جستجو در مطالب و اشخاص
پوران فرخزاد در 20 بهمن ماه سال 1311 در نوشهر به دنیا آمد. کودکی خود را در زادگاهش و شهرهای دیگر گذراند و در تهران بزرگ شد. پدر پوران، وی  را از آغاز با کتاب و جذبه های کتابخوانی آشنا ساخت و از همان دوران کودکی، بیشتر اوقاتی را که بچه ها صرف بازی و شیطنت می کردند، پوران به پرداختن قصه هایی که فقط برای خودش می گفت یا شعرهایی که فقط برای خودش می سرود سرگرم بود. او به همراه خانواده اش در سال 1320 به تهران آمد و مشغول تحصیل شد. در 17 سالگی با "سیروس بهمن"، مدیر مجله "آسیای جوان" ازدواج کرد و همین امر باعث ناتمام ماندن تحصیلاتش شد. هرچند این ازدواج موجب شد که فعالیتهای پوران در عرصه ادبیات رنگ جدی تر به خود بگیرد اما اختلافات فکری آن دو موجب جدایی پوران از همسرش شد. پوران پس از جدایی به فعالیت های ادبی اش در عرصه نشریات و رادیو و تلوزیون ادامه داد و تحصیلاتش را که با ازدواج نیمه تمام مانده بود از سر گرفت. در سال 1350 اولین اثرش با نام "دیداری در پاییز" منتشر شد.  از او در سالهای بعد حدود 30 کتاب به انتشار رسید که بسیاری از آنها درباره زنان است. "دانشنامه زنان فرهنگ ساز ایران و جهان" در دو جلد با عنوان اصلی "زن از کتیبه تا تاریخ" از مهمترین آثار اوست. 

پوران فرزند "سرهنگ محمد فرخ زاد" و "توران وزیری تبار" است. مادرش اهل تهران و کاشی تبار و پدرش فردی تحصیل ‌کرده از دهکده بازرگان تفرش و اهل فرهنگ و ادب و شیفته آشنایی با فرهنگ جهانی از راه کتابخوانی بود. او از دل سپردگان به شعر به ویژه تغزل به شمار می آمد و به دفاتر شعری که از کتاب ها گلچین کرده بود بیش از هر چیز دیگری اهمیت می داد. پوران یک برادر به نام فریدون و یک خواهر به نام فروغ داشت. 

پوران فرخزاد از همان روزگار کودکی، برخلاف هم سن و سالانش بیشتر اوقات خود را صرف پرداختن به قصه هایی می کرد که برای خودش می گفت یا شعرهایی که برای خودش می سرود. علاقه پدر به ادبیات و شعر پوران را از همان خردسالی با کتاب و جذبه های کتابخوانی آشنا ساخت چنان که نه تنها پوران که دیگر فرزندان خانواده هم با حرص و ولعی عجیب پیش از رفتن به مدرسه الفبا را یاد گرفتند و سواد نیاموخته، کتابخوان شدند. پس از وقایع شهریور 1320 پدرش از نوشهر به تهران منتقل شد و پوران در دبستان "ژاله" و "سروش" درس خواند و در این دوره استعداد ادبی اش آشکار شد. از 9 سالگی زبان انگلیسی را به کمک آموزگار در خانه آموخت و در انجمن فرهنگی "پروین" و انجمن "ایران و آمریکا" ادامه داد. سختگیری های پدر و محیط سرد و خشن خانه موجب شد تا پوران با ازدواج زودهنگامش در 17 سالگی تحصیل را نیمه کاره رها کند. 

پوران فرخزاد که از محیط بسته و مقرراتی خانه به سختی رنج می کشید، در جستجوی محبتی که کمتر از پدر دیده بود، در نوجوانی به یکی از خواستگارانش دل بست و در 17 سالگی با "سیروس بهمن" مدیر مجله "آسیای جوان"، ازدواج کرد و به دلیل عشق به روزنامه نگاری، با وجود کمی سن، خیلی زود بیشتر مسئولیت های آن مجله را پذیرفت و با چاپ داستان های کوتاه و بلند، نوشتن قطعات ادبی شعر مانند و ترجمه هایش اندک اندک به نام "پوران بهمن" شهرتی به دست آورد ولی با وجود تولد دو دختر، رشته ای که پوران را به همسرش می بست، به دلیل اختلاف افق فکری به زودی از هم گسست و سرانجام آن دو به صورتی دوستانه از هم جدا شدند. 

پوران که فعالیت جدی در عرصه ادبیات را با ازدواج با سیروس بهمن آغاز کرده بود پس از طلاق، با نام خانوادگی خود به عرضه آثارش در نشریات و رادیو و تلویزیون روی آورد و با نوشتن داستان های شب، نمایش های صبح و بعد از ظهر رادیو از جمله ترجمه شاهکارهای بزرگ جهانی برای نمایش های بعد از ظهر رادیو تهران و تهیه و گویندگی برنامه فرهنگی – ادبی "دفتر آدینه" که صبح های جمعه از برنامه دوم پخش می شد، به دوره دیگری از عمرش پای نهاد. وی زمانیکه در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل می کرد، آثار داستانی اش نیز در مجلات "سپید و سیاه"، "فردوسی"، "تهران مصور"، "بانوان" و ...  به چاپ می رسید و یکی از چهره های ژورنالیستی آن دوران بود. چاپ نخستین آثار نخستین اثری که از پوران به صورت کتاب به انتشار درآمد مجموعه ای به نام "دیداری در پاییز" بود که در سال 1350، انتشارات "پدیده" آن را به چاپ رسانید و در پی آن اولین دفتر شعرش به همت انتشارات "مروارید" به نام "خوشبختی در خوردن سیب های سرخ است" در سال 1352 در کتاب فروشی ها جای گرفت. چاپ اشعار پوران در مجلات خارجی برخی از اشعار پوران فرخ زاد به زبان انگلیسی در "ایران نیوز" و "ایران دیلی" و به زبان ارمنی در روزنامه  "آلیک"، ویژه نامه فرهنگی، در 6 صفحه و در مجله "نوردار قرن نو" ارمنستان و به زبان ایتالیایی در مجله "پوتزی" در روم، مجلات کردی سلیمانیه، "رادان" سال 2000  میلادی برابر با 1379 شمسی شماره 38 ، "کاروان" سال  1379 شماره 43، "گه یه ویژی نوی" در سال 2001 برابر با سال 1380 شمسی، مجله فرهنگی فارسی - فرانسه کارنامه چاپ پاریس، بررسی کتاب چاپ امریکا و "قارن" چاپ ارمنستان ویژه سال 2000 و برخی نشریات خارجی دیگر ثبت شده است. 

آن دسته از آثار پوران که مجوز چاپ گرفته اند عبارتند از: - دانشنامه زنان فرهنگساز ایران و جهان، در دو جلد با عنوان اصلی "زن از کتیبه تا تاریخ" - کارنمای زنان کارای ایرانی - اوهام سرخ شقایق: برگزینی از اشعار زنان زمان - زنان همیشه: گزیده اشعار کلاسیک، نیمایی و آزاد شاعران زن ایران(1330 - 1380) - نیمه‌های ناتمام: سیری در شعر زنان از رابعه تا فروغ - دستان سخن گوی شاملو - مسیح مادر (نشان زن در زندگانی و آثار احمد شاملو) - زن شبانه موعود (نشان زن در آثار سهراب سپهری) - کسی که مثل هیچ کس نیست: درباره فروغ فرخزاد، با همکاری مسعود قاسم‌ زاده - سفری در خط زمان - از همت بلند... - چنگ مشوش - در انتهای آتش آیینه - سلام مادر، با همکاری شهلا تجویدی، علی ‌اصغر تجویدی (شیرازی)، رضا معصومی - کارنامه به دروغ: جستاری نو در شناخت اسکندر مغانی از الکساندر مقدونی - مجموعه داستان هفت زن هفت داستان - دفتر شعر خوشبختی در خوردن سیب‌های سرخ - مجموعه داستان دیداری در پاییز آثار بدون مجوز - باران دیگر آبی نیست (مجموعه شعر پوران فرخزاد) - مهره مهر (پژوهشی در باره میترائیسم در ایران) ترجمه ها - مجموعه داستانهای کوتاه جای دیگر، جان ‌بوینتن پریستلی - مردی بر بالهای آینده (نوستراداموس) - رویای یک مرد مسخره - افسانه‌های آقای استرنبری از جی. بی پریستلی و فئودور میخائیلوویچ داستایوسکی 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۱۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۱۷

پوران فرخزاد

خلاصه زندگی نامه

 پوران فرخزاد، نویسنده، شاعر، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه ‌نگار و پژوهشگر معاصر ایرانی است. او خواهر فروغ و فریدون فرخزاد است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع