نرگس آبیار در سال 1349 به‌ دنیا آمد. او کار خود را با داستان نویسی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان آغاز کرد. کتابهای زیادی از او به چاپ رسیده است. آبیار فعالیت های هنری خود را با ساخت فیلم کوتاه، مستند و فیلم بلند ادامه داد. او که در سال 1392 با "شیار 143" دومین فیلم بلند خود توانست جایزه ویژه هیئت داوران و سیمرغ بلورین فیلم منتخب مردمی را بدست آورد، دوران کودکی و علایقش در این دوران را اینگونه توصیف کرد: «من از همان دوران کودکی به مطالعه ادبیات علاقه زیادی داشتم؛ طوریکه کلاس اول دبستان هنوز حروف الفبا را تمام نکرده، یک رمان خواندم. از همان موقع به نویسندگی علاقه داشتم. من با قصه‌های زیبای پدرم بزرگ شدم. پدرم راننده بود؛ ولی به شدت به داستان و فیلم علاقه‌ داشت و برای ما قصه‌های زیبایی تعریف می‌کرد و من با شخصیت‌ها و کاراکترهای این قصه‌ها زندگی می‌کردم.» 

نرگس آبیار در سال 1349 به‌ دنیا آمد. او کار خود را با داستان نویسی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان آغاز کرد. کتابهای زیادی از او به چاپ رسیده است. آبیار فعالیت های هنری خود را با ساخت فیلم کوتاه، مستند و فیلم بلند ادامه داد. او که در سال 1392 با "شیار 143" دومین فیلم بلند خود توانست جایزه ویژه هیئت داوران و سیمرغ بلورین فیلم منتخب مردمی را بدست آورد، دوران کودکی و علایقش در این دوران را اینگونه توصیف کرد: «من از همان دوران کودکی به مطالعه ادبیات علاقه زیادی داشتم؛ طوریکه کلاس اول دبستان هنوز حروف الفبا را تمام نکرده، یک رمان خواندم. از همان موقع به نویسندگی علاقه داشتم. من با قصه‌های زیبای پدرم بزرگ شدم. پدرم راننده بود؛ ولی به شدت به داستان و فیلم علاقه‌ داشت و برای ما قصه‌های زیبایی تعریف می‌کرد و من با شخصیت‌ها و کاراکترهای این قصه‌ها زندگی می‌کردم.»


نرگس آبیار مدتی هنرجوی حوزه هنری بود؛ در کلاس‌های داستان حوزه هنری که خانم "راضیه تجار" مسئول آن بود، شرکت کرد. او که کارشناس ادبیات نیز هست، فعالیت خود را با داستان نویسی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان آغاز کرد، پیش از آن نیز خواننده حرفه ای داستان و رمان بود و گاهی هم داستان هایی می نوشت؛ نخستین کتاب او "داستان دو خط" نام دارد، رمانی برای نوجوانان که در سال 1378 به چاپ رسید. او بیش از یک دهه به ‌صورت حرفه‌ای به داستان ‌نویسی در حوزه کودک و دفاع مقدس پرداخت. برخی از آثار منتشر شده او: "قصه زنی که همه اش یأس های فلسفی داشت"، شعرهای یک ماهی سیاه آسمون جل"، "حکمت کوچک"، "چشم سوم" با موضوع عملیات والفجر مقدماتی، "نه روز بود، نه شب" درباره زندگی شهید حسن عباسپور،"شکفتن بر هامون" داستان زندگی شهید فرید تعریف، "فلسطین، از اشغال تا انتفاضه"، "کوه روی شانه‌های درخت" و "نادر" هستند. آبیار در سال 1384 نخستین فیلم کوتاه خود را به نام "بن بست مهربان" را ساخت؛ او که بدون هیچ تجربه ای کار خود را آغاز کرده بود، توانست در جشنوارهای داخلی و خارجی به موفقیت برسد. او پس از آن شروع به ساخت آثار مستند کرد. مستند "یک روز بعد از دهمین روز" که در جشنواره های متعددی چون جشنواره "باتومی گرجستان"، آسیا - پاسیفیک و ... شرکت کرده و جوایز زیادی برای او به ارمغان آورد. "اشیا از آنچه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند" اولین فیلم بلند سینمایی آبیار بود که در سال 1391 ساخته شد. این فیلم نیز به جشنواره های مختلفی دعوت شد. او پس از آن فیلم "شیار 143" را در سال 1392 ساخت که توانست در سی و دومین جشنواره فیلم فجر موفقیت خوبی به دست آورده و جوایزی را کسب کند.  
نرگس آبیار مدتی هنرجوی حوزه هنری بود؛ در کلاس‌های داستان حوزه هنری که خانم "راضیه تجار" مسئول آن بود، شرکت کرد. او که کارشناس ادبیات نیز هست، فعالیت خود را با داستان نویسی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان آغاز کرد، پیش از آن نیز خواننده حرفه ای داستان و رمان بود و گاهی هم داستان هایی می نوشت؛ نخستین کتاب او "داستان دو خط" نام دارد، رمانی برای نوجوانان که در سال 1378 به چاپ رسید.  او بیش از یک دهه به ‌صورت حرفه‌ای به داستان ‌نویسی در حوزه کودک و دفاع مقدس پرداخت. برخی از آثار منتشر شده او: "قصه زنی که همه اش یأس های فلسفی داشت"، شعرهای یک ماهی سیاه آسمون جل"، "حکمت کوچک"، "چشم سوم" با موضوع عملیات والفجر مقدماتی، "نه روز بود، نه شب" درباره زندگی شهید حسن عباسپور،"شکفتن بر هامون" داستان زندگی شهید فرید تعریف، "فلسطین، از اشغال تا انتفاضه"، "کوه روی شانه‌های درخت" و "نادر" هستند.  آبیار در سال 1384 نخستین فیلم کوتاه خود را به نام "بن بست مهربان" را ساخت؛ او که بدون هیچ تجربه ای کار خود را آغاز کرده بود، توانست در جشنوارهای داخلی و خارجی به موفقیت برسد.  او پس از آن شروع به ساخت آثار مستند کرد. مستند "یک روز بعد از دهمین روز" که در جشنواره های متعددی چون جشنواره "باتومی گرجستان"، آسیا - پاسیفیک و ... شرکت کرده و جوایز زیادی برای او به ارمغان آورد. "اشیا از آنچه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند" اولین فیلم بلند سینمایی آبیار بود که در سال 1391 ساخته شد. این فیلم نیز به جشنواره های مختلفی دعوت شد. او پس از آن فیلم "شیار 143" را در سال 1392 ساخت که توانست در سی و دومین جشنواره فیلم فجر موفقیت خوبی به دست آورده و جوایزی را کسب کند.   

تألیفات -"داستان دو خط" نشر پژوهه در سال 1378  -"عروس آسمان" نشر دفتر فرهنگ اسلامی در سال 1379  -"قصه زنی که همه‌اش یاس‌های فلسفی داشت" نشر روزگار در سال 1381  -"کوه روی شانه‌های درخت" نشر شاهد در سال 1382 -"بگذار با تو بمانم، معرفی آثار بخش قطعه ادبی" نشر نماز در سال 1382 -"نژادپرستی صهیونیسم" نشر قبله اول در سال 1383  -"آیا می‌دانید که ...؟" نشر قبله اول در سال 1383 -"افسانه چشمه لاغر مردنی" نشر تجسم خلاق در سال 1385 -"مجسمه نمکی " نشر منادی تربیت در سال 1385  -"برای شبنم چه اتفاقی افتاد؟" نشر سروش در سال 1385 -"روزی روزگاری" نشر شباویز در سال 1385 -"عطر خون: براساس زندگی شهید حسین یوسفی" نشر قدیانی در سال 1386  -"پسر کرم به دوش و خندق بلا" نشر افق در سال 1386 -"کلاه خود: برگرفته از زندگی شهید علی قزلباش" نشر شاهد در سال 1386   -"قهرمان قصه خل و چل" نشر سفیر اردهال در سال 1388  -"داستان دو پنج " نشر سفیر اردهال در سال 1388  -"شعرهای یک ماهی سیاه آسمون جل" نشر سفیر اردهال در سال 1388  -"به کی می‌گن قهرمان: روایتی داستانی از زندگی شهید سیدعلی اندرزگو" نشر سوره مهر در سال 1388 -"زندگی غمبار یک بت خوشبخت" نشر سفیر اردهال در سال 1388  -"امام امین" (زندگینامه امام موسی کاظم(ع)) نشر سوره مهر در سال 1392    فیلمها فیلم کوتاه "بن بست مهربان"، محصول سال 1384 مستند "یک روز بعد از دهمین روز"  فیلم سینمایی "اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند"، محصول سال 1391 فیلم سینمایی، "شیار 143"، محصول سال 1392  
تألیفات  -"داستان دو خط" نشر پژوهه در سال 1378   -"عروس آسمان" نشر دفتر فرهنگ اسلامی در سال 1379   -"قصه زنی که همه‌اش یاس‌های فلسفی داشت" نشر روزگار در سال 1381   -"کوه روی شانه‌های درخت" نشر شاهد در سال 1382  -"بگذار با تو بمانم، معرفی آثار بخش قطعه ادبی" نشر نماز در سال 1382  -"نژادپرستی صهیونیسم" نشر قبله اول در سال 1383   -"آیا می‌دانید که ...؟" نشر قبله اول در سال 1383  -"افسانه چشمه لاغر مردنی" نشر تجسم خلاق در سال 1385  -"مجسمه نمکی " نشر منادی تربیت در سال 1385   -"برای شبنم چه اتفاقی افتاد؟" نشر سروش در سال 1385  -"روزی روزگاری" نشر شباویز در سال 1385  -"عطر خون: براساس زندگی شهید حسین یوسفی" نشر قدیانی در سال 1386   -"پسر کرم به دوش و خندق بلا" نشر افق در سال 1386  -"کلاه خود: برگرفته از زندگی شهید علی قزلباش" نشر شاهد در سال 1386   -"قهرمان قصه خل و چل" نشر سفیر اردهال در سال 1388   -"داستان دو پنج " نشر سفیر اردهال در سال 1388   -"شعرهای یک ماهی سیاه آسمون جل" نشر سفیر اردهال در سال 1388   -"به کی می‌گن قهرمان: روایتی داستانی از زندگی شهید سیدعلی اندرزگو" نشر سوره مهر در سال 1388  -"زندگی غمبار یک بت خوشبخت" نشر سفیر اردهال در سال 1388   -"امام امین" (زندگینامه امام موسی کاظم(ع)) نشر سوره مهر در سال 1392     فیلمها  فیلم کوتاه "بن بست مهربان"، محصول سال 1384  مستند "یک روز بعد از دهمین روز"   فیلم سینمایی "اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند"، محصول سال 1391  فیلم سینمایی، "شیار 143"، محصول سال 1392   

فیلم "اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند"، در فهرست اسامی فیلم‌های بخش بین‌الملل سی امین جشنواره "آسیا-پاسیفیک لس‌آنجلس" در سال 2014 قرار گرفت.  نرگس آبیار این فیلم را در سال 1391 کارگردانی کرد که داستان آن در مورد زنی باردار به اسم لیلا است. او با مشکلی دست به گریبان است که اگرچه کوچک و بی‌اهمیت به نظر می‌رسد اما برای او بزرگ است. پیش از این نیز مستند "یک روز پس از دهمین" آبیار در این جشنواره به نمایش درآمد و مورد توجه قرار گرفت.  
فیلم "اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند"، در فهرست اسامی فیلم‌های بخش بین‌الملل سی امین جشنواره "آسیا-پاسیفیک لس‌آنجلس" در سال 2014 قرار گرفت.   نرگس آبیار این فیلم را در سال 1391 کارگردانی کرد که داستان آن در مورد زنی باردار به اسم لیلا است. او با مشکلی دست به گریبان است که اگرچه کوچک و بی‌اهمیت به نظر می‌رسد اما برای او بزرگ است.  پیش از این نیز مستند "یک روز پس از دهمین" آبیار در این جشنواره به نمایش درآمد و مورد توجه قرار گرفت.   

"شیار 143" فیلمی در ژانر دفاع مقدس به نویسندگی و کارگردانی نرگس آبیار است. این فیلم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر توانست مورد تحسین قرار گرفته و جایزه ویژه هیئت داوران و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نظر آرای مردمی را کسب کند. "شیار 143" روایت جدیدی از دفاع مقدس است که داستان مادر شهیدی به نام "الفت" را تصویر می‎‌کند که عاشقانه انتظار بازگشت فرزندش را می کشد، خبرهای خوبی برای او می رسد اما امتحان بزرگی هم در راه دارد و ...  شیار 143 منطقه‌ای جنگی است که در این فیلم پیکر شهید مفقود الاثر در آنجا پیدا شد؛ از این رو نام فیلم از این منطقه گرفته شده است.    با محوریت قرار دادن کتاب "اختر و روزهای تلواسه" فیلمنامه "شیار 143" را ساختم نرگس آبیار در مورد ایده فیلمنامه "شیار 143" گفت: «من پیش از اینکه به فیلمسازی روی بیاورم به عنوان داستان نویس فعالیت می‌کردم و داستان‌های زیادی را هم در ژانر دفاع مقدس نوشتم. این موضوع باعث شد که اشراف زیادی را نسبت به فضای جنگ داشته باشم چون برای نوشتن هر داستان تحقیقات زیادی را انجام می‌دادم و سعی می‌کردم با دانش کافی در مورد آن موضوع بنویسم. سال‌ها قبل کتابی را به عنوان "اختر و روزهای تلواسه" نوشته بودم که کاراکتر زن این قصه شباهت زیادی را به "الفت" قصه "شیار 143" داشت. در واقع من با پررنگ کردن شخصیت الفت و پرداخت به جزئیات فیلمنامه این کار را نوشتم. آن کتاب برخلاف "شیار 143" قصه مردانه‌ای دارد و در آن ما پیش از اینکه در مورد کاراکتر زن قصه‌مان صحبت کنیم در مورد رزمندگان مرد و عملیات جنگی حرف می‌زنیم اما خب یکی از وظایف داستان‌نویس این است که به جزئیات پر و بال بدهد. با اینکه شخصیت آن زن در داستان ما چندان پررنگ نبود اما حس کردم قابلیت پرداخت دارد و به همین خاطر با محوریت قرار دادن آن فیلمنامه "شیار 143" را نوشتم.»   پدرم اتفاقات جنگ را برای ما تعریف می کرد او درباره آشنایی خود با جنگ و دفاع مقدس گفت: «متأسفانه سال‌هاست که پدرم را از دست داده‌ام اما مرحوم پدرم در زمان حیاتشان همیشه سعی می‌کردند اتفاقاتی که در جنگ پشت سر گذاشتند را برای ما تعریف کنند. انصافا قصه‌گوی ماهری بودند و به اصطلاح دهن گرمی داشتند. وقتی از حکایت‌های جنگ برای من تعریف می‌کردند خودم را کاملاً در همان حال و هوا تصور می‌کردم به همین خاطر از دوران کودکی و نوجوانی به نوعی با اتفاقات جنگ آشنا بودم و بعد‌ها سعی کردم در داستان‌ها و مستندهایم از این قصه و حکایت‌ها بهره بگیرم.»   
"شیار 143" فیلمی در ژانر دفاع مقدس به نویسندگی و کارگردانی نرگس آبیار است. این فیلم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر توانست مورد تحسین قرار گرفته و جایزه ویژه هیئت داوران و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نظر آرای مردمی را کسب کند.  "شیار 143" روایت جدیدی از دفاع مقدس است که داستان مادر شهیدی به نام "الفت" را تصویر می‎‌کند که عاشقانه انتظار بازگشت فرزندش را می کشد، خبرهای خوبی برای او می رسد اما امتحان بزرگی هم در راه دارد و ...   شیار 143 منطقه‌ای جنگی است که در این فیلم پیکر شهید مفقود الاثر در آنجا پیدا شد؛ از این رو نام فیلم از این منطقه گرفته شده است.         با محوریت قرار دادن کتاب "اختر و روزهای تلواسه" فیلمنامه "شیار 143" را ساختم      نرگس آبیار در مورد ایده فیلمنامه "شیار 143" گفت: «من پیش از اینکه به فیلمسازی روی بیاورم به عنوان داستان نویس فعالیت می‌کردم و داستان‌های زیادی را هم در ژانر دفاع مقدس نوشتم. این موضوع باعث شد که اشراف زیادی را نسبت به فضای جنگ داشته باشم چون برای نوشتن هر داستان تحقیقات زیادی را انجام می‌دادم و سعی می‌کردم با دانش کافی در مورد آن موضوع بنویسم. سال‌ها قبل کتابی را به عنوان "اختر و روزهای تلواسه" نوشته بودم که کاراکتر زن این قصه شباهت زیادی را به "الفت" قصه "شیار 143" داشت. در واقع من با پررنگ کردن شخصیت الفت و پرداخت به جزئیات فیلمنامه این کار را نوشتم. آن کتاب برخلاف "شیار 143" قصه مردانه‌ای دارد و در آن ما پیش از اینکه در مورد کاراکتر زن قصه‌مان صحبت کنیم در مورد رزمندگان مرد و عملیات جنگی حرف می‌زنیم اما خب یکی از وظایف داستان‌نویس این است که به جزئیات پر و بال بدهد. با اینکه شخصیت آن زن در داستان ما چندان پررنگ نبود اما حس کردم قابلیت پرداخت دارد و به همین خاطر با محوریت قرار دادن آن فیلمنامه "شیار 143" را نوشتم.»             پدرم اتفاقات جنگ را برای ما تعریف می کرد      او درباره آشنایی خود با جنگ و دفاع مقدس گفت: «متأسفانه سال‌هاست که پدرم را از دست داده‌ام اما مرحوم پدرم در زمان حیاتشان همیشه سعی می‌کردند اتفاقاتی که در جنگ پشت سر گذاشتند را برای ما تعریف کنند. انصافا قصه‌گوی ماهری بودند و به اصطلاح دهن گرمی داشتند. وقتی از حکایت‌های جنگ برای من تعریف می‌کردند خودم را کاملاً در همان حال و هوا تصور می‌کردم به همین خاطر از دوران کودکی و نوجوانی به نوعی با اتفاقات جنگ آشنا بودم و بعد‌ها سعی کردم در داستان‌ها و مستندهایم از این قصه و حکایت‌ها بهره بگیرم.»       

پس از حضور فیلم "شیار 143" و نمایش آن در جشنواره فجر 1392، نرگس آبیار نویسنده و کارگردان این فیلم و "مریلا زارعی" بازیگر نقش الفت در این فیلم که توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کند، بارها مورد تجلیل قرار گرفتند. شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی و مادر شهید افشاری در مراسمی در دانشگاه امام صادق (ع) از آبیار تقدیر کردند. ابراهیم حاتمی کیا نیز در تحسین از این فیلم، فیلم "چ" خود را به شیار 143 تقدیم کرد. او پس از پایان نمایش این فیلم در جشنواره در جمع خبرنگاران گفت: « مطمئن هستم این فیلم در تاریخ سینمای ما می‌ماند.»  
پس از حضور فیلم "شیار 143" و نمایش آن در جشنواره فجر 1392، نرگس آبیار نویسنده و کارگردان این فیلم و "مریلا زارعی" بازیگر نقش الفت در این فیلم که توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کند، بارها مورد تجلیل قرار گرفتند.  شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی و مادر شهید افشاری در مراسمی در دانشگاه امام صادق (ع) از آبیار تقدیر کردند.  ابراهیم حاتمی کیا نیز در تحسین از این فیلم، فیلم "چ" خود را به شیار 143 تقدیم کرد. او پس از پایان نمایش این فیلم در جشنواره در جمع خبرنگاران گفت: « مطمئن هستم این فیلم در تاریخ سینمای ما می‌ماند.»   

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۲۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۲۴

نرگس آبیار

خلاصه زندگی نامه

 نرگس آبیار، فیلمسازی است با بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای در حوزه داستان نویسی کودک و دفاع مقدس. او که با ساخت فیلم کوتاه و همچنین مستند وارد عرصه فیلمسازی شده بود، با ساخت فیلم بلند "شیار 143" به شهرت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع