جستجو در مطالب و اشخاص
کاظم اخوان علاف در سال 1338 در شهر مقدس مشهد در خانواده ای مومن و مذهبی متولد شد و به دلیل تقارن با میلاد امام کاظم(ع)، خانواده نام کاظم را برای او انتخاب کرد. پدرش خادم بارگاه ملکوتی حضرت امام ‌رضا(ع) بود. خاندان اخوان، این افتخار را داشتند که نسل اندر نسل از خادمان حرم امام رضا(ع) باشند. او نیز با عشق به اهل بیت پرورش یافت و تحصیلات خود را در خراسان به پایان رساند و در مسابقات کشتی آموزشگاه‌های استان صاحب عنوان شد.در دوران انقلاب همراه با مردم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشت و با شروع جنگ تحمیلی به مناطق جنگی رفت و با تشویق شهید چمران در جبهه ها شروع به عکاسی کرد.در سال 1361 به عنوان خبرنگار عکاس، داوطلبانه به لبنان رفت و در راه ورودی به بیروت به همراه سه دیپلمات دیگر کشورمان توسط حزب تندرو فالانژها (عاملان قتل عام فلسطینیان صبرا و شتیلا) اسیر شده و به صهیونیستها تحویل داده شد. 

کاظم اخوان با آغاز جنگ تحمیلی خود را به اهواز رسانده و به ستاد جنگ‌های نامنظم پیوست، پس از مجروح شدن برادرش سروان "حسن اخوان" که تانک ساقط شده در سوسنگرد یادگار اوست، در جبهه ماند. استعداد او نظر دکتر چمران را جلب کرد بطوریکه در نبردهای زیادی در کنار دکتر چمران شرکت کرد. بعد از شهادت دکتر چمران، کاظم اخوان در حمله "کرخه" جزء بچه های خط شکن گروه شهید "ماهینی"، بود. 

کاظم اخوان با تشویق دکتر چمران شروع به عکاسی از جبهه ها کرد. با اینکه تعداد عکسهای او تا شهادت چمران زیاد نیست ولی عکسهایش بسیار با اهمیت است، چون عکس از سالهای اول جنگ بسیار نادر است. وی در طول یک سال و نیم زندگی مداوم در جبهه‌ها موفق می شود، صحنه‌ هایی استثنایی را به تصویر بکشد. در این زمان خبرگزاری "پارس" که بعدا خبرگزاری "جمهوری اسلامی" نام گرفت، عکسهای کاظم اخوان را مورد بررسی قرار میدهد و از او دعوت به همکاری می کند. مقام برتر اولین نمایشگاه عکس جنگدر اولین نمایشگاه بزرگ عکس جنگ در سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، که در موزه هنرهای معاصر برگزار شد و در آن 75 عکاس حرفه ای و آماتور شرکت داشتند، بنا به آرای داوران، به خاطر صمیمیت و ویژگی‌های خاص و تأثیرگذار در ثبت صحنه های بدیع و استثنایی دفاع مقدس، عکس‌های اخوان مقام اول را کسب کرد.همچنین تعدادی از آثارش در ویژه نامه‌ها منتشر و توسط ستاد تبلیغات جنگ در 22 بهمن 1361 که حاصل کار عکاسان حرفه ای جنگ تحمیلی بود، چاپ شد. در کتاب "دفاع علیه تعرض" بیشترین عکس ‌ها مربوط به کاظم اخوان دیده می شود. 

کاظم اخوان در تیرماه 1361 بعد از حمله گسترده رژیم صهیونیستی به لبنان، همراه یک هیأت دیپلماتیک، داوطلبانه عازم دمشق شد. علیرغم اینکه برخی از دوستانش با توجه به محاصره بیروت و شرایط خاص لبنان اشغال شده به او توصیه کردند از این سفر خطرناک صرف نظر کند، اما او که پرورش یافته فکری شهید چمران بود به قصد به تصویر کشیدن مقاومت مردم فلسطین و لبنان و افشای جنایت اسرائیل به این ماموریت رفت. اما در تاریخ  14 تیرماه سال 1361 و قبل از ورود به بیروت، به همراه احمد متوسلیان، سید محسن موسوی و تقی رستگار مقدم در پست بازرسی نیروهای فالانژ و در یک توطئه مشترک صهیونیست‌ها و فالانژها ربوده شد. 

"رائد موسوی" فرزند سید محسن موسوی و دبیرکل "انجمن حمایت از دیپلمات های ربوده شده ایرانی" در تیرماه 1393 خبر از حقوقی کردن پرونده این 4 دیپلمات داد و افزود: «باز شدن پرونده حقوقی بعد از گذشت سالیان زیاد، خودش یک موفقیت بود که بحمدلله حاصل شد. اگر سیستم قضایی لبنان اعلام کند که این افراد توسط رژیم صهیونیستی از لبنان منتقل شده‌ اند می‌ توانیم از این مستند در دادگاه‌ های بین المللی استفاده و به آنان فشار مضاعفی بیاوریم.»وی در ادامه تاکید کرد: «بحث مفقودیت و پیگیری آن یکی از موضوعاتی است که برای ما مطرح است. این موضوع باید یکی از بحث ‌های اصلی ما باشد و زنده بماند. هرلحظه ممکن است خبر جدیدی برسد و اقدامات جدیدی صورت بگیرد. زنده نگه داشتن این موضوع هم در موضوعات آرمانی، هم انسانی و هم شرعی ما جای مخصوصی دارد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۵:۵۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۵:۵۸

کاظم اخوان

خلاصه زندگی نامه

 کاظم اخوان علاف، از عکاسان سالهای اول دفاع مقدس که پس از فتح خرمشهر در سال 1361 همراه سه دیپلمات دیگر در لبنان اسیر و به رژیم صهیونیستی تحویل داده شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع