جستجو در مطالب و اشخاص
نوذر شفیعی در سال 1347، در روستای "رازیانه‌ کاری" از توابع شهرستان "ممسنی" در استان "فارس" به دنیا آمد. وی دارای دکتری روابط بین الملل از دانشگاه تهران بوده و سابقه ریاست پژوهشکده میان فرهنگی و مدیر کل تحقیقات و برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد تهران و عضویت در هیئت علمی دانشگاه اصفهان، تدریس در دانشگاه و کارشناس وزارت خارجه را نیز در کارنامه خود دارد. 12 اسفند سال 1390 برای نخستین بار در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست با رأی مردم به عنوان نماینده مستقل حوزه انتخابیه "ممسنی" و "رستم" در استان فارس برگزیده شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم درآمد. 

شفیعی تحصیلات ابتدایی را در روستای "رازیانه ‌کاری" گذراند، پس از اتمام دوران راهنمایی، در دبیرستان شهید صدر نورآباد ممسنی و در رشته اقتصاد تحصیل کرد و دیپلم خود را گرفت. پس از اخذ دیپلم در دانشگاه تهران در رشته علوم سیاسی پذیرفته و تا مقطع دکتری رشته روابط بین الملل را در همین دانشگاه ادامه داد. 

- تدریس در دانشگاهای: اصفهان، تهران، آزاد اسلامی و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه - مفسر و تحلیلگر مسائل سیاسی در صداوسیما - روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف - مدیریت کل تحقیقات و برنامه ریزی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی - ریاست پژوهشکده مطالعات میان فرهنگی - مدیریت گروه روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات اصفهان - نمایندگی مردم "ممسنی" و "رستم" در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی 

شفیعی به عنوان یکی از نامزدهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در دوره نهم توانست با کسب 48624 رای در تاریخ 12 اسفند 1390 ش. به نمایندگی از حوزه های انتخابیه شهرستان ممسنی در استان فارس، به خانه ملت راه یابد. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درآمد. شفیعی در مدت حضورش در مجلس نهم طرح هایی را به امضاء رساند که مهمترین آن هاعبارتند از: - طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران - طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی - طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور - طرح الزام دولت به تمرکززدایی 

در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله نوذر شفیعی، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...» 

استعفا در اعتراض به انتساب استاندار اصلاح طلب فارس 21 تیر ماه سال 1394، با قوت گرفتن انتخاب سید محمدعلی افشانی به عنوان استاندار فارس، نوذر شفیعی و 17 تن از نمایندگان این استان در اعتراض به انتخاب استاندار جدید استان خود با تقدیم استعفای خود به هیأت رئیسه، به صورت دسته جمعی صحن علنی مجلس را ترک و تهدید کردند چنانچه ظرف مدت کوتاهی مشکل انتخاب استاندار فارس حل نشود در جلسات مجلس حضور پیدا نکرده و متن استعفای خود از نمایندگی مجلس را تقدیم هیات رئیسه خواهند کرد. سید محمدعلی افشانی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات و معاون عمرانی اسبق استانداری خوزستان از چهر های اطلاح طلب شناخته می شد که به عنوان استاندار جدید فارس منصوب شده بود. افشانی در ابتدای دولت روحانی به عنوان گزینه استانداری خوزستان مطرح بود اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد. مجمع نمایندگان استان فارس مدعی شده بود که در ارتباط با انتخاب استاندار فارس هیچ مشورتی با نمایندگان صورت نگرفته و علی‌رغم ارائه گزینه‌های پیشنهادی برای انتخاب استاندار به وزیر کشور، استاندار فارس از این میان انتخاب نشده و وزیر کشور فردی را به این سمت برگزیده که هیچ آشنایی با این استان ندارد. این استعفا که از ابتدا مشخص بود نمایشی است با اعتراض مردم و حامیان دولت همراه شده و موجب شد تعدادی از نمایندگان استان فارس در تاریخ 25 تیر ماه همان سال به صحن مجلس بازگردند. امضای طرح استیضاح وزیر کشور با قوت گرفتن معرفی سید محمد علی افشانی به عنوان استاندار جدید فارس و درپی آن مخالف نمایندگان فارس با این موضوع و استعفای گروهی، دولت به خواست نمایندگان زیاده خواه فارس توجهی نکرد و دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران را غیر قانونی دانست و با اقتدار گزینه مورد نظر خود را معرفی کرد.  با معرفی استاندار فارس به نظر می رسید نمایندگان از موضع خود دست بردارند اما آنها بیکار ننشسته و  در تاریخ 25 تیر ماه طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور وقت را با 35 امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند. پس از آن در 27 تیر، آیت‌الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و آیت‌الله دستغیب تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع)، در نامه مشترک به اعضای مجمع نمایندگان استان فارس، ضمن تشکر از تلاشهای نمایندگان استان، خواستار عدم پیگیری استیضاح وزیر با توجه به قرار داشتن در سال همدلی و همزبانی شدند. در این میان نوذر شفیعی به عنوان یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان فارس در تاریخ 29 تیر ماه همان سال در گفت‌وگو با "خبرگزاری فارس"، درباره جلوگیری از طرح استیضاح وزیر کشور در صحن علنی مجلس گفت: «مجمع نمایندگان استان فارس صبح امروز جلسه‌ای داشتند و به این نتیجه رسیدند که جلوی استیضاح وزیر کشور گرفته شود.» وی با تأکید بر اینکه اعضای مجمع نمایندگان استان فارس اهمیت بسیار زیادی برای نظرات و دیدگاه‌های علمای استان قائل هستند، افزود: «هرچند نمایندگان مجلس شورای اسلامی ملاحظاتی را پیرامون این تصمیم خود دارند اما در نهایت نمایندگان از استیضاح وزیر کشور منصرف خواهند شد.» 

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته اینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. نوذر شفیعی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. ارزیابی مثبت از توافق جامع هسته ای 23 تیر سال 1394، مذاکرات هسته‌ای 13 ساله بین ایران و گروه 1+5 در وین به پایان رسید و در راستای توافق جامع بر سر مذاکرات هسته‌ای ایران و بدنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان "برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام" بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5  منعقد شد. 24 تیر سال 1394، در پی توافق هسته‌ای ایران با کشورهای عضو 1+5 در وین، نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، در ارزیابی خود از توافق هسته‌ای گفت: «توافق، انرژی و پتانسیل ایران را آزاد خواهد کرد و قدرت بازیگری و نقش‌آفرینی ایران را در منطقه افزایش می‌هد.» به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، لغو تحریم‌ها، به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران و اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران، سه خروجی مهم برای ایران از مذاکرات هسته‌ای است. وی درباره تأثیر این توافق بر نقش ایران در سیاست خارجی، اظهار داشت:  «توافق انرژی و پتانسیل جمهوری اسلامی ایران را آزاد خواهد کرد، قدرت بازیگری و نقش‌آفرینی ایران را در منطقه افزایش می‌دهد و ایران را به یک بازیگر قدرتمند و فعال در عرصه بین‌الملل تبدیل خواهد کرد، نگاه جهان به ایران به گونه دیگری خواهد بود و این نگاه راه ایران را برای حرکت به جلو باز می‌کند. توافق هسته‌ای یک نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی خواهد که زمینه را برای ورود به سایر مباحث و سایر همکاری‌ها باز خواهد کرد و نقطه آغاز ورود ایران به عرصه جامعه بین‌المللی است.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۰۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۰۴

نوذر شفیعی

خلاصه زندگی نامه

 نوذر شفیعی، نماینده مستقل مردم "ممسنی" و "رستم" از توابع استان فارس در دوره نهم مجلس شورای اسلامی بود که در این دوره در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع