جستجو در مطالب و اشخاص
موسی قربانی در 20 شهریور 1339 در روستای اکبریه از توابع شهرستان قاینات در خانواده ای مذهبی متولد شد. به دلیل نبود مدرسه در روستای اکبریه موسی قربانی به همراه همسالان خود در روستای مجاور تحصیلات دوران ابتدایی را پشت سر گذاشتند. وی به دلیل مشکلات مالی از ادامه تحصیل بازماند تا اینکه در سال 1353 با تشویق یکی از دوستان خود و موافقت پدرش در مدرسه‌ جعفریه قاین به تحصیل علوم دینی پرداخت. وی پس از مدتی برای ادامه تحصیل به قم رفت. ابتدا در مدرسه آیت الله مرعشی و سپس در مدرسه فیضیه به تحصیل پرداخت.قربانی هم‌زمان با تحصیل علوم حوزوی به مبارزات انقلابی نیز پرداخت. ایشان در راه‌اندازی راه‌پیمایی‌های مردم انقلابی قاین نقش مؤثری داشت و به‌ دلیل فعالیت‌های انقلابی در نوروز سال 1357 در قم دستگیر و زندانی شد. موسی قربانی از سال 1359 در مدرسه عالی تربیتی و قضایی طلاب قم که به منظور تربیت نیروی انسانی کارآمد و به تدبیر آیت الله شهید بهشتی تاسیس شده بود در رشته تربیت دبیری مشغول به تحصیل شد. وی پس از مدتی تغییر رشته داد و به رشته قضایی رفت و در سال 1362 موفق به اخذ مدرک لیسانس قضایی شد.موسی قربانی برای نخستین بار در سال 1374 وارد مجلس شورای اسلامی شد و به مدت 16 سال پیاپی نماینده مردم قاینات در خانه ملت بود. وی حضور در ادوار پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه سوابق خود دارد. 

رئیس دادگاه کیفری یک ایرانشهر سال 1362 حاکم شرع دادگاه انقلاب اسلامی ایرانشهر                                   امام جمعه‌ موقت ایرانشهررئیس دادگاه کیفری یک زاهدان 1365امام جمعه‌ موقت زاهدانحاکم شرع دادگاه انقلاب اسلامی استان سیستان و بلوچستانسرپرست دادگستری استان سیستان و بلوچستانرئیس کل دادگستری استان کرمانشاه 1368حاکم شرع دادگاه انقلاب استان کرمانشاهرئیس کل دادگستری استان مازندران 1370حاکم شرع دادگاه انقلاب و اصل 49 استان مازندرانمعاون امور هماهنگی و ارتباطات وزارت دادگستری 1373رئیس سازمان تعزیرات حکومتی 1373نماینده‌ مردم قاینات در ادوار پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامیعضو شورای ملی زعفرانعضو کانون دانش زعفرانعضو هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با ابلاغ رئیس‌جمهور از سال 1385 مسئولیتهای پارلمانیعضو هیئت رئیسه‌ مجلس  در دوره‌ هفتم و هشتم به‌ مدت پنج سالمسئول پیگیری تحقیق و تفحص در هیئت رئیسه‌ مجلس هفتمرئیس کمیته‌ حقوقی هیئت رئیسه‌ مجلس هفتمعضو کمیسیون قضایی مجلس به‌ مدت 16 سالمخبر کمیسیون قضایی مجلس پنجمرئیس مجمع نمایندگان خراسان بزرگ در مجلس پنجمرئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در دوره‌ هفتمرئیس فراکسیون نمایندگان مناطق محروم در مجلس پنجم 

مجلس پنجمموسی قربانی در 18 اسفند 1374 موفق شد با کسب 55 درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس پنجم به عنوان نماینده مردم قائنات از توابع خراسان جنوبی به خانه ملت راه پیدا کند. مجلس ششمموسی قربانی در 29 بهمن 1378 موفق شد با کسب 53 درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس ششم به عنوان نماینده مردم قائنات از توابع خراسان جنوبی به خانه ملت راه پیدا کند. مجلس هفتمموسی قربانی در 1 اسفند 1382 موفق شد با کسب 76 درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس هفتم به عنوان نماینده مردم قائنات از توابع خراسان جنوبی به خانه ملت راه پیدا کند. مجلس هشتمموسی قربانی در 24 اسفند 1386 موفق شد با کسب 56 درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس هشتم به عنوان نماینده مردم قائنات از توابع خراسان جنوبی به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره در کمیسیون حقوقی و قضایی عضویت داشت. وی همچنین در این دوره سخنگوی کمیسیون ویژه نظارت مجلس بر امور نمایندگان نیز بود.قربانی در مجلس هشتم 60 طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:- طرح الزام تهیه پیوست فرهنگی و اجرای آن در طرح های مهم کشور- طرح تشدید مبارزه با جرایم خشونت بار- طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش- طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی- طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگیو ... 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.پس از فروردین سال 1389 که "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" به نتیجه نرسد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. قربانی از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگییک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله موسی قربانی در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری افراد آشوبگر، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله موسی قربانی، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند.در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاء‌ها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۳۴

موسی قربانی

خلاصه زندگی نامه

 موسی قربانی، نماینده اصولگرای مردم قاینات ار توابع خراسان جنوبی در ادوار پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی که در دور هشتم در کمیسیون حقوقی و قضایی عضویت داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع