جستجو در مطالب و اشخاص
کیمیا علیزاده زنورین فرزند "کیوان" در 19 تیر ماه 1377 در شهرستان "کرج" در استان "البرز" به دنیا آمد. علیزاده تحصیلات ابتدایی خود را در شهرستان "کرج" آغاز کرد و از 8 سالگی بعد از پایان امتحانات دی ماه به یادگیری رشته تکواندو پرداخت و به دلیل قد 183 خیلی زود در آن رشته پیشرفت کرد.او هنگامی که مبارزات "هادی ساعی"، تکواندوکار ایرانی را در المپیک "پکن" در سال 2008 میلادی از تلویزیون نگاه می کرد، در حالی که 10 سال بیشتر نداشت، آرزو کرد که او هم مدال جهانی کسب کند.در ادامه راه علیزاده به دلیل شرکت در مسابقات نتوانست در امتحانات خرداد ماه دوم دبیرستان حضور یابد و آن سال تحصیلی را دوباره تکرار کرد؛ حتی در همان ابتدای کار می خواست از رشته تکواندو خداحافظی کند اما "مهرو کمره ای" مربی وی، مانع این کار شد و دیری نگذشت که این جوان تکواندوکار در 16 سالگی "پدیده تکواندو ایران" لقب گرفت.کیمیا علیزاده در بیست و دومین دوره مسابقات جهانی در کشور "روسیه" در سال 2015 میلادی با کسب مدال برنز، نخستین بانوی ایرانی بود که موفق به کسب مدال در رشته تکواندو شد. او همچنین در المپیک سال 2016 میلادی در کشور "ریو" بعد از غلبه بر حریفان، موفق به کسب مدال برنز شد و نام خود را به عنوان اولین بانوی ایرانی مدال آور در مسابقات المپیک ثبت نمود. 

کیمیا علیزاده در سال 2014 میلادی برای شرکت در مسابقات آسیایی راهی کشور "کره‌ جنوبی" شد اما بدون حضور در مسابقه ‌ای، تنها نظاره ‌گر مبارزه دیگر تکواندوکاران بود. مسوولان برگزارکننده مسابقات به دلیل سن کمش که هنوز 17 سال نداشت به رغم صدور کارت شناسایی، به او مجوز شرکت در رقابتها را ندادند و طبق قانون او به دلیل نرسیدن به سن مجاز از بازی‌ های آسیایی دور ماند. فدراسیون تکواندو نسبت به این موضوع شکایت کرد اما مسوولان مسابقات نپذیرفتند و علیزاده از بازیهای آسیایی باز ماند. 

کیمیا علیزاده در بیست و دومین دوره مسابقات جهانی در سال 2015 میلادی در کشور "روسیه" در وزن چهارم زنان به خوبی درخشید. او در نخستین حضورش در مسابقات جهانی توانست به مرحله نیمه‌ نهایی صعود کند و با شکست قهرمان تکواندوکار زنان در المپیک "لندن"، "تیلور مک لود"، مدال بزنز جهانی را کسب کند. مدالی که پیش از آن در تاریخ تکواندوی ایران اتفاق نیفتاده بود. او اولین مدال تاریخ تکواندوی زنان ایران را در مسابقات جهانی به نام خود ثبت کرد.در این مسابقات 5 تکواندوکار بانوی ایران حذف شدند و فقط کیمیا علیزاده توانست تا انتها پیش رود . 

کیمیا علیزاده در المپیک "ریو" در سال 2016 میلادی به عنوان اولین بانوی مدال آور المپیکی مدال برنز را به گردن آویخت. کسب سهمیه المپیک 2016 در مسابقات انتخابیکیمیا علیزاده نماینده ایران در وزن دوم المپیکی زنان در مسابقات انتخابی المپیک 2016 در شهر "مانیل" پایتخت "فیلیپین" به مصاف "فیتریانا یوسف" از اندونزی رفت و 19 بر 0 برنده شد و راهی مرحله نیمه‌ نهایی شد. او در دومین گام به مصاف "نیاما گارانگ" از "نپال" رفت، که در این دیدار نیز با نتیجه 15 بر 2 در پایان راند دوم برنده شد و ضمن راهیابی به فینال رقابتهای وزن 57 کیلوگرم، سهمیه المپیک ریو 2016 میلادی را هم برای ایران بدست آورد. او در فینال این دوره مسابقات مدال طلا را به گردن آویخت. حضور در مسابقات المپیککیمیا علیزاده در نخستین مبارزه المپیکی خود مقابل "آنا زانینویک" از کشور "کرواسی" با نتیجه 7 بر 6 به پیروزی رسید و مجوز ورود به مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات را دریافت کرد.کیمیا علیزاده در مصاحبه ای پس از مبارزه اول خود اعلام کرد: «همیشه مبارزه اول مانند فینال است و من در این مبارزه همانند انتظارم ظاهر نشدم.»او سرانجام در مقابل حریف اسپانیایی خود، "اوا کالوا گومز" که در مسابقات "هلند" در سال 2015 او را برده بود، قرار گرفت اما با نتیجه 8 بر 7 شکست خورد.با توجه به صعود حریف اسپانیایی او به فینال وزن 57 کیلوگرم، علیزاده در گروه شانس مجدد برای کسب مدال برنز مسابقه داد و در دیدار ماقبل رده‌ بندی از سد حریف تایلندی، "هارنسوجین" گذشت با نتیجه 14 بر 10 راهی مرحله رده ‌بندی شد و در دیدار رده ‌بندی با شکست رقیب سوئدی ‌اش، "نیکیتا گلاسنوویک" 5 بر 0 به نشان برنز ‌دست یافت. وی با کسب این مدال نام خود را به عنوان نخستین بانوی ایرانی مدال آور در المپیک ثبت کرد. پیامهای تبریک رئیس جمهور وقت ایران "حسن روحانی" بطور ویژه از کیمیا علیزاده تقدیر کرد و نوشت: «دخترم کیمیا، همه مردم به ویژه بانوان ایران‌ زمین را شاد کردی؛ شادی همیشگی را برایت آرزومندم.»در پیام تبریک نمایندگی سازمان ملل متحد در ایران به کیمیا علیزاده آمده بود: «کسب مدال برنز از سوی کیمیا علیزاده در ریو 2016 میلادی و مهمتر از آن هموار ساختن راه دیگر بانوان برای دنبال کردن رویاهای خود در زمینه ورزش را به وی تبریک می گوییم.»رئیس سازمان المپیک نیز پاداش مدال طلا را به وی اهدا نمود. 

کیمیا علیزاده از سال 2014 میلادی به صورت حرفه ای در مسابقات جهانی در رشته تکواندو حضور داشت و مدال های مختلفی کسب نمود که شامل موارد زیر می باشد.مدال طلای قهرمانی جوانان در سال 2014 میلادی در شهر "تایپه" پایتخت "تایوان"مدال طلای مسابقات آزاد جوانان در سال 2014 میلادی در شهر "گیونگجو" در کشور "کره"مدال طلای المپیک تابستانی جوانان در سال 2014 میلادی در شهر "نانجینگ" در کشور "چین"مدال طلای بازیهای آزاد جوانان در سال 2014 میلادی در شهر "آنتالیا" در کشور "ترکیه"مدال طلای مسابقات جام فجر در سال 2015 میلادی در تهرانمدال نقره مسابقات آزاد جام پادشاهی "هلند" در سال 2015 در شهر "آیندهوون"مدال برنز قهرمانی جهان در سال 2015 میلادی در شهر "چلیابینسک" در کشور "روسیه"مدال طلای قهرمانی جهان گرند پری در سال 2015 میلادی در شهر "مسکو" در کشور "روسیه"مدال طلای انتخابی المپیک در سال 2016 میلادی در شهر "مانیل" پایتخت "فیلیپین"مدال طلای مسابقات یونان در سال 2016 میلادی در شهر "تسالونیکی"مدال برنز مسابقات المپیک 2016در شهر "ریو" 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۶

کیمیا علیزاده

خلاصه زندگی نامه

 کیمیا علیزاده زنورین، نخستین بانوی ایرانی مدال آور در المپیک و مسابقات جهانی، وی در المپیک 2016 موفق شد در رشته تکواندو مدال برنز کسب کند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع