جستجو در مطالب و اشخاص
مهدیه الهی قمشه ای در سال 1316 در "تهران" متولد شد. از سن کودکی در خدمت پدر خود "مهدی الهی قمشه‌ ای" به شعر و ادب علاقه ‌مند شد و شعر می ‌خواند و با "مثنوی الاطفال" آشنا شد. از اساتید وی علاوه بر پدر از: "جلال همایی"، "شهابی"، "صدرالدین محلاتی"، "دکتر شفق" و "محمد تقی جعفری" می ‌توان نام برد.او ابیات بسیاری از مثنوی را از حفظ بود و خودش هم طبع شعری و ذوق ادبی داشت.مهدیه الهی قمشه ای در تحقیق ادبیات عرفانی در مثنوی مولوی و تطبیق آنها با موضوعات قرآنی بسیار تلاش کرد. او سرانجام در 19 تیر ماه 1395 در سن 79 سالگی در "تهران" درگذشت. 

مهدیه الهی قمشه ای دارای دو فرزند پسر با نام های "فرید" و "فواد" بود که فرزند ارشد وی، "فرید" در سال 1391 در اثر سانحه تصادف از دنیا رفت و فرزند دوم نیز در سال 1394 به دلیل سکته قلبی در "لندن" درگذشت. "فریبا قمشه ای" دختر مهدیه الهی قمشه ای عضو هیئت علمی دانشگاه که به تدریس "شیمی" در دانشگاه می پرداخت و "افشین علا"، شاعر نیز داماد بانو مهدیه الهی قمشه‌ ای بود. 

از مهدیه الهی قمشه ای آثاری به یادگار مانده است که شامل تالیفات زیر می باشند."معبد عشق"، مجموعه اشعار، "نشر علم"، سال 1382"بهار عشق"، منتخب اشعار، "نشر خط زرین"، سال 1387بازسازی کتاب "کربلا وادی عشق"، سروده "مهدی الهی قمشه ای"، "نشر فاران" در سال 1388"خاطرات من با پدرم" 

مهدیه الهی قمشه ای به دلیل مشکل تنفسی وعفونت ریه در 22 خرداد ماه 1395 در بخش آی سی یوی بیمارستان "آتیه" بستری شد و بعد از انتقال به منزل در 19 تیرماه 1395 در سن 79 سالگی درگذشت. پیکر او بعد از تشییع در مقابل "تالار وحدت" در 21 تیر ماه 1395 در آرامگاه خانوادگی شان در "لواسان" به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۳۵

مهدیه الهی قمشه‌ ای

خلاصه زندگی نامه

 مهدیه الهی قمشه‌ ای، شاعر، محقق و مولوی پژوه که به تحقیق در مثنوی مولوی، تحلیل و تفسیر ادبیات عرفانی و تطبیق آنها با موضوعات قرآنی پرداخت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع