جستجو در مطالب و اشخاص
مولوی محمد اسحاق مدنی در سال 1325ش در شهرستان "سراوان" از استان سیستان و بلوچستان به دنیا آمد؛ او تحصیلات خود را در حوزه های علمیه پاکستان گذراند و پس از اخذ آخرین مدرک حوزوى اهل سنت به مدت 4 سال در حوزه علمیه "کراچی" مشغول تدریس شد؛ او پس از آن برای تحصیل وارد جامعه اسلامیه مدینه منوره شد و لیسانس "کلیة الشریعة" را اخذ و در سال 1356 به وطن بازگشت. مولوی محمد اسحاق مدنی از سال 1356 تا 1360 در زاهدان به فعالیتهای اجرایی و فرهنگی مشغول بود؛ او از سال 1360ش به عنوان نماینده مردم "سراوان" در مجلس اول شوراى اسلامى و پس از آن در مجلس دوم شورای اسلامی حضور داشت؛ او همچنین نمایندگی مردم سیستان و بلوچستان در دوره های اول، دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری و مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت در دوره های مختلف ریاست جمهوری را برعهده داشته است. ایشان از علمای حنفیه است که عضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مشاور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در امور اهل سنت و ریاست شورای افتاء اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری را در کارنامه خود دارد. 

محمد اسحاق مدنی از 7 سالگی خواندن قرآن مجید را آغاز کرد و پس از آن کتب فارسی "گلستان، مالابدمنه، بوستان" و ... را فراگرفت؛ او از علم فقه، "نورالایضاح، قدورى، کنزالدقائق، شرح وقایه در دو جلد" و از علم اصول فقه، "اصول الشاشى و نورالانوار" و از علم صرف، "میزان و منشعب، صرف میر و ارشاد الصرف" و از نحو، "نحو میر، هدایه النحو، کافیة ابن حاجب و شرح جامى" و از علم منطق، "صغرى، کبرى، مرقات و ایساغوجى" را نزد علمای شهرستان تلمذ نمود. عزیمت به پاکستان مدنی در سال 1382ق عازم پاکستان شد و طبق روال طلبگى آن زمان در مدارس "لاهور" دوره تخصص تفسیر قرآن و از علم منطق، "سلم العلوم" و از فلسفه، "میبذى" و از علم بیان و بلاغت، "مختصرالمعانى و مطول" و از علم اصول فقه، "تسهیل الوصول" و از فقه، "هدایه مرغینانى" و از تفسیر، "جلالین" را به پایان رساند؛ او در سال 1385ق جهت اخذ آخرین مدرک حوزوى اهل سنت که عموماً به طلبه واجد شرایط اعطا می شود و پس از آن، اجازه تدریس داده مى‏شود، وارد "دارالعلوم کراچى" شد. محمد اسحاق مدنی بعد از خواندن کتب ذیل: "صحیح بخارى، صحیح مسلم، ترمذى، نسائى، مؤطا، ابن ‏ماجه، شرح معانى آثار، مشکوة المصابیح" در علم حدیث و "نخبة الفکر" در اصول حدیث و "الامور العامة" در فلسفه و در منطق "قاضى مبارک شرح سلّم العلوم" و "التصریح" در علم هیئت و "اقلیدس" در هندسه موفق به اخذ مدرک شد و از سال 1388 تا سال 1392ق در همان حوزه علمیه، مشغول تدریس شد. بازگشت به وطن مدنی در سال 1392ق جهت مجاورت حرم نبوى و به بهانه ادامه تحصیل، وارد جامعه اسلامیه مدینه منوره شد و موفق به دریافت لیسانس از"کلیة الشریعة" با رتبه "جید جداً" شد و  در سال 1356ش به وطن بازگشت.  

-تدریس در دبیرستان های زاهدان -مشاور استاندار سیستان و بلوچستان -نماینده "سراوان" در مجلس اول شورای اسلامی -نماینده استان سیستان و بلوچستان در نخستین مجلس خبرگان رهبری -نماینده "سراوان" در مجلس دوم شورای اسلامی -مشاور نخست وزیر در امور اهل سنت در سال 1364 -نماینده استان سیستان و بلوچستان در دومین مجلس خبرگان رهبری -مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت؛ 8 سال در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی -مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت؛ 6 سال  در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی -رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی -مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت؛ 8 سال در دوران محمود احمدی نژاد -مشاور رئیس دانشگاه آزاد در امور اهل سنت -رئیس شورای افتاء اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری -مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت؛ در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی  

مجلس اول مولوی محمد اسحاق مدنی در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم "سراوران" از استان سیستان و بلوچستان حضور داشت؛ او در انتخابات میان دوره ای مجلس اول شورای اسلامی در سال 1360ش، با کسب 14862 آرا از مجموع 14995 رأی یعنی کسب 99.1 درصد آرا به مجلس راه یافت. او در سال 1360 با انتخاب نمایندگان مجلس شوراى اسلامى همراه با هیئتى از نمایندگان مجلس در کنفرانس بین المجالس در کشور کوبا شرکت کرد. مجلس دوم مولوی محمد اسحاق مدنی در انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی نیز شرکت کرد؛ او توانست در مرحله دوم این انتخابات در 27 اردیبهشت ماه 1363 با کسب 10530 رأی از مجموع 16981 رأی به عنوان نماینده مردم "سراوان" مجددا وارد خانه ملت شود.  

مولوی محمد اسحاق مدنی در سال 1361 به اولین دوره مجلس خبرگان رهبری، در سال 1369 به دومین مجلس خبرگان و در سال 1377 به سومین مجلس خبرگان رهبری راه یافت؛ او به نمایندگی از مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان حضور داشت. 

محمد اسحاق مدنی از سال 1356 تا سال 1360ش در زاهدان به فعالیت ‏هاى فرهنگى و اجرایى اشتغال داشت؛ او به تدریس در دبیرستان‏هاى زاهدان، تدریس تفسیر قرآن و معارف اسلامى که به صورت مرتب از رادیو زاهدان پخش مى ‏شد، حاکم شرع هیأت 7 نفره و مشاور استاندار سیستان و بلوچستان اشتغال داشت. مدنی از سال 1364 ضمن این‏ که نماینده مجلس دوم شورای اسلامی بود، به عنوان مشاور "میرحسین موسوى"، نخست وزیر وقت، در امور اهل سنت و بعد از آن به مدت 8 سال به عنوان مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت، خدمت کرد؛ او ضمن انجام وظایف نمایندگى مجلس، در تألیف کتب ویژه مذهب حنفى از مقطع ابتدایى تا سطح دبیرستان، شرکت کرد؛ او مدت 6 سال هم به عنوان مشاور محمد خاتمى، رئیس جمهور وقت در امور اهل سنت فعالیت کرد. مولوی محمد اسحاق مدنی چندین بار به کشورهاى پاکستان، هند، عربستان سعودى، سوریه، لبنان، تانزانیا، موزامبیک، مغرب، آلمان، سوئد، سوئیس، اسپانیا، چین، بنگلادش، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، سنگال، ساحل عاج، قطر، ترکیه، افغانستان، مالزى، اندونزى، کانادا و امارات جهت دیدار وگفت‏گو با علما و شرکت در سمینارها و کنفرانس‏ ها و کارهاى تبلیغاتى مسافرت کرد. اسحاق مدنی در دی ماه 1384 به عنوان مشاور احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت، در امور اهل سنت انتخاب شد و این مسئولیت را در دو دوره ریاست جمهوری ایشان برعهده داشت؛ او در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی نیز این مسئولیت را عهده دار شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۰۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۰۱

مولوی محمد اسحاق مدنی

خلاصه زندگی نامه

 مولوی محمد اسحاق مدنی، عالم و روحانی اهل سنت استان سیستان و بلوچستان که عضویت در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع