جستجو در مطالب و اشخاص
وحید یامین پور در سال 1359 در دزفول به دنیا آمد. او دوره کارشناسی رشته حقوق جزا و جرم شناسی در دانشگاه امام صادق(ع) گذراند و در سال 1385 نیز تحصیلات خود را در رشته دکترا ادامه داد. یامین پور فعالیت در عرصه رسانه را با تولید برنامه در رادیو آغاز کرد. او در سال 1383 به عرصه گویندگی و اجرا وارد شد و پس از آن مدیر شبکه جوان شد. یامین پور در سال 1385 دبیر کمیسیون فرهنگی – اجتماعی مرکز استراتژیک ریاست جمهوری شد و سال 1386 و 1387 نیز معاون پژوهشی دانشکده خبر بود. یامین پور در سال 1388 مدیر کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور شد. او مجری برنامه "دیروز، امروز، فردا" بود که در ماه مبارک رمضان سال 1389، پس از پخش برنامه با حضور حمید رسایی و علی اکبر جوان کنار گذاشته شد. پس از جدایی از برنامه "دیروز، امروز، فردا" به همکاری با نشریه "9 دی" پرداخت. وحید یامین پور عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد تهران شرق و رئیس پژوهشکده هنر و اسلامی است. 

وحید یامین پور تا سال 1372 چهار سالی را از دزفول خارج شد ولی دوباره برگشت و تحصیلات مقدماتی خود را به پایان رساند. او در سال 1378 با پذیرفته شدن در دانشگاه امام صادق(ع) به تهران آمد. او پس از تحصیلات دانشگاهی، ابتدا به صورت پاره وقت در مرکز نظارت و پس از آن وارد رادیو شد. او مراحل مقدماتی کار در رادیو را یاد گرفت و پیشرفت کرد تا اینکه در سال 1358 یکی از کسانی بود که برنامه های رادیو جوان و رادیو ایران به او محول شد. او برنامه های "قرار شبانه"، "ساعت 25" و ... را در رادیو جوان تولید کرد.  

یکی از برنامه های یامین پور در رادیو که خیلی سروصدا کرد و باعث شد او از مدیریت گروه اندیشه خلع شود، برنامه ای بود که وحید جلیلی آمده بود و تلویزیون را نقد کرد. برنامه دیگری نیز با موضوع فیلترکردن یکی از سایتها بود که یامین پور با چند تن از نمایندگان مصاحبه کرده بود؛ آن برنامه نیز سروصدای بسیاری ایجاد کرد به نحوی که باعث شد یامین پور از رادیو اخراج شود. پس از آن یامین پور از طرف پورمحمدی، مدیر وقت شبکه 3 سیما، دعوت بکار شد و حکم مشاور مدیر شبکه را گرفت. او در شبکه 3 چند برنامه مقطعی از جمله برنامه ای به نام "محرمانه" درباره افکار شهید مطهری، چند قسمت از برنامه "شوک" و ... را اجرا کرد تا اینکه در سال 1388 دو ماه قبل از انتخابات برنامه "ایران 88" را اجرا کرد. این برنامه تا مرداد ماه 1388 ادامه پیدا کرد و تنها برنامه جدی صداوسیما بود که درباره حوادث سال 88 گفتگو می کرد.  

یامین پور پس از برنامه "رو به فردا"، برنامه "دیروز، امروز، فردا" را اجرا کرد. این برنامه در 10 برنامه و برای دهه فجر طراحی شده بود اما موفقیت برنامه موجب شد که برنامه ادامه پیدا کند. در برنامه "دیروز، امروز، فردا" در هفته اول ماه مبارک رمضان سال 1389، مناظره ای را با حمید رسایی و علی اکبر جوانفکر درباره رفتار سیاسی مشایی به روی آنتن رفت. این برنامه تنها برنامه سیما در خصوص نقد جریان انحرافی بود. برنامه ای که بلافاصله باعث تعطیلی "دیروز امروز فردا" و کنارگذاشتن ناگهانی یامین پور از این برنامه شد. پس از آن سری جدید برنامه "دیروز، امروز، فردا" با اجرای "محمد حسین رنجبران" آغاز شد. یامین پور نیز پس از آن به هفته نامه "9 دی" پیوست.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۴۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۴۴

وحید یامین پور

خلاصه زندگی نامه

 وحید یامین پور، گوینده و مجری برنامه های رادیو و تلویزیون که بسیاری او را با اجرایش در برنامه "دیروز، امروز، فردا" می شناسند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع