جستجو در مطالب و اشخاص
پطرس پطرس غالی (به عربی بطرس بطرس غالی) (Boutros Boutros-Ghali) معروف به پطرس غالی در 14 نوامبر 1922 م. (22 آبان 1301 ه.ش) در "قاهره" (یکی از شهرهای مصر)، در خانواده ای با اعتقادات قبطی و ارمنی، از خاندان‌ پاشاها (یکی از دویست خانواده‌ صاحب نفوذ در مصرِ آن ‌زمان) متولد شد. خانواده غالی خانواده ای اشرافی بودند و از همین روی افراد خانواده پطرس غالی مانند عمو، پدر بزرگ و پسرعموهای وی، مناصب مهم کشوری همچون وزارت امور خارجه را دردست داشتند. همچنین پدربزرگ او پطرس پاشا غالی از 1908 تا 1910 م. نخست‌ وزیر مصر بود. وی پس از اتمام تحصیلات در مقطع دبیرستان، وارد دانشگاه قاهره شد و مدرک لیسانس خود را در رشته حقوق عمومی دریافت کرد. پس از آن برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و در آنجا پس از اخذ چند مدرک دیپلم، سرانجام مدرک دکترا خود را از دانشگاه سوربن دریافت کرد. پطروس غالی در سال های 1949 تا 1977 م. در دانشگاه قاهره، استاد رشته حقوق بين الملل، روابط بين الملل و علوم سیاسی بود. از جمله فعالیت های علمی و سیاسی او می توان به عضویت در دفتر سیاسی حزب حاکم مصر، ریاست مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک در روزنامه الاهرام، تاسیس روزنامه‌ الاهرام اقتصادی، مجله‌ سیاست بین الملل، روزنامه‌ الرأی در زمان ناصر، ارتباط با مقامات نظامی، تدریس در دانشگاه جنگ و دانشگاه دفاع اشاره کرد. وی بیش از 100 اثر مکتوب در زمینه امور منطقه‌ ای و بین ‌المللی، حقوق و دیپلماسی، و علوم سیاسی دارد. او در دوران کاری خود، جوایز و افتخاراتی را از 24 کشور دریافت کرده است. وی هم چنین در انقلاب 1952 م. مصر و ملی کردن کانال سوئز در این کشور نقش فعالی ایفا کرد. او در سال 1977 م. وزیر مشاور "ممدوح سالم" و مشوق اصلی "انور سادات" (سومین رئیس جمهور مصر) در انعقاد پیمان کمپ دیوید بود. فعالیت های سیاسی او، نقش تعیین کننده ای در خارج کردن مصر از انزوای سیاسی و فعال شدن در سازمان‏ های وحدت آفریقا، کنفرانس اسلامی و جنبش عدم تعهد داشته است. غالی در 21 نوامبر 1991 م. از سوی شورای امنیت سازمان ملل به عنوان ششمین دبیر کل این سازمان معرفی شد و کار خود را از اول ژانویه 1992 م. آغاز کر و تا دسامبر 1996 در این سمت بود. وی در خصوص نسل کشی سال 1994 م. در رواندا با وجود نقش فرانسه در این جریان و به دلیل قرابت سیاسی فرانسه با واشنگتن، تحت فشار آمریكا، این نسل كشی را تنها یک جنگ داخلی خواند. وی همچنین در جریان جنگ بوسنی مخالف بمباران و حمله نظامی نیروهای ناتو به سرکردگی آمریکا به بوسنی و لهستان بود. همسر او "لیا ماریا پطرس غالی" می باشد. 

پطرس غالی تحصیلات دبستان و دبیرستان خود را در قاهره گذراند و پس از ورود به دانشگاه، در سال 1946 م. در رشته حقوق عمومی دانشگاه قاهره در مقطع کارشناسی، فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیلات به پاریس رفت و در سال 1947 م. در رشته حقوق در سال 1948 م. در رشته اقتصاد و در سال 1949 م. در رشته علوم سیاسی مدرک دیپلم را کسب کرد. او در سال 1949 م. مدرک دکترا خود را از دانشگاه سوربن دریافت نمود. 

- عضویت در دفتر سیاسی حزب حاکم مصر - وزیر مشاور ممدوح سالم در سال 1977 - مشوق انور سادات در انعقاد پیمان کمپ دیوید - ریاست هیئت اعزامی مصر به جلسات سال‌ های 1979، 1982 و 1990 م.در مجمع عمومی - عضو کمیسیون حقوق بین ‌الملل و عضو سابق کمیسیون بین ‌المللی حقوق‌ دانان از سال 1979 تا 1991 -عضو دبیرخانه حزب دموکرات ملی در سال 1980 -عضویت در مجلس مصر در سال 1987 -ششمین دبیر کل سازمان ملل در سال 1991 تا 1997 - ریاست سازمان بین ‌المللی فرانکوفون از سال 1997 تا 2002 - معاون نخست وزیر در امور خارجه - وزیر امور خارجه کشور مصر در سال های 1991 تا 1997 - معاونت سوسیالیست بین‌ المللی 

- تدریس رشته حقوق بين الملل، روابط بين الملل و علوم سیاسی در دانشگاه قاهره در سال های 1949 تا 1977 - ریاست مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک در روزنامه الاهرام - تاسیس روزنامه‌ الاهرام اقتصادی - فعالیت در مجله‌ سیاست بین الملل - فعالیت در روزنامه‌ الرأی - انتشار بیش از 100 اثر مکتوب علمی در زمینه های امور منطقه‌ ای، بین ‌المللی، حقوق، دیپلماسی و علوم سیاسی 

کتب - عرف آینده، ارزش های انسانی و اهداف اجتماعی مدیریت - نگاهی به جهان فردا مقالات - از نیروهای پاسدار صلح تا استقرار - نسل کشی: چه هنگام درس خواهیم گرفت؟ - سازمان ملل متحد و اقدامات حقوقی جامع برای مبارزه با تروریسم بین المللی - حقوق بین الملل در تکاپوی ارزشهای خود: صلح، توسعه، دموکراسی - تکاپوی «جهان شمولی»: تأملاتی بر حقوق بشر 

آوریل سال 1994 م در پی ساقط شدن هواپیمای حامل رئیس جمهور روآندا و کشته شدن وی، آتش جنگ میان دو قبیله‌ بزرگ "هوتو" و "توتسی" با حمله هوتوهای افراطی روشن و در مدت سه ماه، بیش از 800 هزار نفر از افراد قبیله توتسی و میانه ‏روهای هوتو قتل عام و بیش از 2‌ میلیون نفر نیز آواره شدند. در همین راستا پطرس غالی که در آن زمان رئیس سازمان ملل متحد بود در خصوص این نسل کشی با وجود نقش فرانسه در این جریان و قرابت سیاسی این کشور با واشنگتن، تحت فشار آمریكا این نسل كشی را تنها یک جنگ داخلی خواند و در 21 آوریل سال 1994 م. در بحبوحه درگیری ها در رواندا دستور داد نیروهای حافظ صلح در این كشور به 500 نفر كاهش یابند، این تصمیم  باعث ایجاد وضعیت اضطراری در رواندا شد که حتی امداد غذایی زنان و كودكان بی گناه رواندایی را با مشكل جدی مواجه ساخت. ناتوانی  پطرس غالی در مقام دبیر کل سازمان ملل متحد در حل مسأله روندا، او را با انتقادات زیادی روبرو کرد. 

عملیات "خوشه‌های خشم" به عنوان آخرین تلاش گسترده رژیم صهیونیستی برای سرکوب جنبش مقاومت حزب الله تا قبل از خروج از لبنان در سال 2000 در تاریخ دهم آوریل سال 1996 رخ داد و 16 روز به طول انجامید. روستای قانا در جنوب لبنان در سال 1996 و در جریان جنگ لبنان مقر نیروهای سازمان ملل بود. با حمله جنگنده‌های اسرائیلی به جنوب لبنان، بسیاری از زنان و کودکان برای در امان ماندن از این حملات به مقر نیروهای سازمان ملل در این روستا پناه بردند. اما نیروهای رژیم صهیونیستی با زیرپا گذاشتن تمام مقررات و حقوق بین‌المللی و انسانی، این منطقه و ساختمان مورد نظر را زیر آتش سنگین توپخانه ویران کردند. در جریان این حمله بیش از 100 نفر که 33 نفر از آن‌ها کودکان زیر 10 سال بودند به شهادت رسیدند. این روز در واقع لکه ننگی نیز در تاریخ سازمان ملل متحد محسوب می شود زیرا صهیونیست ها مردم مظلوم لبنان را در اماکن متعلق به این سازمان بین المللی قتل عام کردند. سالروز محکومیت این جنایت در سازمان ملل متحد نخستین بار از سوی پطرس غالی دبیر کل اسبق آن گرامی داشته شد و این سنت هنوز ادامه دارد. سازمان ملل در آن زمان در گزارشی رژیم صهیونیستی را به تجاوز عمدی به جنوب لبنان و روستای قانا متهم کرد. پُطرس غالی که در خلال سال های 1991 تا 1996 سمت دبیرکل سازمان ملل متحد را برعهده داشت به هنگام تجاوز اسرائیل به روستای قانا در گزارش جامعی، نقض فاحش حقوق بشر از سوی اسرائیل را محکوم کرد. همین امر باعث نارضایی دولت ایالات متحده امریکا گردید و این دولت اجازه انتخاب او را برای یک دوره دیگر در سمت دبیر کل سازمان ملل متحد نداد. 

پطرس غالی در مصاحبه ای که نشریه چشم اندازهای جدید در سال 2009 با وی انجام داد؛ با انتقاد از برخی رفتارهای آمریکا در رابطه با سازمان ملل، در خصوص تهدید این سازمان توسط رئیس جمهور وقت آمریکا (جرج بوش) در قضیه عراق گفت: «اقدامات امریکا که در خارج از چارچوب سازمان ملل انجام می گیرد، صدمات قابل ملاحظه ای به نظام بین الملل و همچنین سازمان ملل وارد خواهد کرد...اگرچه در کوتاه مدت، اقدام یک جانبه آمریکا در عراق موفقیت محسوب می شد اما در درازمدت، این مساله برای نظام بین الملل گران تمام خواهد شد. بی تردید، بدون سازمان ملل مشکلات فراوانی به وجود خواهد آمد... سازمان ملل یکی از ابزارهای اساسی برای حاکم کردن دمکراسی در سطح جامعه بین الملل است و تضعیف آن، کار درستی نیست.» او بر این نکته تاکید کرد که آمریکا باید شیوه خود را تغییر دهد چرا که عملکرد یک جانبه گرایانه این کشور پایه های دموکراسی را که مدعی اشاعه آن است را متزلزل می کند. غالی در جواب این سوال که آیا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، وجود تنها یک ابر قدرت (آمریکا) باعث تضعیف و کمرنگ شدن سازمان ملل شده است گفت: «...طی ده سال آینده، تنها یک ابرقدرت وجود خواهد داشت و تنها نقطه امید این است که خود این ابرقدرت به این نتیجه برسد که قدرت سازمان ملل به نفع خود اوست...» اقرار غالی به عدم رعایت دموکراسی از سوی سازمان ملل همچنین پطرس غالی در همایشی که در نوامبر 2009 م. در انجمن حقوق بین الملل مصر و در مورد بحران سازمان ملل برگزار شد با اشاره به تحت سلطه بودن شورای امنیت توسط آمریکا، این سوال را مطرح کرد که چگونه از سازمان ملل متحد می خواهیم که نظامی دموکراتیک به کار بندد در حالی که آن سازمان دموکراسی را اجرا نمی کند. سازمان ملل متحد اجازه می دهد که آمریکا تصمیمات خودش را بدون مراجعه به این سازمان بگیرد. 

پطرس غالی پس از آنکه دوران تصدی اش در ریاست سازمان ملل به پایان رسید در کتابی با عنوان "نگاهی به جهان فردا" که در سال 2009 م. به چاپ رساند، از پشت پرده دوران ریاستش در سازمان ملل سخن گفت. این کتاب 88 صفحه‌ای دربرگیرنده گفت‌وگوهای غالی با سه صاحبنظر سیاسی و کارشناس مسائل آینده جهان و روابط بین‌الملل یعنی آنتونی گرومیکو (از روسیه)، ژان لکوتیه (از فرانسه) و وان پارلوون (از آلمان) است. وی در این کتاب به معامله ای مخفی با صهیونیست ها اشاره می کند. که در راستای این معامله قرار می شود اسرائیل معترض دبیر كلی غالی نشده و او هم در عوض متعهد شود تا شرایط رژیم صهیونیستی را در سازمان ملل بهبود بخشد. به همین دلیل بود که غالی پس از انتصاب در سمت دبیرکلی سازمان ملل به وعده اش عمل کرد و دو اسرائیلی را در سمت های كلیدی سازمان ملل منصوب کرد. تهدید به برکناری توسط آمریکا پطرس غالی در کتاب "نگاهی به جهان فردا" از پشت پرده ها گفت و در ترجیع بند همه ناگفته ها نوشت: «من دبیر كل سازمان ملل نبودم؛ تابع دستورات آمریكا و اسرائیل بودم».«در هر حال تا حدودی موفق به بهبودی روابط اسرائیل با سازمان ملل شدم اما اسرائیلی ها در سال 1996 میلادی پایگاه سازمان ملل واقع در نزدیكی روستای «قانا» در جنوب لبنان را كه زنان و كودكان به آن پناه برده بودند بمباران كردند و صدها تن را در عملیاتی كه شیمون پرز نخست وزیر وقت اسرائیل آن را خوشه های خشم نامید به قتل رساندند...هیئت سازمان ملل در گزارش خود از این عملیات، حمله اسرائیل را عمدی خواند ولی اسرائیلی ها ادعا كردند كه حادثه بوده و از ما خواستند كه در گزارش خود تجدیدنظر كنیم ولی من به آن گزارش پایبند بودم و در این لحظه بود كه رویارویی لابی صهیونیست ها با همراهی جمهوری خواهان و دموكرات های آمریكا با من آغاز شد؛ آنها در این نقطه نظر اشتراک داشتند كه این عرب مصری (پطروس غالی) باید بركنار شود...» 

اواخر سال 2009 میلادی پایگاه خبری "المحیط" به نقل از پطرس غالی از نابودی اسرائیل در 20 سال آینده خبر داد. غالی که خود از طریق تبانی با صهیونیستها توانسته بود ریاست سازمان ملل را بدست آورد اما اینبار در خصوص مسئلله فلسطین و اسرائیل اظهار داشت: « درصد از كساني كه اينك هويت اسرائيلي دارند از مردم "عرب 48" هستند كه پس از بيست سال آنها حدود 40 درصد جمعيت اسرائيل را تشكيل مي‌دهند و اين بدان معناست كه عملا دولت يهودي با نام اسرائيل وجود نخواهد داشت.» وی با ابراز نگرانی از پراکندگی جمعیت فلسطینی ها در کرانه غربی و غزه، اعلام کرد که مساله فلسطین طی یکی دو سال آینده حل نخواهد شد. غالی با اشاره به میانجی گر آمریکا برای حل بحران فلسطین گفت :«آمريكا نيز به عنوان ميانجی گر حل بحران فلسطين درگير حل بحران اقتصادی و مشكلاتش در عراق، افغانستان و كره است بنابراين برای حل مشكل فلسطين اقدام جدی انجام نمی دهد.» 

اوایل آگوست سال 2012 میلادی، پطرس غالی در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری فرانس بیست و چهار با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار سازمان ملل گفت: «سازمان ملل هنگامی تشکیل شد که مفهوم ساده ای به نام «ملت» داشتیم. اما امروز ملت اهمیت گذشته را ندارد. امروز در جهان نهادها، فعالان و کنش گران غیر دولتی وجود دارند که اهمیت شان به مراتب از ملت ها بیشتر است. این نهاد ها می توانند شرکت های چند ملیتی؛ سازمان های غیردولتی و مردم نهاد؛ شهرهای بزرگ، یا مناطقی از کشورها باشند. بنابراین اگر قرار است سازمان ملل اصلاح شود باید اختیارات و قدرت بیشتری به آن داده شود. یعنی اگر اصلاحی قرار است صورت گیرد باید اصلاح کلی این سازمان باشد که اکنون نظام آن بر اساس «ملل» است. حال آنکه در جهان کنونی ، ملت های سازمان «ملل» تنها کنش گران واقعی جهان نیستند و در واقع ملت ها دیگر اهمیت گذشته را ندارند. در جهان امروز کنش گران دیگری هستند که اهمیت شان از ملت ها به مراتب بیشتر است. این سیاستمدار مصری در ادامه مصاحبه خود، در پاسخ به سئوال مجری برنامه که از وی پرسید با توجه به توضیحی که شما می دهد آیا سازمان ملل در ساختار کنونی اش دیگر نمی تواند مفید باشد گفت: «سازمان ملل همیشه یک نهاد باقی خواهد ماند. اما نهادی نخواهد بود که بتواند مشکلات و بحران های آینده را حل کند». دبیر کل سابق سازمان ملل در پاسخ به سئوال دیگر مجری برنامه که از او پرسید پس به اعتقاد شما سازمان ملل چگونه می تواند در آینده  کارآمد و موثر باشد و ساختار آن اصلاح شود، گفت: «تنها راه این است که در کنار نقش ملت ها، به کنش گران غیر دولتی نیز نقش داده شود». 

اوایل آگوست سال 2012 میلادی، شبکه تلویزیونی فرانس 24، در مصاحبه ای اختصاصی با پطرس غالی به بررسی مسائل پیرامون سوریه پرداخت. دبیرکل دهه نود سازمان ملل در پاسخ به این سوال که راه حل وقایع سوریه چیست و چه مدت زمان خواهد برد، اظهار داشت: «مساله سوریه یک موضوع ساده نبوده و زمانبر است.» پطرس غالی همچنین اعمال تحریم ها از سوی شورای امنیت علیه سوریه را با شرایطی که دراین کشور برقرار است امری ناکارآمد دانست و گفت: «مهمترین اقدام تلاش برای برقراری آتش بس در این کشور است. چنانچه یکبار شکست خوردید، بار دوم، بار سوم باید تلاش کنید» وی همچنین اظهار داشت:«من بر این باورم که بحران سوریه به اختلاف نظر بین قدرت های بزرگ خلاصه می شود که باعث شده است تا شورای امنیت سازمان ملل نتواند قطعنامه ای درباره این کشور به تصویب برساند. از سوی دیگر، سئوالی که در همین باره مطرح می شود این است که اگر قطعنامه ای هم در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد آیا به حل بحران این کشور کمک می کند یا نه برعکس آن را پیچیده تر می کند». وی در ادامه گفتگو در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید:« آیا می توان گفت سازمان ملل در ساختار کنونی اش دیگر کارایی ندارد و از عهده حل مشکلات دیگر بر نمی آید؟» گفت: «اینگونه نیست. چون ما در گذشته نیز مشکلات و بحران هایی این چنینی داشته ایم که این نهاد بین المللی قادر به حل آنها بوده است.» 

29 نوامبر سال 2012 میلادی، پطرس غالی در پیامی که به مناسبت «روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین» برای مردم و رهبران فلسطینی ارسال کرد بر ضرورت تحرک فوری و پیوسته فلسطینیان و به کار گرفتن تمام توان جهت کسب عنوان "کشور عضو" در سازمان ملل تاکید کرد: «تلاش برای کسب عنوان کشور عضو در سازمان ملل متحد توسط رهبران فلسطینی جهت دستیابی به راه حلی عادلانه برای نزاع اسرائیلی / فلسطینی و پایان دادن به اشغال استعمارگرانه ی اراضی فلسطین بسیار ضروری می باشد. ضروری است که قدرتهای بین المللی موضعی منفی و مخالف با این تلاشها اتخاذ نکنند و سیاست هایی دوگانه را برنگزینند.» غالی با تأکید بر ضرورت پایبندی جامعه جهانی به راه حل پیشنهادی ایجاد دو کشور مستقل در کنار یکدیگر خواستار به کار گیری تمامی ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی و بین المللی برای پایان دادن به اوضاع فاجعه بار پایمال شدن حقوق مردم فلسطین شد: «اولین حق مسلم و آشکار مردم فلسطین حق حیات و امنیت می باشد که تمامی کشورها و جامعه ی جهانی به آن اذعان دارند.» پطرس غالی رهبران فلسطینی را از چند دستگی برحذر داشت و گفت: «رسیدن به اهداف والای ملت فلسطین، اتحاد و همبستگی تمامی نیروها را طلب می کند. مردم فلسطین که بدترین نوع شکنجه ها و پایمال شدن حقوق بشر را تجربه کرده اند می توانند اختلافات را کنار گذاشته و با یکدیگر در راستای ایجاد فلسطینی مسقل متحد شوند.» دودستگی فلسطینی مانعی بزرگ تر از شهرک های اسرائیلی است اوایل نوامبر سال 2013 میلادی، پطرس غالی در آستانه سی و ششمین سالروز سفر "انور سادات" رئیس جمهور اسبق مصر به سرزمینهای اشغالی با تاکید بر خطرناک بودن دودستگی و اختلافات فلسطینی از شهرک های اسرائیلی، خواستار وحدت بین فلسطینیان برای مقابله با اسرائیل با هدف تحقق خواسته ها و حقوق مشروع فلسطینی شد: «عقلانی نیست دو دولت در غزه و رام الله وجود داشته باشد. بدون شک احداث شهرک های اسرائیلی مانعی بر سر راه برقراری صلح عادلانه و فراگیر در خاورمیانه بین اعراب و اسرائیل است اما دودستگی فلسطینی مانعی بزرگ تر از شهرک هاست.» وی همچنین تصریح کرد با وجود اینکه اسرائیل به قطعنامه های سازمان ملل احترام نمی گذارد اما باید سریعا برای پایان دادن به دودستگی فلسطینی و تحقق آشتی تلاش کرد زیرا ادامه این وضعیت به نفع قضیه فلسطین و تشکیل دولت فلسطین نیست. اسرائیل تنها استعمارگر باقیمانده بر روی کره زمین است 19 جولای سال 2014 میلادی پایگاه اینترنتی روزنامه الجزیره در شماره آن روز خود با اشاره به حمایت پطرس غالی از مردم فلسطین و تاکید وی بر ضرورت مداخله جامعه بین الملل و تحرک فوری تمام سازمانهای بین المللی ذی ربط برای فراهم کردن حمایت لازم از شهروندان فلسطینی اعم از زن و مرد، پیر و جوان، به نقل از وی نوشت: «طرح پیشنهادی مصر برای آتش بس که هدف آن توقف فوری حمله علیه شهروندان بیگناه و حرکت به سمت راه حل سیاسی مسالمت آمیز برای از بین بردن مشکلات بین فلسطینیان و اسرائیل است و با استقبال زیادی روبرو شده همچنان مسکوت باقی مانده و عملی نشده است. سازمان ملل برای متوقف کردن تجاوز مستمر علیه مردم فلسطین باید تلاشهای خود را به کار گیرد و مقدمات مذاکرات سیاسی برای حل مسئله فلسطین، تشکیل دو دولت و پایان دادن به اشغالگری را فراهم کند. رژیم اشغالگر اسرائیل تنها استعمارگر باقیمانده بر روی کره زمین است.» دبیر کل سابق سازمان ملل درباره خطرات و پیامدهای تجاوز اسرائیل به غزه هشدار داد و گفت: «این تجاوز امنیت، ثبات و صلح بین المللی را تهدید می کند و باعث بروز ناآرامی و تروریسمی می شود که اکنون در منطقه آغاز شده و به مناطق دیگر نیز کشیده خواهد شد.» وی در پایان بر اهمیت همکاری بین المللی برای رویارویی با گسترش پدیده تروریسم در تمامی قاره ها تاکید کرد و گفت: «مبارزه با پدیده تروریسم ایجاب می کند تصمیمات گروهی مشترک و بین المللی اتخاذ شود و درباره چگونگی گسترش این پدیده و شیوه مبارزه با آن از لحاظ سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی بحث و بررسی عمیقی صورت گیرد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۱۵

پطرس غالی

خلاصه زندگی نامه

 پطرس پطرس غالی، معروف به پطرس غالی، از رجال سیاسی مصر که در فاصله بین سالهای 1992 تا 1997 ششمین دبیر کل سازمان ملل متحد بود. وی همچنین از سال 1997 تا 2002 ریاست سازمان بین ‌المللی فرانکوفون را بر عهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع