جستجو در مطالب و اشخاص
سر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل (Sir Winston Leonard Spencer-Churchill) در 30  نوامبر 1874 در خانواده اشراف ‌زاده "دوك مارل بورخ" در "آکسفورد شایر" انگلستان  به دنيا آمد. پدرش، "راندولف چرچيل" سياست‌ مدار كاريزماتيک و منشی دربار و مادرش، "جني جرومی" يک سوسياليست آمريكايی بود. چرچيل به عنوان یک افسر جوان در "هند"،‌ "سودان" و دومين "جنگ بوئر" خدمت كرد. او حتی به عنوان خبرنگار جنگ شهرت پيدا كرد و كتاب‌‌هايی هم در اين زمينه به رشته تحرير درآورد. وی پنجاه سال از عمرش را در عرصه سياست سپری کرد. در این مدت پست های متعددی در کابینه دولت داشت و در سال‌ های 1940 تا 1945 یعنی در طول جنگ جهانی دوم و بار دیگر از سال ‌1951 تا 1955 نخست وزیر بریتانیا بود. "ملكه اليزابت دوم"، عنوان بزرگترين دولت ‌مردان تاريخ قرن بیستم را به چرچیل داد. در نظرسنجی سال 2002 در بريتانيا، او به بزرگترين بريتانيايی لقب داده شد.مجله تایم در سال 1949 ، وینستون چرچیل را به عنوان مرد نیمه اول قرن بیستم انتخاب کرد. جایزه نوبل ادبیات سال 1953 به چرچیل داده شد. وی در 24 ژانویهٔ 1965، در" لندن" مرد.  

خاندان چرچیل از خاندان  اشراف زاده "دوك مارل بورخ" است. این خاندان از برجسته ترین خاندان های انگلیسی محسوب می شود که از اواخر سده هفدهم میلادی تاکنون درصدر جامعه اشرافی بریتانیا جای دارد.   بزرگ خاندان "دوک مارل بورخ" جان چرچیل ( 1650 - 1722 )  بود. جان چرچیل ( جد وینستون چرچیل )، پس از انقلاب کرومول دارای نفوذ و اعتبار فراوان گردید و در شمار گردانندگان چرخهای سیاسی - نظامی دستگاههای حکومت وقت درآمد و با فرماندهی در جنگ های فئودالی قاره اروپا توانست عنوان دوک را برای خود و خانواده اش بدست آورد. راندولف چرچیل ( 1849- 1895) از نوادگان "جان چرچیل" و پدر وینستون چرچیل  یکی از مشهورترین دزدان دریائی در زمان ملکه الیزابت یکم بود. ازدواج چرچيل در دوازدهم سپتامبر سال 1908 با "كلمنته" دختر "سرهنری مونتاگو هويزر" از مقامات عالی رتبه كشوری، ازدواج كرد. ازدواج اين دو در كليسای" مارگرات مقدس" انجام شد. 

چرچیل ابتدا به مدرسه "هارو" و پس از آن به "آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست" رفت. چرچیل یکی از هشت داوطلبی بود که از میان 150 داوطلب برای ورود به دانشکده افسری پذیرفته و بلافاصله به عنوان ستوان دوم در گارد حفاظتی ملکه مشغول به کار شد و از همان جا تا سمت فرماندهی پیش رفت. در سال 1983 به ارتش بریتانیا پیوست و در 1989 به عنوان افسر ارتش در جنگی در سودان شرکت کرد. در سال 1899 ارتش را به قصد انجام فعالیت های سیاسی ترک کرد ولی قبل از آن به عنوان روزنامه نگار به آفریقای جنوبی که در آن "جنگ دوم بوئر" در جریان بود رفت ولی در آنجا توسط بوئرها به عنوان اسیر جنگی دستگیر و زندانی شد ولی چرچیل توانست از آنجا فرار کند. 

چرچیل در سال 1900 در حالیکه 26 سال بیشتر نداشت برای نخستین بار به عنوان نماینده حزب محافظه‌ کار به مجلس عوام راه یافت. وی در سال 1904 از این حزب جدا شده و به حزب لیبرال پیوست. وی از سال 1906 تا سال 1910 سمت های وزیر مستعمرات،  وزیر بازرگانی و وزیر کشور را برعهده داشت. چرچیل در جنگ اول جهانی، فرمانده نیروی دریایی بریتانیا و در سال 1918 وزیر جنگ این کشور شد. در سال 1924  وزارت خزانه ‌داری را به عهده گرفت و در  سال 1939 وزیر نیروی دریایی شد و در دهم مه 1940 به عنوان نخست وزیر بریتانیا جانشین "چمبرلن" شد. 

چرچيل در 10 می ‌1940، طی جنگ جهانی دوم،  با کناره گیری "نویل چمبرلن" از سمت نخست وزیری به عنوان نخست وزیر و وزیر دفاع بریتانیا انتخاب شد. این در حالی بود که علاوه براینکه بریتانیا در جنگ با آلمان قرار داشت نبرد با فرانسه هم در همان روز آغاز شد. آلمان و بريتانيا از 3 سپتامبر 1939 درگير جنگ بودند و چرچيل نقشی کليدی در استراتژی بريتانيا در برابر آلمان‌ها داشت. با اين وجود چرچيل هنوز اتحاد جماهير شوروی را دشمن می‌دانست و تصميم‌گيری های او هم در همين چارچوب شکل می گرفت. او در طول جنگ به تقویت روابط با رئیس جمهور آمریکا "فرانکلین روزولت" پرداخت. 

چرچیل درسال 1940 (آغازجنگ جهانی دوم) علاوه بر نخست وزیری بریتانیا مقام وزارت دفاع این کشور رانیز برعهده داشت. او  دستور ساخت نخستین تانک‌های تجربی را با استفاده از استعداد ذاتی خود صادر کرد که این تانک‌ها مورد استفاده ارتش بریتانیا قرار گرفت. ترغیب آلمان به جنگ با شوروی او در بهار سال 1941  با جعل خبر آمادگی شوروی برای حمله به آلمان که توسط سازمان اطلاعات انگلیس جعل شد و توسط آمریکایی ها در اختیار آلمان قرار گرفت، آلمان را به جنگ با شوروی ترغیب کرد. پس از حمله آلمان به روسیه او در یک نطق رادیویی از بی بی سی از روسیه حمایت کرد و آمریکا را به ورود به جنگ با آلمان ترغیب  کرد. صدور فرمان بازداشت گاندی و نهرو او دارای روحیه استعماری بود و در سال 1942 دستور دستگیری "ماهاتما گاندی" و"جواهر لعل نهرو" را صادر نمود. چرچیل در تمام مدت جنگ همه تلاش خود را بکار برد تا گشودن جبهه دوم در باختر اروپا را هر چه بیشتر به تاخیر اندازد و موفق هم شد. هدف او از این طرح، دادن اجازه کافی به ماشین جنگی آلمان برای تخریب هر چه بیشتر زیر ساخت های شوروی بود که این طرح نیز با موفقیت انجام شد. صدور فرمان منع صادرات مواد جنگی به آلمان چرچیل در سال 1942  وقتی ارتش ششم آلمان تحت فرماندهی "مارشال فن پاولوس" در کرانه های "ولگا" در "استالینگراد" شکست خورد. دستور منع صادرات مواد جنگی به آن کشور را به بهانه حمله زیر دریایی های آلمانی به کاروانها صادر کرد. او به منظور جلوگیری از نفوذ شوروی در اروپا دستور داد تا طرح درخواست غرامت از آلمان را رها کنند تا بتوان از قدرت این کشور برای مقابله با شوروی استفاده کرد. 

چرچیل در سال 1951  برای بار دوم به مقام نخست وزیری رسید و در سال 1955 از این مقام برکنارشد و تا اواخر عمر به عنوان عضو پارلمان بریتانیا باقی ماند. چرچیل در دنیای سیاست بریتانیا نقش بزرگی به عهده داشت چرا که نقش و دخالت سلطنت را در سیاست بریتانیا به تدریج کم کرد و تأثیرات این عملکرد از دوران "ملکه ویکتوریا" تا "ملکه الیزابت دوم" به چشم می ‌خورد. 

جنگ رودخانه مسافرت آفریقایی من بحران جهان تاریخ مردم انگلیسی زبان معاصران بزرگ  جنگ جهانی دوم پیروزی و تراژدی بحرانی جهانی تاریخ جنگ جهانی دوم و اتحاد بزرگ و محور سرنوشت 

چرچیل در صبح یکشنبه 24 ژانویهٔ 1965، در سن 91 سالگی در اثر سکته مغزی در منطقه "هاید پارک گیت" در لندن درگذشت. به دستور "ملکه الیزابت دوم" برای وی مراسم تشییع رسمی در کلیسای "سنت پال" با حضور ملکه برگزار شد. از سال 1914 به بعد، این اولین مراسم رسمی در بریتانیا بود که برای فردی خارج از خاندان سلطنتی انجام می‌ شد. این مراسم همچنین جزء بزرگ ترین مراسم های تشییع در بریتانیا بود که مقامات بلند پایه از صد کشور جهان مانند رئیس جمهور فرانسه "شارل دوگل"، و رئیس جمهور آمریکا "دوایت آیزنهاور" وغیره در آن شرکت کردند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۷:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۷:۳۹

وینستون چرچیل

خلاصه زندگی نامه

 سر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل، سیاست ‌مدار بریتانیایی که در طول جنگ جهانی دوم و همچنین در فاصله بین سالهای 1951 تا 1955 نخست وزیر بریتانیا بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع