جستجو در مطالب و اشخاص
ولی‌الله سیف در سال 1331 متولد شد. وی دارای مدرک دکترای حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است. سیف، سال‌های متمادی سکان مدیریت عامل بانک‌های مطرح کشور را در اختیار داشته است.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سال 1362 به سمت «رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک ملت» منصوب شد. وی بانک ملت را در دوره بحران‌ها و تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی به خوبی مدیریت کرد. کارنامهٔ وی در بانک ملت، موجب دعوت از وی برای مدیریت و سکان‌داری بانک‌های «صادرات، سپه و ملی» شد. سیف، بیش از 20 سال مدیریت عامل بانک‌های دولتی کشور را بر عهده داشته است.تجربه وی در بانک‌های ایرانی موجب شد تا از سال 1385 به مدت پنج سال «رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در کشور بحرین» شود. وی همچنین از سال 1360 تا 1362 برای مدت دو سال «مدیر مالی و عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» و دو سال نیز «معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان» بوده است.سیف، در حال حاضر «عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین» است و به طور همزمان عضو «شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی «و «نایب‌رئیس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی» است. وی اکنون «عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی» است. وی همچنین نگارش و انتشار مقالات متعدد علمی- پژوهشی و علمی - ترویجی و تخصصی در حوزه‌های مختلف اقتصاد و بانکداری، نظام بانکی، بانکداری اسلامی، مشتری مداری و سلامت بانکی را در کارنامه علمی و دانشگاهی خود دارد. 

مدیریت مالی و عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران عضو هیئت‌مدیره بانک سپه رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک ملت معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان معاون بازرگانی و بین‌الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک صادرات رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک سپه رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نایب‌رییس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی  

کسب مدال زرین روابط در سال 91  همزمان با برگزاری اولین کنفرانس «روابط عمومی، صنعت و تولید ملی» که در تاریخ 20 شهریورماه سال 91 و با حضور استادان و کارشناسان روابط عمومی در هتل المپیک برگزار شد، مدال روابط عمومی سال 91 به دکتر ولی‌الله سیف مدیرعامل بانک کارآفرین اهدا شد. این همایش به منظور ساماندهی فعالیت‌ها، آموزش و انتقال تجارب روابط عمومی‌ها در بخش صنعت و تغییر نگاه مدیران صنعتی به وظایف، رویکردها و پتانسیل‌های روابط عمومی برگزار شده بود.  میزان اهمیت مدیر برای جایگاه روابط عمومی در سازمان، میزان سابقه مدیر ارزیابی شونده در اداره سازمان‌های بزرگ، میزان حضور مدیر ارزیابی شونده در جلسات، گردهم‌آیی‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های روابط عمومی در درون و برون سازمان، شرایط انتصاب مدیر روابط عمومی در سازمان و میزان توجه به تخصص، دانش و مهارت‌های حرفه‌ای در این خصوص از سوی مدیر ارشد، سهم اختصاص‌یافته از کل بودجه سازمان به فعالیت‌های روابط عمومی در سازمان، میزان اعتقاد و مشارکت مدیر ارشد سازمان در برنامه‌های تخصصی روابط عمومی از جمله حضور در نشست‌های خبری، گفت‌وگوهای اختصاصی با رسانه‌ها، نمایشگاه‌ها و...، میزان استقلال عمل، اختیارات تفویض شده و اعتماد به برنامه‌های عمل در روابط عمومی و میزان توجه مدیر ارزیابی شونده به نظرات افکار عمومی از طریق نظرسنجی‌های بعمل‌آمده توسط روابط عمومی در تصمیم‌گیری‌های سازمانی به عنوان معیارهای اصلی در انتخاب وی برای دریافت مدال زرین روابط عمومی بوده است.   چهره ماندگار صنعت بانکداری ایران در خرداد 92  دکتر ولی‌الله سیف در بیست و سومین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در خردادماه 92 به عنوان چهره ماندگار صنعت بانکداری ایران معرفی شد.  

دکتر سیف شهریورماه سال 1392 با پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و پس از تأیید پنجاه و پنجمین مجمع عمومی بانک مرکزی به عنوان رییس کل این بانک منصوب شد. پنجاه و پنجمین جلسه مجمع عمومی عادی بانک مرکزی به صورت فوق‌العاده در تاریخ 30 مرداد 92 به ریاست دکتر روحانی، رئیس‌جمهور و با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر نفت و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور تشکیل شد و انتصاب ولی‌الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی به تأیید مجمع عمومی رسید. در صورت‌جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی آمده بود: «پنجاه و پنجمین جلسه مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ چهارشنبه 92/5/30 به ریاست حضرت حجت‌الاسلام جناب آقای دکتر روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و با شرکت اعضای مجمع، جناب آقای دکتر علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، جناب آقای مهندس محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، جناب آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و جناب آقای دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در محل دفتر رئیس‌جمهور تشکیل گردید و انتصاب جناب آقای دکتر ولی‌الله سیف به عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تأیید اعضای مجمع عمومی رسید. بر اساس این گزارش با امضای رئیس‌جمهور حکم انتصاب سیف بر بانک مرکزی قطعی شد.» از سال 1339 تا کنون بانک مرکزی 17 رئیس کل را به خود دیده که هر کدام سیاست‌ها و عقاید متفاوتی در خصوص بانکداری و بازار پولی و ارزی داشتند و همین امر موجب شد تا اقتصاد ایران در سال‌های مختلف شاهد وقایع متفاوت ارزی و پولی باشد. ابراهیم کاشانی، علی‌اصغر پور همایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمان فرمائیان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسنعلی مهران، یوسف خوش کیش، محمدعلی مولوی، علیرضا نوبری، سید محسن نوربخش، مجید قاسمی، سید محمدحسین عادلی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری و محمود بهمنی، روسای بانک مرکزی از سال 1339 تا 1392 هستند؛ و با حکم رئیس‌جمهور در تاریخ 3 شهریورماه 92، نام ولی‌الله سیف به عنوان هجدهمین رئیس کل بانک مرکزی در تاریخ ثبت شد.  

ولی‌الله سیف بعد از انتصاب به عنوان رییس کل بانک مرکزی، در جمع خبرنگاران در تشریح دیدگاه خود درباره نرخ سود بانکی، اظهار داشت: «معنا ندارد که نرخ سود بانکی کمتر از نرخ تورم باشد و از همین رو باید تجدیدنظری در رویه نرخ‌گذاری انجام گیرد. وی بابیان اینکه عدم تعادل حاکم در اقتصاد که ناشی از قیمت ارز است واقعاً به خاطر ارز نیست، گفت: این تصور غلطی است که برخی می‌گویند یک دفعه نرخ ارز سال 91 آثار خود را در بازار بیرون زد چرا که این نوسانات ناشی از 10 سال سیاست‌گذاری غلط پولی و بانکی است.» رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه نرخ سود باید از مابه‌التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی محاسبه شود، ادامه داد: «اگر نوسانات نرخ دلار را طی دو سال گذشته در نظر بگیریم باید بگوییم که افزایش دلار از 790 تومان به  3200 تومان طبیعی است و این نرخ واقعاً بیجا نیست.» سیف در همین ارتباط با تأکید بر اینکه قیمت دلار شاخصی از وضعیت اقتصادی کشور نیست، تصریح کرد: «نرخ سود بانکی پارامتر قضاوت، تخصیص حق بین سپرده‌گذار و گیرنده تسهیلات است از همین رو نظام بانکی باید حقوق دو طرف معامله را رعایت کند. قدرت خرید سپرده‌گذار باید از طریق نرخ سود بانکی حفظ شود همچنین باید نرخ سود سپرده‌گذار حول نرخ تورم باشد؛ از سوی دیگر معنا ندارد که نرخ سود تسهیلات کمتر از نرخ تورم باشد بلکه این نرخ باید 2 الی 3 درصد بالاتر از نرخ تورم تعیین شود.» رئیس کل بانک مرکزی تعیین نرخ سود بانکی بر اساس تورم موجود جامعه را موجب ایجاد ثبات در اقتصاد کشور دانست و گفت: «اگر واقع‌بینی کنیم و بر این اساس سیاست‌گذاری‌ها اعمال شود حتماً اقتصاد باثبات خواهد شد.»  

مجمع عمومی بانک مرکزی متشکل از رئیس‌جمهور، وزیر اقتصاد، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزیر نفت و وزیر صنعت، معدن و تجارت در تاریخ 30 مرداد 92 با تشکیل جلسه فوق‌العاده در دفتر رئیس‌جمهور رأی به ریاست ولی‌الله سیف بر بانک مرکزی داد. گفته می‌شد بعد از رأی مجمع بانک مرکزی، اعضا از خلاءقانونی برنامه پنجم توسعه برای انتصاب ریاست بانک مرکزی مطلع می‌شوند و به همین دلیل، صدور حکم رسمی ولی‌الله سیف به عنوان رئیس کل بانک مرکزی به تعویق می‌افتد. در قانون برنامه پنجم توسعه هیچ بندی درباره نحوه صدور حکم رئیس کل بانک مرکزی وجود ندارد و فقط برای قائم‌مقام این بانک تبصره‌ای وجود دارد، البته فقط شروطی که رئیس کل بانک مرکزی باید داشته باشد، پیش‌بینی‌شده است. «ماده 88 قانون برنامه پنجم: ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عبارت است از: رئیس‌جمهور (ریاست مجمع)؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و دو نفر از وزرا به انتخاب هیئت‌وزیران. تبصره 1، قائم‌مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و پس از تأیید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رئیس‌جمهور منصوب می‌شود. تبصره 2، رئیس کل بانک مرکزی و قائم‌مقام وی باید از میان متخصصان مجرب پولی بانکی و اقتصادی با حداقل ده سال تجربه کاری و تحصیلات حداقل کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط و دارای حسن شهرت انتخاب شوند.»   اصل ماجرا! ماجرا از این قرار بود که در زمانی که برنامه پنجم توسعه در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی بود، (دی ماه سال 89) چالش بزرگی بین پارلمان و دولت به وجود آمد که در نهایت هم مسکوت ماند. مجلس بر تعیین رئیس کل بانک مرکزی توسط سه قوه اصرار داشت و دولت هم به شدت مخالفت می‌کرد. شورای نگهبان گنجاندن این بند را در برنامه پنجم نپذیرفت و با اصرار مجلس بر نظر قبلی، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و در نهایت مجمع با نظر پارلمان موافقت کرد. در ادامه رئیس‌جمهور به شدت از این موضوع انتقاد کرد و نهایتاً خبر آمد که رهبر معظم انقلاب تصمیم‌گیری در مورد بانک مرکزی را به عنوان معضل به مجمع تشخیص مصلحت واگذار کرده‌اند. بر اساس نظر رهبر معظم انقلاب، تبصره یک ماده 80 و موضوعات مرتبط با نحوه استقلال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد این موضوع جداگانه به صورت معضل در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و بررسی قرار گیرد و متعاقباً نظر مجمع اعلام شود. از آن زمان(از اواخر دی ماه سال 89) تا اواخر مرداد 92 مجمع تشخیص مصلحت نظام دراین‌باره اعلام نظر قطعی نکرد و گویا موضوع در مجمع هم در این سال‌ها مسکوت بوده است. سرانجام در جلسه هیئت دولت که عصر روز یکشنبه 3 شهریورماه 92 به ریاست حسن روحانی رییس‌جمهور تشکیل شد، ولی‌الله سیف به عنوان رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین شد و این انتخاب به تصویب دولت رسید و با حکم رییس‌جمهور عهده‌دار مسئولیت بانک مرکزی شد.  

با روی کار آمدن دولت یازدهم و طرح شعارهای کاهش نرخ تورم و پایین آمدن نرخ ارز از سوی آنها و همچنین سفر رئیس جمهور (حجت الاسلام حسن روحانی) به نیویورک و احتمال دیدار وی با مقامات آمریکایی و خوش بینی به موفقیت در لغو تحریم‏ها، قیمت دلار روند کاهشی به خود گرفت.در حالی که پس از سفر رییس جمهور به نیویورک پیش بینی می‌شد نرخ ارز در بازار آزاد کاهش یابد، با اظهارنظر ولی‌الله سیف (رییس کل بانک مرکزی) در 2 مهر 1392 مبنی بر اینکه نرخ ارز در بازار آزاد به کف رسیده و دلیلی برای کاهش آن وجود ندارد، روند کاهش نرخ ارز متوقف شد.سخنان رئیس کل بانک مرکزی که 2900 تومان را نرخ کف بازار آزاد ارز می دانست به سرعت واکنش بازار را به همراه داشت و در حالی که همه گمانه زنی ها خبر از شکسته شدن بیشتر نرخ ارز می داد، دلار و سایر ارزها با رشد قیمت مواجه شدند. انتقاد به سخنان سیفرییس بانک مرکزی با این گفته با سیلی از انتقادات تند و تیز از جانب کارشناسان و مسوولان رو به رو شد. محمد صدر هاشمی، یک کارشناس مسائل بانکی با بیان این که از رییس کل بانک مرکزی درخواست داریم درباره نرخ ارز اظهار نظر نکرده و بیشتر عمل کند، گفت: نرخ تعادلی ارز را بازار تعیین می‌کند. نسبت به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه انتقاد دارم و درباره نرخ ارز اظهار نظر نمی‌کنم. معمولاً روسای بانک مرکزی در دنیا کمتر صحبت کرده و بیشتر عمل می‌کنند بنابراین از ایشان استدعا داریم که در این موارد اظهار نظر نکند.اما این انتقادات تنها محدود به کارشناسان نبود. جمعی از نمایندگان مجلس در تذکرات کتبی خود از اقدام رئیس کل بانک مرکزی به دلیل انجام مصاحبه غیرضروری در مورد ارز و تأثیرگذاری منفی بر آن انتقاد کردند.در میان نمایندگان مجلس احمد توکلی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز طی نامه ای خطاب به رئیس کل بانک مرکزی گفت: همت اولیه دولت تدبیر و امید در درجه اول باید بازگرداندن اعتماد به بازار باشد تا با تغییر انتظارات و امید به این که فردا بهتر از امروز است این تقاضاها از بازار خارج شوند. روز سه شنبه 2 مهر جنابعالی (ولی الله سیف) در واکنش به کاهش روزانه نرخ ارز در بازار، موضع شگفت آوری گرفتید که نه با  وظائف قانونی شما و نه با مصالح مردم، با هیچ کدام سازگار نبود... محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت با ارائه توضيحاتی درباره اظهارات رئيس كل بانك مركزی در مورد بهای ارز، با بیان اینکه دولت خواستار ثبات در بازار ارز است ظن قوی درباره مخالفت دولت با کاهش قیمت دلار رد کرد. در همین زمینه سایت خبری مشرق نقل کرد اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، با انتقادهایی از سوی کارشناسان و اقتصاددانان دولت مواجه شده است.اظهار نظر سیف تاجایی برای وی دردسر ساز شد که صمد کریمی، رییس مرکز مبادلات ارزی و برخی دیگر از مقامات مسئول در بانک مرکزی اقدام به دفاع و توجیه اظهارات وی کرده و اعلام کردند که وی به دنبال کاهش ارزش پول ملی نبوده.یحیی آل اسحاق (رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران) در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی در 9 مهر 92 با انتقاد شدید از سیف، تعیین کف و سقف نرخ ارز را در شأن مسئولان ندانست و خواستار رفع ابهامات موجود در بازار ارز ناشی از سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۳۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۴۰

ولی الله سیف

خلاصه زندگی نامه

 ولی‌الله سیف، دارای دکترای حسابداری و امور مالی است که مدیرعاملی بانک کارآفرین، مدیرعاملی بانک ملت، مدیرعاملی بانک صادرات، مدیرعاملی بانک سپه، مدیرعاملی بانک ملی ایران، مدیرعاملی فیوچر بانک در بحرین و عضویت در شورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را در کارنامه خود دارد. وی در شهریور سال 92 به عنوان هجدهمین رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی انتخاب شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع