جستجو در مطالب و اشخاص
مناخیم ولفوویچ بگین در 16 اوت 1913 میلادی در یک خانواده یهودی روسی در شهر "بروسک" در منطقه بالتیک "لهستان" متولد شد. او تحصیلات مقدماتی خود را در لهستان پشت سر گذاشت و سپس وارد دانشکده حقوق دانشگاه "ورشو" در لهستان شد. مناخیم بگین از مریدان "زعو جابوتینسکی"، صهیونسیت لهستانی طرفدار نسل کشی غیر یهودیان بود که تئوری دیوار آهنین را وضع کرد. او از زمانی که وجود صهیونیستها در جغرافیای آسیای غربی فقط در حد چند گروهک آدمکش و تروریست خلاصه می ‌‏شد و هرگز چیزی به‎ نام دولت اسرائیل در فلسطین اشغالی وجود نداشت، یکی از ستون های اصلی حاکمیت سیاسی اسرائیل بود و از ارکان اصلی نظام صهیونیستی محسوب می‌ ‏شد. او در سال 1929 میلادی به جنبش یهودی "بتار" پیوست و همزمان با آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1938 میلادی از کشور لهستان فرار کرد و از طریق ایران به فلسطین رفت. مناخیم بگین در فلسطین رهبری گروه مسلح صهیونیستی "ایرگون" را در سال 1943 میلادی برعهده گرفت. در کارنامه رهبری او در این گروه انفجار هتل "ملک داوود" که محل اسکان فلسطینیان بود و قتل عام مردم روستای "دیر یاسین" به چشم می خورد. او در سال 1949 میلادی به پارلمان اسرائیل وارد شد و حزب مخالف مجلس را رهبری نمود و در انتخابات سال 1977 میلادی به نخست وزیری اسرائیل رسید که این مقام تا سال 1982 میلادی ادامه یافت. این قصاب "دیر یاسین" در مقام نخست وزیری هم به کشتار مردم بی دفاع فلسطین در اردوگاههای "صبرا" و "شتیلا" ادامه داد. در زمان نخست وزیری او با وجود مخالفت های فراوان بلندیهای "جولان" در روسیه به اسرائیل الحاق شد. پیمان "کمپ دیوید" که در آن مصر، اسرائیل را به رسمیت شمرد و موافقت کرد که از مبارزه با اسرائیل کنار رود از دیگر اقدامات مناخیم بگین در زمان نخست وزیریش محسوب می شود. او حتی به دلیل این پیمان به صورت مشترک با "انور سادات" نخست وزیر مصر جایزه صلح نوبل را در سال 1978 دریافت کرد. مناخیم بگین در سال 1982 میلادی به نوعی جنون مبتلا شد به طوری که کابوس به طور مداوم با او همراه بود و سرانجام در سال 1992 میلادی در 79 سالگی در شهر "تل آویو" در اسرائیل مرد.  

مناخیم بگین برای اولین بار در سال 1929 میلادی به جنبش یهود "بتار" پیوست و در سال 1938 میلادی رهبری این جنبش را بر عهده گرفت. او با شروع جنگ جهانی دوم و ورود دولت آلمان به لهستان در سال 1939 میلادی از لهستان فرار کرد و در سال 1940 میلادی توسط سازمان جاسوسی "ک . گ . ب" دستگیر شد. گروه "KGB" مخفف عبارت Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti به معنای کمیته­ امنیتی کشور، از سرویس های اطلاعاتی روسیه می باشد.مناخیم بگین پس از حمله آلمان به روسیه در سال 1941 از اسارت گروه "ک . گ . ب" آزاد شد و به لشکر ژنرال "اندیرس" در لهستان پیوست و به جنگ با آلمان پرداخت. او در سال 1942 میلادی از طریق ایران به فلسطین رفت. 

مناخیم بگین در فلسطین به سازمان ملی نظامی، "ایرگون زبوای لیومی" که یک نیروی افراطی و مسلح صهیونیستی بود، پیوست. این گروه توسط "ژابوتینسکی" پایه گذاری شد و سازمان صهیونیسم جدید از آن حمایت می کرد.مناخیم بیگین در سال 1943 میلادی به رهبری این گروه نظامی رسید. گروه "ایرگون" انتقال یهودیان به فلسطین اشغالی را بر عهده داشت. 

دولت انگلیس در سال 1917 میلادی در طرح "بالفور" وعده سرزمین فلسطین را به اسرائیل داد. پس از آن طبق ماده 22 میثاق جامعه ملل قرار بر این شد که یک سیستم قیمومیت توسط کشورهای متمدن در کشورهای اشغال شده برقرار شود. این قانون در 24 ژانویه 1922 میلادی تصویب شد و در سپتامبر 1923 میلادی به اجرا درآمد. بر طبق این توافق قیمومیت فلسطین به مدت 30 سال به انگلستان واگذار گردید اما سلطه واقعی انگلیس بر فلسطین از همان قرارداد "بالفور" از سال 1917 میلادی آغاز شده بود. در دهه سوم قیمومیت انگلستان بر فلسطین، دولت انگلستان به دلیل افزایش منافع خود در فلسطین از حمایت اسرائیل دست کشید و سعی در پایان مخاصمه در فلسطین نمود.گروه "ایرگون" در سال 1944 با قیمومیت 30 ساله انگلستان بر فلسطین به مخالفت پرداخت و مناخیم بیگین در سال 1946 میلادی مرکز اداری قیمومیت انگلیس بر فلسطین، هتل "ملک داوود" در "بیت المقدس" را منفجر کرد.هتل "ملک داوود" در بیت المقدس محل رفت و آمد و اقامت مسافران فلسطینی بود. در این انفجار علاوه بر شهروندان فلسطینی، 15 یهودی نیز کشته شدند.مناخیم بگین تنها دغدغه ای که برای انفجار هتل "ملک داوود" داشت این بود که این هتل به نام یکی از پیامبران یهودی بود. او برای رفع این مشکل، خواب حضرت داوود را دید! "بلیدی" از اعضای گروه "ایرگون" در این باره تعریف کرد: «نشانه ‌های بیمارگونه ‌ای در چهره ]مناخیم[ بگین نقش بست. تا اینکه یک روز در حالی که چهره ‌اش برق عجیبی می ‌زد به سراغ ما آمد و گفت: دیشب داوود پیغمبر را دیدم و به من گفت: در ساختن عظمت اسرائیل تردید مکن. نام من آرام نمی‌ گیرد مگر آن گاه که دل ‌های شما آرام گیرد.»همین عبارت به کلمه رمزی تبدیل شد که کمتر از 4 ساعت بعد مناخیم بگین هتل "ملک داوود" را در 22 ژانویه 1946 بر سر تعداد زیادی مسافر فلسطینی منفجر کرد. 

قتل عام مردم روستای "دیر یاسین" در ارتفاعات مشرف به "اورشلیم" در آوریل 1948 میلادی توسط گروه "ایرگون" به رهبری مناخیم بگین رخ داد و طی آن 100 کودک، زن و مرد مسن کشته شدند و 15 خانه که هنوز از سکنه خالی نشده بود با دینامیت منفجر شد. مناخیم بگین که تا زمان این کشتار یک چریکی صهیونیستی بود بعد از آن مدارج ترقی را به سرعت طی کرد. او بعدها در توصیف این جنایت گفت: «اعراب سراسر کشور از آن پس افسانه ‌های وحشیانه قصابی‌ های "ایرگون" را باور کردند و از ترس جانشان فراری می ‌شدند. به سختی می ‌توان هر اقدام دیگری را در تشکیل اسرائیل موثرتر از این دانست.» روستای "دیر یاسین" خارج از محدوده ای قرار داشت که قطعنامه تحمیلی سازمان ملل به عنوان اراضی اسرائیلی به رسمیت شناخته بود و فلسطینی های این منطقه به صلح نامه ای که با شهرک نشین های یهودی اطراف داشتند پایبند بودند و تنها جرم آنها از نظر گروه "ایرگون"، حضورشان بود. موقعیت استراتژیک دیر یاسین واقع بر ارتفاعاتی که "تل آویو" را به "اورشلیم" متصل می کرد زمینه را برای عرب زدایی فراهم کرد به گونه ای که نیروهای عربی نتوانند به این مسیر انتقال مهاجران صهیونیست و تدارکات نظامی که قرار بود یک فرودگاه نیز در آن ساخته شود دسترسی پیدا کنند. اسرائیلی ها بعد از این جنایت در فاصله کمتر از 5 کیلومتری از روستای "دیر یاسین" در شهرکی صهیونیستی این نسل کشی مسلمانان را جشن گرفتند.  

در 14 می 1948 میلادی قیومیت 30 ساله انگلیس بر فلسطین به پایان رسید اما صهیونیستها در همان روز با انتشار منشور استقلال، موجودیت کشور اسرائیل را اعلام کردند. فلسطینیان این روز را "روز نکبت" نام گذاری کردند.بعد از اعلام موجودیت اسرائیل، مناخیم بگین جنبش سیاسی به نام "حیروت" تاسیس کرد و رهبری آن را برعهده گرفت. حزب حیروت بعدها به حزب "لیکود"، حزب حاکم اسرائیل تغییر نام داد. 

مناخیم بگین در سال 1949 میلادی به نمایندگی دوره اول کنست، پارلمان اسرائیل در شهر "اورشلیم"، انتخاب شد و تا سال 1984 این مسئولیت را بر عهده داشت.از جمله اقدامات او در پارلمان اسرائیل، مخالفت با قبول غرامت از آلمان در جریان "هولوکاست" در سال 1952 میلادی بود. مناخیم بگین حتی با برپایی تظاهرات تلاش کرد تا جلسه بحث و بررسی درباره این موضوع را با فشار به مجلس تعطیل کند.در طول جنگ جهانی دوم از سال 1941 تا سال 1945 میلادی، 6 میلیون یهودی در کوره های آدم سوزی و اتاق های گاز به دستور "هیتلر"، رهبر حزب "نازیسم" در آلمان به قتل رسیدند که به این جریان "هلوکاست" می گویند.اما جالب است که در اوج جنگ، وقتی کوره‎ های آدم سوزی "هیتلر" فعال بود مناخیم بگین و چند نفر دیگر از رئیسان صهیونیستی با دولت نازی همکاری داشتند و آنها آزادانه مشغول خوشگذرانی و توطئه چینی بودند و برای سلامتی "هیتلر"، رهبر حزب نازیسم آلمان دعا می‎ کردند.از سال 1952 تا سال 2002 میلادی بر اساس توافق های حاصله دولت آلمان مجبور شد موافقت خود را با اعطای سالانه 50 میلیون مارک به رژیم صهیونیستی اعلام نماید.هولوکاست و جریان های مشابهی مانند غرق شدن کشتی مهاجرین یهود در بندر حیفا که به دستور رهبران صهیونیست اتفاق افتاد اما گناهش به گردن انگلیس افتاد نشانگر این است کهاسرائیل برای تشکیل دولت نامشروع خود در فلسطین به سوء استفاده از گرایش فطری بشر از حمایت از مظلوم پرداخته و آنها تا کنون توانسته اند با این شیوه بر تمامی جنایت ها، قانون شکنی ها و فزون خواهی های خود در سرتاسر جهان سرپوش گذارند.مناخیم بگین از سال 1955 میلادی رهبری بزرگترین حزب مخالف پارلمان، "حیروت" را بر عهده گرفت و با افرادی که تهدیدی برای رهبری او در حزب بودند به مقابله برخاست و حتی آنها را اخراج کرد. بعضی از این افراد مخالف شامل: "اری ژابوتینسکی"، "هلیل کووک"، "شموئیل تامیر" و "عزر وایزمن" و ... بودند. 

مناخیم بگین از می1967  میلادی به هنگام آغاز جنگ ژوئن با سمت وزیر مشاور در امور خارجی به هیئت دولت راه یافت و تا سال 1970 میلادی در آنجا حضور داشت.جنگ 6 روزه یا جنگ ماه ژوئن که از 5 تا 10 ژوئن 1967 میلادی میان اسراییل و اعراب که شامل کشورهای مصر، سوریه، اردن و عراق بودند، برپا شد و در آن اسراییل با شکست ارتش کشورهای عربی قسمتی از خاک آنها را تصرف کرد. 

حزب لیکود که در سال 1937 میلادی توسط مناخیم بگین تاسیس شد، کانون جناح راست در میان احزاب راستگرای فعال در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی بود و با ائتلاف چند حزب راستگرا و لیبرال فعالیت خود را در عرصه سیاسی اسرائیل آغاز کرد. لیکود از ابتدا خود را مدافع ارزش‌هایی همچون عدالت اجتماعی، بازار آزاد و حفظ سنت فرهنگ یهودی معرفی کرد و در عرصه انتخابات اسرائیل بارها شکست‌ را تجربه کرد تا اینکه این جناح در انتخابات سال 1977 میلادی پیروز شد و در نتیجه آن مناخیم بگین به نخست‌ وزیری رسید و تا اکتبر سال 1982 میلادی در این مقام باقی ماند.آغاز توسعه سریع شهرکهای یهودی‏ نشین، الحاق بلندیهای "جولان" در سوریه به قلمرو رژیم صهیونیستی، تلاش برای انتخاب "بیت المقدس" به عنوان پایتخت اسرائیل، طرح تجاوز سراسری به لبنان در سال 1982 میلادی و پیشروی تا خاک بیروت و بالاخره قتل عام ساکنین اردوگاه ‌‏های "صبرا" و "شتیلا" از مهم ‏ترین رخدادهای دوران 5 ساله نخست وزیری مناخیم بگین محسوب می ‏‌شوند.بلندی های "جولان" در سوریه در جنگ 6 روزه در سال 1697 میلادی به تصرف اسرائیل در آمد و در سال 1982 میلادی در زمان نخست وزیری مناخیم بگین با وجود اعتراضات جهانی به خاک اسرائیل الحاق شد.در ژانویه 1982 میلادی اسرائیل با هدف اشغال بیروت و از بین بردن مقاومت فلسطین و نیروهای سوری در خاک لبنان به این کشور حمله کرد. در این جنگ، اسرائیل 1216 سرباز خود را از دست داد و در مقابل 40 هزار فلسطینی و لبنانی به شهادت رسیدند.در 16 سپتامبر 1982 میلادی رژیم صهیونیست به اردوگاههای صبرا و شتیلا حمله کرد و در مدت 38 ساعت تجاوز فجیع ترین جنایات را رقم زد. در این حمله 3300 آواره فلسطینی و لبنانی به شهادت رسیدند.مناخیم بگین در سال 1982 میلادی از این سمت استعفا داد. دلیل استعفای او حجم زیاد خسارت های اسرائیل در خلال جنگ لبنان در سال 1982 و نیز دلایل شخصی از جمله فوت همسرش "الیزه" بوده است. 

در 17 سپتامبر 1978 میلادی "انور سادات" رئیس جمهور وقت مصر، مناخیم بگین، نخست وزیر وقت اسرائیل و "جیمی کارتر" رئیس جمهور وقت آمریکا پیمانی را در "کمپ دیوید"، استراحتگاه رئیس جمهور آمریکا امضا کردند که به "پیمان کمپ دیوید" معروف شد.در پیمان کمپ دیوید "انور سادات" راضی شد به بهایی ناچیز دست از مقاومت بردارد و از جبهه مبارزه مسلمانان بیرون رود. براساس این پیمان اسرائیل از سوی مصر به رسمیت شناخته شد، اسرائیل موظف شد از تمام صحرای "سینا" در مصر عقب‌ نشینی کند و این منطقه پس از تخلیه کوچ نشین‌ های اسرائیل به یک منطقه غیرنظامی تبدیل شد و در برابر این قرارداد، آمریکا نیز مبلغی بالغ بر 4 هزار میلیون دلار برای اسکان دوباره کوچ‌ نشینان اسرائیلی پرداخت کرد و فـلسطینیان در نـوار غـزه و کرانه غربی رود اردن تـحـت نظارت دولت اسرائیلی به خودمختاری دست ‌یافتند.این پیمان تلخ ترین خاطره برای نیروهای مقاومت و جهادگران راه آزادی قدس به شمار میرود. 

مناخیم بگین و "انور سادات" در سال 1978 میلادی مشترکا جایزه صلح نوبل را برای ایجاد موفقیت‌ آمیز طرح سازش "کمپ دیوید" دریافت کردند.جالب است که مناخیم بگین با وجود جنایات بی ‌شمار در فلسطین و انجام ده‌ها عملیات تروریستی علیه زنان و کودکان فلسطین به عنوان تلاش‌ کننده برای برقراری صلح، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. 

در اسفند ماه 1356 مصادف با سال 1978 میلادی مناخیم ‌بگین نخست‌ وزیر وقت اسرائیل سفر محرمانه ای به تهران داشت و با محمد رضا شاه ملاقات کرد. او در مهرماه 1357 مصادف با سال 1978 میلادی نیز مجدد تقاضا برای سفری غیر رسمی و پنهانی به تهران و ملاقات با شاه را مطرح کرد اما به دلیل شرایط و فضای انقلابی حاکم بر ایران "محمدرضا شاه" حضور مناخیم بگین‌ را به مصلحت دستگاه شاهنشاهی ندید و آن را به آینده موکول کرد و این پاسخ در دی ماه 1357 مصادف با اوایل سال 1979 میلادی به "دیوید کیمچه" معاون سرویس اطلاعاتی اسرائیل که به ایران سفر کرده بود، ابلاغ شد.ایران برای اسرائیل معتمدترین تهیه کننده نفت بود و اسرائیل در عوض به تهران در زمینه آمادگی نظامی کمک کرد و ایران را تا حد معینی در اطلاعات سرویسهای اطلاعاتی خود سهیم کرد.  

مناخیم بیگین در سالهای آخر عمر دچار کابوس های مداوم بود و از سال 1982 میلادی دچار نوعی بیماری جنون و عدم تعادل روانی شد و سرانجام بر اثر حمله قلبی در 9 مارس 1992 میلادی در 79 سالگی در شهر "تل آویو" در اسرائیل به هلاکت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۳۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۳۵

مناخیم بگین

خلاصه زندگی نامه

 مناخیم ولفوویچ بگین، نخست وزیر اسبق اسرائیل و از ارکان اصلی رژیم صهیونیستی که رهبری جنایات مختلف آن رژیم از جمله نسل کشی "دیر یاسین" را برعهده داشت. او به همراه "انور سادات" نخست وزیر مصر به طور مشترک در سال 1978 میلادی جایزه صلح نوبل را برای ایجاد موفقیت‌ آمیز طرح سازش "کمپ دیوید" دریافت کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع