جستجو در مطالب و اشخاص
ناصر خالقی در سال 1328 در شهرستان "شهرضا" متولد شد. وی همچون جوانان هم سن خود در مبارزات علیه رژیم طاغوت شرکت کرد، پس از پیروزی انقلاب وارد جهادسازندگی شد و به عنوان گروه پشتیبان به جبهه های جنگ رفت و به اسارت در آمد. پس از تحمل 10 سال اسارت به دست رژیم بعث، دوباره مشغول خدمت در جهادسازندگی شد.ناصر خالقی در دولت خاتمی وزیر کار و امور اجتماعی و در کابینه حسن روحانی به عنوان مشاور وزیر نفت در امور ایثارگران مشغول به کار شد. همچنین وی از اعضای شورای مرکزی حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی بود. 

مهندسی مکانیک از دانشکده صنعتی امیرکبیر در سال 1352 

خالقی در مبارزات دانشجویی علیه رژیم شاه شرکت فعالی داشت. وی دوبار بازداشت شد و از سال 1349 به مدت یکسال توسط ساواک زندانی بود. وی در سال 1350 برای اولین بار به یاد و خاطره شهدای 15 خرداد، یک دقیقه سکوت را در دانشگاه پلی تکنیک برگزار کرد همچنین در سال 1357 با کمیته رسیدگی به کارگران اعتصابی که بنا به فرمان حضرت امام تشکیل شده بود همکاری داشت. 

خالقی با به ثمر رسیدن انقلاب، جذب جهاد سازندگی شد و وقتی جنگ تحمیلی شروع شد از طرف جهاد به عنوان پشتیبانی جنگ آن نهاد به محل درگیری‌ها رفت که در همان روزهای اولیه یعنی در 26 مهر 1359، دچار جراحت شد و پس از آن به اسارت دشمن بعثی درآمد و حدود 10 سال در عراق اسیر بود تا اینکه در سال 1369 به همراه دیگر آزادگان، به میهن اسلامی بازگشت و فعالیت مجدد خود را در جهاد سازندگی از سر گرفت. 

رئیس انجمن اسلامی دانشکده پلی تکنیکرئیس هیات مدیره خوابگاههای دانشجوییدر دوره های پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی نماینده مردم اصفهانوزیر کار و امور اجتماعی در دولت اصلاحاتمشاور وزیر نفت در امور ایثارگران در دولت حسن روحانی 

جبهه­ مشاركت ایران اسلامی، با حضور 110 تن از چهره‌های فعال ستادهای انتخاباتی سیدمحمد خاتمی، با هدف حمایت از دولت وی در تاریخ 1 اسفند 1377 از وزارت كشور مجوز فعالیت رسمی را دریافت كرد. ناصر خالقی یکی از اعضای شورای مركزی این حزب بود.برخی اعضاء و شورای مرکزی حزب مشارکت در پی پیامدهای اعلام نتایج انتخابات ریاست ­جمهوری دوره­ی دهم در سال 1388 و اعتراضات موجود و درگیری­هایی که صورت گرفت توسط نیروهای امنیتی کشور دستگیر شدند. در پی این دستگیری­ها و محاکمات، تعدادی از اعضای اصلی این جبهه استعفا دادن و عملا فعالیت جبهه متوقف شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۱۹

ناصر خالقی

خلاصه زندگی نامه

 ناصر خالقی، وزیر کار و امور اجتماعی در دولت اصلاحات و جزء اعضای شورای مرکزی حزب جبهه مشارکت، وی از آزادگان دفاع مقدس نیز می باشد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع