جستجو در مطالب و اشخاص
کیم ایل سونگ (Kim Il Sung) در تاریخ 15 آوریل سال 1912 در روستای کوچکی در منطقه شمالی کره که بعدها به "نامنی"  معروف شد، در خانواده ای پروتستان به دنیا آمد. پدرش کشاورز و مادرش دختر یک کشیش پروتستان بود. در ابتدا نام وی کیم سانگ جو بود اما بعدها به کیم ایل سونگ تغییر یافت. او دو برادر و یک خواهر داشت، برادر بزرگش توسط ژاپنی‌ها کشته شد و برادر دیگرش بعدها به عنوان معاون او در حکومت کمونیستی کره شمالی منصوب شد. کیم ایل سونگ که یک کشاورز زاده بود در سال 1920 به دلیل فعالیتهای خانواده اش بر علیه ژاپن به اتفاق آنها به منچوری چین رفت. بعدها در آنجا یک دسته پارتیزان مسلح برای جنگ چریکی با ژاپنی‌ها تشکیل داد که بر اثر فشار نیروهای ژاپنی در سال 1941 مجبور به عقب نشینی به شوروی شده و در آنجا به ارتش سرخ پیوسته و به درجه سرگردی رسید. وی در سال 1945 با ارتش سرخ وارد کره شد و پس از تقسیم موقت شبه جزیره کره به تصمیم آمریکا، در اندک زمانی نخست وزیر بخش شمالی شد. کیم ایل سونگ نخستین رهبر نظام کمونیستی کره شمالی محسوب می شود. وی در طول دوران حکومتش بر کره شمالی همواره  تاکید بر مبارزه بی امان با امپریالیسم، زورگویی و استثمارداشت و هرگز از فکر تامین وحدت شبه جزیره کره خارج نشد. کیم ایل سونگ در سن 82 سالگی  درگذشت. 

پس از شکست ژاپن و اشغال قسمت شمالی کره توسط ارتش سرخ شوروی در سال 1945، کیم ایل سونگ دوباره به کره برگشت و توانست در سال 1948 جمهوری دمکراتیک خلق کرهٔ شمالی را تشکیل دهد و در سال 1949 به کمک استالین رهبر شوروی قدرت خود را توسعه بخشد. سرانجام در سال 1950 به بهانهٔ متحد کردن شبه جزیرهٔ کره به منطقهٔ جنوبی حمله کرد و توانست تا سئول پیش برود ولی با ورود ارتش ایالات متحده آمریکا و نیروهای سازمان ملل به جنگ، ارتش کمونیستی کره به رهبری کیم ایل سونگ مجبور به عقب نشینی شد و سرانجام در سال ژوئیهٔ 1953 قرارداد آتش بس را پذیرفت و شبه جزیرهٔ کره به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم گردید و مرز بین کره شمالی و کرهٔ جنوبی بسته شد. 

اعلامیه معروف چوچه (Chuche) که از سال 1955 رعایت می‌شود از اندیشه های کیم ایل سونگ برای اولین بار تدوین شد. طبق این اعلامیه، کره‌ای‌ها باید از هویت ملی خود دفاع کنند، غرور ملی خود را از دست ندهند و تنها به خود متکی باشند. با این که چین و روسیه به کره شمالی کمک بسیار کرده‌اند، کیم در اعلامیه چوچه به مردم کره توصیه کرده است که متوجه باشند کاری نکنند که این دو دولت دوست برای تغییر سیاست‌های ملی کره (شمالی) اعمال نفوذ کنند. 

برنامه اتمی کره از کیم ایل سونگ است و وی معتقد بود اگر یک کشور بخواهد زنده و پایدار بماند باید بتواند به تنهایی از خود دفاع کند و اگر از لحاظ دفاعی نیرومند باشد دیگران در صدد حمله نظامی به آن برنخواهند آمد، زیرا که گمان خواهند کرد برایشان گران تمام شود. 

کیم ایل سونگ در تارخ 8 ژوئیه سال 1994 و در سن 82 سالگی درگذشت. پس از او پسرش کیم جونگ ایل به عنوان رهبر کرهٔ شمالی برگزیده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۵:۲۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۵:۲۷

کیم ایل سونگ

خلاصه زندگی نامه

 کیم ایل سونگ، رهبر و بنیانگذار کره شمالی و نخستین رئیس جمهور این کشور که از سوی مردم کره شمالی به عنوان رئیس جمهور ابدی این کشور به ظاهر کمونیستی لقب گرفت. وی طی سالهای 1948 تا 1994 میلادی هدایت این کشور را بر عهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع