جستجو در مطالب و اشخاص
کامران باقری لنکرانی در سال 1344 در تهران متولد شد. وی  دارای یک خواهر و برادر است. خواهرش کارشناس مخابرات راه دور و برادرش پزشک عمومی می‏باشد. وی در مورد خانواده اش میگوید: "پدرم قبل از انقلاب در صنعت آلمینیوم فعال بود و با پشتکار و توان فنی خود، کارخانه‌ای راه‌اندازی کرد و قبل انقلاب این صنعت انحصاری بود و شرایطی پیش آمد که وی احساس کرد دیگر نمی‌تواند در ایران زندگی کند لذا سال 1353 به خارج کشور رفت و سال 1355 نیز از ما خواستند که به اتفاق مادر و خواهرم به آمریکا برویم و یک سال آنجا اقامت کردیم اما مادرم گفتند که شرایط از لحاظ فرهنگی مناسب نیست و اذیت می‌شویم لذا پدرمان به دلیل شرایط انحصار صنعت آلمینیوم در ایران راضی به بازگشت نشد اما گفتند شما آزاد هستید و ما نیز به ایران بازگشتیم بنابراین طلاق قانونی اتفاق نیفتاد ولی دو مسیر متفاوت ایجاد شد.  کامران باقری لنکرانی متأهل و دارای سه فرزند پسر است. وی دارای مدرک فوق تخصصی گوارش و کبد است و غیر از موضوعات تخصصی مطالعات سیاسی نیز دارد، به زبان انگلیسی مسلط است و به جناح راست گرایش دارد. لنکرانی در دولت نهم و کابینه اول احمدی نژاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.      

پدرش علاقمند بود فرزندش دروس امروزی را بخواند. مقطع دبستان رابه صورت جهشی درس خواند و آن را زودتر به پایان رساند. درسال 61 و در سن 17 سالگی دیپلم علوم تجربی خود را اخذ کرد. پس از انقلاب فرهنگی و در سال 1361 در اولین کنکور پس از انقلاب شرکت کرد و با رتبه دو رقمی در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد. در این مدت عضو انجمن اسلامی شد و در زمینه های سیاسی- مذهبی با این گروه دانشجویی همکاری کرد. حضور در جبهه: در این میان کامران باقری لنکرانی در دوران دفاع مقدس به عنوان نیروی رزمی و بهیار بسیجی به جبهه‌های جنگ شتافت. در سال 1365 در عملیات کربلای 5 در تیپ المهدی (عج) حضور داشت و پس از آن چندین بار به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام شد. او همچنین در عملیات بازپس گیری مهران در غرب کشور حضور داشت و چندین مرتبه دیگر نیز به مناطق عملیاتی غرب اعزام شد. در نهایت در آخرین روزهای جنگ با حمله منافقین از منطقه اسلام آباد غرب، لنکرانی به لشکر6 شهدا پیوست و در عملیات مرصاد حاضر بود. از دوستان شهید او می‌توان به شهید محمدحسن روزی طلب، شهید مسعود طاهری، شهید فهندژ و شهید قراچه اشاره کرد.در سال 1368 دوره هفت سال پزشکی عمومی را تمام کرد و در آزمون تخصصی با رتبه 1 پذیرفته شد. در سال 1371 با پایان دوره تخصص، در فوق تخصص پذیرفته و همزمان به عنوان استاد یار به دانشگاه شیراز می‌رود. همزمان با اتمام دوره فوق تخصص رئیس گروه داخلی دانشکده پزشکی شد. وی در سال 1378 به رتبه دانشیاری ارتقا یافت و در سال 1384 پیش از آغاز دوران وزارتش با تصویب هیات ممیزه استاد تمام و پرفسور شد.در سال 72 در حالی که تنها 28 سال سن داشت از سوی دکتر مرندی وزیر بهداشت به ریاست بیمارستان نمازی شیراز منصوب شد. و در همان زمان وی برد پیشرفته ای.سی.آر.پی را با بورس موسسه المپیوس به پایان رساند.مقالات: تعداد مقالاتی که از لنکرانی نمایه‌ برداری بین المللی شده است به 150 مقاله می‌رسد. مقالات او از پرارجاع‌ ترین مقالات علمی است.

استادیار گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی شیرازرئیس بیمارستان دولتی نمازی شیراز    معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز      رئیس بخش داخلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز            دبیر علمی کمیته ی منطقه ای آموزش پزشکی مداوم پزشکا ن            دبیر علمی کنگره بین المللی پزشکی جغرافیایی       سردبیر مجله الکترونیکی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز                       رئیس کمیته منطقه ای خودآموزی پزشکان   دانشیار گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی شیرازوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی دولت نهم جمهوری اسلامی ایران             استاد تمام (پروفسور) گروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی        رئیس نشست منطقه ای سازمان جهانی بهداشت WHO       سردبیر مجله علمی پژوهشی هلال احمر                    رئیس هیات موسسین کانون فرهنگی بصیرت     رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت                     مدیر مسئول مجله HEPATITIS MONTHLY    مدیرمسئول نشریه علمی پژوهشی کلید سلامتعضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی  

عضویت در جامعه متخصصان داخلی ایرانعضو هیئت تحریریه مجله خاصعضو جامعه متخصصان گوارش و کبد ایرانعضو هیئت تحریریه مجله ارمغان دانشمشاور مجله Iranian Journal of Medical Scienceکمیته ملی بازنگری آموزش پزشکی مداوم متخصصان داخلیعضو هیئت تحریریه مجله نوین پزشکیرئیس هیئت تحریریه و موسس مجله الکترونیکی پزشکی شیرازعضو بین المللی انجمن گوارش آمریکارئیس هیئت تحریریه مجله HEPATITIS MONTHLY 

پس از دوم خرداد 76 وی که گرایش به جناحی دیگر داشت و دیگر انجمن اسلامی دانشگاه را هم جهت با افکار خود نمی دید، به همراه دوستانش، قهرمانی و جلیلی، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز را تاسیس کرد.لنکرانی در نشریات تخصصی فعالیت داشت و از سال 71 عضو شورای دبیران مجله خاص بود. 4 سال بعد به عضویت شورای سردبیری مجله ارمغان دانش درآمد و در سال 78 به عضویت شورای دبیران مجله تخصصی اطلاع رسانی پزشکی انتخاب شد. طی همان سال ها عضو جامعه پزشکان، هپاتولوژیست ها نیز بود. در فاصله سال های 77 و 78 عضو کمیته ملی در بازنگری مداوم پزشکی و خدمات بهداشتی در آموزش و پرورش بود. آغاز سال تحصیلی 80 اما سال دیگری در زندگی وی بود. در آن سال کامران باقری لنکرانی به رتبه دانشیاری ارتقا یافت. طی سال 71 تا 79 بیش از 13 مقاله به کنفرانس های داخلی و خارجی در خصوص بیماری های داخلی، گوارش و کبد از جمله در خصوص بیماری بهجت، در کوربیوپسی کبد، اثرات فشار خون بالا، عفونت در بیماری های مزمن کبدی، اختلالات در دستگاه گوارش به دلیل استعمال مواد مخدر و سوء هاضمه ارائه داد. عضویت در مجامع علمی داخلی و خارجی از جمله انجمن بین‌المللی پیوند كبد ـ انجمن آمریكایی ـ متخصصین گوارش ـ انجمن متخصصین گوارش و كبد ایران، انتشار دو كتاب پژوهشی به زبان انگلیسی و مقالات پژوهشی فارسی در مجلات علمی پزشكی داخلی و بین‌المللی، تأسیس و سردبیری مجله الكترونیك پزشكی شیراز اولین مجله الكترونیك، از سال 1379، ارائه مقالات پزشكی در شش كنگره خارج از كشور، عضویت در هیأت ممتحنه امتحانات دانشنامه فوق تخصصی گوارش و كبد، تخصصی اورژانس ـ پذیرش دستیار و امتحان جامع كارورزی ـ گواهینامه تخصصی داخلی و عضویت در كمیته اخلاق پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شیراز از دیگر فعالیت های وی در عرصه تخصصی هستند. او در عین حال هیچ گاه پزشکی را رها نکرده و همزمان با مشاغل دیگر به معالجه بیماران پرداخته است. 

هیچ کس فکر نمی کرد انتخاب احمدی نژاد برای وزارت بهداشت، لنکرانی 40 ساله باشد. گویا زاهدی، وزیر علوم او را به هیات انتخاب وزرا و احمدی نژاد معرفی کرد. لنکرانی تأکید دارد که تا پیش از آن، با هیچ یک از آقایان آشنایی نداشت. موضع مجلس: احمدی نژاد از میان چهل نامزد وزارت بهداشت او را انتخاب و به مجلس معرفی کرد. جوانی وی و ناآشنا بودن نمایندگان با لنکرانی سبب شد تا مجلس موضعی منفی در قبال وی بگیرد.نمایندگان با سخنانی مانند اینکه «بهتر است نخبه ای چون آقای لنکرانی به کارهای تحقیقاتی بپردازند تا وقت شان صرف وزارت شود!» خواستند هم او و هم احمدی نژاد را از این اقدام منصرف کنند. ولی وی خود را در معرض رای اعتماد نمایندگان قرار داد و توانست از 284 نماینده حاضر در مجلس، 169 رای را در روز دوم شهریورماه کسب کند و بر کرسی وزارت بهداشت تکیه بزند. واکنش کامران باقری لنکرانی: خود وی  در این باره می گوید: "روزی که دکتر احمدی نژاد بنده را احضار کرد و به من گفت تصمیم گرفته است بنده را به عنوان وزیر بهداشت انتخاب کند، آنچه در ذهن من بود این بود که من حوزه وزارت بهداشت را می شناسم و می دانم مشکلات ریشه ای و قدیمی دارد. همچنین یقین داشتم که هر کسی وزیر بهداشت شود در پایان فعالیت با موجی از انتقاد روبرو خواهد بود. به همین دلیل اگر می خواستم مصلحت خود را در نظر بگیرم باید جواب رد به دکتر احمدی نژاد می دادم چرا که ظرفیت اصلاح وزارت بهداشت و نظام سلامت در مدت چهار سال ظرفیت محدودی است و نمی توان همه مشکلاتی که در این مدت و از سالهای قدیم انباشته شده و برخی از آنها نیز در سالهای اول دهه 80 تشدید شده است را حل کرد. اینها دلایلی بود برای اینکه سمت وزارت را نپذیرم اما نکته این بود که من داوطلب وزارت بهداشت نشدم و خیلی پیگیر هم نبودم وزیر شوم اما اصرار می شد که «ما به تو رسیده ایم.» 40 نفر آمده بودند و بحث شده بود اما رئیس جمهور هیچ یک از این افراد را نپذیرفته بود. چند روز مانده بود به معرفی کابینه من این مسئولیت را قبول کردم. مفروض من این بود که خدا انشاء الله کمک می کند تا قدمی به جلو برداریم. هیچ وقت ادعا نکردم ما می توانیم تمام مشکلات نظام سلامت را برطرف کنیم. به هیچ عنوان این در ذهن من نبود اما در ذهنم این موضوع مطرح بود که می توانیم قدمی به پیش برداریم و کارها را ولو کمی بهتر از گذشته کنیم. البته در زمان اخذ رای اعتماد هم گفتم مهمترین چالش وزارت بهداشت وجود جزایر متعدد و پراکنده تصمیم گیری در نظام سلامت است. این چالش را از همان زمان می شناختم. در ارزیابی این چهار سال می توانم بگویم نظام سلامت قوی تر از زمانی است که من آن را تحویل گرفتم و کارهای نیمه تمام بسیاری اتمام پیدا کرد. فضاهای جدیدی در برابر ما گشوده شده و ما در آستانه یک جهش بزرگ در سلامت کشور قرار گرفته ایم و اکنون دیگر تقریباً بخشی زیادی از ابزار این جهش فراهم شده و خواهندگی آن نیز حاصل شده است.او همچنین خردادماه 87، طی حكمی از سوی احمدی نژاد به عنوان "نماینده ویژه رئیس جمهور" و رئیس كارگروه ساماندهی بیمه پایه، همگانی و توسعه پزشك خانواده منصوب شد. 

در جریان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی جبهه پایداری از میان وزیران و نیروهای جدا شده از دولت نهم و دهم تشکیل شد، این جبهه پیش از آنکه خود را حامی احمدی نژاد و سیاست های او بداند معرف گفتمان سوم تیر می داند، گفتمانی که به گفته این گروه و بسیاری دیگر خارج از آن امروز از سوی دولت به فراموشی سپرده شده است. کامران باقری لنکرانی سخنگوی جبهه پایداری است.  

تعدادی از وزیران دولت نهم احمدی نژاد به دلیل اعتراض به حلقه نزدیک رئیس جمهور و یا به عبارت بهتر شخص اسفندیار رحیم مشایی از گردونه دولت دهم کنار گذاشته شدند. صفارهرندی ، محسنی اژه ای و ...بسیاری دیگر را می توان در این راستا مثال زد. هر چند برای اثبات این ادعا دلایل محکمی وجود ندارد ولی شواهدی موجود است که برکنار شده ها از منتقدان سفت و سخت احمدی نژاد بودند. برکناری باقری لنکرانی: کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم نیز از جمله این وزیران است، او کارنامه مقبولی را از خود به جای گذاشته بود و عده ای گمان می کردند هر کس به دولت دهم راه نیابد او قطعا و یقینا جزو کسانی خواهد بود که از دولت نهم به دولت بعدی منتقل شده و ابقا می شود با این وجود اینگونه نشد و باقری لنکرانی جای خود را به نخستین زن وزیر در جمهوری اسلامی داد. مرور مواضع کامران باقری لنکرانی در مورد جریان انحرافی و نظر وی در باره این موضوع می تواند راهگشا باشد.  تفکرات گروه انحرافی را دارای انحرافات عمیقی می‌دانیم: سخنگوی جبهه پایداری در مورد جریان انحرافی می گوید "تفکرات گروه انحرافی را دارای انحرافات عمیقی می‌دانیم که وقتی با در اختیار داشتن قدرت همراه شود به نوعی بر آینده انقلاب اسلامی تأثیرات ناگواری می‌گذارد و منویات استکباری را با ادبیات دیگری دنبال می‌کند"وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت از شما برای نامزدی در انتخابات حمایت خواهد کرد یا خیر؟ تصریح کرد:  خط قرمز ما در ارتباط با گروه‌های اصولگرا این است که به هیچ وجه و در هیچ صحنه‌ای کاندیدای مشترک با آنچه که به عنوان گروه انحرافی مطرح شده و ما آنها را حاشیه‌ سازان دولت می‌دانیم نخواهیم داشت. در انتخابات مجلس نیز وقتی این گروه تلاش کرد از فضای انتخابات سوء استفاده کرده و لیستی را ممزوج کند، یکی از اولین عکس‌العمل‌ها از جانب جبهه پایداری صورت گرفت و گفتیم ما اگر با هر گروهی از مجموعه اصولگرایان ائتلاف و مذاکره کنیم قطعا با این گروه حاشیه ساز هیچ ائتلافی نخواهیم داشت. تفکرات گروه انحرافی را دارای انحرافات عمیقی می‌دانیم که وقتی با در اختیار داشتن قدرت همراه شود به نوعی بر آینده انقلاب اسلامی تأثیرات ناگواری می‌گذارد و منویات استکباری را با ادبیات دیگری دنبال می‌کند. بهتر است بگوئیم "گروه حاشیه ساز دولت " نه "جریان انحرافی: من قائل به جریان انحرافی نیستم، چراکه این جریان زمانی وجود دارد که پشت آن فکر، اندیشه، اصول و جنبش مردمی باشد و بهتر است نام « گروه حاشیه‌ساز دولت » را به کار ببریم. این گروه ادعای نظریه‌پردازی دارند، اما آنچه می‌بینیم تنها حرکاتی در چارچوب ماندن در قدرت است و مبانی نظری ندارند هر چند که تلاش می‌کنند برایش مبانی نظری بتراشند. 

لنکرانی هر چند آرزو دارد در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اصولگرایان به وحدت برسند ولی این آرزو را نشدنی می داند و می گوید: « اما اين آرزو معلوم نيست كه به واقعيت منجر شود و متاسفانه می شود عدم تحقق اين آرزو را با در نظر گرفتن وقايعی پيش بينی كرد. يكی از اين وقايع اين است كه افراد در وجود خودشان و نزديكانشان و يا افرادی خاص در برخی مناصب تاكيد كنند. خب اين نوع پيش شرط گذاشتن ها سبب خواهد شد كه آن نگاه مبنايی شكل نگيرد و به جای آنكه بحث بر سر انتخاب بهترين گزينه و اتفاق همه جريان ها بر سر اين انتخاب باشد؛ بيشتر صحبت بر سر اين خواهد شد كه بگرديم و رای آورترين را كه به عقايد ما هم نزديك ترين باشد پيدا كنيم و طبيعتا در اين مورد خروجي های متعدد به وجود خواهد آمد.» 

عده ای باقری لنکرانی را یکی از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می دانند ولی در این موضوع گمانه زنی های متفاوتی وجود دارد. سایت خبری مشرق نیوز تیرماه 91 مصاحبه ای را منتشر کرد که در آن کامران باقری لنکرانی گفته بود کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نخواهم شد. در این مصاحبه آمده بود  « خدا را شكر می كنم كه در حال حاضر توفيق اين را دارم كه به عنوان يك معلم دانشگاهی و يك طبيب بيمارستان های دانشگاهی در مجموعه نظام به قدر وسع كوچك خودم يك قدم برای رفع آلام مردم و پيشرفت كشور بردارم و اين موقعيتی كه دارم را بسيار موقعيت ارزشمندی می دانم و بنايی برای تغيير اين موقعيت ندارم.» وی ادامه می دهد «بالاخره هر كسی اول بايد در خودش به تكليف برسد در تشكل های اسلامی كسی نمی تواند برای ديگری تعيين تكليف كند و افراد بايد خودشان تشخيص دهند كه تكليفشان چيست.» تکذیبه این خبر توسط سایت منتسب به جبهه پایداری: با انتشار این مصاحبه در سایت خبری مشرق نیوز، رجانیوز یکی از سایت های منتسب به جبهه پایداری آن را تکذیب کرد و نوشت:«به نظر می رسد پتانسيل بالا و مقبوليت گفتمانی جبهه پايداری در ميان توده ها ی مردم و هم چنين شخصيت محبوب، موفق و خوش سابقه دكتر كامران باقری لنكرانی در افكار عمومی، علت العلل ورود زود هنگام به اين مساله است و آنچنانكه پيش تر اشاره شد، جبهه پايداری بر خلاف برخی جریانات و شخصیت‌های سیاسی كه از ماه‌ها قبل و حتی برخی از هفت سال پیش ستادهای تبليغاتی خود را نيز فعال كرده اند، ورود زود هنگام به موضوع انتخابات رياست جمهوری را برای فضای جامعه و كشور مضر دانسته و ضمن تاكيد بر مقوله های اصلي و سازنده گفتمان انقلاب اسلامی مانند عدالت، پيشرفت، كارآمدی، خدمت و مستضعفين، در موقعيت مناسب خود به اين مساله خواهد پرداخت.» دکترکامران باقری لنکرانی برای کاندیداتوری ثبت‌نام کرد: با آغاز رسمی ثبت‌ نام از داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، کامران باقری لنکرانی، عضو جبهه پایداری انقلاب اسلامی  در اولین روز ثبت‌ نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور رسما برای کاندیداتوری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. انصراف از نامزدی به نفع سعید جلیلی: کامران باقری لنکرانی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری به نفع سعید جلیلی از حضور در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم انصراف داد. وی در این مورد گفت: من قبلا هم گفته بودم حضور من در این انتخابات گفتمانی است و رقابت درون گفتمان انقلاب اسلامی را نا‌صواب می‌دانم. برهمین اساس ضمن تشکر از همه عزیزانی که در سراسر کشور نسبت به اینجانب ابراز محبت و بزرگواری نموده‌اند، به خصوص دانشگاهیان‌، نخبگان‌، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران‌، علمای اعلام و به ویژه حضرت علامه آیه‌الله مصباح یزدی دامت برکاته‌، با توجه به حضور قطعی برادر انقلابی و مومن جناب آقای دکتر جلیلی‌، با کسب نظرمشورتی از جبهه پایداری انقلاب اسلامی‌، برای دفاع از گفتمان امید، عدالت و استقامت‌، اینجانب ‌با انصراف از داوطلبی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری‌، ‌حمایت خود را از جناب آقای دکتر جلیلی اعلام می‌دارم. این حمایت برای دفاع یک پارچه از گفتمان انقلاب اسلامی است و به ایشان دعا می‌کنم تا انشالله همواره در همین خط اصیل‌ در تمسک به اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله، با رهبری ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای همراه با روحانیت متعهد دامت برکاتهم باقی بمانند و بتوانند خدمتگزار خوبی برای این مردم مومن و نجیب باشند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۷

کامران باقری لنکرانی

خلاصه زندگی نامه

کامران باقری لنکرانی، سخنگوی جبهه پایداری که در دولت نهم  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع