جستجو در مطالب و اشخاص
مؤید حسینی‌ صدر، در خرداد سال 1349، در روستای "روند" از توابع بخش مرکزی شهرستان "خوی" واقع در استان "آذربایجان غربی" در یک خانواده اصیل و مذهبی، به دنیا آمد. پس از کسب دکترای شیمی از دانشگاه شهید چمران اهواز به تدریس و فعالیت های پژوهشی- آموزشی در "خوی" اشتغال یافت. در سال 1386 با اخذ 50 درصد آراء در دومین مرحله انتخابات مجلس هشتم به عنوان نماینده مردم خوی به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد و به عضویت کمیسیون انژری این دوره از مجلس درآمد. وی پس از اتمام 4 ساله این دوره، مجددا در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده حوزه انتخابیه "خوی" و "چایپاره" راهی مجلس شد و در بدو حضور در مجلس به عضویت کمیسیون صنایع و معادن و عضویت در فراکسیون رهروان ولایت مجلس درآمد. 

مؤید حسینی‌ صدر، تحصیلات ابتدایی خود را از دبستان "آذرآبادگان" آغاز و راهنمایی را در مدرسه "شهید فتاحی" و دبیرستان را در مدرسه "امیر کبیر" شهرستان "خوی" به اتمام رساند. پس از آن تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته شیمی از دانشگاه "ارومیه" آغاز نمود و پس از فارغ التحصیلی، برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد به دانشگاه "بوعلی سینا همدان" راهی شد. وی سرانجام مدرک دکتری خود را در رشته شیمی از دانشگاه "شهید چمران" اهواز اخذ نمود. 

از جمله سوابق علمی- پژوهشی حسینی صدر عبارتند از: - عضویت در هیات علمی رسمی و قطعی وزارت علوم - تدریس در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری - کسب عنوان پژوهشگر برتر برای 6 سال متوالی" در  نشریات معتبر علمی خارجی    - چاپ صدها مقاله و یادداشت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و .... - ترجمه و تالیف 2 جلد کتاب شیمی معدنی - مدیر مسئول و صاحب امتیاز هفته نامه اقتصاد آذربایجان 

موید حسینی صدر در 6 اردیبهشت 1387 موفق شد با کسب 50 درصد آراء در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم به عنوان نماینده مردم خوی و چایپار از توابع آذربایجان غربی به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره در کمیسیون انرژی عضویت داشت.حسینی صدر در این دوره 52 طرح و لایحه را امضا کرد که برخی از آنها عبارتند از:- طرح الزام تحویل تصاویر صورتجلسات شمارش آراء به نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی- طرح تهیه شناسنامه رسمی برای اشیاء عتیقه و میراث فرهنگی- طرح جامع نظام باشگاه داری در ایران- طرح استفاده از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی- طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگیو ... 

در اواسط خرداد ماه 1388، 356 نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، از جمله موید حسینی صدر در مجلس هشتم،  طی اعلامیه ای از میر حسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، حمایت کردند. متن این اعلامیه به شرح زیر است:«باسمه تعالیمجلس عصاره فضائل ملت است (امام خمینی(ره))اعلام حمایت جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از جناب آقای مهندس میر حسین موسوی موجب افتخار است که در برهه کنونی از میهن اسلامی یار دیرین امام(ره) جناب آقای مهندس میرحسین موسوی در عرصه رقابت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور نموده است بر خود فرض می دانیم با توجه به جایگاه رفیع ریاست قوه مجریه و نیاز مبرم کشور به مدیری توانمند و قانون مدار، حمایت همه جانبه خود را از کاندیداتوری ایشان اعلام نماییم.» 

در مهرماه 1388، 211 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله موید حسینی صدر در نامه ای از محمود احمدی نژاد بخاطر انتصاب محمدرضا رحیمی به عنوان معاون اولی تقدیر کردند:«جناب آقای دکتر احمدی نژاد رییس مکرم جمهوری اسلامی ایران با سلام و عرض ارادت انتخاب محمدرضا رحیمی به سمت معاونت اول رییس جمهور نشان از توجه شما برادر به نیروهای زحمتکش، انقلابی، دلسوخته و فعالینی است که در طول انقلاب اسلامی همواره از حامیان ولایت بوده اند و برای توسعه عمران وآبادی کشور توأم با عدالت اجتماعی و حاکمیت روح دینی از تلاشی فروگذار نکرده‌اند. سابقه درخشان ایشان در استانداری کردستان، دیوان محاسبات و به ویژه معاونت حقوقی رییس جمهور بر اهل انصاف و مروت مکتوم نیست. ما جمعی از نمایندگان بر خود فرض دانستیم از انتخاب موصوف تشکر و قدردانیمان را اعلام نماییم. » 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.پس از فروردین سال 1389 که "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" به نتیجه نرسد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود.پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. حسینی صدر از طراحان دو طرح برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگییاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" و دیگری "طرح نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی" بود. حسینی صدر در طراحی هر دو طرح حضور داشت. 

در 23 دی‌ ماه سال 1388، یک فوریت طرح قطع رابطه کامل دولت جمهوری اسلامی ایران با انگلیس در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. این طرح با امضای 35 نماینده از جمله موید حسینی صدر برای تصویب تقدیم مجلس شده بود. در این روز فوریت این طرح به تصویب نمایندگان رسیده و بررسی مواد آن در دستور کار قرار گرفت اما پس از آغاز بررسی‌ها، با نظر رئیس مجلس طرح مذکور برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شد.  کمیسیون امنیت ملی نیز در گام‌های اولیه به بررسی حوزه‌های کاهش و قطع کامل رابطه با دولت بریتانیا پرداخت؛ این کمیسیون در جلسات اولیه بررسی، طرح مذکور را از قطع کامل روابط به کاهش روابط تغییر داد، اما با این وجود، گذشت زمان این طرح را به جمع طرح‌های مسکوت مانده فرستاد.در پاییز سال 1389 سایمون گس سفیر وقت بریتانیا در تهران با نگارش مقاله‌ای توهین‌آمیز به ساحت ملت ایران، آشكارا در امور داخلی كشورمان دخالت كرد. برخی از نمایندگان در واکنش نسبت به این اظهارات خواستار اقدام عملی در مورد "گس" ‌شده و اخراج او را به عنوان "عنصر نامطلوب" خواستار شدند. در این میان برخی نمایندگان مجلس به فكر پیگیری و زنده ‌كردن طرح كاهش رابطه با انگلیس افتادند. در همین حین بود كه ملكه انگلستان در تایید اقدامات "سایمون گس"، سفیر وقت این كشور در تهران، به وی نشان عالی "سر" را اعطا ‌كرد. این گونه بود كه كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در آخرین روزهای آذر ماه سال 1389 با تبدیل طرح كاهش رابطه با انگلیس به طرح قطع رابطه با این كشور موافقت و با رای بالایی آن را تصویب و برای بررسی نهایی به صحن علنی ارسال كرد.سرانجام پس از کش ‌و قوس‌های فراوان، نمایندگان مجلس کلیات طرح 2 فوریتی کاهش روابط با انگلیس را 6 آذر 1390 با 179 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.  طراحان این طرح، علت تصویب این طرح را کارنامه سیاه انگلیس در قبال ایران و نقش بسیار مخرب این کشور در رخدادهای پس از انتخابات سال 1388 عنوان ‌کردند.  

موید حسینی صدر در 12 اسفند 1390 با کسب 43 درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس نهم به عنوان نماینده مردم خوی و چایپار از توابع آذربایجان غربی به خانه ملت راه یابد. وی در این دوره در کمیسیون صنایع و معادن عضویت داشت.حسینی صدر در مجلس نهم تعدادی طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:- طرح تاسیس صندوق های ذخیره دانشگاهیان وزارتخانه های متولی آموزش عالی- طرح افزایش جمعیت بهره مند روستایی کشور از آب شرب- طرح اصلاح برخی از قوانین در راستای حمایت از تولید ملی-  طرح تقویت و توسعه سازمان بسیج رسانه- طرح تبدیل صندوق به سازمان تأمین اجتماعیو ... 

اواسط خرداد سال 1390، موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس هشتم، در گفتگو با "باشگاه خبرنگاران جوان"، در خصوص نفوذ جریان انحرافی در گلوگاه‌های اقتصادی کشور گفت: «جریان انحرافی می‌خواهد با واگذاری چاه‌های نفت به بخش خصوصی درآمدهای حاصل از این چاه‌ها را برای خود تصرف نماید.» وی در ادامه با بیان اینکه چاه های نفت جزء اموال عمومی محسوب می شود، گفت: «بر طبق قانون اساسی هیچ مسئول یا ارگان اجرایی دولت نمی تواند در آن دخل و تصرف نماید؛ چرا که تمامی حقوق و مزایای برآمده از چاه ها باید برای آحاد ملت مصرف شود.» جریان انحرافی شکل بروز شده جریان حجتیه است اواخر شهریور ماه سال 1390، موید حسینی صدر در گفت و گو با خبرنگار "عصر بصیرت" در خصوص  وجود جریان انحرافی در کشور و راهای مقابله با نفوذ آن گفت: «...نتیجه گیری بنده این است که جریان انحرافی در کشور وجود دارد. اینها به دنبال این هستند که منابع کلان مالی را بدست بگیرند و بعد از این سازماندهی کنند این منابع مالی را هم برای انتخابات مجلس و هم ریاست جمهوری و کم کم کشور را به سمت تفکرات باطل خود نزدیک کنند و این موضوع را در قالب عشق به امام زمان مطرح می کنند و در واقع بحث حجتیه است و شکل تصحیح شده و بروز شده حجتیه.» اعتقادات جریان انحرافی همسویی شدیدی با منافقان دارند حسینی صدر در ادامه در پاسخ به این سوال که "جریان انحرافی از چه زمانی آغاز گشته و آیا از زمان دولت آقای احمدی نژاد است و یا نه به دول قبلی بر می گردد؟" گفت: «...اعتقادات این افراد به زمانی بر می گردد که جریان حجتیه در مقابل امام ره ایستاده بود و حتی همسویی شدید با منافقان دارند. منتهی خوب آشکارا نمی گویند. جریان حجتیه هم که موضوع دیروز و امروز نیست، به نظر بنده این افراد در دولت نهم و دولت دهم نفوذ کردند و الان یکسری جایگاه و مقام را اشغال کرده اند. الان فرض کنید کسانی هستند که در طول 7 الی 8 سال اخیر میلیاردر و مولتی میلیاردر می شوند و بانک و یا شرکت هواپیمایی تاسیس می کنند و یا بعضی کارها را انجام می دهند. خوب سابقه همه کارها و افراد مشخص است، برخی افراد این همه پول را از کجا آورده اند. بنا براین احساس من این است که این اشخاص خود را به دکتر احمدی نژاد نزدیک کردند و بنده خود دکتر را از جریان حجتیه یا انحرافی نمی دانم ولی احساس می کنم افرادی هستند در اطراف دکتر که وصل به این جریان هستند و حالا نمی خواهم به نام بگویم چون هم نظر رهبری این است و هم وظیفه همه این است که حمایت را اصل اول از هر دولتی قرار دهیم تا کارها با قدرت به پیش رود و مشکلات مردم حل شود و عدم آرامش کشور خواست دشمنان ولایت و کشور عزیزمان است...» شانس زیادی برای جریان انحرافی در انتخابات نهم نمی ‌بینم نیمه دوم آبان سال 1390 و در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای، موید حسینی صدر در گفتگو با پایگاه تحلیلی خبری "شفاف"، در خصوص تلاش جریان انحرافی برای حضور در مجلس گفت: «...مردم ممکن است امتیازاتی را که کاندیدا‌ها می ‌دهند را بگیرند اما به آن‌ها رای نمی‌ دهند. مردم به کسی رای می‌دهند که با آن‌ها صادقانه باشد و آزمون پس داده‌ باشد. بنابراین شانس زیادی برای جریان انحرافی نمی ‌بینم و امکان دارد برخی که عنوان می‌کنند بیشتر کرسی‌های مجلس در اختیار جریان انحرافی خواهد بود شاید می‌خواهند نگرانی ایجاد کنند و حساسیت نهادهای نظارتی را بالا ببرند. دقیقا از عید سال جاری شبانه روزی 4-5 نفر در حوزه انتخابیه‌ ام کار می ‌کنند و جریان انحرافی هنوز به جمع بندی نرسیده چراکه در شهرستان ما از دو نفر حمایت می‌کند و خوب هم خرج می‌کند. علیرغم این حجم گسترده کار از سوی جریان انحرافی و گرفتن پول و مزایا از این جریان، مردم به بنده می‌گویند که این‌ها اگر به این انتخابات نیاز نداشتند این پول را نمی‌دادند ما منافع شهرمان را نمی‌فروشیم و مردم می‌دانند کسی که اینچنین پول می‌دهد یا دزدی کرده و یا می‌خواهد در آینده دزدی کند. فرد عادی انقدر پول ندارد و اگر کسی تا این حد ثروتمند است درد مردم را نمی فهمد که نماینده شود و باید به دنبال کارهای اقتصادی برود. برای مردم صورت مسئله روشن است بنابراین شانس زیادی برای جریان انحرافی نمی‌بینم. آن‌ها منابع مالی زیادی را در اختیار دارند و سو استفاده مالی زیادی را انجام داده‌اند.» هزینه های نجومی جریان انحرافی برای خرید رای در کلام حسینی صدر اوایل آذر ماه سال 1390، حسینی صدر در گفتگوی دیگری با پایگاه خبری تحلیلی "شفاف" در خصوص هزینه های نجومی جریان انحراف برای خرید رای و حضور در مجلس نهم، گفت: «...در حوزه انتخابیه بنده یکی دو نفر به صورت کاملا آشکار و سازمان یافته هر روز در چند روستا حضور پیدا می کنند و به مردم پول  وعده های رنگین می دهند که قانونا اجازه چنین کاری را ندارند. زمانی که قانونگذار عنوان کرده که زمان تبلیغات 2 هفته قبل از انتخابات است به این دلیل است که اگر پیش از مدت تعیین شده شروع شود به کل کشور صدمه وارد می شود. تبلیغات از یکسال پیش از انتخابات آغاز می شود و 3-4 ماه مانده به انتخابات اوج می گیرد. اینگونه تمام کارهای کشور تحت تاثیر قرار می گیرد که موجب می شود هرکسی در هر جایی که کار می کند بخشی از وقت و انرژی خود را به پاسخگویی به تبلیغات و یا کنترل آنها بگذارد.» حسینی صدر با طرح این سوال که کسی که در حال حاضر آشکارا قانون شکنی می کند چطور می خواهد قانونگذار باشد؟ تصریح کرد: «هزینه این همه خرج های عجیب،مستقیم و یا غیر مستقیم در آینده به مردم و دولت تحمیل خواهد شد. شخصی که در حال حاضر پولی را در انتخابات خرج می کند در آینده باید این پول را برای خود و یا حامیانش جبران کند و همین جبران کردن ها موجب می شود که فساد مالی اتفاق بیفتد. وی در ادامه مطالب فوق تاکید کرد: به دلیل همین مدیون شدن هایی که در انتخابات ها صورت می گیرد، اشخاص مجبور می شوند بعد از انتخابات اقداماتی را جهت امتیاز گرفتن برای این و آن شروع کنند که منجر به قبیل مسایلی همچون فساد مالی می شود...» 

23 فروردین ماه سال 1394، موید حسینی صدر در مقاله ای تحت عنوان "ریزگردها ارثیه دولتهای قبل"، در صفحه اول روزنامه "ابتکار"، با اشاره به کوتاهی دولت نهم و دهم در حفاظت از محیط زیست و ایجاد وضعیت بحرانی ریزگردها در برخی از استان ها، به انتقاد از شیوه عملکرد دو دولت قبلی پرداخت: «...در ایران منشا اصلی ریزگردها در خارج از مرزهای کشور و وجود بیابان های عراق و عربستان است. در صورتی که ریزگردهای با منشا صنعتی اغلب در داخل کشور ایجاد می‌شود. با توجه به اینکه منشا اصلی ریزگردها در کشور ایران خارج از کشور است لازم است در این زمینه مذاکرات لازم با عراق و عربستان صورت گیرد تا با همکاری دو طرف بتوان جلوی پدیده بیابان زایی را گرفت و در مقابل آن سدهای طبیعی و مصنوعی ایجاد کرد... بحران ورود ریزگردها به کشور ما و تهدید استان های غربی و جنوبی سابقه ای طولانی دارد. متاسفانه در دو دولت قبلی کوتاهی بسیاری در حفاظت از محیط زیست شد و رسیدگی به این مسئله هیچ اولویتی نداشت. همین کوتاهی ها باعث شد مشکل ریزگردها گسترش بیش تری پیدا کند و وضعیت بحرانی در کشور برای بعضی استان ها مانند استان خوزستان ایجاد شود. در صورتی که با انجام اقداماتی که بسیاری از آن ها ساده و کم هزینه بودند به راحتی می‌شد از ابعاد مشکل کاست. دولت کنونی در شرایطی با این مسئله مواجه شد که شرایط بحرانی تر شده است. از طرفی خزانه دولت خالی است و مشکلات ناتمام. با این وجود دولت کنونی در حد توان خود اقدامات مفیدی را انجام داده است. هر چند که رسیدگی به این مشکل احتیاج به برنامه ریزی های بلند مدت و بین‌المللی دارد. از سوی دیگر منطقه خاورمیانه در شرایط بحرانی و جنگ به سر می‌برد و در بسیاری از کشورها ناامنی حاکم است. کشورهایی که درگیر پدیده ریزگردها هستند هزینه و زمان کافی برای رسیدگی به مشکل ریزگردها را ندارند.» بازگشت تیم آقای احمدی نژاد را به نفع کشورنمی دانم موید حسینی صدر، در گفتگو با خبرگزاری "آریا" در نیمه دوم خرداد سال 1394، در خصوص عملکرد اقتصادی دولت دهم گفت: «انتخابات مجلس دهم بسیار پیچیده است چراکه امروز سه مشکل در جامعه تشدید شده است: 1- بیکاری، 2- توقف پروژه های عمرانی،3- گرانی. ماحصل عملکرد ضعیف دولت  دهم در حوزه اقتصاد امروز اثر خودش را نشان می دهد و فشار بالایی از این سه معضل در جامعه وجود دارد... ...کشور ما فرصت زیادی برای آزمون و خطا ندارد لذا آقای احمدی نژاد و یاران ایشان دو دوره امتحان خود را پس داده اند که ماحصل مدیریت آقای احمدی نژد 8 میلیون بیکار، تورم سرسام آوروتوقف پروژه های عمرانی بوده است درحالی که کشور 800 میلیارد دلار درآمد داشته بنابراین بنده به هیچ وجه بازگشت تیم آقای احمدی نژاد را به نفع کشورنمی دانم و معتقدم با این اتفاق کشور نابود می شود چرا که دولت دهم فرصت های زیادی در کشور را سوزاند.» میراث احمدی ‌نژاد برای روحانی؛ آشی که نه می‌توان خورد و نه می‌‌توان دور ریخت 2 تیر ماه سال 1394، موید حسینی صدر با نگارش مقاله ای تحت عنوان "میراث احمدی نژاد برای روحانی" در روزنامه "شرق" به بررسی سیاستهای اعمال شده از سوی محمود احمدی نژاد در دو دوره ریاست جمهوری و تاثیر این سیاستها بر روند کار دولت یازدهم پرداخت: «...اینکه رویکرد اقتصادی دولت قبل کاملا اشتباه بود و کشور بدون راهبرد اقتصادی اداره می‌شد و مصیبت‌هایی که بر سر اقتصاد کشور آمد و بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه‌تعطیل شدند و بورس از مسیر سلامت خارج شد و اوج کاذب گرفت که آوار آن امروز بر سر سهام‌داران بی‌پناه خراب می‌‌شود، بحثی مفصل و مجزا می‌‌طلبد که باید به‌موقع مطالعه و بررسی شود و درس عبرت و تجربه تلخی باشد برای برنامه‌ریزان اقتصاد کشور، اما اکنون مسئله این است که دولت تدبیر و امید باید با این عادت مرسوم پرهزینه پرداخت یارانه چه کند؟ آیا کماکان پروژه‌های عمرانی را تعطیل کند؟ آیا از بانک مرکزی استقراض کند؟ آیا یارانه‌ها را کم کند؟ آیا یارانه پردرآمدها را کم کند؟ آیا مثل گذشته از تولید حمایت نکند؟ بالاخره برای سال 94 هم دولت حداقل 39 هزار میلیارد تومان بودجه لازم دارد، آن را چگونه باید تأمین کند؟ اینها سؤالاتی است که بی‌جواب نیستند اما پرداخت هزینه سنگین آنها را چه کسی باید بپذیرد؟ اینجاست که پی می‌بریم رئیس‌جمهور سابق برای رئیس‌جمهور فعلی چه آشی پخته است. نه آن را می‌توان خورد و نه می‌‌توان دور ریخت...» 

اواسط خرداد ماه سال 1392 و در آستانه انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، موید حسینی صدر طی یادداشتی در پایگاه خبری تحلیلی "شفاف" از دلایل انتخاب "محمد باقر قالیباف" به عنوان کاندید اصلح ریاست جمهوری چنین گفت: «در شرایط حساس کنونی که چالش هایی چون گرانی، بیکاری، تورم و  از سویی دیگر تهدیدات و فشارهای بین المللی برکشورمان سایه انداخته است، حضور فردی باتجربه چون قالیباف به طور حتم میتواند بار سنگین این فشارها را از دوش جامعه بکاهد. ایشان در مسئولیت های قبلی خود نشان داده اند که می توانند شرایط ایده آلی را فراهم کنند و جامعه فعلی به شدت به رییس جمهوری با این پتانسیل ها مدیریتی نیازمند است. دکتر قالیباف از لحاظ سنی هم در موقعیت مناسبی نسبت به سایر کاندیداها هستند، نه آنقدر جوان و کم تجربه و نه مسن و فرسوده اند که توان اداره کشور را نداشته باشند. موقعیت ایشان به لحاظ پختگی سیاسی و  برای کشوری که دیگر در شرایط آزمون و خطا نیست مزیت و شاخص مطلوبی برای انتخاب ایشان است. در جایگاه های مدیریتی گوناگون قالیباف به خوبی التزام خود به اصل نظام و آرمان های امام (ره) و رهبری را نشان دادند و بدون شعارو وعده های دروغین با امور فارغ از تعصبات جناحی، به صورت منطقی واکنش نشان دادند. از ویژگی های دیگر ایشان استفاده درست از تمام پتانسیل های جامعه فارغ از قومیت و گرایش فکری و برحسب شایسته سالاری است که این بینش گامی اساسی در همگرایی و اتحاد با در نظرگرفتن سلیقه های گوناگون برای خدمت رسانی است. سابقه کاری ایشان نشانگرعملکردی صالح و به دور از استفاده های شخصی و رانت بازی های رایج در سیستم بروکراتیک کشور است. ایشان تسلیم زور نشده و به کسی باج نمیدهند. این ها خصایص ارزنده ایست که این مدیر توانا و هوشمند را در شرایط کنونی کشور با تمتامی نقایص موجود بر سایر رقبای خود اصلح میکند. اگرچه این نکته رانیز باید در نظر داشت خوشبختانه در این دوره هر 8 کاندید ریاست جمهوری افرادی خادم و توانمند در کارنامه کاری خود هستند اما مشخصات فردی قالیباف، ایشان را برای قبول مسئولیت ریاست قوه مجریه کشور گزینه اصلح  می نمایاند.» 

در جریان برگزاری جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم در مجلس نهم شورای اسلامی، موید حسینی صدر از جمله نمایندگانی بود که موافقت خود را با کلیات کابینه پیشنهادی اعلام و حتی در تاریخ 23 مرداد سال 1392 و در صحن علنی مجلس در موافقت با برنامه‌های علی ربیعی، وزیر پیشنهادی رییس‌جمهور برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ایراد سخن پرداخت. وی در همان روز طی گفت و گویی با خبرنگار "پایگاه خبری تحلیلی اعتدال" در خصوص دلایل خود در حمایت از کابینه دولت یازدهم گفت: «حمایت من از کابینه یازدهم، نه فقط خواست خودم است بلکه خواست صدها نفر از موکلانم است، که در طول هفته جاری با برقراری تماس های تلفنی و یا ارسال پیامک از من خواسته‌اند به برخی از وزرا یا کلیت کابینه رای اعتماد دهند و جالب این است که تا کنون پیامکی مبنی بر اتخاذ موضع منفی از سوی موکلانم دریافت نکرده‌ام.» نماینده مردم خوی و چایپاره، با تاکید بر اینکه مدال افتخار وکیل المله بودن را به ذلت وکیل الدوله بودن هیچگاه نخواهم فروخت، گفت: «همانگونه که مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند باید از دولت یازدهم حمایت کنیم و از آنجایی که دولت کنونی با رای اکثریت ملت انتخاب شده است و هنوز هیچ یک از وزراء عملکردی ندارند، وظیفه خود می دانم که در جهت اقتدار دولت تلاش کنم.» وی با تاکید بر اینکه همانگونه رهبری بارها از تلخی فتنه 88 گفته‌اند، سلامت سیاسی وزرای پیشنهادی برای همه نمایندگان مهم است، گفت: «وقتی که وزرایی همچون زنگنه، نعمت زاده، حجتی و یا عباس آخوندی و چیت چیان با کوله باری از تجربه و یا وزرایی همچون میلی منفرد، هاشمی و ظیب‌نیا با سوابق درخشان علمی و اجرایی در یک کابینه وجود دارند و هیچ دلیل محکمه پسندی مبنی بر عدم صلاحیت سیاسی اعضای کابینه وجود ندارد، چگونه می توانم بر علیه کلیت کابینه و به نام مردم اقدام کنم.» حسینی صدر، با احترام به تمام نمایندگان مخالفی که در چارچوب انصاف و اعتدال، مخالفت خود را در خصوص برخی از وزراء انتخاب شده از سوی دکتر "حسن روحانی" اعلام کردند، گفت: «پس از دفاع اینجانب از دکتر ربیعی [وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت دولت یازدهم] سیل پیامک ها و تلفن های تشکر کارگران به سوی من سرازیر شد و در طول این مدت صدها پیامک از سوی فرهنگیان در حمایت از دکتر نجفی به من رسیده است از همین رو همانگونه استیضاح، سوال و تذکر به وزراء و رئیس جمهور در موقع تخلف و نقصان را وظیفه خود در برابر موکلانم می دانم  اکنون نیز دادن رای اعتماد به وزرای دولت یازدهم را خواست رهبری و موکلانم و صلاح نظام و مملکتم می دانم.»  

در پی ادعای محمدرضا رحیمی، معاون اول دولت دهم، در خصوص دریافت وجه توسط 170 نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، موید حسینی صدر و مسعود پزشکیان، طی نامه ‌ای به آیت ‌الله "آملی لاریجانی" رییس وقت قوه قضاییه، در 12 اسفند سال 1393 در حاشیه جلسه علنی مجلس، ضمن تکذیب دریافت وجه از محمدرضا رحیمی، خواستار اعلام فهرست نمایندگان مورد نظر رحیمی شدند. متن این نامه به شرح زیر است: «حضور محترم آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضاییه با سلام و تحیات احتراما به استحضار می‌رساند از آنجایی که برخی سایت‌های بدون شناسنامه به دروغ نام اینجانبان را در لیست جعلی دریافت‌کنندگان پول از آقای رحیمی قرار داده‌اند و این مساله باعث رنجش خاطر موکلان عزیزمان گردیده است، لذا به پیشنهاد و اصرار موکلان، دوستان و طرفداران بزرگوار درخواست می‌نماییم دستور فرمایید فهرست اسامی افرادی که از آقای رحیمی پول گرفته‌اند اعلام شود و با گردانندگان سایت‌هایی که به دروغ و جعل نسبت به اینجانبان تهمت و افتراء زده‌اند، برخورد قانونی لازم انجام شود تا ناراحتی به حق موکلان آگاه‌مان برطرف گشته و شفافیت لازم در فضای رسانه‌ای انجام شود. امید است با دستورات قاطع حضرتعالی، اذهان مردم نسبت به نمایندگان پاکدستی که هیچ وقت کمک مالی از کسی قبول نمی‌کنند و صادقانه برای جلب رضایت خدا و مردم تلاش می‌نمایند، روشن شود. البته دو نکته دیگر شایان ذکر است: اول اینکه این قبیل حرف‌های دروغ، کذب و بی‌اساس و قابل اعتنا نیستند چون انسان‌های متدین، منصف و با وجدان کاملا آگاه هستند که ما در انتخابات دوره هشتم و نهم به عنوان کاندیدای مستقل حضور پیدا کرده‌ایم و با حمایت قاطع آحاد مردم و عموما قشر مستضعف انتخاب شده‌ایم و خوشبختانه از طرف هیچ شخص، گروه و جناح خاصی مورد حمایت مالی قرار نگرفته‌ایم و فقط و فقط وامدار مردم و نظام جمهوری اسلامی هستیم. هر چند که در هر دو دوره هشتم و نهم برخی از رقبای انتخاباتی مورد حمایت طیف رحیمی قرار داشتند که اطلاعات مربوطه قابل ارائه می‌باشد. نکته دیگر اینکه به نظر می‌رسد بعد از عزم قاطع قوه قضاییه و شخص حضرتعالی و دولت تدبیر و امید برای اجرای منویات مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد مالی، جریان‌های فساد می‌خواهند این مبارزه قاطع و مستمر را تحت‌الشعاع قرار دهند که نیازمند توجه دقیق می‌باشد. از بذل توجه جنابعالی تشکر می‌نماییم.» 

سید موید حسینی صدر در گفتگو با خبرگزاری "مهر" در نیمه دوم اردیبهشت سال 1394، با اشاره به مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص طرح نظارت بر توافق احتمالی هسته ای با ایران و اقدامات لازم از جانب طرف ایرانی، اظهار داشت: «مجلس شورای اسلامی در این رابطه سنجیده و عاقلانه عمل خواهد کرد؛ ما فعلاً نظارت می‌کنیم و اگر ببینیم که دارند به ملت ایران زور می‌گویند و حق ما در حال ضایع شدن است، مجلس این اختیار را دارد که تمام توافقات را باطل کند. هر توافقی و در هر حوزه ای با اراده مجلس لغو می‌شود؛ این، قانون است و هر نوع همکاری و روابط خارجی را نیز مجلس می‌تواند ملغی کند. ما در حال حاضر به خاطر اعتمادی که به تیم مذاکره‌کننده هسته ای داریم و می‌دانیم که در راستای منافع ملی کار می کنند و نیز به خاطر حمایت های مقام معظم رهبری، از آنها حمایت می‌کنیم؛ اگر زمانی احساس کنیم که تیم مذاکره‌کننده ما مظلوم واقع می‌شود و به کشور ما اجحاف می‌شود، قطعا مجلس در آن زمان تصمیم خواهد گرفت، اما فعلا دنبال کردن طرح های دوفوریتی و سه فورتی را ضروری نمی‌دانم و معتقدم باید شرایط را رصد کنیم.» اوباما گاهی اوقات سبک‌ سری می‌کند عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس، در ادامه مصاحبه خود با خبرگزاری "مهر"، در واکنش به تهدیدهای نظامی طرف آمریکایی علیه ملت ایران به موازات مذاکرات دیپلماتیک تصریح کرد: «آدم های سبک‌سر در کنگره و سنای آمریکا زیاد وجود دارد و البته سبک‌سری های آقای اوباما نیز «بگیر و نگیر» دارد و گاهی او نیز از این رفتارهای می‌کند، اما عده ای در نظام سیاسی آمریکا حضور دارند که کلا عقل خودشان را به مجامع ضد انقلاب و لابی‌های صهیونیستی سپرده اند و ما خیلی از اظهارات آنها را تنها در حد حرف می‌دانیم.» وی هم چنین درباره تاثیر این تهدیدات نظامی بر روند مذاکرات دیپلماتیک گفت: «به نظر من اظهارنظرهای نسنجیده آنها بیشتر از این ناشی می‌شود که آینده‌نگری نمی کنند و گاهی برای تامین خوراک های داخلی چنین حرف‌هایی می زنند. بالاخره آنها می‌دانند که نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام دموکراتیک است، یعنی نه مجلس به تنهایی می‌تواند کاری انجام دهد و نه دولت. نظام ما یک نظام چندوجهی است که هرکسی بر کار دیگری نظارت می‌کند و در راس همه امور، رهبری حضور دارند و بر کارها نظارت می‌کنند؛ بنابراین بعید می‌دانم که این حرف های آنها آسیب جدی به کشور ما وارد کند.» حسینی صدر با اشاره به شرایط منطقه و جهان و با تأکید بر لزوم تعامل منطقی غرب با ایران اظهار داشت: «تیم ما کار خودشان را انجام می‌دهند، اما قدری بازی های سیاسی در هر دو طرف وجود دارد، اما در کل به نظر می‌رسد آمریکایی ها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر برخی کشورهای منطقه مهار نشوند، همین رفتاری را که عربستان امروز در یمن دارد و نیز رفتارهای داعش می تواند به کل جهان فراگیر شود هر چند که سبک‌سری می‌کنند، اما به نظرم این قدر شعور دارند که این مسئله را هم درک کنند. اینگونه استفاده ابزاری از تروریسم، در ذات آنهاست و نمی‌توان انتظار داشت که آنها نگاه درست و انسان‌دوستانه ای به مسائل داشته باشند.»  امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته اینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نطقه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.موید حسینی صدر یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.در همین راستا موید حسینی ‌صدر در گفت‌ وگو با خبرنگار "فارس" در ارومیه، در اوایل تیر سال 1394 اظهار داشت: «این طرح با کسب آرای بالایی در مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان مردم رسیده است، که فارغ از منافع جناحی و حزبی این طرح تنظیم شده و در نهایت به تصویب رسیده است.» وی با اشاره به اینکه مصوبه مورد اشاره متضمن منافع ملی و تامین کننده مصالح کشورمان می‌باشد، خاطرنشان کرد: «این مصوبه بر مبنای منافع کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تنظیم شده است، بنابراین دولتمردان باید با در نظر گرفتن مواد و تبصره‌های آن در راستای حفظ فناوری هسته‌ای گام بردارند.» حسینی صدر با اشاره به اینکه در ارتباط با طرح مورد اشاره دو نوبت رای‌گیری در مجلس صورت گرفته است، گفت: «بار نخست 93 درصد نمایندگان رای دادند، بار دوم حدود 95 درصد نمایندگان به این طرح رای دادند.» نماینده وقت مردم خوی و چایپاره در مجلس نهم به ضرورت رعایت خطوط قرمز نظام، مسائل مورد اشاره توسط مقام مقام معظم رهبری و شورای عالی امنیت ملی تاکید و تصریح کرد: «این خطوط قرمز را مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل کرده است، هرچند بدون دست داشتن مصوبه مجلس رعایت یک سری نکات الزام‌آور می‌باشد.» حسینی‌صدر عدم بازرسی از تاسیسات نظامی، اجازه ندادن برای بازجویی و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشورمان را از جمله خطوط قرمز نظام قلمداد کرد و گفت: «برای اطمینان از رعایت این موارد توسط دولت‌ها، موارد فوق در مجلس به قانون تبدیل شد. نمایندگان مردم در مجلس فارغ از هرگونه گرایش و سلیقه سیاسی بر این موضوع اتفاق نظر دارند، خطوط کلی و ترسیم شده توسط رهبری باید به طور کامل توسط دولتمردان در مذاکرات هسته‌ای و نشست‌های 5 +1 رعایت شده، با اقتدار و بدون وادادگی مورد توجه قرار گیرد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۴۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۵:۴۸

موید حسینی‌ صدر

خلاصه زندگی نامه

 موید حسینی صدر، نماینده اصلاح طلب خوی و چایپار از توابع آذربایجان غربی در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع