کنراد امیل بلوخ (Konrad Emil Bloch) در 21 ژانویه 1912  در یک خانواده یهودی متولد شد. تحصیلات خود را در رشته زیست شناسی ادامه داد و در سال 1964 جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.وی در 88 سالگی درگذشت. 
بلوخ بعد از پایان تحصیلات در مقطع دبیرستان وارد دانشگاه فنی "مونیخ" شد و در خلال سال‌های 1930 تا 1934 به تحصیل در رشته شیمی پرداخت و از این دانشگاه مدرک کارشناسی دریافت کرد. مهاجرت به آمریکابلوخ بعد از روی کار آمدن حزب نازی در آلمان و به خاطر مشکلاتی که برای یهودیان آلمان در آن دوران بوجود آمد به داووس در سوئیس رفت و سپس سال 1936 به آمریکا مهاجرت کرد.بعد از مدتی در دانشکده پزشکی دانشگاه "یل" و در دپارتمان زیست شیمی مشغول به کار شد و همزمان به تحصیل در دانشگاه "کلمبی" پراخت. سال 1938 کنراد توانست در رشته زیست شیمی دکترا بگیرد. بین سال‌های 1939 تا 1946 در دانشگاه کلمبیا به تدریس پرداخت و سپس به دانشگاه "شیکاگو" و بعد از آن به "هاروارد" رفت. کنراد امیل بلوخ سال 1954 به عنوان استاد زیست شیمی دانشگاه هاروارد انتخاب شد. 
بلوخ بیشتر عمر خود را صرف تحقیق در خصوص کلسترل و اسیدهای چرب کرد و به همین خاطر سال 1964 جایزه نوبل شیمی را کسب کرد.  کلسترلکلستلرل یکی از مولکول‌های زیستی و از دسته چربی‌ها (لیپیدها) است. این مولکولِ 27 کربنه ساختار چند حلقه‌ ای دارد. نقش عمده‌ آن استحکام و انعطاف ‌بخشی به غشا سلول‌ها است و برای تولید و بقای غشای سلول‌ها بسیار مهم و حیاتی است.تحقیقات دکتر بلوخ نشان داد که بدن نخست ترکیب شیمیایی "اسکوآلن" را از "استات" تولید می‌کند و سپس طی چندین مرحله ترکیب شیمیایی "اسکوآلن" را به کلسترول تبدیل می‌کند. در واقع دکتر بلوخ موفق به کشف مکانیزم و نحوه عملکرد کلسترل‌ها در بدن شد.دستاوردهای علمی دکتر بلوخ کمک بسیاری به علم پزشکی برای شناخت بهتر بدن انسان و مکانیزم‌های اسیدهای چرب و کلسترول در بدن کرد. 
سرانجام کنراد امیل بلوخ 18 اکتبر سال 2000 در سن 88 سالگی بر اثر عارضه قلبی در آمریکا درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۴:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۴:۳۵

کنراد امیل بلوخ

خلاصه زندگی نامه

 کنراد امیل بلوخ، زیست شناس آلمانی که بخاطر دستاوردهای وی در خصوص مکانیزم‌های کلسترول و اسیدهای چرب، جایزه نوبل پزشکی را سال 1964 دریافت کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع