جستجو در مطالب و اشخاص
مولوی علی احمد سلامی مشهور به مولوی نذیر احمد فرزند علی محمد در سال 1324 در دهستان "کیشکور" شهرستان سرباز در خانواده روحانی متولد شد.علی احمد سلامی علاوه بر تحصیلات حوزوی در کراچی به تحصیل در دانشگاه هم پرداخت و موفق شد کارشناسی ارشد دریافت کند و به تدریس در حوزه و دانشگاه پرداخت.سلامی در دوره چهارم مجلس خبرگان به عنوان نماینده مردم سیستان و بلوچستان انتخاب شد. همچنین وی عضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیئت علمی گروه فقه و حقوق حنفی دانشگاه مذاهب اسلامی را نیز در سوابق خود دارد. 

علی احمد سلامی دوره ابتدایی را در منطقه "سرباز" گذرانیده و پس از آن، تحصیلات مقدماتی حوزوی را در دار العلوم کراچی تا پایان دوره خارج به اتمام رساند و بعد از آن برای تحصیلات دانشگاهی وارد دانشگاه کراچی شد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد گردید. 

مولانا تاج محمد بزرگ زادهمولانا مفتی محمد شفیعمولانا محمد رفیع عثمانیمولانا محمد تقی عثمانیمولانا شمس الحقمولانا سبحان محمود 

علی احمد سلامی علاوه بر فعالیتهای تحقیقی و پژوهشی، تدریس دوره سطح در جامعه "فاروقیه" کراچی را بمدت یکسال عهده دار بود. از سال 1357 با دعوت "مولانا عبدالعزیز ملا زاده" در حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان به تدریس و مدیریت داخلی حوزه بمدت 6 سال اشتغال داشت. وی علاوه بر تدریس دروس سطح عالی، خارج و تخصص فقه در حوزه علمیه دارالعلوم زاهدان، استاد دانشگاه مذاهب اسلامی در تهران و از اوایل پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در برنامه های مختلف صدا و سیما استان زاهدان مانند تفسیر قرآن کریم و پاسخ به سوالات مذهبی و بیان احکام به زبانهای "بلوچی" و "اردو" فعالیت کرد. 

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبریعضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامیعضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق حنفی دانشگاه مذاهب اسلامیمدرس حوزه علمیه دارالعلوم زاهدانعضو هیئت تحریریه فصلنامه ندای اسلامعضو هیئت موسس موسسه فرهنگی هفت اقلیم 

تاریخ اسلاممحورهای دعوت و تبلیغبانوان نمونه عصر پیامیر و صحابهسه همسفرچگونه زیستن در پرتوی آداب شریعتدورنمای تاریخ حادثه کربلاهدیه ای به خواهرانو . . .و بیش از 15 مقاله علمی در موضوعات مختلف در مجامع بین المللی 

علی احمد سلامی در گفتگویی که در 4 آبان 1392 با سایت "مناظره" داشت، دیدگاههای خود را در مورد مسائل مختلف بیان کرد. محبت به اهل بیتعلی احمد سلامی در مورد محبت اهل تسنن به اهل بیت بیان کرد: « محبت به اهل بیت جزء ایمان ماست و ما به این موضوع اعتقاد داریم. ما در نمازهای خود به پیامبر و به اهل بیت درود می فرستیم؛ درودی که در کتب صحاح ما ثبت شده و ما نماز را بدون این درود ناقص می‏دانیم. همچنین در خطبه‎های نماز جمعه اهل سنت، در جاهایی که خطبه به زبان عربی خوانده می‎شود این کلمات جزء عبارات خطبه های نماز جمعه است که؛ الحسن و الحسین سیدا شباب اهل الجنه و فاطمة سیدة نساء اهل الجنة. این خطبه در تمام جهان اسلام و در ایران ـ حتی قبل از انقلاب اسلامی ـ هر جمعه در مساجد خوانده می‎شد و می‏شود.من این را با ضرس قاطع به شما می گویم که هر سنی ای که به اهل‎بیت توهین کند نه تنها از اهل سنت نیست بلکه مرتد و از دایره اسلام خارج است.» شیعه کشیعلی احمد سلامی در پاسخ به این موضوع که چرا برخی علمای اهل سنت فتوا داده اند که هر کس هفت شیعه را بکشد به بهشت می‏رود، بیان کرد: « من معتقدم گروهی که این عقیده را به شکل مکتوب داشته باشد وجود ندارد. تندرو علیه شیعه هست؛ مثل سپاه صحابه پاکستان یا جبهة النصره شام. آنها ممکن است این کار را ثواب بدانند و ادعا کنند در اینکه مسلمانان را می‏کشند از سنت پیروی می‏کنند؛ اما این ادعا کذب است. در سنت اصلا چنین چیزی نیست.  در روایات داریم که پیامبر مجاهدین را برای جهاد فرستادند و به آنها گفتند به هر روستایی که رفتید و صدای اذان را شنیدید اصلا به آن تعرض نکنید. یعنی چه یک نفر در آن روستا مسلمان بود و چه همه حق جهاد ندارید. همین که بدانید مسلمان هستند تعرض نکنید. اگر کسی چنین اعتقادی دارد که با کشتن مسلمان به بهشت می رود آن یک اعتقاد دینی محسوب نمی‎شود٬ بلکه خرافات است. این اصلا اساس و مبنای دینی، شرعی و اعتقادی ندارد؛ بلکه احساسات و خرافات است. فاعلان این موضوع٬ انسان های جاهل را ابزار قرار می‎دهند تا میان مسلمانان اختلاف ایجاد کنند.من یک قانون کلی عرض می‌کنم: هر کس معتقد باشد کشتن شیعه به دلیل گرایش به مذهب تشیع اجر و ثواب دارد، از دایره اسلام خارج است». تعرض به سوریهعلی احمد سلامی در پاسخ به سوالی که مربوط به نا آرامیهای سوریه بود، گفت: «علمای اهل سنت دیدگاه های متفاوتی دارند. بعضی معارضین سوریه را حمایت می کنند و بعضی حکومت را.دیدگاه من این است که انجام دادن هرحرکتی از ناحیه هرکسی که به نفع آمریکا، اسرائیل و استکبار تمام شود محکوم است. ما حمله به هیچ جا را جایز نمی‎دانیم. بنده حملات انجام شده به سوریه، پاکستان و افغانستان را جایز نمی‎دانم. در همه این کشورها انسان‎های بی‏گناه کشته می‏شوند.عامل چنین اقداماتی القاعده است که بسیاری از آنها انتحاری انجام می‎شود. اینها از نظر اسلام و شرع محکوم است. اسلام چنین چیزی را اجازه نمی‎دهد. اسلام اگر به جهاد دستور می‎دهد، شرایطی دارد. اسلام با کفار جهاد می‏کند نه با مسلمانان.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۰۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۱۰

مولوی علی احمد سلامی

خلاصه زندگی نامه

 مولوی علی احمد سلامی مشهور به مولوی نذیر احمد، از علمای اهل تسنن و نماینده مردم سیستان و بلوچستان در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری که عضویت در شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و هیئت علمی گروه فقه و حقوق حنفی دانشگاه مذاهب اسلامی را در کارنامه سوابق خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع