جستجو در مطالب و اشخاص
نواک جوکوویچ (Novak Djokovic)، در 22 مه سال 1987 در "بلگراد" صربستان (یوگوسلاوی وقت)، متولد شد. وی از 4 سالگی ورزش تنیس را آغاز و در سال 1999 م، به طور حرفه ای این رشته را در آکادمی تنیس مونیخ ادامه داد. نواک جوان ترین تنیسوری بود که توانست به همه نیمه نهایی 4 گرنداسلم برسد، او هم چنین تنها فردی است که که موفق به کسب 3 عنوان متوالی جام آزاد استرالیا شده و در طولانی ترین فینال یک گرند اسلم (5 ساعت و 53 دقیقه) بازی کرده است. نواک به چهار زبان دنیا از جمله ایتالیایی، آلمانی، انگلیسی و صربی تسلط کامل داشته و بهترین نوع زمین مورد علاقه اش "هارد کورت" می باشد و بکهند های مستقیم او از بهترین ضرباتش محسوب می شود. از دیگر رکوردهای نواک جوکوویچ میتوان به 31 برد متوالی در "مسابقات مسترز"، رسیدن به فینال همه "مسابقات مسترز" و قهرمانی 7 عنوان مسترز اشاره کرد، وی همچنین موفق به قهرمانی در 6 گرنداسلم شد. 

نواک در یک خانواده صربستانی، که پدرش، "سرجین" و مادرش "دیانا" صاحب یک رستوران بزرگ در یکی از کوه های معروف صربستان بودند، پرورش یافت. او و خانواده اش، در آوریل 2009 یک رستوران بزرگ دیگر به نام "نواک" در "بلگراد" افتتاح کردند. در این میان، پدر، عمو و عمه اش نیز، از اسکی بازان حرفه ای اند و پدرش همچنین فوتبال را به صورت حرفه ای بازی کرد، پدر نواک، دوست داشت که پسرش یک فوتبالیست یا اسکی باز حرفه ای شود اما نواک در همان سالهای آغازین تنیس را بر سایر رشته ها ترجیح داد. نواک در گفته هایش اذعان داشته، که حمایت های بسیار زیاد پدر و مادرش درصد بزرگی از موفقیت های او را تشکیل می دهد. برادران کوچکتر نواک با نام های "مارکو" و "جورج" نیز به ورزش تنیس روی آوردند. 

نواک جوکوویچ از چهار سالگی تنیس راشروع کرده، سپس در شش سالگی زیر نظر تنیسور سابق صربستان "یلنا گنچیچ" این رشته را ادامه داد. نواک شش سال در کنار "گنچیچ" تنیس را دنبال کرد؛ و در طول این شش سال استعداد او در تنیس نظر همه را به خود جلب کرد، نواک همانند "راجر فدرر" الگویش "پت سمپراس" بوده و در سن 12 سالگی تنیس را به صورت حرفه ای تر در آکادمی تنیس "مونیخ" آغاز و به مدت 2 سال از شهر "بلگراد" دور بود و به تمرین فشرده در "آلمان" پرداخت. پس از چندی، "گنچیچ" او را برای ادامه تنیس به "نیکولا پیلیچ" معرفی کرد و در سال 1999 م، نواک تنیس خود را در کنار "پیلیچ" ادامه داد. دو سال بعد جوکوویچ چهارده ساله، رقابت در مسابقات جهانی راشروع و توانست در مسابقات قهرمانی اروپا در رقابتهای تک نفره، دونفره و تیمی قهرمان شود. 

پس از آنکه جوکوویچ و خانواده‌اش در "مونته کارلو موناکو" در فرانسه اقامت گزیدند وی در سال 2006 با تنیسور سابق اسلواکی "مارین وایدا" شروع به کار کرد. جوکوویچ در سال 2006 با رسیدن دور یک چهارم نهایی گرند اسلم "رولند گاروس" و دور چهارم در "ویمبلدون" خود را به جمع چهل تنیسور برتر جهان رساند. سه هفته بعد از "ویمبلدون" او، اولین قهرمانی خود را در "مسابقات آمسفورت" در "هلند" با غلبه بر "نسکولاس ماسو" از "هلند" جشن گرفت، سپس دومین قهرمانی خود را در "مسابقات متس" در "فرانسه" بدست آورد و توانست به جمع 20 تنیسور برتر جهان ملحق شود. او در ژوئن 2011 با سفر به "ایتالیا" پیراهن شماره 1 را از قهرمان ایتالیا دریافت کرد، و در سال 2011 م، رکوردهای زیادی را بدست آورد، که شامل بیشترین برد و بیشترین قهرمانی تاریخ تنیس بود. جوکوویج هم چنین، 3 بار عنوان نائب قهرمانی مسابقات اوپن آمریکا را در سالهای 2007 ، 2010 و 2012 با شکست در برابر "فدرر نادال" و "ماری" بدست آورد. 

نواک جوکوویچ صاحب چندین رکورد مختلف در جهان بوده که مهمترین آن ها عبارتند از: -کسب عنوان جوان ترین بازیکن و راه یابی به همه نیمه نهایی 4 گرنداسلم -کسب 3 عنوان متوالی جام آزاد استرالیا -بازی در طولانی ترین فینال یک گرند اسلم (5 ساعت و 53 دقیقه) -کسب عنوان قهرمانی در 6 گرنداسلم -کسب 31 برد متوالی در مسابقا مسترز -کسب 7 عنوان قهرمانی مسترز و رسیدن به فینال همه مسابقات مسترز 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۴۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۴۳

نواک جوکوویچ

خلاصه زندگی نامه

 نواک جوکوویچ، تنیس ‌باز حرفه ‌ای صرب، که در 2 سال متوالی بازیکن شماره یک دنیا لقب گرفت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع