جستجو در مطالب و اشخاص
ژاک شیراک (به فرانسوی: Jacques René Chirac) در 29 نوامبر 1932 در شهر پاریس متولد شد. پدر وی یک کارمند بانک بود. شیراک پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدرسه عالی علوم سیاسی وارد شد و پس از آن برای ادامه تحصیل در دانشگاه معروف هاروارد امریکا نام نویسی کرد. شیراک دوران خدمت سربازی خود را بین سال های 1956 تا 1958 در الجزایر گذراند.      وی کار دولتی را از یک مدرسه عالی شروع کرد و از همان زمان خود را برای ارتقا به پست های مهم آماده می کرد. شیراک در سال 1962 به کابینه نخست وزیر وقت فرانسه یعنی «ژرژ پمپیدو» وارد شد و ده سال بعد به سمت وزیر کشاورزی ارتقا پیدا کرد و در سال 1974 و پس از مرگ پمپیدو، از سوی رئیس جمهور "والری ژیسکاردستن" به مقام نخست وزیری فرانسه رسید. ژاک شیراک پدر دو دختر به نام های "لورنس" و "کلود" است. او دو دوره پی در پی رییس جمهور فرانسه بود. 

 شیراک  در سال 1974 و 1975 به غیر از نخست وزیری از جمله مقامات بلند پایه "اتحادیه دموکراتیک جمهوری خواهان" نیز بود. در سال 1976 ژاک شیراک به دلیل اختلاف نظر با رئیس جمهور، پیش از موعد معین از نخست وزیری کناره گیری کرد و در همان زمان بود که حزب "جمهوری خواهان" را بنیاد گذاشت و خود پست دبیر کلی آن را بر عهده گرفت. شیراک در سال 1977 شهردار پاریس شد و چهار سال بعد برای تصاحب پست ریاست جمهوری فرانسه با "فرانسوا میتران" از حزب سوسیالیست به رقابت پرداخت که البته برد با میتران بود.  

پس از آنکه در سال 1986 اکثریت پارلمان فرانسه به احزاب مدنی و غیردولتی آن کشور تعلق گرفت، در طی یک ائتلاف، میتران (رهبر حزب سوسیالیست) از شیراک(رهبر حزب گلیست)  دعوت به تشکیل کابینه کرد. اما دو سال بعد شیراک بار دیگر به دلیل اختلاف نظرهای سیاسی از این مقام کناره گیری کرد و بدین صورت آن ائتلاف نیز به پایان کار خود رسید.  شیراک باز هم در سال 1988 کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه شد اما این بار هم پیروز مطلق آن میدان کسی جز فرانسوا میتران نبود. ولی شیراک دست بردار نبود و برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری در سال 1995 شرکت کرد. در مرحله اول این انتخابات رقیب او همان نخست وزیر محافظه کار یعنی «ادواردو بالادور» بود و در دور دوم با کاندیدای سوسیالیست ها یعنی «لیونل ژوسپن» به رقابت پرداخت و بالاخره پیروز شد.اما در انتخابات سال 2002 رقیب راست رادیکال شیراک یعنی «ژان ماری لوپن» توانست در مرحله اول انتخابات 17 درصد آرا را از آن خود کند ولی در مرحله بعد شیراک با کسب 82 درصد آرا بر رقیب رادیکال خود پیروز شد و بار دیگر بر صندلی ریاست جمهوری فرانسه نشست. 

عرصه قدرت سیاسی در جمهوری پنجم فرانسه  بین دو حزب چپ و راست در حال گردش بوده است. سردرمدار وبنیانگذار جریان راست فرانسه مارشال دوگل  بود. وی با توجه به دیدگاه‌های سیاسی که هم در عرصه داخل و هم در سیاست خارجی داشت یک نوع خط مشی و بنیان نظام راست را پایه ‌ریزی کرد. پس از استعفای دوگل در سال 1969، ژرژ پمپیدو از 1969 تا 1974، "والری ژیسکار دستن" از 1974 تا 1981، "فرانسوا میتران" از 1981 تا 1995، ژاک شیراک از 1995 تا 2007 در قدرت بودند. ژاک شیراک به نوعی همان سیاست‌های دوگل را ادامه داد و و در واقع وی به عنوان یکی از فرزندان سیاسی مارشال دوگل شناخته می‌شود. از وی به عنوان یک گلیست وفادار یاد می‌ شود. چپ‌ها حدود 14 سال کنترل قدرت را در دست داشتند و در سال 1995 قدرت بازهم از جریان چپ به جریان راست منتقل شد و رهبر آن ژاک شیراک بود. ژاک شیراک به عنوان یکی از رهبران جناح راست فرانسه نقش بسیار تأثیرگذار و مهمی  در تکوین و تحکیم موقعیت جریان راست در فرانسه را داشت. 

شیراک در این موضوع که فرانسه و جایگاهش را در عرصه اروپا و معادلات جهانی پر رنگ و فعال کند نقش بسیار جدی داشت. در این رابطه می‌توان مخالفت وی با حمله آمریکا به عراق را ذکر کرد همچنین وی با همکاری و همراهی با گراهام شولدر، صدراعظم سابق آلمان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری وقت روسیه یک نهضتی در مخالفت با آمریکا در حمله به عراق تشکیل دادند. آنها تلاش کردند نشان دهند آمریکا در نقش یک جانبه گرایی که می‌خواهد در پیش بگیرد نمی‌تواند روی حمایت شرکای اروپایی‌اش حساب کند. شیراک خیلی تلاش کرد که در سال 2007 قدرت را به یکی از وفاداران خودش یعنی دومینیک دوویلپن واگذار کند اما نیکلا سارکوزی تلاش‌های شیراک را ناکام گذاشت و در رقابت‌های حزبی، حزب اتحاد برای جنبش مردمی عملاً قدرت را از جریان طرفدار شیراک ربود و به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد و به دنبال آن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2007 نیز به پیروزی دست یافت. سارکوزی به نسبت دیگر روسای جمهوری فرانسه با شعارهای نسبتاً جدیدی وارد الیزه شد. وی شعارهای ملی گرایانه و گلیستی شیراک را کنار گذاشت و به دنبال همکاری، هماهنگی و همگرایی بیشتر با آمریکا برآمد؛ این همکاری و همگرایی طی 5 سال گذشته نمود بیشتری پیدا کرد. در مسأله هسته‌ ای ایران، جنگ عراق، افغانستان و لیبی، فرانسه کاملاً همراه آمریکا بود و در برخی موارد حتی سیاست ‌های تندروانه ‌تری را دنبال می ‌کرد. 

شیراک در سال 2007 با پایان یافتن دوران مسئولیتش از مقام ریاست جمهوری و از سیاست خداحافظی کرده و ریاست جمهوری را به منتخب پس از خود یعنی "نیکولا سارکوزی" سپرد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۳۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۳۲

ژاک شیراک

خلاصه زندگی نامه

 ژاک شیراک، از رهبران جناح سیاسی راست فرانسه موسوم به گلیست که دو دوره مقام نخست وزیری فرانسه و نیز دو دوره پی در پی ( 1995-2007) مقام ریاست جمهوری این کشور را برعهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع