جستجو در مطالب و اشخاص
سید نصرالله سجادی در سال 1330 متولد شد. وی کارشناسی تربیت بدنی خود را در سال 1356 از دانشگاه تربیت معلم، کارشناسی ارشد مدیریت و برنامه‌ریزی در ورزش را در سال 1368 از دانشگاه تربیت مدرس، دکترای مدیریت و برنامه‌ریزی در ورزش را سال 1382 از دانشگاه تهران کسب کرد و با عنوان دانشیار دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران به فعالیت خود ادامه داد.وی سال 1360 با ابلاغ شهید دکتر باهنر، مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش شد. ریاست فدراسیون فوتبال، قائم‌مقامی سازمان تربیت بدنی،‌ دبیر کلی کمیته ملی المپیک و معاونت تربیت بدنی و تندرستی وزارت آموزش و پرورش از دیگر سوابق مدیریتی وی است. سجادی همچنین در بازی‌های المپیک 1988 سئول، ‌1996 آتلانتا، ‌2004 آتن و 2008 پکن سرپرست کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران بود. سجادی در پنج دوره بازی‌های آسیایی عهده‌دار سرپرست کاروان ورزشی ایران بود.سجادی در زمینه تألیف و ترجمه کتب دانشگاهی آثار متعددی دارد. همچنین از نصرالله سجادی 62 مقاله در زمینه علمی و پژوهشی در نشریات خارجی به چاپ رسیده است.وی سابقه عضویت در شورای المپیک آسیا را از سال 1370 به مدت 20 سال داشته و از سال 1373 مدرس المپیک سولیداریتی کمیته بین‌المللی المپیک است. سجادی همچنین در کارگروه مشورتی دولت یازدهم برای انتخاب وزیر ورزش و جوانان عضویت داشت. وی زمانی به عنوان وزیر ورزش به مجلس معرفی شد که به عنوان معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش در حال خدمت بود. 

مدیرکل تربیت بدنی در وزارت آموزش و پرورش به مدت 52 ماه از سال 1360 تا 1364 رئیس فدراسیون فوتبال از سال 1364 تا 1365 قائم‌مقام سازمان تربیت بدنی به مدت 3 سال از سال 1366 تا 1368 معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تربیت بدنی به مدت یک سال از سال 1365 تا سال 1366 نایب‌رئیس کمیته المپیک به مدت 4 سال از سال 1359 تا 1363 عضو هیئت‌رئیسه و خزانه‌دار در کمیته ملی المپیک به مدت 8 سال از 1363 تا 1371 عضو هیئت‌رئیسه و دبیر کل کمیته ملی المپیک به مدت 4 سال از سال 1371 تا 1375 عضو هیئت‌رئیسه و خزانه‌دار در کمیته ملی المپیک به مدت 8 سال از سال 1379 تا 1387 مدیرکل گروه مبانی علوم انسانی در دانشگاه تهران به مدت 6 سال از سال 1373 تا 1378 عضو شورای عالی ورزش در سازمان تربیت بدنی به مدت 8 سال از سال 1372 تا 1380 معاون وزیر آموزش و پرورش به مدت 4 سال از سال 1380 تا 1384 رئیس فدراسیون فوتبال در سازمان تربیت بدنی به مدت 16 ماه از سال 1364 تا 1365 عضو کمیته مالی در شورای المپیک آسیا به مدت بیش از 20 سال از سال 1990 تا 2011 عضو کمیته هماهنگی بازی‌های آسیایی ماکائو 2007 در شورای المپیک آسیا به مدت 2 سال از سال 2005 تا 2006 سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی سئول، پکن، هیروشیما، بانکوک و دوحه به مدت 5 دوره در سال‌های 1986، 1990، 1994، 1998، 2006 سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های المپیک سئول، آتلانتا، آتن، پکن به مدت 4 دوره و در سال‌های 1988، 1996، 2004، 2008 سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های المپیک زمستانی در سالت‌لیک‌سیتی در یک دوره و در سال 2002 سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی زمستانی آموری در یک دوره و در سال 2003 سرپرست کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی داخل سالن بانکوک در یک دوره و در سال 2005 عضو کمیته برنامه‌ریزی تربیت بدنی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال 1386 تاکنون. عضو کمیته هماهنگی بازی‌های آسیایی 2010 گوآنگجو در شورای المپیک آسیا به مدت 4 سال از سال 2006 تا 2010.  

تألیف و ترجمه 21 کتاب در زمینه علوم ورزشی و بعضاً با همکاری اعضای هیئت‌علمی چاپ 62 مقاله در نشریات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی راهنمایی و مشاوره بیش از 160 پایان‌نامه و رساله دکترا ارائه بیش از 90 مقاله در کنگره‏های داخلی و خارجی  

سجادی شانزدهمین رئیس فدراسیون فوتبال بود که مسئولیت اداره فوتبال ایران را از پاییز سال 1363 به حکم رئیس وقت سازمان تربیت بدنی یعنی اسماعیل داوودی شمسی بر عهده گرفت و دو سال تمام تا پاییز سال 1365 این مسئولیت را بر عهده داشت. در دوران دو ساله مدیریت سجادی در فدراسیون فوتبال حوادث مختلفی به وقوع پیوست:     برپایی لیگ قدس در سال 1364، اولین دوره لیگ فوتبال بعد از انقلاب با عنوان لیگ استانی قدس با شرکت 13 استان برتر فوتبال کشور برگزار شد که با قهرمانی تیم فوتبال منتخب تهران الف به پایان رسید. مسابقات فوتبال لیگ استانی قدس 4 سال برگزار شد و بعد از چهار سال در سال 1368 و در دوران مدیریت محمدرضا پهلوان اولین دوره لیگ باشگاهی بعد از انقلاب برگزار شد.      جام ملت‌های آسیا تیم ملی فوتبال در آذرماه 1363 به سنگاپور رفت تا در مسابقات فوتبال مرحله نهایی جام ملت‌های آسیا شرکت کند. در این مسابقات ایران آغازی بسیار قدرتمند داشت ابتدا چین و امارات مغلوب ایران شدند اما تیم ایران در گام بعدی با هند و سنگاپور مساوی کرد و در نیمه‌نهایی این رقابت‌ها هم مغلوب تیم فوتبال عربستان شده و از قهرمانی محروم شد.      مربیان تیم ملی نصرالله سجادی برخلاف "بهروز صحابه"، اعتقادی به وجود سرمربی در تیم ملی نداشت، بنابراین از "محمود یاوری" و "ناصر ابراهیمی" خواست تا هر دو به عنوان مربی در تیم ملی فوتبال کار کنند. یاوری بعد از این اتفاق از سرمربیگری تیم ملی فوتبال کنار رفت و ناصر ابراهیمی به اتفاق "مسعود معینی" مربیان تیم ملی شدند اما بعد از مسابقات جام ملت‌های آسیا، نصرالله سجادی "فریدون عسگر زاده" را به عنوان سرمربی تیم ملی و ناصر ابراهیمی را به عنوان مربی منصوب کرد. تیم ملی با این دو در مسابقات جام بین المللی دهه فجر شرکت کرد. بعد از این مسابقات عسگر زاده و ابراهیمی از مربیگری تیم ملی استعفا دادند و "پرویز دهداری" سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان شد.       جام جواهر لعل نهرو  در زمستان سال 1363 تیم ملی فوتبال در مسابقات جام جواهر لعل نهرو شرکت کرد. در این مسابقات ایران با تیم های قدرتمند یوگسلاوی و اتحاد جماهیر شوروی سابق به رقابت پرداخت. ایران به یوگسلاوی 3 - 1 و به شوروی سابق در این عرصه 2 - 0 باخت.       جام بین المللی دهه فجر در بهمن و اسفند سال 1364، جام بین المللی دهه فجر با شرکت 3 تیم داخلی و 5 تیم خارجی در تهران برگزار شد. در این مسابقات تیم های ملی الف و ب ایران و منتخب خوزستان و تیم های غنا، رومانی، لهستان، روسیه و پاکستان حضور داشتند. ایران الف مقابل تیم امید لهستان در دیدار فینال شکست خورد و به مقام دوم این دوره رسید.       بازی‌های آسیایی سئول تیم ملی ایران در مهرماه سال 1365 به مدیریت سجادی و مربیگری دهداری در بازی‌های آسیایی 1986 سئول شرکت کرد. در این رقابت‌ها ایران در مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌ها حذف شد. بعد از این بازی‌ها بود که 14 بازیکن باتجربه تیم ملی به خاطر اختلاف در تیم ملی فوتبال استعفا دادند. سجادی در پاییز سال 65 از فدراسیون فوتبال کنار رفت. او در سازمان تربیت بدنی قائم‌مقام پست ریاست شد و جای خود را به "علی‌محمد مرتضوی" داد.  

روزهای پایانی مجلس ششم شاهد حوادث تلخی بود که همواره در ذهن سیاسی ایران باقی می‌ماند، عده‌ای از نمایندگان مجلس در پی اعتراض به حذف تعدادی از همفکرانشان در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی دست به تحصن زدند و اعلام کردند که از سمت نمایندگی ملت استعفا خواهند داد. در چنین شرایطی رهبری داهیانه مقام معظم رهبری توانست کشور را از این چالش عبور داده و سبب شود تا انتخابات مجلس هفتم با کمال صحت و سلامت برگزار شود. در این میان بعضی از مدیران میانی دولت نیز در حمایت از این تحصن و ساختارشکنی خطاب به سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت استعفای خود را از کار اداری اعلام کرده و در نامه خود آوردند که در صورت عدم امکان بازگرداندن امور بر منهج مردمسالاری این عذر را از ما بپذیرید که ادامه خدمت را هم جهت با منافع ملت و نظام جمهوری اسلامی نیابیم و دولت را به کسانی بسپاریم که آن را آنگونه می‌خواهند. خبرگزاری فارس در تاریخ 3 بهمن ماه سال 1382 طی گزارشی از صحن علنی مجلس،‌ اسامی امضا کنندگان این نامه به تفکیک وزارتخانه ها را منتشر کرد که نام نصر الله سجادی در صدر لیست حامیان متحصنین مجلس ششم به چشم می خورد؛ نامه ای که نظام جمهوری اسلامی متهم به برگزاری "انتخابات غیر آزاد" شده بود.  

7 مهر ماه سال 1392، طی حکمی از سوی رضا صالحی امیری، سرپرست وقت وزارت ورزش و جوانان، سید نصرالله سجادی به عنوان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان معرفی شد. در حکم سید رضا صالحی امیری به نصرالله سجادی آمده بود: «نظر به تعهد، تخصص و تجربه جنابعالی، بدین وسیله به موجب این حکم به سمت معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای منصوب می‌شوید. انتظار دارم با بهره‌گیری از نتیجه صاحب‌نظران و متخصصان امر، ضمن مدیریت و اجرای وظایف ذاتی آن معاونت در امور ذیل اهتمام ویژه مبذول فرمایید: ساماندهی امور فدراسیون‌ها و هیات‏های ورزشی با الویت فرهنگی، اخلاقی، منابع انسانی، منابع مالی و مدیریت هدفمند. برنامه‌ریزی برای حضور شایسته تیم‏های ملی در رقابت‌های قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان. تشکیل ستادی به منظور ساماندهی حضور تیم‏های ملی در کلیه بازی‌های آسیایی، پاراآسیایی، المپیک و پاراالمپیک با تعامل و همکاری نهادهای ذی‌ربط و مسئول. ساماندهی بخشی به امور باشگاه‌ها با در نظر گرفتن اصل 44 قانون اساسی. ساماندهی نظام استعداد یابی ورزشی در سطح کشور. تعامل سازنده با سایر نهادها و مراکز دولتی و خصوصی در راستای اعتلای ورزش قهرمانی و حرفه‌ای. شایسته است تمامی معاونت‌ها، مدیران کل ستادی و استانی و سایر حوزه‌های مرتبط به منظور شکوفایی و تعالی ورزش به ویژه در زمینه‌های فرهنگی و قهرمانی هماهنگی و همکاری همه‌جانبه با شما را در دستور کار قرار دهند.»  

درحالی‌که با استناد به اصل 135 قانون اساسی تا پایان مهلت 3 ماهه سرپرستی وزارت ورزش و جوانان چند روزی بیشتر باقی نمانده بود، دکتر حسن روحانی، رئیس‌ دولت یازدهم صبح روز یکشنبه، 12 آبان ماه سال 1392 طی نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، سید نصرالله‌ سجادی را به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان به مجلس معرفی کرد.  ضرغام صادقی، عضو هیأت رئیسه مجلس نهم در نشست علنی روز یکشنبه مجلس، نامه رئیس‌جمهور را برای معرفی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.   متن پیام دکتر روحانی خطاب به علی لاریجانی بدین شرح بود: جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی با سلام احتراماً در اجرای اصل 133 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرح‌حال و برنامه جناب آقای دکتر نصرالله سجادی را برای اخذ رأی اعتماد جهت وزارت ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود. حسن روحانی   سومین تیر روحانی سجادی در حالی به عنوان وزیر پیشنهادی حسن روحانی به مجلس معرفی شد که قبل از این دو گزینه وی برای وزارت ورزش و جوانان نتوانستند از نمایندگان مجلس رأی اعتماد بگیرند. بعد از اینکه مسعود سلطانی فر و رضا صالحی امیری نتوانستند از مجلس رای اعتماد بگیرند، از سوی حسن روحانی رئیس‌جمهور، نصرالله سجادی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شد. سید نصرالله سجادی سابقه معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان را از سوی صالحی امیری سرپرست وقت وزارت ورزش در دولت یازدهم را داشت. نصرالله سجادی در حالی این سمت را دریافت کرده بود كه پیش از وی حمید سجادی، معاون ورزش قهرمانی بود.  

پس از معرفی نصرالله سجادی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای وزارت ورزش و جوانان به مجلس، "مصطفی هاشمی‌طبا"، رییس پیشین سازمان تربیت بدنی در تاریخ 12 آبان ماه 92 در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: «سجادی گزینه بسیار خوبی است. وی جدا از ارتباط با نسل دانشگاهی از جمله افراد دارای تجربه ورزشی و تحصیل‌کرده ورزش به حساب می‌آید. سجادی در تمامی سطوح سابقه مدیریتی دارد و شک نکنید که او از مجلس رای اعتماد خواهد گرفت. به اعتقاد من او بیش از 200 رای موافق را از آن خود خواهد کرد.»   رویکرد مجلس شایسته‌سالاری و مبتنی بر تخصص است. سید امیر حسینی، دبیر کل وقت فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای در تاریخ 12 آبان ماه سال 1392، با اشاره به معرفی سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ورزش به مجلس شورای اسلامی گفت: «نکته مهمی که در این معرفی وجود دارد این است که سجادی از خانواده بزرگ ورزش است. به عقیده من هر کس که می‌خواهد وزیر ورزش شود باید علاوه بر ارجحیت، توانمندی و مقبولیت هم داشته باشد. نگاهی به سابقه سجادی نشان می‌دهد که او از دل همین ورزش رشد کرده است و تا اینجای کار، کارنامه‌اش تمام ورزشی بوده است. او از چهره‌های انقلابی است و علاوه بر ورزشکار بودن مسئولیت‌های مختلفی را هم در آموزش و پرورش، مدیر کل تربیت بدنی این وزارت خانه، کمیته ملی المپیک و… را داشته است. ضمن اینکه در دوران آقای خاتمی هم ایشان معاون وزیر آموزش و پرورش هم بوده‌اند.» حسینی در پاسخ به این سؤال که آیا سجادی در مجلس رای اعتماد می‌گیرد؟ گفت: «رویکرد مجلس شایسته سالاری و مبتنی بر تخصص است. آرزوی من این است که ایشان در مجلس رأی اعتماد بگیرند تا قطار ورزش هر چه زودتر روی ریل بیفتد. ما علاوه بر مشکلات مالی در ورزش رویدادهای مهمی را پیش رو داریم. رویدادهایی مثل بازی‌های آسیایی که به نظر من اهمیت زیادی خواهد داشت. من باز هم امیدوارم تا سجادی با تعداد رای بالا در مجلس بتواند به عنوان وزیر ورزش انتخاب شود.»   نمی‌دانم دولت چطور نگاهش را درباره ورزش و جوانان تقویت می‌کند. سید مهدی هاشمی، نمایندهٔ مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم و عضو کمیسیون عمران مجلس درباره انتخاب نصرالله سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت: «به نظر می‌رسد کار سجادی بسیار سخت‌تر از صالحی امیری باشد و دلایل متعددی برای این کار وجود دارد. امیدوارم که دولت بتواند برای این مسئله تمهیداتی بیندیشد تا این بار دچار مشکل نشویم.» وی در پاسخ به این سؤال که چرا فکر می‌کنید کار سجادی برای کسب رأی اعتماد سخت‌تر باشد، اظهار داشت: «هیچ تعامل، هماهنگی و همکاری برای معرفی سجادی صورت نگرفت و اشکال قبلی که برای سلطانی فر و صالحی امیری وجود داشت مجدداً تکرار شد. از نظر حمایتی و پشتیبانی دولت، جایگاه سجادی به مراتب پایین‌تر از سلطانی فر و به ویژه صالحی امیری است. نمی‌دانم دولت چطور می‌خواهد نگاه خود را درباره ورزش و جوانان تقویت کند. زمانی که سجادی به مجلس معرفی شد، نمایندگان باید در هفته تعطیلات خود جلسه رأی اعتماد را برگزار کنند و این موضوع خودش بار منفی دارد. رئیس‌جمهور می‌توانست در هفته بعد از تعطیلات وزیر پیشنهادی را معرفی کند و هنگامی که نمایندگان برمی‌گشتند می‌توانستند جلسه رأی اعتماد را برگزار کنند.» نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که بسیاری اعتقاد دارند دولت با معرفی سجادی، یک ورزشی را قرار است در رأس امور قرار دهد، تصریح کرد: «نمی‌خواهم وارد مسائل سیاسی شوم، اما دولت در این موضوع باید تمام قد و شاید بسیار بیش از چیزی که تا امروز مایه گذاشته از سجادی حمایت کند. سجادی رأی بیاورد یا نیاورد کار سختی پیش رو دارد و لازم است حمایت جدی از ورزش داشته باشد.» هاشمی در پایان درباره اینکه برخی نمایندگان مجلس گفته‌اند پس از عدم رأی اعتماد به دو وزیر نمایندگان مجبور هستند این بار رأی اعتماد دهند، گفت: «قبل از این هم داشته‌ایم که 4 وزیر هم به مجلس معرفی‌شده‌اند. این حرف استدلال خوبی نیست.»   سجادی ورزشی است اما ... بهروز نعمتی، نماینده مردم اسدآباد و رئیس کمیته کشتی فراکسیون ورزش مجلس نهم 12 آبان ماه 1392 در خصوص معرفی نصرالله سجادی از سوی حسن روحانی به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: «نصرالله سجادی از چهره‌های شناخته‌شده در عرصه ورزش است. سجادی پرچمدار المپیک ایران در دهه 60 بوده و عضو هیئت‌علمی دانشگاه است اما باید برنامه‌هایش در حوزه جوانان و خانواده را بررسی کنیم تا در خصوص رأی اعتماد به وی تصمیم بگیریم. عدم کسب رأی اعتماد دو وزیر پیشنهادی قبلی موجب نخواهد شد که نمایندگان مجبور باشند به وزیر پیشنهادی جدید رأی اعتماد دهند.»   وزیر پیشنهادی سوابق و برنامه‌های مثبتی دارد ابراهیم نکو، نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس نهم در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، رویکرد نمایندگان به "نصرالله سجادی"، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را مثبت خواند و گفت: «برنامه‌ها و سوابق مثبت وزیر پیشنهادی تکلیف این وزارتخانه را روشن می‌کند. احتمالاً وزیر پیشنهادی درصد بالایی از آراء نمایندگان را کسب خواهد کرد.»   تعامل سجادی با مجلس از نگرانی‌‌های نمایندگان است. ایرج ندیمی، نماینده مردم لاهیجان و عضو فراکسیون رهروان ولایت 12 آبان ماه سال 92 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در خصوص معرفی نصرالله سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت:‌ «آقای سجادی سوابق خوبی که به لحاظ تحصیلی، فعالیت در حوزه ورزشی و همچنین عدم حضور در جریانات و اتفاقات مرتبط با فتنه دارد. آقای سجادی از زمان آقای هاشمی‌طبا در مجموعه تربیت بدنی و همچنین وزارت ورزش و جوانان حضور داشته است و موفقیت‌های فراوانی در خصوص ورزش‌های قهرمانی به دست آورده است. همچنین آقای سجادی به عنوان یک استاد دانشگاه که در حوزه فعالیت‌های علمی در حوزه ورزش فعالیت کرده است کارنامه درخشانی را به خود اختصاص داده است. همچنین ایشان نکته تاریکی در خصوص مرتبط بودن با فتنه و یا اعضای آن ندارد. تنها نکته‌ای که باعث نگرانی نمایندگان در خصوص آقای سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان است نحوه تعامل وی با نمایندگان است چرا که گفته می‌شود وی کاراکتر تعامل کننده‌ای با نمایندگان مجلس ندارد. از آنجا که من عضو کارگروه انتخاب وزاری پیشنهادی ورزش و جوانان بودم ایشان را فردی می‌دانم که تاکنون در موقعیت تعامل با نمایندگان قرار نداشته است و این نگرانی در مورد آقای سجادی قابل رفع است.»   روحانی با انتخاب سجادی به ورزش شخصیت داد. بهرام افشار زاده، دبیر کل وقت کمیته ملی المپیک 13 آبان ماه سال 1392 درباره معرفی سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: «این یکی از کارهای ارزشمند روحانی بود. فردی را معرفی کرد که دارای تمام فاکتور‌های لازم است. سجادی فردی آگاه نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی است. احساسی عمل نمی‌کند. برنامه‌ریز و برنامه محور است. به جامعه ورزش تبریک می‌گویم. او بالاترین ردی را در مجلس خواهد داشت. با توجه به تفکراتی که دارد می‌داند چگونه عمل کند. تمامی ورزش‌ها را در بعد دانش‌آموزی، دانشگاهی و قهرمانی می‌شناسد. سجادی سال‌ها در کمیته ملی المپیک به عنوان نایب‌رئیس، دبیر کل، خزانه‌دار و سرپرست تیم‌های اعزامی فعالیت کرده است. کمتر وزیری را دیده‌ام که برای احراز پست تمام فاکتور‌ها را داشته باشد. رئیس‌جمهور با معرفی سجادی به ورزش کشور شخصیت داد و از اینکه به ورزش اعتماد کرد برای ما مایه مباهات است.»   سجادی در مجلس دچار چالش می‌شود. امیررضا واعظ آشتیانی، قائم‌مقام پیشین سازمان تربیت بدنی در مورد معرفی نصرالله سجادی به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اظهار داشت: «باید دید انتظارات مجلس چه بوده که به 2 گزینه قبلی رأی ندادند. نظر مجلس روی فردی با مدیریت و سوابق اجرایی خدشه‌ناپذیر بوده که در گذشته کاری منشأ خیر برای ورزش شده باشد. ورزش در این دوران ابزاری برای موفقیت در عرصه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی محسوب می‌شود و با توجه به اینکه سجادی را می‌شناسم و با وجود ورزشی بودنش تصورم این است که او در مجلس دچار چالش خواهد شد. البته امیدوارم در نهایت با انتخاب وزیر، ورزش از بلاتکلیفی خارج شود.» واعظ آشتیانی خاطرنشان کرد: «مجلس نه با تصمیمی احساسی بلکه با ارزیابی و بررسی که از حقوق مجلس است دراین‌باره تصمیم خواهد گرفت و به همین دلیل احتمال می‌دهم سجادی در مجلس به چالش برخورد کند.»   جامعه ورزش از انتخاب سجادی خوشحالند. فرامرز می آبادی، رییس هیأت هندبال استان اصفهان در تاریخ 12 آبان ماه سال 1392 در گفت‌وگو با ایرنا، انتخاب سجادی به عنوان وزیر ورزش و جوانان را برای ورزش کشور سودمند دانست و افزود: «سجادی یک مدیر ورزشی و غیرسیاسی است.  برای اولین بار یک فرد غیرسیاسی به عنوان وزیر ورزش و جوانان از سوی رییس‌جمهور انتخاب شد و امیدوارم مجلس به وی رأی اعتماد دهد.» وی با اشاره به اینکه نصرالله سجادی از تخصص و سوابق خوبی در ورزش کشور بهره مند است، افزود: «انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به تخصص سجادی بیشتر توجه کنند و به انتخاب رییس‌جمهور رأی اعتماد دهند.» رییس هیات هندبال استان اصفهان با اشاره به اینکه سجادی در چندین دوره سرپرستی کاروان‌های ورزشی ایران در بازی‌های المپیک را بر عهده داشته است، تأکید کرد: «سجادی بر ورزش کشور اشرافیت کافی دارد و می‌تواند زمینه پیشرفت بیش از پیش ورزش ایران را فراهم کند. سجادی افزون بر تخصص و توانایی اداره امور ورزش کشور، از ارتباط بین‌المللی خوبی برخوردار است و می‌تواند ارتباط ورزش کشور با سایر کشورهای پیشرفته را فراهم نماید.»   دولت با معرفی سجادی توجه ویژه‌ای به ورزش نشان داده است. عباس جهان‌بینی، مدیر کل وقت ورزش و جوانان استان قم در گفتگویی در تاریخ 13 آبان ماه 1392 در خصوص معرفی سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اظهار داشت: نبودن شک پیشنهاد دکتر نصرالله سجادی از سوی دولت یازدهم به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی، رویکرد جدیدی است به مدیران متخصص و تحصیل‌کرده تربیت بدنی و ورزش که نشان از توجه عمیق دولت به مقوله مهم ورزش و جوانان دارد. دکتر سجادی با توجه به سوابق ارزشمند و قابل قبولی که در سطوح مدیریتی مختلف در عرصه‌های ورزش از جمله ورزش قهرمانی، ورزش دانش‌آموزی و دانشگاهی دارد فردی متخصص و شایسته برای این مسئولیت محسوب می‌شود. دکتر سجادی با پشتوانه بسیار قوی که دارد، گزینه بسیار مناسب و متفاوتی است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای امروز جامعه ورزش و جوانان کشور باشد زیرا ایشان با کارنامه و تجربه قابل قبولی که در حوزه‌های ورزشی و مدیریتی داشته‌اند به خوبی می‌تواند نظر قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دست آورد. از این رو انتظار می‌رود با توجه به اهتمام دولت به معرفی یک فرد کاملاً مسلط به هر دو حوزه ورزش و جوانان باسابقه کاملاً روشن و درخشان، انشاءالله خواسته و انتظارات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برآورده شود و با رای قاطع به وزیر پیشنهادی، مسیر ترقی و پیشرفت جامعه جوان کشور بیش از پیش فراهم شود.»  

زمانی که نصرالله سجادی از سوی دکتر روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس نهم معرفی شد، متن برنامه های پیشنهادی وی برای تصدی این وزارتخانه به همراه نامه رییس جمهور تقدیم هیأت رییسه مجلس گردید. سجادی در متن برنامه پیشنهادی خود بعد از مقدمه ای در خصوص تحولات سریع در حوزه دانش بشری در قرن بیستم و پیامدهای بی‌شمار آن در ابعاد مختلف زندگی اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف و مستثنی نبودن ورزش از این تحولات آورده بود: «برنامه‌های منبعث از سند چشم‌انداز و منشور فرهنگی - تربیتی نسل جوان و قوانین برنامه‌های 5 ساله بر توانمند‌سازی جوانان به منظور فراهم آوردن امکان مشارکت آنها در باور هویت و ارتقاء وحدت ملی و انسجام اجتماعی با تقویت رویکردهای مذهبی و تبدیل آنان به افراد الگو و نمونه در جامعه تأکید دارد.» وی در ادامه با معرفی ایران به عنوان کشوری با مردمی فعال در ورزش، سالم، با نشاط و سرزنده و موفق‌ و افتخارآفرین در بازی‌های آسیایی، المپیک و رقابت‌های بین‌المللی و دارای جوانانی با هویت ایرانی، اسلامی، متعلق به ارزش‌های اخلاق، آرمانگرا، پرشور، مشارکت کننده در سازندگی و اعتلای ایرانی اسلامی؛ توسعه فعالیت‌های ورزش پرورشی، همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای، ترویج فضای اخلاقی، توانمندسازی منابع انسانی، توسعه امکانات و تجهیزات، بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی، بخش خصوصی و سازمان‌های دولتی و عمومی در امور مربوط به ورزش وجوانان و پرورش جوانانی اخلاق‌گرا، با هویت، خلاق، کارآفرین در صحنه اجتماعی و توانمند در پی‌ریزی و ارتقاء زندگی فردی و خانوادگی را از جمله مأموریت های وزارت ورزش در آینده دانست.  

نصرالله سجادی پس از اینکه از سوی دکتر روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس نهم معرفی شد روز دوشنبه، 13 آبان ماه 1392 در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر اینکه رأی نمایندگان مجلس را رأی مردم می‌داند، گفت: «قطعاً اساس کار من در وزارت ورزش و جوانان قانون‌مداری است و در تمام طول خدمتم به قانون احترام گذاشته‌ام.» وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، کار در این وزارتخانه را یکی از مسئولیت‌های سخت و دشوار در مجموعه دولت دانست و گفت: «توقع از حوزه وزارت ورزش و جوانان در نزد مسئولان بسیار بالاست ولی منابع و بودجه پایین است.» وی اظهار امیدواری کرد، با همکاری لازم و مناسب با نمایندگان بتواند مشکلات پیش روی ورزش و جوانان را در این وزارتخانه بردارد. سایت وزارت ورزش و جوانان به نقل از سجادی نوشت: «قطعاً توجه ویژه آقای رییس‌جمهور به دو حوزه ورزش و جوانان بر کسی پوشیده نیست. امیدوارم بتوانم با همکاری معاونان، ‌رؤسای فدراسیون‌ها و مدیران استان‌ها با برنامه‌ریزی مؤثر و کارآمد پاسخگوی خواست دولت یازدهم در وزارت ورزش و جوانان باشم.»   8 راهبرد اصلی در اولویت کار من در زمینه ورزش و جوانان قرار دارد. سید نصرالله سجادی، 13 آبان ماه سال 1392، در حاشیه‌ نشست مشترک با رؤسای فدراسیون‌های ورزشی از هشت اولویت اصلی خود در وزارت ورزش و جوانان خبر داد و گفت: «هشت راهبرد اصلی در اولویت کار من در زمینه ورزش و جوانان قرار دارد. ورزش همگانی، ساختار سازمانی، منابع سازمانی، مسائل اخلاقی و ورزش قهرمانی و حرفه‌ای در حوزه‌ی ورزش جزو اولویت‌های کارم است. هم‌چنین دو راهبرد اصلی نیز در حوزه‌ی جوانان دارم که با توجه به برنامه‌ی پنجم توسعه، ورزش همگانی در کشور قدری مغفول واقع شده است. با توجه به آمارها تنها هشت درصد مردم درگیر ورزش همگانی هستند و این موضوع نگران‌کننده است و مطمئن باشید در اولویت کاری وزارت ورزش و جوانان قرار خواهد گرفت.»   از اعتماد رییس‌جمهوری تشکر می‏کنم. سجادی در ادامه با تشکر از اعتماد رئیس‌جمهوری گفت: «بار دیگر از حسن اعتماد رییس‌جمهور برای معرفی من به عنوان گزینه‌ی پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان در دولت تدبیر و امید تشکر می‌کنم و امیدوارم با توجه به سیاست‌ها و خط مشی مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت تدبیر و امید برای جامعه‌ی ورزش و جوانان مفید باشم. در مجلس به دنبال دفاع از حقانیت جامعه‌ی ورزش هستیم.» سجادی همچنین از رؤسای فدراسیون‌ها درخواست کرد نکات لازم را برای دفاعیه وی در صحن علنی مجلس به او ارائه کنند تا وی به نمایندگی از جامعه‌ی ورزش در مجلس سخنرانی خود را ایراد کند.   نیازی به تلاش‌ سازمان‌یافته برای گرفتن رأی اعتماد در مجلس نیست. سجادی در ادامه گفت: «گمان می‌کنم نیازی به تلاش‌های سازمان‌یافته و تشکیلاتی برای گرفتن رأی اعتماد در مجلس نداریم؛ چرا که خانواده‌ی ورزش به صورت خودجوش از حق خود دفاع می‌کند. از این رو از مسئولان می‌خواهم خودشان را به زحمت نیندازند و درگیر این موضوع نکنند. عزت جامعه‌ی ورزش باید حفظ شود و مطمئن باشید که تقدیر هر چیزی نوشته‌شده و هر اتفاقی که باید روی دهد اتفاق می‌افتد. البته این به آن معنا نیست که ما تلاش نخواهیم کرد.   نمایندگان مجلس بهترین تصمیم را برای وزارت ورزش و جوانان خواهند گرفت. نصرالله سجادی در جمع معاونان، مدیران و رؤسای فدراسیون‌های ورزشی بابیان اینکه موضوع انتخاب وزیر ورزش و جوانان سیر قانونی خود را طی خواهد کرد، اظهار داشت: «به رأی نمایندگان مجلس اعتماد دارم و معتقدم همه آن‌ها انسان‌هایی فرهیخته و قطعاً بهترین تصمیم را در خصوص وزارت ورزش و جوانان خواهند گرفت.» وی در ادامه جامعه ورزش را جامعه‌ای عزتمند توصیف کرد و گفت: «همه خاک خورده ورزش هستیم و من روز یکشنبه 19 آبان از عزت این جامعه دفاع خواهم کرد.»   هرگونه حرکت غیرقانونی از جمله "فتنه" را محکوم می‌کنم. نصرالله سجادی، عصر روز 14 آبان ماه سال 1392 با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به سؤالات نمایندگان در خصوص مباحث فتنه 88 گفت: «من هرگونه حرکت غیرقانونی از جمله فتنه را محکوم می‌کنم.» 

از تألیفات نصرالله سجادی می‏توان به چندین کتاب در کنار نگارش چند ده مقاله مختلف علمی در زمینه های گوناگون به ویژه مدیریت ورزشی اشاره نمود که برخی از کتب در زیر آمده است: جنبش صدساله المپیک راهنمای مدیریت ورزشی مربیگری موفق پهلوان زندگی پهلون جهان ورزش و روابط بین املل مدیریت سازمان های ورزشی مدیریت طراحی و نگهداری اماکن و تجهیزات ورزشی و…  

جلسه علنی صبح روز 19 آبان ماه سال 1392 مجلس شورای اسلامی به‌ ریاست علی لاریجانی با حضور 205 نماینده از مجموع 289 نماینده پارلمان، برای بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان تشکیل شد. طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، پس از ورود مجلس به دستور کار، سخنرانی دکتر روحانی، رییس دولت یازدهم، در دفاع از وزیر پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. دکتر روحانی در ابتدای جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به رأی اعتماد نمایندگان به اکثریت اعضای کابینه در جلسات پیشین گفت: "البته طبیعی است که دوست داشتیم در همان 24 مرداد همه وزرای معرفی‌شده رأی اعتماد می‌گرفتند و ما می‌توانستیم کار را با برنامه‌ریزی دقیق آغاز کنیم." وی بابیان اینکه مجلس دارای وظایف قانونی است، ادامه داد: "نمایندگان در چارچوب مصالح، قانون و آئین نامه داخلی مجلس عمل می‌کنند و ما از این نظر گله‌ای نداریم." رئیس‌جمهور با تشکر از سلطانی فر و صالحی‌ امیری دو وزیر پیشنهادی قبلی که نتوانستند از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد بگیرند، گفت: "آقای صالحی ‌امیری حدود دو ماه سرپرست این وزارتخانه بود و به وظایف خود عمل کرد البته مطالبی که در جلسه رأی اعتماد وی گفته شد می‌توانست بابیان نرم‌تری مطرح شود و این حق طبیعی او بود که از خودش دفاع کند. عدم حاشیه پردازی در مجلس از سوی صالحی‌امیری همان خط مشی دولت بود که وی نیز آن را دنبال کرد." رئیس‌جمهور بابیان اینکه اگر می‌خواهیم با معضلات بجنگیم یکی از راه‌های آن ترغیب به ورزش است، ادامه داد: "امروز نیاز داریم ورزش همگانی را توسعه دهیم." رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کسی که تخصص این کار را دارد و پیشکسوت است باید این مسئولیت را بر دوش بگیرد، یادآور شد: "دولت به این ندا پاسخ مثبت داده و امروز وزیری معرفی شده است که از آغاز و در دوران شهید باهنر و شهید رجایی این مسئولیت را به عنوان مسئول ورزش و مدیر کل در آموزش و پرورش آغاز کرده است. تقریباً همه مراحل تجربی و علمی را در این زمینه پیموده و استاد صاحب‌نظر، کارآزموده و پرتلاش به شمار می‌رود؛ از وقتی که آقای سجادی معرفی شد، همه آن‌هایی که در کار ورزش حرفه‌ای هستند یا بسیاری از آن‌هایی که در ورزش قهرمانی کار می‌کنند به ویژه آموزش و پرورش بسیار استقبال کردند." روحانی بابیان اینکه فردی که در رأس این وزارتخانه قرار می‌گیرد باید به هر دو بخش ورزش و جوانان توجه کند، اضافه کرد: "ما امیدواریم آقای سجادی با توجه به سوابق بسیار خوب و تجربه ارزشمندش در امور ورزش و جوانان و با توجه به مسئولیت‌هایی که در امر ورزش در آموزش و پرورش داشته است امروز آخرین زحمت ما به شما باشد."  

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که در تاریخ 19 آبان ماه سال 1392 برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان تشکیل شده بود؛ تعدادی از نمایندگان مجلس در موافقت و مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی رییس‌جمهور برای تصدی وزارت ورزش و جوانان سخنرانی کردند. سید محمد بیاتیان، زهره طبیب زاده نوری، نادر قاضی پور و فاطمه رهبر نمایندگانی بودند که به عنوان مخالفان نصرالله سجادی سخنرانی کردند.   دولت جای پیرمردها شده است. سید محمد بیاتیان، نماینده مردم بیجار در مجلس نهم که به عنوان نماینده مخالف نصر‌الله سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان سخن می‌گفت با اشاره به اینکه رأی عدم اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی پیشین ناشی از تندروی نبود، گفت: "این مسئله به این خاطر بود که وزرای پیشنهادی با معیارهای مجلس و دولت‌های تدبیر و امید همخوانی نداشتند. مجلس تلاش می‌کند تا با تدبیر، امید مردم ناامید نشود آن هم در حوزه جوانان و ورزش که بسیار مهم و حیاتی است. بیاتیان در ادامه گفت: "حضرت امام (ره) به این مسئله اشاره کردند که مبادا انقلاب به دست نااهلان بیفتد و ما هم به دنبال این هستیم تا کلید این وزارتخانه به دست کسانی که متخصص نیستند نیفتد. در خصوص آقای سجادی و مباحث مدیریتی ایشان شاخص خاصی را ارائه ندادند. همه سوابق مدیریتی ایشان در حوزه المپیک و آسیایی بوده است و در حوزه اجرایی ورزش سابقه‌ای ندارند. در کنار این متأسفانه هم در دولت گذشته حوزه‌ای که مورد غفلت قرار گرفت حوزه جوانان است، ما در انتخابات‌ها مرتب شعار جوانان را سر می‌دهیم اما به جوانان اطمینان نمی‌کنیم. آقای سجادی چه برنامه‌ای برای جوانان دارید، آقای رئیس‌جمهور شما در این مملکت و در میان این همه نخبگان و جوانان نخبه دانشگاهی چهره‌ای نداشتید که حداقل در وزارت ورزش و جوانان یک پیرمرد را نفرستید. دولت جای پیرمردها شده است، این‌ها در عرصه اجرا توانمندی ندارند و گاه شاهد هستیم آقایی که اینجا رأی می‌آورد کسانی را به عنوان معاون خود انتخاب می‌کند که چند سال از او بزرگ‌تر هستند. این مسئله یک نقیصه است و وزارتخانه‌ها تبدیل به عرصه حضور پیرمردها می‌شود." بیاتیان در ادامه اضافه کرد: "گفته می‌شود آقای سجادیان و آقای صالحی‌امیری قول داده‌اند تا ایشان را به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک انتخاب کنند ایشان جواب دهد آیا چنین تصمیمی گرفته شده است. در عرصه حضور برخی آقازاده‌ها که در وزارت ورزش و جوانان که دستی بر آتش داشته‌اند و ترس از این است که مدیریت بار دیگر به دست این خاندان بیفتد، چه برنامه‌ای دارید تا بار دیگر وزارت ورزش و جوانان به دست سیاسیون نیفتد."    چرا سجادی با متحصنین همراهی کرد؟ فاطمه رهبر، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم در مخالفت با نصرالله سجادی، وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت: "دکتر روحانی رئیس‌جمهور در چند ماه اخیر شعار اعتدال را مطرح کردند ولی متأسفانه شاهد هستیم افرادی به عنوان وزرای پیشنهادی معرفی می‌شوند که مجلس در این رابطه بر سر دو راهی قرار می‌گیرد، از این‌رو چنانچه وزیر مربوطه رأی نیاورد مردم و فضای سیاسی خسته شده و چنانچه رأی بیاورد مجلس باید پاسخگوی مسائل سیاسی و حاشیه‌سازی‌ها باشد که این موضوع جزء اتلاف وقت برای مجلس و دولت نتیجه‌ای ندارد. رهبر در ادامه خطاب به نصرالله سجادی گفت: "از طرف دیگر سؤال من از سجادی این است که در زمان جنگ تحمیلی کجا تشریف داشته است، زیرا وی در آن زمان حتی یک روز سابقه جنگ تحمیلی ندارد، از طرف دیگر با توجه به اینکه تخصص سجادی تربیت بدنی است، وی باید بگوید که در این حوزه چه سابقه درخشانی برای حل مشکلات اجتماعی و جوانان دارد". رهبر  تصریح کرد: "با توجه به اینکه رئیس‌جمهور شعار حفظ منافع ملی را سر می‌دهد، معرفی سجادی با آن سابقه سیاسی چه معنا می‌دهد، از این‌رو هم‌اکنون چه ضمانتی است که بعد از یک واقعه خاص و جریان سیاسی خاص استعفا و خروج از حاکمیت اتفاق نیافتد، از طرف دیگر سجادی گفت که فرد حزبی نیست، حال این سؤال پیش می‌آید که عملکرد سجادی در سال 82 حزبی، جناحی و سیاسی نبوده است، همچنین رئیس‌جمهور باید بگوید که بروز افراط و تفریط در شرایط کنونی است یا سال ششم مجلس که وزیر پیشنهادی ورزش استعفا کرده است." عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، با اعلام اینکه نمایندگان نگران نگرش سیاسی، ولایت مداری و بصیرت سجادی هستند، افزود:‌ "ممکن است که سجادی امروز رأی بیاورد، اما وی باید بگوید به عنوان معاون تربیت بدنی چرا در سال 82 استعفا کرده و آیا اینجا در مقابل ملت و ولایت‌فقیه عذرخواهی  و اظهار پشیمانی می‌کند."   سجادی چگونه این همه کتاب و مقاله نوشته‌اید؟ نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم در مخالفت با نصر‌الله سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: «دلایل مخالفتم با آقای سجادی سیاسی و شخصی نیست بلکه در حوزه عملکرد و برنامه‌های وزیر پیشنهادی است.» وی بابیان اینکه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بیش از 62 سال سن دارد، اظهار داشت: «چگونه می‌توان با این سن در حوزه ورزش و جوانان فعال بود و دغدغه آن‌ها را فهمید.» نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم به سوابق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اشاره کرد و از نصر‌الله سجادی پرسید: «آقای سجادی! با این همه مسئولیت سنگین چگونه 21 کتاب و 62 مقاله نوشته و در 162 پایان‌نامه استاد راهنما و مشاور بوده‌اید؟ آقای سجادی! در این مدت کوتاه که کمتر از 10 سال است استاد دانشگاه شده‌اید چگونه 162 پایان‌نامه را گرفته‌اید؛ از آقای فرجی که وزیر علوم است و 19 سال استاد تمام بوده است بپرسید چند پایان‌نامه گرفته‌اند؛ یقیناً به تعداد شما نرسیده است. آقای سجادی! شواهد امر نشان می‌دهد شما تاکنون اقدامات عادی در این حوزه انجام داده‌اید و برنامه‌های جدی در این زمینه ندارید.» قاضی پور خطاب به وزیر پیشنهادی ورزش گفت: "وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان پرسید که برای ورزش روستاها و شهرها چه برنامه‌هایی خواهید داشت؟ برنامه‌هایتان برای ورزش بانوان چیست؟ اصولاً چه برنامه‌هایی برای رونق گرفتن ورزش کشاورزان، کارگران، بازاریان، سالخوردگان، بانوان خواهید داشت و این برنامه‌ها را با چه تدبیری پیش خواهید برد؟" قاضی پور اضافه کرد: "آقای سجادی! اگر وزیر ورزش شدید با زور، زر و تزویر برخی رؤسای فدراسیون‌ها، رؤسای هیئت‌های ورزشی استان‌ها و ... انتخاب خواهند شد یا شما قصد دارید سازوکار درست انتخاب را در پیش بگیرید؟" وی برنامه‌های وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را کلی‌گویی عنوان کرد و با انتقاد از این برنامه‌ها گفت: «برنامه‌های شما فقط به بحث قهرمانی آن هم در سطوح عالی پرداخته است که نباید این گونه باشد زیرا ما با برنامه‌های این‌چنینی راه به جایی نخواهیم برد و مشکل ورزشمان حل نمی‌شود.»   آقای سجادی آیا راهکاری برای برخورد با مافیای فوتبال حرفه‌ای کشور دارید؟  زهره طبیب زاده نوری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مخالفت با نصرالله سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اظهار داشت: «توقع مجلس از سجادی وزیر پیشنهادی ورزش این است که گزارش اجمالی از اقدامات صورت گرفته در سال‌های اجرایی برنامه پنجم توسعه در راستای درصد اجرای تکالیف موجود در اسناد 14 گانه ذی‌ربط را در اختیار مجلس گذاشته و بیان می‌کردید که خود را ملزم به تداوم اجرای چه درصدی از مفاد این اسناد می‌دانید.» طبیب زاده خطاب به سجادی گفت: «آقای سجادی وزیر پیشنهادی دولت، ملزومات حقوقی و قانونی مورد نیاز شما چیست؟ به نظر من این تعبیر صحیح از برنامه عملیاتی است، درحالی‌که شما در بیان برنامه عملیاتی ذیل دو راهبرد اول و ششم که در حوزه جوانان گفتید، تنها رئوس چند برنامه از 14 سند بالادستی را لیست کردید، بدون اینکه به راهکارهای اجرایی آن اشاره‌ کنید.  در هیچ یک از برنامه پیشنهادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان راجع به اهم مشکلات جوانان از جمله اشتغال، مسکن و معضلات دوران ناتوی فرهنگی اشاره‌ای نشده است.   شما در برنامه‌ای که ارائه کرده‌اید نفرمودید که آیا راهکار برای برخورد با مافیای فوتبال حرفه‌ای کشور را دارید؟ این امر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نمایندگان خانه ملت است که منجر به استیضاح وزیر قبلی این وزارتخانه شد، لذا عدم تناسب و تقسیم غیرعادلانه اعتبارات در میان فدراسیون‌های مختلف تبعیض ناروا میان سرانه ورزشی شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرهای کوچک و روستاها از اهم مشکلات این حوزه است.  طبیب زاده تاکید کرد: «آقای سجادی آیا عزمی برای متناسب‌سازی دستمزدهای چند صد میلیونی ورزشکاران برخی تیم‏های مطرح فوتبال با سایر ورزشکاران و نخبگان سایر مشاغل کشور دارید؟ آیا والیبالیست‌ها و کاراته‌کاران که همواره برای کشور افتخارآفرین بودند، همچنان فرزند ناتنی خانواده ورزش کشور می‌مانند؟ آیا در دوره صدارت شما برنامه‌ای وجود دارد که مدال‌آوران پارالمپیک از شدت فقر به سیگارفروشی در سر چهارراه‌ها و میادین کشیده نشوند؟  آقای سجادی وزیر پیشنهادی ورزش، در برنامه خود نگفتید که در زمینه اصلاح فضای موجود اخلاقی و فرهنگی نامناسب در میان میادین ورزشی فوتبال چه راهکاری دارید؟ آیا در زمینه تربیت و اشاعه فرهنگ دینی در میان ورزشکاران که الگوی جوانان کشور هستند، برنامه‌ای دارید. "    در ادامه جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، اسماعیلی جلیلی، عیسی امامی، کمال الدین پیر مؤذن و سید شریف حسینی از موافقین نصرالله سجادی در صحن بهارستان به بیان علت موافقت خود با گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور پرداختند.   سجادی از تجربه لازم برای اداره وزارت ورزش و جوانان برخوردار است. اسماعیل جلیلی، نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس نهم در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش گفت: "باید تلاش شود تا فردی به عنوان وزیر ورزش انتخاب شود که توانایی لازم را برای هدایت این وزارتخانه داشته باشد. امروز اگر ما شاهد بی‌ثباتی در عرصه ورزش کشور هستیم این بی‌ثباتی ناشی از بی‌برنامگی در وزارت ورزش است فردی توانمند و با برنامه برای اداره این وزارتخانه انتخاب شود دغدغه‌ها و نگرانی‌ها به خاطر بی‌ثباتی‌های موجود به حداقل خود می‌رسد." وی افزود: "امروز آقای سجادی با توان و تجربه خود در این حوزه این امکان را ایجاد می‌کند که بتوانیم با رویکرد برنامه محور برای دستیابی به ثبات لازم در حوزه ورزش و جوانان دست پیدا کنیم. اگر امروز ضرورتی می‌بینیم که باید استراتژی‌ها، اهداف و ساختار وزارت ورزش تغییراتی را داشته باشد این تغییرات نیازمند وجود مدیری است که دارای شناخت کافی از لایه‌های مختلف حوزه ورزش برخوردار باشد. آقای دکتر سجادی با عنوان فردی باتجربه هم در حوزه وزارت آموزش و پرورش و هم در وزارت ورزش و جوانان این شایستگی را برای احراز پست وزارت ورزش در اختیار دارد." وی افزود: "امروز هدایت وزارت ورزش و جوانان نیاز به برنامه محوری دارد معمولاً کسی از عهده این کار برمی‌آید که شناخت درست از قلمرو مدیریتی و وزارت خود داشته باشد و از توانایی لازم برای به‌کارگیری ظرفیت‌های مختلف در وزارتخانه برای هدایت آن را در اختیار داشته باشد. تجربه توانمندی و تحصیلات آقای دکتر سجادی به موفقیت وی در حوزه ورزش و جوانان کمک می‌کند."   سجادی از جنس ورزش است. سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس نهم در موافقت با سید نصرالله سجادی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی اظهار داشت: "دفاع امروز ما دفاع از اهمیت، جایگاه والا و دفاع از مظلومیت ورزش و ورزشکاران جامعه است و همگی منتظرند تا تکلیف وزارتخانه ورزش و جوانان بعد از دو گزینه پیشنهادی با توجه به حضور سید نصرالله سجادی امروز مشخص شود." حسینی در ادامه افزود: "برخلاف نظر آقای قاضی پور در رابطه با اینکه چرا برخی از مناطق اماکن ورزشی ندارند باید گفت که در واقع توزیع اعتبارات در بخش ورزش عادلانه نیست و مناطقی که دارای ظرفیت‌های خاص هستند، باید برای شکوفا کردن استعدادها، اعتبارات خاص نیز دریافت کنند و این یعنی عدالت در ورزش. ما نتوانستیم فساد را از ورزش ریشه‌کن و حتی آن را کم کنیم، ما نتوانستیم فدراسیون‌ها را طوری ساماندهی کنیم که درگیر مناقشه با فدراسیون‌های جهانی و فرادستی نباشند، ما نتوانستیم قاعده مناسبی ترسیم کنیم تا قهرمانان بعد از قهرمانی، به بی‌هویتی دچار نشوند. مسائل گفته‌شده نیازمند نگاه تخصصی است که آقای سجادی نگاه تخصصی به حوزه ورزش دارد وی از جنس ورزش است و سالیان متوالی است که در حوزه‌های مختلف ایفای نقش و وظیفه کرده و کاملاً به این حوزه آشناست".   سجادی اهل سیاسی کاری نیست. عیسی امامی، نماینده مردم گرگان در مجلس نهم در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان دولت یازدهم، ضمن موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بابیان دلایل قابل دفاع خود نصرالله سجادی گفت: "سجادی از نظر تخصص، متخصص ورزشی است و دارای مدرک دکترای مدیریت برنامه‌ریزی در ورزش از دانشگاه تهران است و از نظر تجربه و مدیریت نیز کاملاً پخته و منطقی است. سجادی با هیئت‌های مختلف ورزشی فعالیت کرده است و در محیط‌های آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها با جوانان بوده است، رئیس فدراسیون فوتبال که یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ورزشی است و جامعه هدف وسیعی دارد و چالش‌های پیش‌روی آن نیز فراوان است را در مقاطعی بر عهده داشت است، ضمن اینکه در جوامع مختلف ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی حضورداشته و با نقاط ضعف و قوت جامعه ورزشی کاملاً آگاهی دارد؛ پاک دست و سالم است و سیاسی کار نیست بلکه یک شخص اجرایی و عملیاتی است. فعالیت‌های علمی و پژوهشی سجادی کاملاً ورزشی است مانند جنبش صد ساله المپیک، مدیریت سازمان‌های ورزشی، اصول و مبانی تربیت بدنی و چندین تألیف دیگر در کارنامه او است." امامی با اشاره به 6 راهبرد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به منظور مأموریت و فعالیت در وزارت ورزش و جوانان گفت: "این راهبردها بر اساس مبانی و سند چشم‌انداز 20 ساله، قانون اساسی، منشور فرهنگی تربیتی نسل جوان و ماده 12 قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه است." امامی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه‌های قابل دفاع توجه به سیاست‌های کلی ابلاغی اصل 44 قانون اساسی است، افزود: "به فرهنگ غنی اسلامی و فعالیت‌های همزمان فرهنگی در امر ورزش و جوانان توجه ویژه‌ای دارد."   همراهی سجادی با متحصنین مجلس ششم را ببخشید. کمال‌الدین پیرمؤذن، نماینده مردم اردبیل در مجلس نهم در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: «شاه‌کلید رئیس جمهور اندیشمند برای ترقی ایران، تحقق دولت مقتدر با حکمرانی خوب است. رئیس جمهور تبلور اراده ملت است و با این اعتبار توهین به رئیس جمهور، توهین به ملت است.» نماینده مردم اردبیل در مجلس افزود: «بنده معتقدم که آقای سجادی به مبحث ورزش اشراف کاملی دارد که این موضوع یکی از شاخص‌های ستودنی برای وی محسوب می‌شود. سجادی یار شهید رجایی و اندیشمند بزرگی است. ورزش شمشیر دولبه‌ای است که می‌تواند در عین حال هم به کمک مشکلات کشور بیاید و هم از طرفی دستاویزی برای بحران‌ها و مشکلات کشور باشد. علی‌وار بودن ایجاب می‌کند که موضوع استعفای وی را در مجلس ششم به او ببخشیم.» وی در پایان خاطر نشان کرد: «سجادی به امور مناطق و سایر بخش‌های ورزش کشور اشراف کامل دارد. رای به سجادی رأی به منافع ملت است.» 

نصرالله سجادی در نشست علنی روز یکشنبه 19 آبان ماه سال 1392 مجلس شورای اسلامی در دفاعیات خود از برنامه پیشنهادی‏اش، گفت: «خداوند را شاکرم که در دوران حماسه‌آفرینی سیاسی و اقتصادی مردم شریف ایران، با اعتماد ریاست محترم جمهوری، این خدمت‌گزار کوچک را به عنوان وزیر پیشنهادی وزیر ورزش و جوانان به مجلس معرفی کرد.» وی با اشاره به سوابق کاری‏اش در تشریح برنامه‌های پیشنهادی خود به مجلس گفت: «اهل شعار نیستم کار مدیریتی و اجرایی را می‌شناسم به مدت 32 سال کار مدیریتی داشته و در این نظام پیشرفت کرده‌ام و توانسته‌ام یاد بگیرم و این افتخاری برای من محسوب می‌شود. در برنامه من 6 راهبرد وجود دارد و در ذیل آن 50 عنوان راهکار و برنامه عملیاتی وجود دارد که قطعاً با همفکری و همکاری مجلس و دولت می‌توانیم بر اساس این راهبردها برنامه‌ای را تدوین کنیم و در همین سال آن را تصویب کرده تا در 4 سال آینده بتوانیم برنامه محور عمل کنیم لذا اساس تخصیص منابع ما باید بر اساس برنامه و عملکرد باشد چرا که دغدغه شما نمایندگان مجلس دغدغه دولت نیز هست چرا که امروز ورزش در مسیر خود حرکت نمی‌کند.» وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: «رعایت نکردن اخلاق در ورزش و موضوع رانت‌خواری و غیره در ورزش وجود دارد که امیدواریم بتوانیم این‌گونه مشکلات را حل و فصل کنیم. شورای عالی جوانان می‌تواند برای تخصیص منابع و نیز برای برنامه‌ریزی‌های واحد و هماهنگ که کارهایی که هم‌پوشانی داشته باشد و دوباره‌کاری منظور شود، اثرات مثبتی داشته باشد.» وی با تاکید بر اینکه وضعیت چندان خوبی ما در فدراسیون‌های ورزشی نداریم، افزود: «با رانت عده‌ای خود را جزو اعضای فدراسیون قرار داده‌اند و برخی نیز با مناسب سیاسی که دارند خود را عضو این فدراسیون لحاظ کرده‌اند.» گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان در خصوص سؤال برخی از نمایندگان مبنی بر چرایی استعفای بنده در سال 1382 افزود:« من به عنوان مدیری که حرفه‌ای و نه چندان سیاسی 32 سال در کشور خدمت کرده‌ام و افتخار می‌کنم که بگویم به عنوان سرباز انقلاب در کشور فعالیت کرده‌ام. من در هیچ جناح سیاسی فعالیت نداشته‌ام و نخواهم داشت، من به عنوان یک مدیریت حرفه‌ای در ورزش فعالیت کرده‌ام و بسته به شرایط زمانی استعفا داده‌ام و به هیچ‌وجه نیز از کار خود دفاع نکرده و نخواهم کرد. من در کمیسیون‌ها نیز گفتم در خصوص استعفای خود هیچ دفاعی نخواهم کرد و این موضوع مسئله‌ای بوده که در آن زمان رخ داده است.» گزینه پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان یادآور شد: «من تلاش خواهم کرد تا با پشتیبانی و حمایت نمایندگان مجلس و همدلی دولت به اهداف خود در وزارت ورزش و جوانان برسم که لازمه رسیدن به این اهداف کسب رأی اعتماد از نمایندگان است.»  

در جلسه علنی مجلس که در تاریخ 19 آبان ماه سال 1392 به منظور بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان تشکیل شده بود؛ بعد از استماع نظرات موافقان و مخالفان و نیز دفاعیات وزیر پیشنهادی، نمایندگان مجلس نهم  به نصرالله سجادی وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت ورزش و امور جوانان رأی اعتماد ندادند و سجادی از مجموع 253 رأی مأخوذه نمایندگان، با 124 رأی موافق و 107 رأی مخالف و 22 رأی ممتنع موفق نشد رأی اعتماد مجلس را به دست آورد و از راهیابی به کابینه یازدهم بازماند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۲۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۲۷

نصرالله سجادی

خلاصه زندگی نامه

 سید نصرالله سجادی، دارای دکترای مدیریت و برنامه‌ریزی در ورزش که قائم‌مقامی سازمان تربیت بدنی، ریاست فدراسیون فوتبال، معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در دوره اصلاحات، خزانه‌دار و دبیر کلی کمیته ملی المپیک و معاونت حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش در دولت یازدهم را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع