جستجو در مطالب و اشخاص
مصطفی رحماندوست در 1 ﺗﻴﺮﻣﺎﻩ سال 1329 در شهر همدان و در خانواده‌ای اهل شعر ﺑﻪ دﻧﻴﺎ ﺁﻣﺪ. وی پس از اخذ مدرک کارشناسی خود در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، به عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس مشغول به کار شد.  رحماندوست پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، با عنوان مدیر مرکز نشریات کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان مشغول به کار شد. وی از آن پس در سمت مدیر برنامه‌ کودک‌ سیما، سردبیر نشریه‌ پویه‌، مدیر مسئول نشریات رشد، مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی، سردبیر رشد دانش‌آموز، سردبیرسروش‌ کودکان و داور جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان (اصفهان) فعالیت کرده است. از او بیش از 116 اثر به صورت مجموعه داستان و مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است که این کتاب‌ها ﺟواﯾﺰ و دیپلم‌های اﻓﺘﺨﺎر بسیاری را دریافت نموده‌اند و از ﺟﻤﻠﻪ آنان دریافت 2 ﺑﺎر "ﺟﺎﯾﺰﻩ ﮐﺘﺎب ﺳال" می‌باشد.  از جمله آثار برجسته او می‌توان "فرهنگ‌ آسان" (دانشنامه ویژه کودکان‌ و نوجوانان) برای بچه‌های کلاس چهارم به بالا، "فرهنگ‌ ضرب‌المثل‌ها" (مجموعه‌ای ارزشمند از ضرب‌المثل‌های ایرانی) برای بچه‌های دوره راهنمایی و نیز "ترانه‌های نوازش" (شامل مجموعه‌ای از لالایی‌ها) را نام برد که گزیده "لالایی عاشورا" مورد استقبال فراوان قرار گرفت. وی همچنین قرآن کریم را نیز متناسب با سن نوجوانان، ترجمه نموده است. رحماندوست در "جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان" در هیأت‏های داوری بین‌المللی شرکت نمود و نیز با کمک تسهیلات "آسان نشر" برای ارائه خدمات فرهنگی و هنری ایران به صورت کتاب، CD موسیقی و... و توزیع جهانی تألیفات و انتشار برخی از آثار با نام "عمو مصطفی در آمریکا"، امکان مطالعه، گوش دادن و خریداری کتاب‌هایش را برای کودکان ایرانی خارج از کشور امکان‌پذیر ساخت. رحماندوست به مدت سه سال "مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" بوده و پس از بازنشستگی از مشاغل دولتی، علاوه بر تدریس داستان‌نویسی و ادبیات کودکان و نوجوانان در دانشگاه‌ها، به عنوان مسئول بخش کتاب‌های خارجی کودکان و نوجوانان نیز در کتابخانه ملی شروع به فعالیت نمود. 

مصطفی رحماندوست، برادر بزرگ‌تر مجتبی رحماندوست نویسنده، شاعر، مدرس دانشگاه و عضو فرهنگستان هنر است. وی در سال 1357 با "آذر رضایی" (معلم، نویسنده و مترجم) ازدواج نمود و ﺳﻪ دﺧﺘﺮ او، ﻣﻮﻧﺲ، ﻣﺘﻴﻦ و ﻣﺮﺿﻴﻪ نام دارند. او درباره پدرش می‌گوید: «پدرم قوی بنیه بود اما وقتی درباره کربلا شعر می‌خواند، اشکش در می‌آمد. برای من که او را قوی و زورمند می‌دیدم، دیدن اشک و اندوهش عجیب بود. خیلی دلم می‌خواست بدانم آن کلمه‌های سیاهی که بر کاغذ دیوان صامت و قمری نقش بسته چه هستند و چه قدرتی دارند که پدر زورمندم را به گریه می‌نشاندند». رحماندوست درباره مادرش می‌گوید: «نخستین ‌شعرهایی ‌که‌ حفظ کردم، شعرهای ‌مثنوی‌ مولوی‌ بود. ﻣﺎدرم ﮔﺎﻩ و بی‌گاه قصه‌های ﻣﺜﻨﻮی را زﻣﺰﻣﻪ می‌کرد. ﻧﻴﻢ داﻧﮓ ﺻﺪایی داﺷﺖ و ﺑﺮای دل ﺧﻮدش ﻣﺜﻨﻮی را که در ﻣﺪرﺳﻪ کودکی و در ﺧﺎﻧﻪ ﭘﺪر ﺁﻣﻮﺧﺘﻪ ﺑﻮد، از ﺣﻔﻆ می‌خواند. ﻣﻦ ﻋﺎﺷﻖ زمزمه‌های ﮔﺮم ﻣﺎدر ﺑﻮدم. وقتی ﺑﻪ کارخانه ﻣﺸﻐﻮل ﺑﻮد و ﻣﺜﻨﻮی هم می‌خواند، ﺳﻜﻮت می‌کردم و ﺳﺮاﭘﺎ ﮔﻮش می‌شدم که ﺟﺎم وﺟﻮدم را از ﺷﺮاب پر عاطفه و ﮔﺮم ﺷﻌﺮهایی که می‌خواند لبریز کنم».  

رحماندوست ﭘﺲ از ﮔﺬراﻧﺪن دوره 6 ﺳﺎله اﺑﺘﺪایی در همدان، ﺳﻪ ﺳﺎل ﻧﺨﺴﺖ دﺑﻴﺮﺳﺘﺎن را در دﺑﻴﺮﺳﺘﺎن "ابن‌سینا" ﮔﺬراﻧﺪ و با بهره‌مندی از کتابخانه آن، توانست بسیاری از کتاب‌های ﺁن را مطالعه نماید. وی سپس ﺳﻪ ﺳﺎل دوم دﺑﻴﺮﺳﺘﺎن را در دﺑﻴﺮﺳﺘﺎن "اﻣﻴﺮکبیر" که رشته‌های ادبی را داشت ﮔﺬراﻧﺪ اما این دبیرستان کتابخانه نداشت و او به کمک دبیر فلسفه خود به نام "آقای اکرمی"، در سن 17 سالگی توانست کتابخانه‌ای را در دبیرستان "امیر کبیر" راه‌اندازی نماید. رحماندوست ﺑﺎ وجود وضعیت ﻣﺎلی مناسب ﭘﺪرش، به درخواست او، از طریق شغل‌هایی مانند ﺗﺰرﻳﻘﺎت و ﭘﺎﻧﺴﻤﺎن، عکاسی، سیم‌کشی ﺑﺮق، کارﮔﺮی ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن، ﻧﻮﺷﺘﻦ و ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺗﺎﺑﻠﻮ کسب درآمد می‌کرد. او در طی مدت دﺑﻴﺮﺳﺘﺎن ﺑﻪ ﺗﺸﻮﻳﻖ ﭘﺪرش، ﻣﺪتی دروس ﺣﻮزوی را مطالعه نمود و در حوزه ﺳﻪ معلم داﺷت که می‌گفت: «ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ آن‌ها طلبه‌ای بود افغانی، ﭼﺮا که ﻋﻼوﻩ ﺑﺮ علوم عربی، ادﺑﻴﺎت ﻓﺎرﺳﻲ هم می‌دانست و گه گاه ﺷﻌﺮی می‌خواند و ﺗﻔﺴﻴﺮ می‌آورد. ﻣﻘﺪﻣﺎت را ﻧﺰد او می‌خواندم اﻣﺎ در ﺁن روزﮔﺎر ﭼﻴﺰ زیادﯼ نمی‌فهمیدم».  او در سال‌های ﺁﺧﺮ دﺑﻴﺮﺳﺘﺎن ﺑﻪ موسیقی و ﻧﻘﺎشی نیز پرداخت اما به شکل حرفه‌ای آن‌ها را دنبال نکرد. وی در سال 1349 به تهران آمد و در رﺷﺘﻪ زﺑﺎن و ادﺑﻴﺎت ﻓﺎرسی لیسانس خود را از دانشگاه تهران دریافت نمود. رحماندوست در تهران با افرادی مانند "علی شریعتی"، "مرتضی مطهری" و "دکتر بهشتی" آشنا گردید و با رفت‌وآمد به‌ جلسات درس و شرکت‌ در محافل‌ و مجالس‌ ادبی و هنری آنان، تجربیات خود را نیز افزایش داد.   رحماندوست همچنین دوره فوق‌لیسانس ادبیات تطبیقی را نیز شروع کرد اما آن را ادامه نداد و سپس در سال 1369 فوق‌لیسانس ادبیات را در دانشگاه آزاد ادامه داد و در مراسم "هزاره فردوسی" به دکترای افتخاری پژوهش ادبی مهمان شد اما "مزایای قانونی" نداشت ولی پس از مدتی هم که به دریافت درجه یک هنری (دکتری) نائل شد، زمان استفاده از مزایای قانونی را از دست داده بود.  

کارشناس کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس ﻣﺪﻳﺮ ﺑﺮﻧﺎﻣه کودک سیما مدیرمسئول "مجله‌های رﺷﺪ"  ﻣﺪﻳﺮ ﻣﺮکز ﻧﺸﺮﻳﺎت کانون ﭘﺮورش ﻓﻜﺮی کودکان و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن" مدیر "گروه شکوفه"، بخش کودکان و نوجوانان انتشارات امیرکبیر مدیر کل دفتر "مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" ﺳﺮدﺑﻴﺮ "ﻧﺸﺮﻳﻪ ﭘﻮﻳﻪ" ﺳﺮدﺑﻴﺮ مجله "رﺷﺪ دانش‌آموز" سردبیر "سروش کودکان و نوجوانان" ﺳﺮدﺑﻴﺮ "مجله ﺷﻬﺮزاد ﻗﺼﻪ ﮔﻮ"  دﺑﻴﺮ ﭘﻨﺞ ﺳﻤﻴﻨﺎر ادﺑﻴﺎت ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن ﺗﺪرﯾس داستان‌نویسی و ادﺑﻴﺎت ﮐﻮدﮐﺎن و نوجوانان در دانشگاه‌ها و کلاس‌های ﺁزاد ﻋﻀﻮ هیأت‏های داوری "کتاب ﺳﺎل" ﻋﻀﻮ هیأت‌های داوری "جشنواره‌های کتاب و ﻣﻄﺒﻮﻋﺎت کودکان و نوجوانان" ﻋﻀﻮ هیأت‌های داوری "جشنواره‌های بین‌المللی ﻓﻴﻠﻢ و تئاتر کودکان"، در دوره 9، 10، 11، 12 و 21 عضو "شورای‌ موسیقی‌ کودکان‌ و شورای کتاب کودک ایران" مشاور ادبی و مسئول بخش دیجیتال و کتاب‏های خارجی مربوط به کودکان و نوجوانان "کتابخانه ملی ایران" راه‌اندازی ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ "ﺳﺎﯾﺖ اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ وﯾﮋه ﮐﻮدﮐان و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن ﺑﻪ ﻧﺎم "دوﺳﺘﺎنه" و "تا فردا"   

مصطفی رحماندوست از حدود 12 سالگی سرودن شعر را آغاز نمود و اولین کتاب شعر خود را در دوره دبیرستان و در یک مجله محلی منتشر ساخت.  وی در سال‌های قبل از انقلاب با سرودن شعرهای بزرگ سالانه، تئاتر، قصه‌گویی در رادیو کرمانشاه به فعالیت‌های فرهنگی پرداخت. او از سال 1351 فعالیت خود را در زمینه کودکان و نوجوانان آغاز نمود و در اواخر دوره دانشجویی، ابتدا ﻧﻤﺎﯾﺸﻨﺎﻣﻪ و قصه‌های "ﺳﺮﺑﺪاران" و "ﺧﺎﻟﻪ ﺧﻮدﭘﺴﻨﺪ" را نوشت و ﺑﻌﺪ به سرودن ﺷﻌﺮ پرداخت. او بعد از پیروزی انقلاب، اولین کتاب خود با نام "اسم من علی اصغر است" را برگرفته از آنچه خود در جبهه دیده بود برای نوجوانان نوشت. وی خود در این مورد می‌گوید: «قبل از انقلاب تا زمان اتمام دوره لیسانس فقط برای بزرگ‌ترها نوشتم اما حادثه‌ها و ماجراهایی دارد که بچه‌ها می‌روند و در سایت خودم می‌بینند. بعد از انقلاب تصمیم گرفتم که فقط برای بچه‌ها بنویسم و هرگز دیگر برای بزرگ‌ترها ننوشتم و کاری است که هنوز هم ادامه می‌دهم».  

مصطفی رحماندوست، از جمله شاعرانی  است که وزن و قافیه را در شعر کودک می‌پسندد و می‌گوید: «موسیقی شعر کودک باید سیر و غنی باشد. بچه‌ها به مرور زمان باید با سبک‌های مختلف آشنا شوند من شعر سپید را برای نوجوانان می‌پسندم. بچه‌ها عاشق ریتم و تکرار و وزن و قافیه هستند و بهتر است این امکان را از شعر کودک نگیریم. بچه‌ها عاشق هیچانه‌هایی هستند که هیچ معنا و مفهومی ندارد تنها ریتم است که آنان را جذب می‌کند. بچه‌ها با این هیچانه‏ها بازی می‌کنند و لذت می‌برند و لذت اصلی است که نباید و نباید و نباید به دست فراموشی سپرده شود». او می‌گوید: «نوعی از شعر وجود دارد که به آن اصطلاحاً، ترانه گفته می‌شود. ترانه‌ها به زبان محاوره سروده می‌شوند. من بر این باورم که برای بچه‌های دبستانی بهتراست ترانه گفته نشود، چرا که آن‌ها در مدرسه با زبان فارسی معیار آشنا می‌شوند و شعر گفتن به فارسی معیار یا آنچه در کتاب‌های درسی به آن‌ها آموزش داده می‌شود، زبان‌آموزی دانش‌آموزان را تقویت می‌کند...». وی در ادامه می‌گوید: «اگر پدر و مادرها، مربیان یا هر کس دیگری بتواند ترانه‌ها را با اندک تغییری به لهجه خود برگرداند و برای بچه‌ها بخواند، مشکلی وجود ندارد البته ترانه برای بچه‌ها تا پیش از رفتن به مدرسه است. وقتی بچه‌ها به دبستان می‌روند و مشغول زبان‌آموزی می‌شوند دیگر نباید برایشان به زبان محاوره شعر گفت...نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که ترانه‌سرایی نباید از روی ضعف باشد».  

امام مهدی (ع) حماسه‌ای از نور خاله خودپسند  سربداران  بلبل خوش آواز به سوی خانه  ماهی‌ها با هم  اسم من علی اصغر است  انتظار را در درخت و کوه و خورشید می‌بینم  بازگشت  ادبیات کودکان و نوجوانان 6015  ادبیات کودکان و نوجوانان 6008 درسی برای گنجشک نگهبان چشمه  جوانه‌های امید  چشمه نور سه قدم دورتر شد از مادر  صدای پنجره  ظهور نور  فرشته باد  پولک نقره‌ای  به راست راست  آهنگ لالایی  هر پرنده قصه‌ای است  خانه‌ای زیر باران  زنگوله طلایی  شاخه‌ها در باد، ریشه‌ها در خاک  باغ مهربانی‌ها  بچه گربه کنجکاو  قصه‌گویی اهمیت و راه و رسم آن  ماست و خروس کد خدا  یک جوجه اینجا، یک جوجه آنجا  یک فصل اگر کم بود  استقبال  پشت این پنجره‌ها  پشت دیوار بلند  فرهنگ اسلامی و تعلیمات دینی  صد دانه یاقوت  زیباتر از بهار  رود روستا  هر کسی کار خودش  کوچه‌های آبی  آخرین سخن  بمب و ژنرال  بهار اینجاست  خاکستری مثل کبوتر  صدای ساز می‌آید  کی بود کی بود من نبودم  مرد عمل!  سکه‌های پیروزی  پرندگان  حیوانات اهلی  حیوانات وحشی  دوستی شیرین است  قصه‌گویی در خانه و خانواده  گربه‌ها، بز بزی و تربچه نقلی 1  گربه‌ها، بز بزی و تربچه نقلی 2  میوه‌ها 1  میوه‌ها 2  وسایل نقلیه  بچه‌ها و پیامبر  گریزان از باد  موسیقی باد  نمازی دیگر  دو ﭘﺮ و ﭘﺮ، ﭼﻬﺎرم ﭘر سگی بود، جنگلی بود  موش و گربه  گاو حسن چه جوره  موش دم بریده  ترجمه جزء سی قرآن  خره شیر شکار می‌کرد  خواهران گمشده  گرگ و خرگوش  زندانی شب  قصه آیه‌ها  سفر فرشته‌ها  لباس عید گنجشک  بابا آمد نان آورد  بهار  تابستان  پائیز  زمستان  عمو نوروز و خاله روزگار  فصل بهار بنویس  گل لبخند و سلام  آسمان هنوز آبی است  باغ و باد و گل  بزرگ‌ترین خانه دنیا  بیست افسانه  پائیزی‌ها  تولد نخودی  درخت الفبا  دو تا عروس، دو تا داماد  سفر عجیب یک کک  گنجشک ما گرسنه بود  مرغ قشنگ تپلی  موش کوکی  نامه‌ای به ایتالیا  یک قایق و ده ماهیگیر  بعد از آن صدای آسمانی  خاله خاله جان بابا مهربان  شازده کوچولو  خورشید و فصل‌ها  نخودی به دیدن پدرش می‌رود  الیاس  ایوب  خودت را بترسان تا خوابت ببرد  دویدم دویدم  فیل و فنجان  قد قد هر روزت چی شد  مرد مقوایی  گل پری غنچه پری  چگونه از یک فرهنگ لغت استفاده کنیم  بچه زمین  مرغ افتاد مرد، خروس غصه خورد  همه ناز و چهار برادران  ترانه‌های عاشقانه  ابراهیم  بازی با انگشت‌ها  نخودی و دزدها  جوجه من کو  غول کوچولو آمده، بترس لولو آمده  گل و چای و خواستگاری  چه طوری نیشت بزنم پرنده گفت: به به  رنگ و وارنگ از همه رنگ  بازی‌های پنج انگشت  سلام خدای مهربان  مثل‌ها و قصه‌هایشان فروردین  مثل‌ها و قصه‌هایشان اردیبهشت  مثل‌ها و قصه‌هایشان خرداد  پدر و پسر در جزیره دورافتاده  پدر و پسر یک شبه پولدار می‌شوند  با چی ببرم، با چی بیارم  کاش حرفی بزنی  ترانه‌های نوازش  قصه دو لاک‌پشت  پینوکیو  یک گربه و پنج موش  ترانه‌های لی‌لی پر  پنج انگشت بودند که... شغل‌ها  پنج انگشت بودند که... مراسم  پنج انگشت بودند که... بازی‌ها  پنج انگشت بودند که... غذاها  مثل‌ها و قصه‌هایشان تیر  مثل‌ها و قصه‌هایشان مرداد  مثل‌ها و قصه‌هایشان شهریور  نی‌نی، نی‌نی نازه نی‌نی  فوت کوزه‌گری  چند تا ستاره وای خدا  مثل‌ها و قصه‌هایشان مهر  مثل‌ها و قصه‌هایشان آبان  مثل‌ها و قصه‌هایشان آذر  گربه ناز قندی  بچه‌ها را دوست دارم  ترجمه جزء اول قرآن  راز آن درخت  بچه‌ها حضرت علی (ع) آقا گوسفنده و خانم گوسفنده ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ 9 ﺟﻠﺪﯼ "ﺧﺎﻧﻮاده پاگنده‏ها" 3 جلدی مثل‌ها و قصه‌هایش دی، بهمن، اسفند پیامبر ما گفت ترانه‌های زیبا ترانه‌های تاب‌بازی هفت مجموعه چیستان زندگینامه معصومین (ع): شامل زندگینامه "امام حسین" (ع) و "امام هادی" (ع)   مقالات امروز و دیروز ترانه‌های کودکان بازی با انگشت بای بسم‌الله بچه‌ها و درد آینده‌ نامطمئن پیشنهاد تولید کتاب‌های بالینی تأثیر جنگ بر ادبیات کودکان و نوجوانان تحلیلی بر وضعیت تربیت دینی معاصر ایران تعریف مجله خواب خوش، نگاهی به لالایی‌های دیروز و امروز در مطبوعات ذوق سلیم، تنها عامل نقد مفید قصه کردن و قصه گفتن، پیش‌نیاز لذت از مطالعه لزوم بازنگری در تعریف مطالعه و عادت به آن نظری بر کتاب جیمز و هلوی غول‌پیکر نقدی بر داستان‌های تاریخی نقدی بر کتاب رامونا و پدرش نمادگرایی در هنر هشت فایده‌ دیگر قصه‌گویی نقدهایی که بوی بی‌معرفتی می‌دهد   فیلم‌ها گاه چشمه / گاه دریا می‌شوم / گاه در یک کاسه پیدا می‌شوم چگونه شعر "صد دانه یاقوت" سروده شد چرا کودکان را انتخاب کردم؟ پری، تبلور تنهائی‏هاست  

هفت مجموعه چیستان در این مجموعه، ویژگی‌های اشیایی که کودکان با آن‌ها سروکار دارند، در قالب شعر بیان شده که کودکان پس از خواندن شعرها باید شیء مورد نظر را پیدا کنند.   بازی با انگشت‌ها این کتاب شامل 16 شعر زیبا همراه با راهنمایی‌های ساده در کنار هر شعر و چگونگی باز و بسته کردن و نحوه خواندن شعر برای بازی با انگشت‏های کودک می‌باشد و اکثر شعرها با خنده و شادی خوانده می‌شوند.    قصه دوتا لاک‌پشت تنها  این کتاب مصور و رنگی حکایت دو لاک‌پشت تنهاست که با بهره‌گیری از انگشتان دست برای کودکان گروه سنی "الف" بازگو می‌شود؛ آقا و خانم لاک‌پشت که از تنهایی خسته شده‌اند برای پیدا کردن یک دوست به بالای یک تپه می‌روند، زمانی که به بالای تپه می‌رسند پیش از دیدن یکدیگر از صدای پای هم می‌ترسند و در لاک خود فرو می‌روند؛ اما سرانجام یکدیگر را می‌بینند و از تنهایی نجات می‌یابند.   نگهبان چشمه  این کتاب ترجمه یك قصه فلسطینی است. داستان كتاب، فداكاری دختری است بنام "سماء" كه پاهایش قدرت حركت نداشته و برای خدمت به مردم نگهبانی چشمه‌ای را كه آب ده را تأمین می‌کند به عهده می‌گیرد و سرانجام برای آگاه ساختن مردم از حمله دزدان (با به صدا در آوردن زنگی كه نزدیك چشمه آویخته شده)، جان خود را از دست می‌دهد و مردم نیز به پاس این فداكاری پرچمی چهار رنگ (پرچم فلسطینی) به یاد او تهیه می‏نمایند كه بر بالای خانه‌ها نصب می‌شود و نشانی از مبارزه با بیگانگان است.  

"ﺑﺎزﯼ ﺑﺎ انگشت‌ها "، ﺑﻪ زﺑﺎن ﺳﻮئدی "دوﺗﺎ ﻋﺮوس دوﺗﺎ داﻣﺎد"، ﺑﻪ زبان ﺗﺮﮐﻤﻨﯽ "اﺳﻢ ﻣﻦ ﻋﻠﯽ اﺻﻐﺮ اﺳﺖ"، ﺑﻪ زبان ﻋﺮﺑﯽ، انگلیسی و هندی " ﻧﻤﺎزﯼ دﯾﮕﺮ"، "سکه‌های ﭘﻴﺮوزﯼ" و "ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺳﺨﻦ "، ﺑﻪ زبان‌های اردو، ﻋﺮﺑﯽ و ﺗﺮﮐﯽ  "ﺳﻔﺮ فرشته‌ها"، ﺑﻪ زبان روﺳﯽ و ﺗﺎﺟﻴﮑﯽ  "اﻧﺘﻈﺎر را در ﮐﻮﻩ و درﺧﺖ و ﭼﺸﻤﻪ می‌بینم"، ﺑﻪ زبان ﻋﺮﺑﯽ و اﻧﮕﻠﻴﺴﯽ "ﺳﻪ ﻗﺪم دورتر ﺷﺪ ﻣﺎدر"، ﺑﻪ زبان ﭼﻴﻨﯽ "زﻧﺪاﻧﯽ ﺷﺐ"، "ﮔﺮگ ﺧﺮﮔﻮش"، ﺑﻪ زبان اﻧﮕﻠﻴﺴﯽ و کره‌ای "ﻗﺪ ﻗﺪ هر روزت ﭼﯽ ﺷﺪ"، "همه ﻧﺎز و ﭼﻬﺎر ﺑﺮادران"، "اﻟﻴﺎس" و "ﮔﻞ ﭘﺮﯼ ﻏﻨﭽﻪ ﭘﺮﯼ"، ﺑﻪ زبان کره‌ای "قصه دو لاک‌پشت ﺗﻨﻬﺎ"، ﺑﻪ زبان اﯾﺘﺎﻟﻴﺎﯾﯽ  

"نگهبان چشمه"، (داستان- ترجمه) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ترجمه‌ برگزیده‌ برای مقطع سنی کودکان، در سال 1362   "گل، آینه، قرآن"، (مجموعه شعر) سروش نوجوان و کیهان بچه‌ها، کتاب برگزیده در زمینه‌ شعر جنگ کودک و نوجوان، در سال 1366   "پشت این پنجره‌ها"، (مجموعه شعر) سروش نوجوان و کیهان بچه‌ها، یکی از ده کتاب برگزیده‌ دهه‌ اول انقلاب، در سال 1367   "اسم من علی اصغر است"، (داستان) سروش نوجوان و کیهان بچه‌ها، یکی از ده کتاب برگزیده‌ دهه‌ اول انقلاب، در سال 1367 دفتر هنر و ادبیات ایثار، یکی از آثار ادبیات کودکان و نوجوانان مربوط به جنگ، در سال 1371   "ریشه‌ها در خاک، شاخه‌ها در باد"، (داستان) اولین جشنواره‌ کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تألیف برگزیده‌ مقطع سنی کودکان و نوجوانان، در سال 1368   مجموعه آثار شعری: "چشمه‌ نور"، در سال 1364 "پشت پنجره‌ها"، در سال 1367 "باغ مهربانی‌ها"، در سال 1367 "زیباتر از بهار"، در سال 1367 "صد دانه یاقوت"، در سال 1368 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در بررسی سالانه اشعار ممتاز کودکان و نوجوانان از نظر هیئت داوران، در سال 1369   "دوستی شیرین است" (مجموعه‌ شعر) چهارمین جشنواره‌ کتاب کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در سال 1374   "بازگشت" (داستان، بازنویسی)  تقدیر از این کتاب در اولین جشنواره‌ انتخاب کتاب سال قصّه‌های قرآنی، پیامبران و...، در سال 1374  

مراسم بزرگداشت مصطفی رحماندوست به پاس خدمات ارزنده وی در حوزه ادبیات کودک، در روز سه شنبه 1 بهمن‌ماه سال 1392 در خانه تئاتر حافظیه شهر کرج با همکاری انجمن ایران‌زمین، برگزار شد. در این مراسم "پروین زنگنه" (مسئول فرهنگی وقت ارشاد شهر کرج)، پس از خواندن برخی از اشعار مصطفی رحماندوست، بیان کرد که: «رحماندوست یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های ادبی معاصر در حوزه شعر کودک است که بیش از 116 اثر در این حوزه دارد که برخی از آن‏ها به 70 زبان ترجمه شده است».   نکوداشت‌ها و تجلیل‌ها "ششمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان"، آذرماه 1382 "انجمن شاعران ایران" در دفتر "شعر جوان"، زمستان 1384 تجلیل از مصطفی رحماندوست همراه با "مریم نشیبا" (گوینده برنامه رادیویی شب بخیر کوچولو) در "نخستین جشنواره مادران قصه‌گوی شهر تهران"، اسفندماه 1390 تجلیل از وی در "همایش نقش ادبیات عامه در رشد کودکان و دانش‌آموزان در اصفهان"، دی ماه 1387   

مصطفی رحماندوست از جمله 140 هنرمند مطرح در عرصه‏های سینما، ادبیات، تئاتر، موسیقی، کاریکاتور و... است که در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با امضاء طوماری در مورخ 22 خرداد سال 1392، همراه با سایر اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، ضمن قدردانی از انصراف "محمدرضا عارف" به نفع حسن روحانی، از نامزدی دکتر حسن روحانی حمایت کرد. 

رحماندوست می‌گوید: «به نظر من کتاب "قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب" نوشته "مهدی آذر یزدی" (نویسنده کودکان و نوجوانان) ماندگارترین کتاب کودک ایران بوده، زیرا چهار نسل آن را خوانده و هم‌چنان هم آن را می‌خوانند». وی در ادامه گفت: «این کتاب در زمان حیات مهدی آذر یزدی چاپ‌های زیادی شده و هم‌اکنون هم با وجود این‌که در 50، 60 سال پیش نوشته شده است، اما هم‌چنان از آن استقبال می‌شود. شاید یکی از دلایل این استقبال این است که یکی از اولین‌ کتاب‌هایی بوده که با تکیه بر ادبیات کلاسیک باز‌نویسی شده و لحنی قصه‌گویانه دارد. حرف‌های عادی آذر یزدی هم قصه‌گویانه بود و این کتاب حالت نوستالژیکی برای خانواده‌ها دارد، زیرا پدربزرگ و پدر آن را خوانده‌اند و بچه‌ها هم به خواندن آن علاقه نشان می‌دهند».  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۳۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۳۴

مصطفی رحماندوست

خلاصه زندگی نامه

 مصطفی رحماندوست، شاعر، قصه‌نویس و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان که به خاطر سرودن شعر خاطره انگیز انار و چاپ آن در کتاب های درسی؛ به شاعر "صد دانه یاقوت" معروف است.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع