جستجو در مطالب و اشخاص
نعمت ‎الله نصيری فرزند محمد نصيری ملقب به عميدالممالك در مرداد ماه سال 1289 ش در بخش سنگر از توابع سمنان متولد و پس از پايان تحصيلات خود در دبيرستان نظام به دانشكده افسری وارد شد. 

پس از فارغ‎التحصیلی مشاغل مختلف نظامی را عهده‎دار بود كه از مهمترین آنها می‏توان به فرمانده گردان 2 هنگ 18 كرمان، فرمانده گردان مستقل سیرجان، فرمانده گردان پیاده دانشكده افسری، رئیس ستاد دژبان مركز، فرمانده دانشكده پیاده اشاره كرد و در 1329 به فرماندهی هنگ پیاده پهلوی و سپس با درجه سرهنگی به فرماندهی گارد شاهنشاهی رسید.او از مخالفان دولت دكتر مصدق بود كه به كودتاگران پیوست و در 25 مرداد 1332 مأمور ابلاغ فرمان انفصال دكتر مصدق از نخست‎وزیری و انتصاب سرلشكر زاهدی شد اما دستگیر و تا 28 مرداد محبوس بود. پس از كودتا به درجه سرتیپی ارتقاء یافت.نصیری در سال 1339 با درجه سرلشكری به ریاست شهربانی كل كشور منصوب شد. در جریان 15 خرداد 1342 با درجه سپهبدی به سمت فرماندار نظامی تهران و حومه رسید. در دولت امیرعباس هویدا 1343 به سمت معاونت نخست‎وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت كشور منصوب و از سال 1343 تا 1356 ریاست سازمان اطلاعات و امنیت كشور، ساواک را عهده‎دار بود.در سال 1350 به درجه ارتشبدی رسید 17 خرداد 1357 جمشید آموزگار طی حکمی سپهبد ناصر مقدم را به سمت معاون نخست‌وزیر و رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور ساواک منصوب کرد. اینگونه بود که ناصر مقدم شصت ساله جانشین نعمت‌الله نصیری شد. 

نصیری که به مدت 14 سال رئیس سازمان مخوف ساواک بود. بعد از برکناری به عنوان سفیر ایران عازم پاکستان گردید.وی که پس از برکناری از ریاست ساواک سفیر ایران در پاکستان شده بود شانزدهم مهرماه سال 57 از این سمت نیز برکنار و با هواپیمایی که به پاکستان فرستاده شد به کشور منتقل شد.هر چند در آغاز انتظار می‏رفت با عزل نصيری از رياست ساواک و دور كردن او از كشور در روند رو به گسترش مخالفت‏ها تخفيفي حاصل خواهد شد، با اين احوال اقداماتی از اين دست تغييري در تحولات جاري سياسي ـ اجتماعي كشور بر جای نگذاشت و انقلابيون و از همه مهم‌تر امام خميني اقدام شاه در عزل نصيري از رياست ساواک را عملي فريبكارانه ارزيابي كرده، بر تداوم مخالفت‌ها عليه حكومت تأكيد كردند. در همان حال به تدريج در محافل دولت و حكومت پيرامون عملكرد سوء افرادي نظير نصيري در رأس ساواک و ديگر اركان حاكميت كه طي ساليان طولاني موجبات گسترش نارضايتی‏ها و مخالفت‌ها را فراهم آورده بودند، مباحث و گفت‌ و گوهاي پيدا و پنهانی در گرفت و به تدريج گروهی در دولت و حكومت به اين باور رسيدند كه جهت جلوگيری از گسترش نارضايتی‏ها چاره‌ای جز دستگيری، بازداشت، محاكمه و مجازات رجال و دولتمردان پهلوی وجود ندارد. بدين ترتيب تصور اين بود كه با اين طرح شاه و حكومت او از گناهاني كه به آنان نسبت داده می‏شد تبرئه خواهند شد و مجازات گروهی از دولتمردان از دامنه مخالفت‌ها خواهد كاست، در اجرای اين طرح نعمت‌الله نصيری از جمله مهمترين سوژه‌هايی بود كه دستگيری، بازداشت، مجازات و محاكمه او به سرعت مورد توجه دولتمردان و حكومت قرار گرفت.طرح دستگيری رجال فاسد و بد نام به ويژه از آغاز نخست‌وزيری شريف‌ امامی طرفداران بسياری در دولت و حكومت پيدا كرده بود و اينک شاه نيز تحت تأثير مشاورينش آماده بود با قرباني كردن كارگزاران و رجال حكومتي و دولتي براي تداوم حكومتش تضمين‌هايی را به دست ‌آورد. بر همين اساس هم بود كه سپهبد نعمت‌الله نصيري فقط چند ماه پس از انتصابش به سفارت ايران در پاكستان در 16 مهر 1357 به كشور فراخوانده شد و در نخستين روز آغاز نخست‌وزيری ارتشبد ازهاري به همراه 14 تن ديگر دستگير و زندانی شد.سرانجام نصیری 4 روز بعد از پیروزی در دادگاه انقلاب محاکمه و اعدام شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۱۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۱۶

نعمت‎ الله نصيري

خلاصه زندگی نامه

تیمسار ارتشبد نعمت‌ الله نصیری سومین رئیس سازمان امنیت و اطلاعات کشور، ساواک، در زمان پادشاهی محمدرضا پهلوی بود. وی 4 روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اعدام شد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع