کنراد امیل بلوخ (Konrad Emil Bloch) در 21 ژانویه 1912  در یک خانواده یهودی متولد شد. تحصیلات خود را در رشته زیست شناسی ادامه داد و در سال 1964 جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.وی در 88 سالگی درگذشت.

کنراد امیل بلوخ (Konrad Emil Bloch) در 21 ژانویه 1912 در یک خانواده یهودی متولد شد. تحصیلات خود را در رشته زیست شناسی ادامه داد و در سال 1964 جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.وی در 88 سالگی درگذشت.


بلوخ بعد از پایان تحصیلات در مقطع دبیرستان وارد دانشگاه فنی "مونیخ" شد و در خلال سال‌های 1930 تا 1934 به تحصیل در رشته شیمی پرداخت و از این دانشگاه مدرک کارشناسی دریافت کرد. مهاجرت به آمریکابلوخ بعد از روی کار آمدن حزب نازی در آلمان و به خاطر مشکلاتی که برای یهودیان آلمان در آن دوران بوجود آمد به داووس در سوئیس رفت و سپس سال 1936 به آمریکا مهاجرت کرد.بعد از مدتی در دانشکده پزشکی دانشگاه "یل" و در دپارتمان زیست شیمی مشغول به کار شد و همزمان به تحصیل در دانشگاه "کلمبی" پراخت. سال 1938 کنراد توانست در رشته زیست شیمی دکترا بگیرد. بین سال‌های 1939 تا 1946 در دانشگاه کلمبیا به تدریس پرداخت و سپس به دانشگاه "شیکاگو" و بعد از آن به "هاروارد" رفت. کنراد امیل بلوخ سال 1954 به عنوان استاد زیست شیمی دانشگاه هاروارد انتخاب شد.

بلوخ بعد از پایان تحصیلات در مقطع دبیرستان وارد دانشگاه فنی "مونیخ" شد و در خلال سال‌های 1930 تا 1934 به تحصیل در رشته شیمی پرداخت و از این دانشگاه مدرک کارشناسی دریافت کرد. مهاجرت به آمریکابلوخ بعد از روی کار آمدن حزب نازی در آلمان و به خاطر مشکلاتی که برای یهودیان آلمان در آن دوران بوجود آمد به داووس در سوئیس رفت و سپس سال 1936 به آمریکا مهاجرت کرد.بعد از مدتی در دانشکده پزشکی دانشگاه "یل" و در دپارتمان زیست شیمی مشغول به کار شد و همزمان به تحصیل در دانشگاه "کلمبی" پراخت. سال 1938 کنراد توانست در رشته زیست شیمی دکترا بگیرد. بین سال‌های 1939 تا 1946 در دانشگاه کلمبیا به تدریس پرداخت و سپس به دانشگاه "شیکاگو" و بعد از آن به "هاروارد" رفت. کنراد امیل بلوخ سال 1954 به عنوان استاد زیست شیمی دانشگاه هاروارد انتخاب شد.


بلوخ بیشتر عمر خود را صرف تحقیق در خصوص کلسترل و اسیدهای چرب کرد و به همین خاطر سال 1964 جایزه نوبل شیمی را کسب کرد.  کلسترلکلستلرل یکی از مولکول‌های زیستی و از دسته چربی‌ها (لیپیدها) است. این مولکولِ 27 کربنه ساختار چند حلقه‌ ای دارد. نقش عمده‌ آن استحکام و انعطاف ‌بخشی به غشا سلول‌ها است و برای تولید و بقای غشای سلول‌ها بسیار مهم و حیاتی است.تحقیقات دکتر بلوخ نشان داد که بدن نخست ترکیب شیمیایی "اسکوآلن" را از "استات" تولید می‌کند و سپس طی چندین مرحله ترکیب شیمیایی "اسکوآلن" را به کلسترول تبدیل می‌کند. در واقع دکتر بلوخ موفق به کشف مکانیزم و نحوه عملکرد کلسترل‌ها در بدن شد.دستاوردهای علمی دکتر بلوخ کمک بسیاری به علم پزشکی برای شناخت بهتر بدن انسان و مکانیزم‌های اسیدهای چرب و کلسترول در بدن کرد.

بلوخ بیشتر عمر خود را صرف تحقیق در خصوص کلسترل و اسیدهای چرب کرد و به همین خاطر سال 1964 جایزه نوبل شیمی را کسب کرد. کلسترلکلستلرل یکی از مولکول‌های زیستی و از دسته چربی‌ها (لیپیدها) است. این مولکولِ 27 کربنه ساختار چند حلقه‌ ای دارد. نقش عمده‌ آن استحکام و انعطاف ‌بخشی به غشا سلول‌ها است و برای تولید و بقای غشای سلول‌ها بسیار مهم و حیاتی است.تحقیقات دکتر بلوخ نشان داد که بدن نخست ترکیب شیمیایی "اسکوآلن" را از "استات" تولید می‌کند و سپس طی چندین مرحله ترکیب شیمیایی "اسکوآلن" را به کلسترول تبدیل می‌کند. در واقع دکتر بلوخ موفق به کشف مکانیزم و نحوه عملکرد کلسترل‌ها در بدن شد.دستاوردهای علمی دکتر بلوخ کمک بسیاری به علم پزشکی برای شناخت بهتر بدن انسان و مکانیزم‌های اسیدهای چرب و کلسترول در بدن کرد.


سرانجام کنراد امیل بلوخ 18 اکتبر سال 2000 در سن 88 سالگی بر اثر عارضه قلبی در آمریکا درگذشت.

سرانجام کنراد امیل بلوخ 18 اکتبر سال 2000 در سن 88 سالگی بر اثر عارضه قلبی در آمریکا درگذشت.


تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۴:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۴:۳۵

کنراد امیل بلوخ

خلاصه زندگی نامه

 کنراد امیل بلوخ، زیست شناس آلمانی که بخاطر دستاوردهای وی در خصوص مکانیزم‌های کلسترول و اسیدهای چرب، جایزه نوبل پزشکی را سال 1964 دریافت کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع