)
-مجموعه خاطرات سر حسنعلی خان مستوفی
-ماه به روایت آه (رمانی براساس زندگی حضرت ابوالفضل(ع))
-بامعرفت‌های عالم (کتاب گویای طنز)
-مستطاب خر پژوهی (خر در تاریخ طنز در دست چاپ)
-و...


10 آذر سال 1397، ابوالفضل زرویی نصرآباد پس از تحمل دوره طولانی بیماری در سن 49 سالگی بر اثر عارضه قلبی در شهر "احمد آباد مستوفی" واقع در استان "تهران" درگذشت. پیکر وی در 12 آذر همان سال، با حضور جمع کثیری از اهالی مطبوعات، ادبیات و طنزپردازان کشور از حوزه هنری تا چهارراه کالج تهران تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.<br>پس از درگذشت زرویی نصرآباد، "[سید مهدی شجاعی](http://www.persongram.com/584/)"، نویسنده و مدیر انتشارات کتاب نیستان یادداشتی را منتشر کرد.<br>متن این یادداشت به شرح زیر است:<br>«... خبر درگذشت برادرم ابوالفضل زرویی نصرآباد، خبری دهشتناک و تکان دهنده بود.<br>مردم ایران، به خصوص اصحاب فرهنگ و ادب و هنر و بالاخص اهالی خطه طنز شخصیتی شریف، وارسته، فاضل، آزاده، مهربان، جوانمرد، اهل درد و ادیب و هنرمند را از دست دادند که داغ فقدانش تا ابد بر دلها خواهد ماند.<br>وسعت جای خالیش چنان بیکرانه و نامحدود است که هیچ چیز و هیچ کس، آن را پر نمی‌کند.<br>ابوالفضل زرویی نه تنها شخصیتی بی بدیل در ادبیات طنز معاصر بود که در تاریخ طنز ایران مثل و نظیر نداشت.<br>اگرچه مرگ حق است و سرنوشت محتوم و مختوم همه ما. اما داغ سنگین تری که سفر ناگهانی این بزرگمرد عرصه ادب، بر دل ما گذاشت، مرگ مظلومانه و غریبانه‌اش بود.<br>رحلت غریبانه ابوالفضل زرویی نشان داد که عرصه فرهنگ و ادب و هنر در کشور ما بی‌صاحبترین است و هیچ قوه تمیز و تشخیصی که لعل و گوهر را از خزف بازشناسد و قدر بداند در هیچ سطحی از مدیران و مسئولان وجود ندارد.<br>رحلت غریبانه ابوالفضل زرویی نشان داد که در کشور ما هیچ مقام مسئولی دلش برای فرهنگ و ادب نمی‌تپد و سیاستگذاران و مدیران کلان در عرصه فرهنگ و هنر، از کمترین دغدغه ای برای اهالی این خطه برخوردار نیستند.<br>در رحلت مظلومانه این شخصیت بی بدیل عرصه ادب، همه مدیران و مسئولان عالی و دانی مسئول اند و باید در هر دو جهان پاسخگوی بی‌توجهی و سهلانگاری و بی‌رحمی خود باشند.<br>در این واقعه مولمه و مصیبت جانسوز هیچ کدام حق ندارند ابراز تاثر و تاسف کنند و پیام تسلیت بدهند و برای خود کسب آبرو کنند. کسانی که از وضعیت و شرایط این عزیز خبر داشتند و هیچ کدام هیچ قدمی برنداشتند. همان بهتر که ما را با غم خود رها کنند و به کار و بار خود بپردازند.<br>این مصیبت طاقت سوز را به یکایک عزیزان ادیب و طنزپرداز تسلیت عرض می کنم و برایشان از خداوند صبر و سلامتی می‌طلبم. بخصوص عزیزانی که ابوالفضل را از نزدیک می‌شناختند و با او رفاقت داشتند. عزیزانی که نمی‌دانند در کدام مصیبت بگریند. مصیبت از دست دادن رفیقی شفیق و با معرفت، مصیبت فقدان ادیب و طنزپردازی بی بدیل یا مصیبت بی پناهی اصحاب فرهنگ و هنر.<br>خداوند متعال، ابوالفضل زرویی را با موالیانش بخصوص حضرت ابوفاضل قمر بنی هاشم محشور فرماید و غریق رحمت و غفران بی انتهایش گرداند.»

10 آذر سال 1397، ابوالفضل زرویی نصرآباد پس از تحمل دوره طولانی بیماری در سن 49 سالگی بر اثر عارضه قلبی در شهر "احمد آباد مستوفی" واقع در استان "تهران" درگذشت. پیکر وی در 12 آذر همان سال، با حضور جمع کثیری از اهالی مطبوعات، ادبیات و طنزپردازان کشور از حوزه هنری تا چهارراه کالج تهران تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.
پس از درگذشت زرویی نصرآباد، "سید مهدی شجاعی"، نویسنده و مدیر انتشارات کتاب نیستان یادداشتی را منتشر کرد.
متن این یادداشت به شرح زیر است:
«... خبر درگذشت برادرم ابوالفضل زرویی نصرآباد، خبری دهشتناک و تکان دهنده بود.
مردم ایران، به خصوص اصحاب فرهنگ و ادب و هنر و بالاخص اهالی خطه طنز شخصیتی شریف، وارسته، فاضل، آزاده، مهربان، جوانمرد، اهل درد و ادیب و هنرمند را از دست دادند که داغ فقدانش تا ابد بر دلها خواهد ماند.
وسعت جای خالیش چنان بیکرانه و نامحدود است که هیچ چیز و هیچ کس، آن را پر نمی‌کند.
ابوالفضل زرویی نه تنها شخصیتی بی بدیل در ادبیات طنز معاصر بود که در تاریخ طنز ایران مثل و نظیر نداشت.
اگرچه مرگ حق است و سرنوشت محتوم و مختوم همه ما. اما داغ سنگین تری که سفر ناگهانی این بزرگمرد عرصه ادب، بر دل ما گذاشت، مرگ مظلومانه و غریبانه‌اش بود.
رحلت غریبانه ابوالفضل زرویی نشان داد که عرصه فرهنگ و ادب و هنر در کشور ما بی‌صاحبترین است و هیچ قوه تمیز و تشخیصی که لعل و گوهر را از خزف بازشناسد و قدر بداند در هیچ سطحی از مدیران و مسئولان وجود ندارد.
رحلت غریبانه ابوالفضل زرویی نشان داد که در کشور ما هیچ مقام مسئولی دلش برای فرهنگ و ادب نمی‌تپد و سیاستگذاران و مدیران کلان در عرصه فرهنگ و هنر، از کمترین دغدغه ای برای اهالی این خطه برخوردار نیستند.
در رحلت مظلومانه این شخصیت بی بدیل عرصه ادب، همه مدیران و مسئولان عالی و دانی مسئول اند و باید در هر دو جهان پاسخگوی بی‌توجهی و سهلانگاری و بی‌رحمی خود باشند.
در این واقعه مولمه و مصیبت جانسوز هیچ کدام حق ندارند ابراز تاثر و تاسف کنند و پیام تسلیت بدهند و برای خود کسب آبرو کنند. کسانی که از وضعیت و شرایط این عزیز خبر داشتند و هیچ کدام هیچ قدمی برنداشتند. همان بهتر که ما را با غم خود رها کنند و به کار و بار خود بپردازند.
این مصیبت طاقت سوز را به یکایک عزیزان ادیب و طنزپرداز تسلیت عرض می کنم و برایشان از خداوند صبر و سلامتی می‌طلبم. بخصوص عزیزانی که ابوالفضل را از نزدیک می‌شناختند و با او رفاقت داشتند. عزیزانی که نمی‌دانند در کدام مصیبت بگریند. مصیبت از دست دادن رفیقی شفیق و با معرفت، مصیبت فقدان ادیب و طنزپردازی بی بدیل یا مصیبت بی پناهی اصحاب فرهنگ و هنر.
خداوند متعال، ابوالفضل زرویی را با موالیانش بخصوص حضرت ابوفاضل قمر بنی هاشم محشور فرماید و غریق رحمت و غفران بی انتهایش گرداند.»


برخی از پیام های تسلیت درخصوص خبر درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد به شرح زیر است:<br>پس از درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد در آذر سال 1397، "بهرام قاسمی"، رئیس وقت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه درگذشت وی را تسلیت گفت.<br>در متن این پیام تسلیت آمده است: «مرحوم زرویی نصرآباد علاوه بر تجربه‌های موفق در عرصه نویسندگی و پژوهش در حوزه طنز و فرهنگ ایرانی، به طنزنویسی در مطبوعات به ویژه مجله وزین گل آقا اهتمام داشت. زرویی نصرآباد چشم امید گل آقا بود که با تسلط بر متون کهن پارسی و آثار مکتوب نظم و نثر قدیم، سبکی نوین در شعر و نثر طنز پایه‌ریزی کرد.<br>یادش گرامی.»<br>همچنین "نیکنام حسینی‌پور"، مدیرعامل وقت موسسه خانه کتاب در پیامی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد را تسلیت گفت.<br>متن این پیام به شرح زیر است:<br>«فقدان زنده یاد زرویی که از نسل طنزنویسان مجله گل آقا بود و سال‌ها با آثار ماندگارش در جراید، روزگار گذراند، برای اهالی این حوزه اندوهناک و غمبار است. <br>زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد هنرمند پر آوازه، طنز پرداز و شاعری است که سال‌ها با نام‌های ملانصرالدین، چغندرمیرزا، ننه قمر و... در نشریاتی مانند گل آقا، همشهری، جام جم و.. با نگاه بدیع و زبان صمیمی آثار ماندگاری را بر جای گذاشته است.<br>درگذشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد را به جامعه فرهنگی کشور تسلیت گفته و از خداوند مهربان برای آن مرحوم مغفرت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسالت دارم.<br>روحش آرام و یادش گرامی.»<br>"محسن جوادی"، معاون وقت امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد را تسلیت گفت.<br>متن این پیام تسلیت به این شرح است:<br>«خبر درگذشت جناب ابوالفضل زرویی نصرآباد برای اهالی و علاقه‌مندان ادبیات چنان تلخ است که همه را در بهت فرو برده و سکوت را بر زبان و رکود را بر کلام جاری ساخته است. او سال‌ها با نقدهای خود با زبان طنز سعی در بیان ناراستی‌ها داشت و هیچ زمان و در هیچ دوره‌ای هم از راه خود منصرف نشد. یادداشت‌های طنز او در مطبوعات، اهتمام و راهبری‌اش در تولید و انتشار کتاب‌های حوزه طنز و نیز حضورش در عرصه آموزش طنز نویسی از او چهره‌ای شناخته شده و دارای جایگاه و احترام در طنز معاصر ارائه کرده است.<br>البته جفاست اگر خدمات مرحوم زرویی به ادبیات را فقط در حوزه طنز بررسی کنیم چرا که او در حوزه پژوهش ادبی و نیز ادبیات داستانی هم تلاش‌های موثری داشته است.<br>اینجانب ضایعه درگذشت ایشان را به اصحاب فرهنگ به ویژه اهالی قلم و ادبیات و نیز به خانواده محترم زرویی نصرآباد تسلیت گفته و از درگاه پروردگار متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌کنم.»<br>سازمان سینمایی حوزه هنری هم در پیامی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد را تسلیت گفت.<br>متن این پیام به شرح ذیل است:<br>«ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز صاحب نام درگذشت. خبری تلخ و غیرمنتظره. یک شاعر خوب، پژوهشگر و طنزپردازی نجیب از میان ما رفت. ابوالفضل زرویی نصرآباد مردی که با آثارش پیام های خوب و ماندگار بر جای گذاشت و با همه تواضع و فروتنی بسیارش، به هیچ وجه نمی توان نقش سازنده و تاثیر بی‌نظیرش را در جامعه طنز ایران نادیده گرفت.<br>درگذشت این پژوهشگر و طنزپرداز صاحب نام را به اصحاب فرهنگ به ویژه اهالی قلم و ادبیات و نیز به خانواده محترم زرویی نصرآباد تسلیت گفته و از درگاه پروردگار متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌کنیم.»

برخی از پیام های تسلیت درخصوص خبر درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد به شرح زیر است:
پس از درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد در آذر سال 1397، "بهرام قاسمی"، رئیس وقت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه درگذشت وی را تسلیت گفت.
در متن این پیام تسلیت آمده است: «مرحوم زرویی نصرآباد علاوه بر تجربه‌های موفق در عرصه نویسندگی و پژوهش در حوزه طنز و فرهنگ ایرانی، به طنزنویسی در مطبوعات به ویژه مجله وزین گل آقا اهتمام داشت. زرویی نصرآباد چشم امید گل آقا بود که با تسلط بر متون کهن پارسی و آثار مکتوب نظم و نثر قدیم، سبکی نوین در شعر و نثر طنز پایه‌ریزی کرد.
یادش گرامی.»
همچنین "نیکنام حسینی‌پور"، مدیرعامل وقت موسسه خانه کتاب در پیامی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد را تسلیت گفت.
متن این پیام به شرح زیر است:
«فقدان زنده یاد زرویی که از نسل طنزنویسان مجله گل آقا بود و سال‌ها با آثار ماندگارش در جراید، روزگار گذراند، برای اهالی این حوزه اندوهناک و غمبار است.
زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد هنرمند پر آوازه، طنز پرداز و شاعری است که سال‌ها با نام‌های ملانصرالدین، چغندرمیرزا، ننه قمر و... در نشریاتی مانند گل آقا، همشهری، جام جم و.. با نگاه بدیع و زبان صمیمی آثار ماندگاری را بر جای گذاشته است.
درگذشت زنده‌یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد را به جامعه فرهنگی کشور تسلیت گفته و از خداوند مهربان برای آن مرحوم مغفرت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسالت دارم.
روحش آرام و یادش گرامی.»
"محسن جوادی"، معاون وقت امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد را تسلیت گفت.
متن این پیام تسلیت به این شرح است:
«خبر درگذشت جناب ابوالفضل زرویی نصرآباد برای اهالی و علاقه‌مندان ادبیات چنان تلخ است که همه را در بهت فرو برده و سکوت را بر زبان و رکود را بر کلام جاری ساخته است. او سال‌ها با نقدهای خود با زبان طنز سعی در بیان ناراستی‌ها داشت و هیچ زمان و در هیچ دوره‌ای هم از راه خود منصرف نشد. یادداشت‌های طنز او در مطبوعات، اهتمام و راهبری‌اش در تولید و انتشار کتاب‌های حوزه طنز و نیز حضورش در عرصه آموزش طنز نویسی از او چهره‌ای شناخته شده و دارای جایگاه و احترام در طنز معاصر ارائه کرده است.
البته جفاست اگر خدمات مرحوم زرویی به ادبیات را فقط در حوزه طنز بررسی کنیم چرا که او در حوزه پژوهش ادبی و نیز ادبیات داستانی هم تلاش‌های موثری داشته است.
اینجانب ضایعه درگذشت ایشان را به اصحاب فرهنگ به ویژه اهالی قلم و ادبیات و نیز به خانواده محترم زرویی نصرآباد تسلیت گفته و از درگاه پروردگار متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌کنم.»
سازمان سینمایی حوزه هنری هم در پیامی درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد را تسلیت گفت.
متن این پیام به شرح ذیل است:
«ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز صاحب نام درگذشت. خبری تلخ و غیرمنتظره. یک شاعر خوب، پژوهشگر و طنزپردازی نجیب از میان ما رفت. ابوالفضل زرویی نصرآباد مردی که با آثارش پیام های خوب و ماندگار بر جای گذاشت و با همه تواضع و فروتنی بسیارش، به هیچ وجه نمی توان نقش سازنده و تاثیر بی‌نظیرش را در جامعه طنز ایران نادیده گرفت.
درگذشت این پژوهشگر و طنزپرداز صاحب نام را به اصحاب فرهنگ به ویژه اهالی قلم و ادبیات و نیز به خانواده محترم زرویی نصرآباد تسلیت گفته و از درگاه پروردگار متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر مسئلت می‌کنیم.»


12 آذر سال 1397، برنامه "شب شعر" به تهیه کنندگی "کوروش انصاری" و با اجرای "محمود اکرامی فر" و با حضور "سعید بیابانکی و ناصر فیض" به زندگی هنری و آثار ابوالفضل زرویی نصرآباد پرداخت. این برنامه در ساعت 23 از شبکه 4 سیما پخش شد.

12 آذر سال 1397، برنامه "شب شعر" به تهیه کنندگی "کوروش انصاری" و با اجرای "محمود اکرامی فر" و با حضور "سعید بیابانکی و ناصر فیض" به زندگی هنری و آثار ابوالفضل زرویی نصرآباد پرداخت. این برنامه در ساعت 23 از شبکه 4 سیما پخش شد.


تاریخ ایجاد:۱۳۹۸/۰۱/۲۰ ۱۰:۳۴:۱۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۸/۱۱/۲۱ ۲۲:۳۲:۱۳

ابوالفضل زرویی نصرآباد

خلاصه زندگی نامه

ابوالفضل زرویی نصرآباد، مشهور به "ملانصرالدین" شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز بود که با نشریات "گل آقا، همشهری و جام" همکاری کرد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع