جستجو در مطالب و اشخاص
کامران دانشجو در سال 1336 در شهرستان دامغان متولد شد. پدر کامران مسعود نام داشت و سالها عهده دار مسئولیت دادستانی استان سمنان، قبل و بعد از انقلاب و در مجموع نزدیک به 50 سال شاغل دادستانی بود. نام خانوادگی خاندان دانشجو در اصل کسائیان بوده که به دلیل علاقه این خانواده به کسب علم و دانش، به دانشجو تغییر داده است.سوابق علمی و پژوهشی  کامران دانشجو  باعث شد تا علاوه بر تدریس در دانشگاه علم و صنعت ايران، سالها به عنوان مدير و عضو گروه‌های اجرايی پژوهشی و علمی وزارتخانه‌های علوم، تحقيقات و فناوری، وزارت دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح و نهادهايی از قبيل رياست‌جمهوری، بنياد شهيد انقلاب اسلامی و شورای پژوهشی كشور فعال باشد.کامران دانشجو در سمت‌هایی چون استاندار تهران، قائم مقام و معاون سیاسی وزارت کشور، سرپرست وزارت کشور، معاون سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، قائم مقام معاونت دانشجویی وزارت علوم و معاون اجرایی مرکز تحقیقات عالی الکترونیک (ماهواره) صاایران و رئیس مرکز تحقیقات و طراحی فناوری‌های نوین هوا فضا وزرات دفاع و پشتیبانی خدمت کرده است. وی در کابینه دهم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود. 

لیسانس مهندسی مکانیک (دانشگاه کویین ماری لندن)فوق لیسانس مهندسی مکانیک با گرایش هوا فضا (دانشگاه امپریال کالج لندن)دکترای مهندسی مکانیک با گرایش هوا فضا 

معاون سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از سال 1368 تا 1372دبیر 5 دوره از جشنواره بزرگ خوارزمی از سال 1368 تا 1373مشاور علمی دفتر همکاری فن‌آوری‌های نهاد ریاست‌جمهوری از سال 1368 تا 1388قائم‌مقام مرکز طراحی و تولید وزارت سپاه (سابق) از سال 1368 تا 1370رئیس مرکز تحقیقات هواپیمایی فجر وزارت دفاع از سال 1369 تا 1371عضو شورای پژوهش‌های کشور از سال 1370 تا 1373رئیس کمیته انضباطی دانشجویی مرکز وزارت علوم از سال 1373 تا 1376عضو کمیته برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم از سال 1373 تا 1376دبیر کمیته بورس دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم از سال 1373 تا 1376قائم مقام معاونت دانشجویی وزارت علوم و تحقیقات از سال 1373 تا 1376 رئیس کمیته ارزیابی دانشگاه‌های وزارت علوم از سال 1374 تا 1376عضو کمیته مرکزی دانشجویان شاهد وزارت علوم از سال 1374 تا 1376عضو کمیته آموزش بنیاد شهید انقلاب اسلامی از سال 1374 تا 1376مدیر گروه سازه مرکز تحقیقات ماهواره وزارت دفاع از سال 1376 تا 1380معاون اجرایی مرکز تحقیقات عالی الکترونیک (ماهواره) وزارت دفاع از سال 1376 تا 1381مدیر گروه هوا و فضای دانشگاه علم و صنعت ایران از سال 1378 تا 1384رئیس مرکز تحقیقات و طراحی فن‌آوری‌های نوین هوا فضا وزارت دفاع از 1381 تا 1384رئیس ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن نهاد ریاست‌جمهوری در سال 1385 

استاندار تهران از سال 1384 تا 1387عضو شورای عالی فضایی کشور از سال 1384 تا 1388عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1384 تا 1387عضو هیأت امنای دانشگاه تربیت مدرس از سال 1384 تا 1388عضو هیأت امنای دانشگاه علامه طباطبایی از سال 1384 تا 1388قائم مقام وزیر کشور و معاون سیاسی از سال 1387 تا 1388رئیس ستاد انتخابات کشور در دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوریوزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دهم  

کامران دانشجو علت اخراج خود از انگلستان را اینگونه بیان کرد: «من 17 تا 18 بار برای فعالیتهای سیاسی زمان تحصیلم در لندن دستگیر شدم و به زندان رفتم. MI5 و MI6 چندین بار من را تهدید کردند، گرفتند و بردند و آوردند. من در بهترین دانشگاه اروپا یعنی امپریال کالج تحصیل کردم که اگر در اروپا اول نباشد دوم است، حتی در کوئین مری که یکی از اصلی ترین کالجهای لندن به شمار می آید، تحصیل کردم. وقتی من اخراج شدم برگه ای دستم دادند و به من 9 روز مهلت دادند، سپس اخراجم کردند و گفتند: " تو به خاطر فعالیتهایی که اینجا در طرفداری از –امام که نمی گفتند- خمینی انجام دادی، دستگیر شدی". هنوز هم برگه اخراجم مهر و موم شده در اختیارم است.» 

بررسی مدرک تحصیلی علی عباسپور رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در 7 شهریور ماه 1388، در خصوص مدارک تحصیلی کامران دانشجو وزیر پیشنهادی علوم و تحقیقات دولت دهم در بررسی صلاحیت وی برای رأی اعتماد، اظهار داشت: «آقای دانشجو اواخر دهه 60 دانشجوی دکترای هوا فضا در انگلستان بودند که به خاطر اعتراض به مواضع سلمان رشدی از این کشور اخراج شدند. این در حالی است که در آن زمان، کار تحصیل ایشان تقریباً تمام شده بود و زمان دفاعیه نیز مشخص شده بود که به سرانجام نرسید. پس از آن با تصمیم وزارت علوم قرار می شود که دفاع خود را در کشور دیگری انجام دهد و تصمیم نهایی این می شود که با حضور تعدادی از اساتید دانشگاه امیرکبیر دفاع ایشان انجام شود.» پس از بررسی در خصوص شایعات مربوط به مدرک کامران دانشجو، در وبگاه دانشگاه علم و صنعت در صفحه مربوط به او نام محل تحصیل کارشناسی ارشد و دکترای وی از منچستر به امپریال کالج لندن تعییر یافت و مقابل مدرک دکترای وی قید شد که دفاع از پایان نامه در ایران صورت گرفته است.    رأی اعتماد مجلس به کامران دانشجو به دنبال بررسی در مجلس هشتم شورای اسلامی، علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، در جلسه علنی اعلام کرد: «بر اساس بررسی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مدرک تحصیلی کامران دانشجو، وزیر پیشنهادی علوم هیچ مشکلی ندارد و وی مراحل استادی و دانشیاری را گذرانده‌است.» با رأی‌گیری در جلسه علنی مجلس در تاریخ 12 شهریور ماه 1388، کامران دانشجو از میان 286 رأی ماخوذه با کسب 186 رأی موافق، 75 رأی مخالف و 25 رأی ممتنع، از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت و رسماً به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت دهم کار خود را آغاز کرد.  

کامران دانشجو در تابستان سال 92 با ارائه  گزارشی مهمترین دستاوردهای دوره وزارت خود را، رتبه نخست ایران در سال 90 در منطقه و همچنین ارتقا رتبه در جهان و افزایش رتبه در فناوری نانو و هوافضا و زیست فناوری دانست. وی با بیان اینکه 65 درصد تولیدات علمی بعد از انقلاب در این 4 سال (تصدی وی بر وزارت علوم) تولید شده است اظهار داشت: «تعداد مقالات ایران در پایگاه اسکوپوس به 217 هزار رسیده که این آمار هم، به بعد از انقلاب تاکنون مربوط است و بیش از 140 هزار مقاله به این چهار سال مربوط میشود.» به گفته دانشجو، در مدت تصدی وی بر وزارت علوم، کنسرسیومهای حوزه کاربرد و دانشگاه فعالیتشان را آغاز کردند و این موارد دانشگاه را با صنعت مرتبط کرد. وی همچنین حمایت وزارت علوم از استقلال دانشگاهها، افزایش سن بازنشستگی، بازنگری سرفصلها و استقلال دانشگاهها در جذب، را از دیگر دستاوردهای وزارت علوم دانست. دانشجو با مقایسه  خروجی دانشگاهها در زمان اصلاحات با وضعیت کنونی، معتقد است که اوج نشاط سیاسی در زمان اصلاحات در دانشگاه ها 18 تیر و تعطیلی و مختل کردن کلاس ها توسط دانشجویان بود ولی آوردن صنعت به دانشگاه  که از دستاوردهای بعد از آن دوران است، باعث تولید 140هزار مقاله با نگاه به رفع مشکلات شده در حالیکه در 8 سال اصلاحات در پایگاه اسکوپوس تنها حدود 8 هزار و 900 مستند علمی به چاپ رسیده است. وی در ادامه با اشاره به شهادت دانشمندان هسته‏ای کشور گفت: « شهید شهریاری و علیمحمدی را از نزدیک می شناختم و اکنون افسوس نبودنشان در دانشگاه را می خورم. این 2 نفر، دانشمند، با اخلاق، مسلمان و عالم واقعی بودند. مدتی هم بعد از شهادت علیمحمدی، می خواستند وی را مصادره کنند که خیلی ناراحت بودم چون می دانستم که وی چقدر عاشق نظام و ولایتمدار بود.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۴۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۴۴

کامران دانشجو

خلاصه زندگی نامه

 کامران دانشجو، دارای دکترای هوا فضا که  در دولت دهم به ریاست احمدی نژاد، به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خدمت کرد. وی سمتهایی چون استاندار تهران، قائم مقام و معاون سیاسی وزارت کشور، سرپرست وزارت کشور و رئیس مرکز تحقیقات و طراحی فناوری‌های نوین هوا فضا وزرات دفاع و پشتیبانی را در کارنامه خویش دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع