جستجو در مطالب و اشخاص
آیت ‏اللَّه عبدالله بن عبدالباقی بن محمد بن درویش ‌بروجردی معروف به آخوند ملاعبدالله، در سال 1218 ه.ش در بروجرد به دنیا آمد. وی مقدمات علوم اسلامی را از علمای بروجرد فرا گرفت و پس از مدتی در حلقه درس "شیخ ملا اسداللَّه بروجردی" به فراگیری فقه و اصول پرداخت. ملاعبداللَّه بروجردی پس از آن راهی حوزه علمیه اصفهان گردید و از محضر درس "شیخ محمد باقر اصفهانی" و دیگران کسب فیض کرده و پس از سالیانی، به مدارج بالای علمی دست یافت. ایشان از آن پس به زادگاه خود بازگشته و به تدریس و امامت جماعت در مسجد "رنگینه" در بروجرد پرداخت. در حلقه درس وی، فاضلان فرهیخته ‏ای پرورش یافتند که مرجع تقلید شیعیان، حضرت آیت ‏اللَّه سید حسین بروجردی، از همه مشهور‌تر است. ایشان به عنوان یکی از مشاهیر بروجرد، در کنار تدریس به تالیف نیز مشغول بود و آثاری را به رشته تحریر درآورد که کتاب‏ الصلاة و رساله‏ ای در اجتماع امر و نهی از آن جمله است. ملاعبداللَّه بروجردی سرانجام در سال 1289 ه.ش در بروجرد دار فانی را وداع گفت. 

ملاعبداللَّه بروجردی، خویی نرم، طبعی منیع و همتی والا داشته، و مورد وثوق و حرمت عموم مردم بروجرد برخوردار بود. آنان که آیت الله بروجردی را دیده و شناخته اند، او را به تقوی و حسن خلق می‌ستایند و به نیکی و بزرگواری یاد می‌کنند. 

-والد ماجدش -مرحوم حاج ملااسدالله -مرحوم شیخ محمد باقر اصفهانی -مرحوم آیۀ الله العظمی بروجردی 

-رساله‌ای در اجماع -رساله‌ای در مقدمهٔ واجب -رساله‌ای در اجتماع امر و نهی -رساله‌ای در قطع 

آیت الله ملاعبداللَّه بروجردی سرانجام در 8 اسفند 1289 ه.ش برابر با 28 صفر 1329 ه.ق در 71 سالگی بدرود حیات گفت و در مقبره ‏ای که در جوار مسجد "رنگینه" برای خود بنا کرده بود، به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۲:۲۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۲:۲۶

ملا عبدالله بروجردی

خلاصه زندگی نامه

 آیت ‏اللَّه عبدالله بن عبدالباقی بن محمد بن درویش ‌بروجردی معروف به آخوند ملاعبدالله، عالم، زاهد وارسته، فقیه و دانشمند علم اصول قرن سیزدهم و چهاردهم بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع