جستجو در مطالب و اشخاص
پروانه وثوق در اسفند 1314 در تفرش متولد شد. وی در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد و اولین فوق تخصص خون و انکولوژی کودکان با مدرک پروفسوری در ایران بود که استاد متخصصان خون وانکولوژی کودکان کشور به‌ حساب می‌آید. وی تمام عمر خود را وقف درمان کودکان سرطانی کرد.پروانه وثوق در 78 سالگی در گذشت و پیکرش در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. 

پروانه وثوق، دکترای عمومی خود را در سال 1342 از دانشکده علوم پزشکی تهران دریافت کرد و دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی‌اش را در دانشگاه‌های کمبریج، ماساچوست و ایلینوی گذراند و دوره تکمیلی پزشکی را در دانشگاه واشنگتن سپری کرد. 

پروانه وثوق فعالیت تخصصی پزشکی‌ خود را در سال 1350 از بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) آغاز کرد. وی که از مؤسسان رشته فوق تخصصی خون و سرطان کودکان در ایران بود، نخستین بخش هماتولوژی و آنکولوژی را در بیمارستان علی اصغر راه‌اندازی کرد. 

پروانه وثوق پس از بازنشستگی از دانشگاه بقیه عمر خود را وقف درمان کودکان سرطانی در مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک) کرد و در مدت 10 سال خدمت خود در بیمارستان محک، هیچ حقوق و دستمزدی از بیمارستان دریافت نکرد. 

عضویت در گروه اطفال فوق تخصصی خونعضویت در اتحادیه سرطان کودکان خاورمیانه MECCA عضویت در جامعه بین‌المللی سرطان کودک  SIOPعضویت در شبکه بین المللی معالجه و تحقیقات سرطان INCTRفعالیت در انجمن‌های تخصصی بین المللی چون سرطان و فرهنگستان علوم پزشکی ایران 

از پروانه وثوق بیش از 100 عنوان مقاله و کتاب در زمینه بیماری‌های خون و سرطان کودکان به جای مانده است. 

پروانه وثوق در 29 اردیبهشت 1392 در 78 سالگی درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۲:۳۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۲:۴۱

پروانه وثوق

خلاصه زندگی نامه

 پروانه وثوق، فوق تخصص خون و انکولوژی که رشته فوق تخصصی خون و سرطان کودکان را در ایران راه اندازی کرد و عمر خود را وقف درمان کودکان سرطانی در مؤسسه خیریه محک کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع