جستجو در مطالب و اشخاص
مژده لواسانی در آبان ماه 1368 به دنیا آمد. او 4 سال بیشتر نداشت که با برنامه "سلام کوچولو" رادیو سراسری گویندگی را تجربه کرد. لواسانی با سابقه طولانی در رادیو، اولین بار با برنامه "نیمرخ" به تلویزیون آمد و مدت ها بعد با برنامه "به خانه برمی گردیم" به عنوان جوان ترین مجری برنامه های خانوادگی به مخاطبان معرفی شد. 

مژده لواسانی حضور در عرصه رسانه را از 4 سالگی و با برنامه "سلام کوچولو" آغاز کرد و پس از آن در برنامه‌هایی چون "بچه‌های انقلاب"، "بوی گل آفتاب"، "استودیو خانواده"، "بوی عیدی"، "سفارشی" و... حضور داشت. او که سابقه کار تصویری اش به برنامه ای با عنوان "کبوتر دات کام" از سری برنامه های "نیمرخ" بود، گفت: «مهم‌ ترین مساله‌ای که در اجرای من تاثیر داشت، رادیو بود. یعنی اجرای رادیو به آدم کمک می‌کند تا خیلی راحت‌تر با مخاطب خود ارتباط برقرار کند. صمیمیت اجرای من در تلویزیون، وامدار اجرای رادیویی من است. من با اجرا در رادیو رشد کردم. آدم در رادیو خودش است و نقش بازی نمی‌کند و من همین را به تلویزیون آوردم.»  

لواسانی سردبیری بسیاری از برنامه های رادیویی را برعهده داشته است؛ از جمله برنامه طنز "آب نبات" که هر یکشنبه از گروه فرهنگ و تمدن شبکه جهانی صدای آشنا روانه امواج ماهواره‌ای شد. "آب‌ نبات" که از آذر سال 1387 کار خودش رو شروع کرد از جمله برنامه های پرشنونده بوده است. او پس از خداحافظی از برنامه "آب نبات"، در مهر ماه 1389، سردبیری برنامه "بسته پیشنهادی" را آغاز کرد. او خود درباره ساختار این برنامه گفت: «من همیشه برنامه‌ ای را متصور می‌ شدم که خیلی ساختار رادیویی نداشته باشد و می‌خواستم مقداری این فرم را تغییر دهم و همیشه دوست داشتم برنامه‌ ای کار کنم که بچه‌های جوان و مستعد در آن باشند. به همین دلیل فکر کردم اگر برنامه‌ ای حاوی مجموعه پیشنهادهای خیلی خوب ایرانی در آخر هفته ‌ها داشته باشیم می‌تواند برای مخاطبان جذاب باشد. مخاطبان ما ایرانی‌ های خارج از کشور نیستند چون صدای آشنا یک رادیو اینترنتی هم هست با کلی مخاطب ایرانی در داخل. فکر کردم یک کار دو منظوره ارائه دهیم که هم برای مخاطبان داخلی مفید باشد و هم برای مخاطبان خارج از کشور خیلی گنگ و بعید نباشد. به نظرم رسید قالب پیشنهاد قالب خوبی است؛ یعنی ما یک بسته پیشنهادی از بهترین پیشنهادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی داشته باشیم. اسم «بسته پیشنهادی» دو سال پیش به ذهن من رسید و با استقبال خوبی هم مواجه شد و مخاطبان با اسم برنامه ارتباط برقرار کردند. در نهایت طرح را ارائه دادم و بهترین‌های این کار در مطبوعات را دور هم جمع کردم؛ یعنی هیچ کدام از بچه‌های ما مجری رادیویی نیستند بلکه کارشناس حوزه خودشان در مطبوعات‌اند.» 

لواسانی در سال 1390 برنامه "سه نقطه" در شبکه 5 سیما را اجرا کرد. این برنامه به بررسی مسائل حوزه جوانان می‌پرداخت و با رویکردی گفت‌وگومحور، راهکارهایی را توسط کارشناسان ارائه می داد. مژده لواسانی به همراه محمدامین طارمی که از مجریان و برنامه‌سازان رادیو هستند و به گفته خودشان، پس از گذشت نزدیک به یک دهه همکاری مشترک در صدا، نخستین تجربه مشترک تصویری ‌شان را در برنامه "سه نقطه" پشت سر گذاشتند. از دیگر اجراهای لواسانی برنامه "کافه سؤال" در سال 1392 بود. این برنامه کاری از گروه اجتماعی شبکه دوم سیما بود که سعی بر تبیین و روشن سازی مضوعات روز جامعه داشت.  

در سال 1391 مستندی از زندگی چهار زن موفق چادری با عنوان "چادر مشکی" ساخته شد. این مستند درباره چهار خانم چادری است و به زندگی روزمره آنها می پردازد. در این فیلم با تأکید بر پوششی به نام چادر مشکی، به فعالیت‌ها و زندگی روزمره این چند نفر که با همین حجاب در فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنند، پرداخته شده است. برای ساخت این اثر فراخوانی منتشر شد و خانمهای چادری بسیاری پس از انتشار فراخوان به مستند پیوستند که از میان آنها یک راننده تاکسی، خبرنگار حوزه موسیقی و یک خانم طراح چادر انتخاب شدند و خود گروه از مژده لواسانی نیز دعوت کرد تا در این مستند حضور داشته باشد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۲۹

مژده لواسانی

خلاصه زندگی نامه

 مژده لواسانی، مجری، سردبیر، نویسنده و کارگردان است که از کودکی، گویندگی را در رادیو تجربه کرد و پس از سالها سابقه در رادیو به عنوان یکی از جوان ترین مجریان در تلویزیون حضور یافت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع