جستجو در مطالب و اشخاص
هومن سیدی در سال 1359 در رشت به دنیا آمد. او پس از پایان دوره متوسطه و دریافت دیپلم گرافیک کار خود را با حضور در کلاس‌های انجمن سینمای جوان رشت و ساخت چند فیلم کوتاه آغاز کرد. او نخستین فعالیت حرفه‌ ای ‌اش را با حضور در فیلم سینمایی "یک تکه نان" کمال تبریزی تجربه کرد و سپس نقش کوتاهی را در فیلم "چهارشنبه ‌سوری" اصغر فرهادی ایفا کرد. سیدی برای بازی در نقش اصلی "پا برهنه در بهشت" بهرام توکلی انتخاب شد و آرش معیریان نیز از او در فیلم "آن که دریا می ‌رود" استفاده کرد. سیدی در سال 1389 نخستین فیلم بلند خود با نام "آفریقا" را کارگردانی کرد. "سیزده"، "اعترافات ذهن خطرناک من" و ... دیگر فیلمهای او هستند. او از بازیگران فعال تئاتر است که در نمایش "روایت ناتمام یک فصل معلق" علاوه بر بازی، به عنوان نویسنده و کارگردان حضور داشته است. او در مجموعه تلویزیونی چون "راه بی ‌پایان"، "سی امین روز" و ... ایفای نقش کرده است. هومن سیدی در سی و سومین جشنواره فجر در سال 1393 با بازی در دو فیلم "من دیگو مارادونا هستم" و "بوفالو" و کارگردانی فیلم "اعترافات ذهن خطرناک من" حضور داشت که توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در فیلم سینمایی "من دیگو مارادونا هستم" دریافت کند.  

سودای کارگردانی بازیگران زیادی را به سمت این حرفه کشانده است. برخی مانند دایوش ارجمند‌، محمد کاسبی‌، مجید مظفری، حمید فرخ ‌نژاد و ... در حد یک تجربه بوده‌، برخی مانند نیکی کریمی‌، علی مصفا‌، رضا عطاران‌، محمد متوسلانی‌، ایرج طهماسب‌ و مهدی فخیم ‌زاده در کنار فعالیت بازیگری تداوم پیدا کرده است و برخی نیز مانند مجید مجیدی و فرج‌ الله سلحشور فعالیتشان تنها به پشت دوربین منتقل شده است. هومن سیدی که با حضور در فیلم "یک تکه نان" نخستین فعالیت حرفه ای اش را تجربه کرد، با فیلم بلند "آفریقا" در سال 1389 وارد حرفه کارگردانی شد و در سال 1392 نیز فیلم "13" را کارگردانی کرد.  

هومن سیدی در سال 1389 نخستین فیلم بلند خود را با نام "آفریقا" کارگردانی کرد، او در این فیلم، علاوه بر کارگردانی به عنوان نویسنده و تدوینگر نیز حضور داشت. این فیلم بلند در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر در بخش آثار ویدئویی جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد. سیدی در سال 1392 نیز به خاطر فیلم "سیزده" جایزه ویژه هیات داوران بخش نگاه نو سی و دومین جشنواره فجر را دریافت. او در سی و سومین جشنواره فیلم فجر در سال 1393 در دو فیلم "بوفالو" و "من دیگو مارادونا هستم" به عنوان بازیگر حضور داشت که برای بازی در فیلم "من دیگو مارادونا هستم" سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد.   او در بخش بین ‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر، تندیس هنر و تجربه بهترین فیلم به همراه جایزه نقدی را برای فیلم "اعترافات ذهن خطرناک من" دریافت کرد.  

فیلم سینمایی "13" به کارگردانی هومن سیدی سال 1392 در جشنواره فیلم فجر شرکت کرد؛ این فیلم داستان زندگی نوجوانی است که پس از درگیری‌های پدر و مادرش از خانه می رود و با گروهی خلافکار آشنا می ‌شود... اهدای جایزه این فیلم به روحانی هومن سیدی برای ساخت "سیزده"، توانست جایزه ویژه هیات داوران بخش نگاه نو سی و دومین جشنواره فجر را دریافت کند. او این جایزه را به حسن روحانی، رئیس جمهور دولت یازدهم تقدیم کرد. فیلمی با سرمایه گذاری "بابک زنجانی" فیلم "سیزده" به واسطه سرمایه گذاری "بابک زنجانی" در تولید آن حواشی فراوانی داشت اما به لحاظ طراحی درام و شخصیت پردازی از جمله آثار قابل قبول جشنواره سی و دوم فیلم فجر بود. این فیلم با سرمایه گذاری مؤسسه ای تحت عنوان "یاسین فیلم" تحت سرمایه گذاری "بابک زنجانی" ساخته شد.  

هومن سیدی هنرمندی است که فعالیت خود در عرصه هنر را با بازیگری آغاز کرد. او در کارنامه خود علاوه بر بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و تدوینگری را نیز دارد. آثار او در سینما و تلویزیون عبارتند از: فیلمهای سینمایی -"یک تکه نان" محصول سال 1383، بازیگر -"چهارشنبه سوری" محصول سال 1384، بازیگر -"پا برهنه در بهشت" محصول سال 1384، بازیگر -"آنکه دریا می رود" محصول سال 1385، بازیگر -"زخم شانه حوا" محصول سال 1386، بازیگر -"یک وجب از آسمان" محصول سال 1387، بازیگر -"آفریقا" محصول سال 1389، نویسنده، کارگردان و تدوینگر -"آزاد راه" محصول سال 1389، بازیگر -"خط ویژه" محصول سال 1392، بازیگر -"سیزده" محصول سال 1392، نویسنده، کارگردان و تدوینگر -"شب بیرون" محصول سال 1392، بازیگر -"بوفالو" محصول سال 1393، بازیگر -"من دیگو مارادونا هستم" محصول سال 1393، بازیگر -"اعترافات ذهن خطرناک من" محصول سال 1393، کارگردان، نویسنده و تدوینگر -"نیمرخ ها" محصول سال 1394، بازیگر مجموعه های تلویزیونی -"راه بی پایان" محصول سال 1386 -"تا ثریا" محصول سال 1390 -"مهرآباد" محصول سال 1391 -"سی امین روز" محصول سال 1392 تئاتر -"روایت ناتمام یک فصل معلق"، کارگردان، نویسنده و بازیگر  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۱:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۱:۳۳

هومن سیدی

خلاصه زندگی نامه

 هومن سیدی، بازیگرسینما، تئاتر و تلویزیون، کارگردان و نویسنده که برای بازی در فیلم "من دیگو مارادونا هستم" سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از سی و سومین جشنواره فیلم فجر کسب کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع