جستجو در مطالب و اشخاص
دایانا فرانسس اسپنسر (Diana Frances Spencer)، ملقب به "شاهدخت ولز"، "دوشس کورنوال"، "دوشس رافیسِی" و "کنتس چِستر"، در اول جولای سال 1961 م، در شهر کوچک "سندرینگهام" در منطقه "نورفولک" در شرق "انگلستان" به دنیا آمد. وی عروس سابق خاندان سلطنتی انگلیس بود که در سال 1981 با شاهزاده چارلز ازدواج کرد، این ازدواج دیری نپائید و سرانجام  به دلیل روابط نامشروع "چالز"، به جدایی انجامید، و یک سال بعد، دایانا در آگوست 1997 به طرز مشکوکی در یک تصادف رانندگی در پاریس درگذشت. پس از آن پرنس چارلز بر خلاف میل ملکه برای بازگرداندن جسد دایانا به فرانسه رفت، و ملکه الیزابت اعلام کرد که پس از طلاق از چارلز، دایانا دیگر عضوی از خانواده سلطنتی نیست و نباید تشییع جنازه رسمی برای وی برگزار شود. این کار موجب اعتراض مردم شد و به اصرار پرنس چارلز مراسمی رسمی برای دایانا برپا شد. 

دایانا در یکی از خانواده‌های سرشناس انگلیسی بزرگ شد، پدرش، "ادوارد جان اسپنسر" (Edward John Spencer) برای خانواده سلطنتی پادشاهی متحده کار می ‌کرد. مادرش "فرانسس شاند کاید" (Frances Shand Kydd) نام داشت. دایانا دارای دو خواهر و دو برادر بود که اختلاف سنی کمی با هم داشتند، وی چهارمین فرزند بزرگ خانواده بود. با جدایی والدین، سرپرستی دایانا و برادر کوچک ‌ترش به مادرش سپرده شد. اسپنسرها یکی از مهمترین و معروفترین خانواده‌های انگلستان به شمار می‌ روند که جزو متحدین نزدیک خاندان سلطنتی نیز محسوب می شوند. 

دایانا در سن شانزده سالگی و بعد از آنکه معلوم شد حدنصاب لازم برای ادامه تحصیل در مدرسه را ندارد از والدینش درخواست کرد تا به وی اجازه رفتن به لندن را دهند.  هنوز به هفده سالگی نرسیده بود که در یک خانه اشتراکی با چند نفر دیگر در لندن زندگی تازه‌ای را شروع کرد. وی ابتدا دیپلم آشپزی گرفت. مدتی را در یک مدرسه رقص کار کرد اما از این کار راضی نبود. به همین خاطر در کارهای عمومی تری مانند نظافت و کار در بارها مشغول شد. مدتی را هم به‌ عنوان پرستار بچه در یکی از مهدکودک‌های لندن کار کرد. 

از آن جا که "پرنس چارلز" بعد از سی سالگی برای ازدواج تحت فشار قرار گرفته بود، دختران زیادی بصورت رسمی به وی معرفی ‌شدند، اما وی به دنبال فردی با مذهب پروتستان بود. با وجود آشنایی پیشین با "کامیلا پارکر"، به دلیل ازدواج او با یک مرد دیگر، چارلز باید به دنبال فرد دیگری می بود. خانواده دایانا اسپنسر در همسایگی خانواده ملکه زندگی می کردند و این دو خانواده از قبل با هم آشنایی داشتند، به این ترتیب "چارلز" و دایانا با هم نامزد شدند، در دوران نامزدی، هنگامی که چارلز به همراه دایانا برای تماشای یک بازی چوگان رفته بودند، "کامیلا" به میان آن دو آمد و شروع به صحبت با چارلز کرد که این موضوع باعث گریه و خروج دایانا از آنجا شد. هنگامی که از چارلز دلیل این اتفاق را پرسیدند او گفت: به هر حال چوگان بازی خشنی است و دایانا هم روح لطیفی دارد و آوردن او به این جا کار اشتباهی بود. با این حال چارلز و دایانا در 29 ژوئیه 1981م، در کلیسای جامع "سنت پل" با هم ازدواج کردند. مراسم ازدواج این دو به صورت زنده از تلویزیون پخش شد و نزدیک به 750 میلیون بیننده داشت در حالیکه 600/000  نفر دیگر نیز در خیابان‌ها صف کشیده بودند تا لحظه عبور این دو نفر را تماشا نمایند. چون شاهزاده "چارلز"، دارای لقب "شاهزادهٔ ولز" بود، پس از ازدواج، دایانا لقب "شاهدخت ولز" را دریافت کرد. گرانترین ازدواج دهه 80 ازدواج سلطنتی "پرنس چارلز" و لیدی دایانا، با 48 میلیون دلار هزینه، یکی از گرانترین ازدواج هایی بود که با محاسبه نرخ تورم حال حاضر، مبلغی بالغ بر 110 میلیون دلار می شود. لباس دایانا در این ازدواج 6 هزار دلار بود و 14 هفته برای تهیه 27 کیک عروسی زمان صرف شده بود، این در حالی است که نمی توان به حلقه 85  هزار و 700 پوندی دایانا اشاره نکرد. 

اولین فرزند چالز و دایانا با نام "ویلیام آرتور فیلیپ لوئیس" (William Arthur Philip Louis) در 21 ژوئن 1982 و دومین فرزند آنها با نام "هنری چارلز آلبرت دیوید" (Henry Charles Albert David) دو سال بعد از ویلیام در 15 سپتامبر 1984 به دنیا آمد. 

عناوین و القاب دایانا پس از ازدواج عبارت بودند از: -والاحضرتِ سلطنت شاهدخت چارلز فیلیپ آرتور جورج -شاهدخت ولز -کنتس چستر -دوشس کورنوال -دوشس رافیسی -کنتس کریک -بارونس رنفریو -بانوی جزایر البته وی پس از طلاق بسیاری از این عناوین را از دست داد اما چون مادر دو تن از شاهزادگان انگلیس بود عنوان "شاهدخت ولز" را حفظ کرد. 

هرچند شاهدخت دایانا به هنر علاقه داشت اما عمده شهرت وی به خاطر فعالیت‌های عام‌المنفعه و اجتماعی بود، وی با تأسیس و یا همکاری با چندین موسسه خیریه، به مدرسه سازی، خانه سازی و کمک به بینوایان و دردمندان پرداخت و کمک‌های شایان توجهی به جذامیان، مبتلایان به ایدز و آسیب دیدگان از مین در کشور آنگولا انجام داد. وی در سفر به مناطق بحران زده و محروم مانند آفریقا و بوسنی و هرزگوین با جدیت به دلگرمی دادن به محرومان و آسیب دیدگان پرداخت و با کسانی چون "نلسون ماندلا" و "مادر ترزا" دیدار کرد. علاوه بر این وی به عنوان همسر ولیعهد او را در سفرهای کاری همراهی می کرد، او با "چارلز" به کشورهای آمریکا، کانادا، ایتالیا، کشورهای مشترک ‌المنافع و برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی سفر کرد. او برخی از سفرهای خود را به تنهایی انجام می داد و از بیمارستان‌ها و مکان‌های عمومی بازدید می ‌کرد، وی همچنین به عنوان همسر ولیعهد از وظایف ویژه‌ای نیز برخوردار بود. 

زندگی مشترک دایانا و چارلز موشکافانه از سوی رسانه‌ها دنبال می‌ شد، در آن برهه  دایانا به عنوان یکی از خبر سازترین چهره‌های انگلیس مطرح بود و تصاویر وی بیش از هر کس دیگری در روزنامه‌ها و مجلات منتشر می‌شدند. همین مساله باعث آشکار شدن اختلافات درونی خانواده و تشدید آنها شد. رسوایی اخلاقی را می ‌توان عامل جدایی دایانا و چارلز نامید اما به صورت قطعی نمی ‌توان گفت که کدام یک از این دو طرف به طرف مقابل خیانت نموده، در روزنامه‌ها مطالبی در مورد روابط اخلاقی نامشروع دایانا با برخی افراد منتشر شد که البته هیچ گاه اثبات نشد، اما زندگی آن دو همیشه زیر سایه روابطی بود که "چارلز" با زنی به نام "کامیلا" داشت، روابطی که قبل از ازدواج وی با دایانا آغاز شده و پس از جدایی نیز ادامه یافت. پس از آن، این دو از سال 1992 جدا از هم زندگی کردند اما سرپرستی فرزندانشان را بصورت مشترک برعهده داشتند. در این میان دایانا در سال 1995 م، در یک برنامه تلویزیونی در "بی ‌بی ‌سی"، پرده از نگرانی‌ها و مشکلات درونی خانواده برداشت و از فشارهای رسانه‌ ای و اجتماعی که بر وی بود گلایه کرد و "چارلز" و "کامیلا پارکر" را عامل از بین رفتن زندگی اش دانست و گفت که در این ازدواج سه نفر حضور داشتند، وی همچنین چارلز را در مورد این مسئله مقصر دانست. در این میان، چارلز هم به داشتن رابطه با کامیلا اعتراف کرد و پس از آن کامیلا از شوهرش جدا شد و این امر موجب دشمنی بیشتر دایانا و کامیلا شد سرانجام دایانا و "چارلز" در 28 اوت 1996 م، با پیشنهاد ملکه از هم طلاق گرفتند. با این کار عنوان سلطنتی دایانا قدری پائین آمد اما چون وی مادر دو تن از شاهزادگان بود تا آخر عمر به عنوان یکی از اعضای خانواده سلطنتی باقی ماند و لقب پرنسس ولز را حفظ کرد. 

سرانجام در 31 آگوست 1997، دایانا در یک سانحه رانندگی مشکوک در تونل "پوند دآلما" در پاریس زخمی شده و سپس درگذشت، در این سانحه "دودی فاید" و راننده وی، "هنری پل"، مدیر امنیتی "هتل ریتز پاریس" نیز کشته شدند. بر اساس گزارش سفارت انگلستان در پاریس، دایانا بعد از تصادف زنده بود و درون اتومبیل گیر نیفتاده بود بنابراین می توانست سریعا به آمبولانس منتقل شود. با توجه به وضعیت دایانا وی باید به سرعت به بیمارستان منتقل می ‌شد، اما پس از انجام کمک‌ های اولیه در حدود 95 دقیقه طول کشید تا پرنسس دایانا به بیمارستان منتقل گردد. وی در این مدت به علت وجود خونریزی شدید داخلی، دو بار دچار حمله قلبی شد و و زمانی که بیمارستان رسید، جان باخته بود؛ به گونه‌ای که تلاش‌های تیم پزشکی حاضر در بیمارستان برای احیای قلبی وی به هیچ نتیجه ‌ای نرسید. پس از آن، پرنس چارلز بر خلاف میل ملکه برای بازگرداندن جسد دایانا به فرانسه رفت، ملکه الیزابت اعلام کرد که پس از طلاق از چارلز، دایانا دیگر عضوی از خانواده سلطنتی نیست و نباید تشییع جنازه رسمی برای وی برگزار شود. این کار موجب اعتراض مردم شد و به اصرار پرنس چارلز مراسمی رسمی برای دایانا برپا شد. در این میان دربار انگلیس رفتار سردی در مقابل مرگ دایانا به نمایش گذاشت و خود ملکه هم به خاطر تجمع انبوهی از مردم روبروی قصر بعد از چند روز مجبور به فرستاندن پیام تسلیت شد. قبل از به خاک سپاری دایانا، بانوی پزشک انگلیسی به نام آن "کاکس" که شوهرش مردی مسلمان بود و مدت ده سال پزشک خانواده "الفاید" بوده، ادعا کرد که دایانا می خواست دین اسلام را برگزیند و هفته ای یکبار روزهای دوشنبه ساعت 6 به ملاقات آن می رفت تا پرسش های مذهبی اش را مطرح کند که در بیشتر ملاقاتها "دودی فاید" هم او را همراهی می کرد. 

در نواری که یک سال پس از مرگ دیانا توسط یکی از دوستان وی به نام "پرل بورل" به رسانه‌ها تحویل داده شد، او چنین می‌گوید: "من در تمام سال‌های ازدواجم با پرنس چارلز غمگین بوده‌ام، من هیچ وقت مزه خوشبختی را نچشیدم و همیشه می‌دانستم شوهرم با دوست دختر قدیمی ‌اش کامیلا در ارتباط است. من حتی به خودشان هم گفتم که می‌دانم با هم در ارتباطند." کامیلا نیز سال 1995 سه سال بعد از طلاق دایانا و چارلز از شوهرش، اندرو پارکر، جدا شد و پس از آن رابطه خود را با پرنس چارلز علنی ‌تر کرد. وی همچنین در بخش‌های دیگری از نواری که توسط بورل به مطبوعات ارائه گشته، درباره افسردگی روحی ‌اش می‌گوید: "من هیچ گاه نتوانستم با فشارهای خارجی که بر من وارد می‌شد، خودم را تطبیق دهم، من خیلی سعی کردم، اما نتوانستم." وی در این نوار اضافه می‌کند: "من بارها و بارها تصمیم به خودکشی گرفتم، اما نتوانستم این کار را بکنم، ولی می‌دانم بزودی در یک حادثه رانندگی می ‌میرم!" این جمله دایانا که در این نوار ضبط شده، سروصدای بسیاری در مطبوعات انگلیس به پا کرد و بازتاب‌های بسیاری داشت. تعداد زیادی از مردم انگلستان بر این باورند که مرگ دایانا تصادفی نبوده است. در این میان، در سال 1992 نیز آندرو مورتن (Andrew Morton) کتابی تحت عنوان "دایانا" به چاپ رساند که در آن نه از قول خود دایانا، بلکه از قول دوستان صمیمی و نزدیک دایانا حقایقی از تلخی زندگی دایانا را شرح ‌داد. پس از آن دایانا در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی نیز اعلام کرد تمامی سخنان چاپ شده در این کتاب حقیقت داشته و دایانا خود دوستانش را به این نویسنده معرفی کرده است: "من  می ‌خواهم مردم حقایق زندگی تلخ مرا بدانند. من همیشه دوست داشتم ملکه بمانم، اما ملکه قلب مردم. من نمی‌خواهم تصورات مردم از من اشتباه باشد." 

پرونده مرگ دایانا و "دودی الفاید" نزدیک به یک دهه، در جریان بوده و حجم آن بر  11هزار صفحه گزارش و 400 قطعه عکس بالغ شده است. تا به حال در این پرونده از افراد بسیاری از جمله پرنس چارلز و پرنس فیلیپ (پدر چارلز و همسر ملکه) بازجویی شده ولی هیچ مرجعی جسارت نزدیک شدن به شخص ملکه انگلیس را نداشته است. شکایت الفاید از سربازرس سابق پلیس انگلیس درحالی صورت می گیرد که پلیس انگلیس، با انتشار گزارشی علت مرگ دایانا و دودی الفاید را "تصادف فجیع" اعلام و ادعای هرگونه توطئه برای کشتن آنها را مردود دانست. البته برخی نیز انگیزه این قتل را انتقام ‌گیری از "محمد الفاید" پدر "دودی فاید" می‌ دانستند زیرا بر اساس گزارشات وی یکی از فروشندگان تسلیحات به اعرابی بود که با اسرائیل مبارزه می‌ کردند، از طرفی "محمد الفاید" از مدتها پیش، سانحه رانندگی منجر به مرگ دایانا و پسرش را توطئه خانواده سلطنتی انگلیس برای جلوگیری از ازدواج دایانا با فرزندش که مسلمان بود، توصیف کرد. در هر حالت،‌ تحقیقاتی که توسط افراد و نهادهای وابسته به حکومت انگلستان انجام گرفتند مرگ دایانا را تصادفی و در نتیجه مستی راننده اتومبیل اعلام نمودند. در این میان "لرد استیونز" گزارشهای حاکی از باردار بودن دایانا در هنگام تصادف را که به عنوان یکی از علتهای عمدی بودن احتمالی مرگ وی مطرح می شود، رد کرد.   وی هم چنین در پاسخ به سوالی درباره مخالفت "پرنس فیلیپ" همسر ملکه از ازدواج احتمالی دایانا با "دودی الفاید" و نگرانی از اینکه مادر ولیعهد و شاه آینده بریتانیا همسر یک مسلمان باشد، این نظریه را یک "خیال پردازی" توصیف کرده بود. با این همه، مرگ دایانا باعث بروز تحولاتی در روند امور کاخ باکینگهام و خانواده سلطنتی بریتانیا نیز شده که در مواردی از آن به تغییر روش های ارتباط گیری و تاکتیک های روابط عمومی دربار در ارتباط با مردم عادی توصیف شد. دادگاه‌های قضایی در فرانسه و انگلستان هیچگاه احتمالا تعمدی بودن مرگ دایانا و فاید را نپذیرفتند اما نکاتی وجود دارند که ذهن هر خواننده‌ای را در مورد مشکوک بودن این حادثه به خود مشغول می‌گرداند. 

در اکتبر سال 2013 میلادی، روزنامه "دیلی ‌میل"، تصاویر و مدارکی را منتشر کرده که احتمال دست داشتن تک ‌تیراندازها و یگان ضربت نیروهای ویژه انگلیس (اس ‌ای ‌اس) در مرگ پرنسس دایانا را قوت ‌بخشید. از آنجا که مرگ دایانا جنجال بسیاری به راه انداخت، برخی نیز خاندان سلطنتی را به قتل وی متهم کردند، با این حال گزارش‌های رسمی همواره مست بودن راننده خودرو و تلاش آن‌ها برای دور شدن از خبرنگارانی که آن‌ها را دنبال می‌کردند، علت بروز سانحه اعلام کرده‌اند. یکی از تصاویری که روزنامه "دیلی‌ میل" منتشر کرده، دو تک ‌تیرانداز را نشان می‌ دهد که روی یک پل دراز کشیده و خودروهای عبوری از اتوبان را نشانه رفته ‌اند. اما نکته اینجاست که این تصویر به یک منطقه جنگی مربوط نیست، بلکه عکسی است که در یکی از مناطق عمومی ولز گرفته شد. این تصویر یکی از 90 عکس و اسناد محرمانه‌ ای است که از رایانه شخصی یکی از تک ‌تیراندازهای نیروهای ویژه ارتش انگلیس به دست آمده است. این تک ‌تیرانداز که در رسانه ‌های انگلیسی از وی تحت عنوان "سرباز اِن" یاد می ‌شود، زمانی به همسر خود گفته بود، که اعضای "نیروی هوایی ویژه" انگلیس ترتیب مرگ پرنسس دایانا را داده‌اند. "دیلی ‌میل" گزارش داده، که این تصاویر و اسناد در اختیار پلیس انگلیس قرار گرفته و تحقیقات در مورد آن‌ها آغاز شد. بنا بر این گزارش، این سرباز که زمانی هم در افغانستان خدمت کرده، با ارسال ایمیل‌ هایی به همسر وقت خود، اطلاعات محرمانه ‌ای از جمله نحوه انجام عملیات ‌ها و زمان آن‌ها را به وی می ‌گفت. وزارت دفاع انگلیس به همین و به اتهام نگهداری اطلاعات محرمانه نیروهای ویژه، تحقیقاتی را در مورد وی آغاز کرد. تصویری که دیلی ‌میل منتشر کرده، احتمالا مربوط به یکی از تمرین‌های نیروهای ویژه برای هدف قرار دادن خودروهای عبوری با سرعت بالاست. نیروی ویژه انگلیس از این روش برای مقابله به بمب ‌گذاران یا آدم ‌رباهایی که با سرعت بالا در حال فرار هستند، استفاده می ‌کند. در این میان، "سیمون مک‌ کی" وکیل "محمد الفاید" پدر "دودی‌الفاید" (معشوق دایانا) با نگران ‌کننده خواندن این تصاویر گفته، خواستار توضیحات ارتش در این مورد شده، با این حال وزارت دفاع انگلیس از اظهارنظر در این مورد خودداری کرد. سخنگوی پلیس "اسکاتلندیارد" در واکنش به این اظهارات اعلام کرده است که نیروهای این سازمان با دقت در حال بررسی مدارک جدید هستند و "مارتین هیویت" که در گزارش پیشین نقشی نداشته، سرپرستی تحقیقات را بر عهده دارد. گفته می‌شود "سرباز اِن" اولین بار ادعای خود در مورد قتل دایانا را در سال 2008 و زمانی که شاهزاده ویلیام (فرزند ارشد چارلز و دایانا) برای گذراندن یک دوره ویژه رانندگی به شعبه مرکزی یگان ویژه مراجعه کرده بود، مطرح کرده است. در آن زمان پس از آنکه همسر "سرباز اِن" از مرگ مادر ویلیام در یک سانحه تراژیک ابراز تاسف کرده، "سرباز اِن" مدعی شده است که «این کار "اس‌ای‌اس" بود.» همسر سرباز اِن می ‌گوید که وی گفته است اعضای یک تیم ضربت "اس‌ای‌اس" به راننده خودرو نزدیک شده و با تاباندن نوری قوی در چشم وی، او را از مسیر منحرف کرده‌‌اند. پس از این کار، خودرو با یک ستون برخورد کرده است. سه سرنشین خودرو در این سانحه کشته شده‌اند. مادر زن "سرباز اِن" هم در سال 2011 نامه ‌ای هفت صفحه ‌ای در مورد تهدیدات این سرباز علیه دخترش منتشر کرد. این نامه در یکی از جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده گروهبان "دنی نایتینگل" که به نگهداری غیرقانونی تسلیحات متهم بود، قرائت شد. وی در صفحه هفت از این نامه به ادعای "سرباز اِن" در مورد مرگ پرنسس دایانا اشاره کرده است. انتشار این نامه به بازداشت "سرباز اِن" منجر شده است. 

"نوئل بوثم" نویسنده کتاب "قتل پرنسس دایانا"، در گفت ‌وگو با "پرس تی‌ وی" در می 2011 میلادی، از احتمال نقش آمریکا در مرگ دایانا خبر داده و علت آن را تلاش دایانا برای ممنوعیت مین در جهان عنوان کرد. وی در این خصوص گفت: "پرنسس دایانا" در جریان سفر به آمریکا در سال 1997، توانست نظر "بیل کلینتون" رئیس جمهور وقت آمریکا را برای حمایت از طرح ممنوعیت استفاده از مین‌های زمینی، در کنفرانس اسلو که قرار بود نوزدهم سپتامبر همان سال برگزار شود، جلب کند. بوثم گفت: این درحالی است که این مسأله به مزاج مقامات نظامی آمریکا خوش نیامد و آن‌ها می‌دانستند تا زمانی که دایانا زنده باشد، کلینتون تغییر عقیده نخواهد داد. وی گفت، فشارهای زیادی از سوی ارتش آمریکا و لابی‌های کاخ سفید بر کلینتون وارد شد تا وی نظرش را درباره پیمان بین‌المللی ممنوعیت مین تغییر دهد. این درحالی است که کلینتون 19 روز پس از مرگ پرنس دایانا به اسلو رفت و علیه ممنوعیت مین‌گذاری در جهان رای داد. بوثم خاطر نشان کرد، در سال 1998 و تقریبا کمتر از یک سال پس از مرگ پرنسس دایانا، رسانه‌های خبری در سراسر جهان از سیا، اف‌بی‌آی و آژانس امنیت ملی خواستند تا گزارش خود را درباره مرگ دایانا ارائه دهند اما این درخواست نتیجه‌ای درپی نداشت. بوثم در ادامه گفت، سیا، اف‌بی‌آی و آژانس امنیت ملی همگی یک پاسخ داشتند و آن این بود که 145 صفحه از گزارشی را که به شدت امنیت آمریکا به خطر می‌انداخت، محفوظ بماند. 

نیکولا‌س دیونز، نویسنده مشهور انگلیسی اعلا‌م کرد: نگرانی مقامات MI5 (سازمان اطلاعات داخلی انگلیس) از اعلام علنی حمایت پرنسس دایانا از فلسطینی ها باعث مرگ وی شد. دیویز در تشریح نتایج تحقیق خود درباره مرگ مشکوک دایانا همسر ولیعهد انگلیس افزود، یکی از مقامات بلندپایه سازمان جاسوسی بریتانیا که هنوز در این سازمان مشغول به فعالیت است به او گفته است حادثه‌ای که دایانا در آن جان سپرد، اتفاقی نبود. نیکولاس دیویز که بیش از 10 کتاب درباره مسائل مختلف خانواده پادشاهی انگلستان منتشر کرده، می گوید برای تایید اطلاعات بدست آمده با منابع دیگری در پاریس که حادثه در آن روی داد، تماس گرفته است. به گفته دیویز کمربند ایمنی اتومبیل مرسدس دایانا، پیش از حرکت به گونه‌ای دستکاری شده بود تا در لحظه حادثه مانع جانباختن وی نشود. دیویز معتقد است سناریوی قتل دایانا به دست نیروهای MI5 و با همکاری دستگاه امنیتی فرانسه DST اجرا شد. 

"قتل غیرقانونی" (Unlawful Killing) عنوان یک فیلم مستند انگلیسی است که به کارگردانی "کیت آلن" (Keith Allen) در مورد مرگ شاهزاده دیانا و "دودی فاید" در 312 آگوست 1997، ساخته شد، تأمین هزینه‌های این فیلم را پدر "فاید" بر عهده گرفت.  این فیلم در جشنواره فیلم "کن" در سال 2011 به نمایش درآمد. مقامات انگلیسی اعلام کرده بودند که برای پخش این مستند در انگلستان باید 87 صحنه آن حذف یا ویرایش شوند، بنابراین دستاندرکاران فیلم از نمایش آن در بریتانیا خودداری کردند. در این فیلم اعلام شده که مقامات انگلیسی و فرانسوی بر حقایق مرتبط با تصادف سرپوش گذارده‌اند و اینکه ملکه "الیزابت" و شاه "فیلیپ" در قتل دایانا و "دودی فاید" نقش داشته‌اند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۰۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۰۲

پرنسس دایانا

خلاصه زندگی نامه

 دایانا فرانسس اسپنسر، ملقب به شاهدخت ولز، دوشس کورنوال، دوشس رافیسِی و کنتس چِستر، همسر اول چارلز، شاهزاده ولز، بزرگترین فرزند و ولیعهد ملکه الیزابت دوم بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع