جستجو در مطالب و اشخاص
منشه امیر، با نام واقعی منوچهر ساچمه چی، در سال 1319 شمسی در خانواده ای یهودی در تهران متولد شد. خاندان وی از یهودیان همدان بودند و پدربزرگش از راه ساچمه سازی ارتزاق میکرد.پدر وی "یعقوب ساچمه چی" نیز در همدان متولد شده و بعدا به تهران آمد و در اطراف چهارراه سیروس ساکن شد. وی ابتدا به استخدام ژاندارمری درآمد و سپس افسر ارتش ایران در رژیم پهلوی شد. پدر منشه در ایام بازنشستگی به یعقوب نزول خوار معروف شده بود. 

منوچهر ساچمه‌چی، کار روزنامه‌ نگاری را از دوران دبیرستان و از سن 17 سالگی در روزنامه کیهان تهران آغاز کرد. وی به مدت سه سال با آن روزنامه به سردبیری مصطفی مصباح‌ زاده، همکاری داشت. او که به زبان فرانسه تسلط داشت از آغاز کار ترجمه ی تلکس های خبری فرانسه زبان را بر عهده داشت. 

منوچهر ساچمه چی با توجه به ارتباط های وسیعی که با سفارت اسرائیل در ایران داشت، در دهه 40 ، برای تحصیل در رشته علوم سیاسی به اسرائیل مهاجرت کرد و فعالیت خود را در رادیو اسرائیل آغاز نمود. وی به طول پنج دهه در بخش فارسی رادیو اسرائیل فعالیت داشته و مدتی نیز مدیر بخش فارسی این رادیو بوده است. ساچمه چی در دوران انقلاب، مفسر اوضاع ایران در تلویزیون اسرائیل نیز بوده است.  

منوچهر ساچمه چی، 7 سال پس از مهاجرت به اسرائیل، نام و نام خانوادگی خود را پس از تولد اولین فرزندش (عموی روعی) از "منوچهر ساچمه چی" به "منشه امیر" (menashe amir) (מנשה אמיר)، تغییر داد. علت این تغییر نام از فارسی به یهودی به گفته  خودش، سخت نوشته شدن نام قبلی به عبری و همچنین تلفظ آن توسط دیگران بوده است. 

این یهودی صهیونیست سالهای سال است در عصرهای شنبه، در استودیوی شماره چهار رادیو اسرائیل، در نزدیکی میدان صهیون اورشلیم در قالب تفسیرهای سیاسی هفته، به سخن پراکنی علیه حکومت اسلامی ایران می پردازد.  منشه امیر از سال 86 به غیر از سردبیری بخش فارسی سایت وزارت امور خارجه اسرائیل، در ستونی به نام "سخن دوست"در این تارنما دیدگاه های شخصی خود را منتشر می کند. به جرأت میتوان منشه امیر را موثرترین شخص در جریان سازی علیه جمهوری اسلامی ایران در رسانه های بیگانه دانست.  

سردبیر بخش فارسی وب سایت وزارت امورخارجه رژیم صهیونیستی (از 1386 تاکنون) رئیس بخش فارسی رادیو اسرائیل (از 1987 تا 2004) رئیس بخش فارسی سایت بنیاد یدوشم (بنیاد یادبود هولوکاست) روزنامه نگار، برنامه ساز و تحلیل گر مسائل سیاسی ایران در رادیو اسرائیل  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۲۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۲۲

منوچهر ساچمه چی

خلاصه زندگی نامه

منوچهر ساچمه چی،با نام عبری منشه امیر، روزنامه نگار ایرانی - اسرائیلی مقیم اورشلیم است. وی سردبیری بخش فارسی وبگاه وزارت امور خارجه اسرائیل را به عهده دارد.به جرأت میتوان منشه امیر را موثرترین شخص در جریان سازی علیه جمهوری اسلامی، در رسانه های بیگانه دانست.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع