جستجو در مطالب و اشخاص
شاهزاده مشعل بن عبدالعزیز آل‌ سعود در 5 سپتامبر 1926 م. به دنیا آمد. او چهارمین فرزند "عبدالعزیز"، پایه‌ گذار خلافت آل سعود در عربستان است. مشعل بن عبدالعزیز، رئیس شورای بیعت و شبیه ترین برادران به ملک عبدالله است که با استفاده از اموال نامشروعی که از درآمدهای نفتی به شاهزاده های سعودی اختصاص یافته، امپراتوری بزرگ سیاسی و مالی را برای خود و خاندانش پدید آورده است. منابع اگاه و نزدیک به خاندان سعودی و از جمله شاهزاده مشعل تصریح می‌ کنند که گزارش‌ ها و اطلاعاتی وجود دارد که نشان می ‌دهد، این شاهزاده سعودی دارای دارایی‌ ها و اموال و املاکی است که ارزش آنها بالغ بر هزار و 200 میلیارد ریال سعودی است.  

"امیر خالد بن عبدالعزیز آل ‌سعود" مشعل را به عنوان رئیس هیئت گردشگری و سیاحت عربستان سعودی برگزید، پس از آنکه شاهزاده مشعل چندین سال را در این سمت سپری نمود،‌ اعلام کرد که قصد دارد، با دنیای سیاست خداحافظی کند و از سیاست کناره‌ گیری کند و از سرمایه‌ ای که اندوخته وارد دنیای تجارت و سرمایه شود، به این ترتیب از مقام خود به عنوان رئیس هیئت گردشگری و سیاحت در عربستان استعفا داد و رسما وارد دنیای تجارت شد، با این حال در 10 دسامبر 2007 میلادی، ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، شاهزاده مشعل بن عبدالعزیز را سمت به ریاست شورای بیعت برگزید. 

مشعل ریاست شورای بیعت عربستان سعودی را برعهده گرفت، شورایی که مسئولیت انتخاب ولی‌عهد را در خاندان سعودی عهده ‌دار است و پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز، شاهزاده نایف بن عبدالعزیز و سلمان بن عبدالعزیز را به ولایت عهدی پادشاه منصوب کرده است. او تا پیش از این معاون وزیر دفاع و وزیر معارف و فرهنگ و همچنین وزیر دفاع و هواپیمایی و حاکم مکه مکرمه بود و ده‌ ها منصب ریز و درشت دیگر را نیز در عربستان برعهده داشت.  

منابع نزدیک به مشعل تأکید کرده اند که وی از سال 1980 اجرای بیش از 70 درصد از طرح‌ های دولتی در عربستان را به دست داشته و درآمدهای حاصله از اجرای این طرح‌ ها تماما در شرکت‌ های بیشمارش سرمایه‌ گذاری شده‌ است.   نزدیکان به شاهزاده مشعل تاکید کرده اند که شاهزاده مشعل در رأس یک امپراتوری وسیع از کمپانی ‌های فراوان خویش قرار گرفته که در رأس این امپراتوری شرکت "مشاوره و اجرای پروژه شعله" قرار داشته و شخص شاهزاده مشعل آن را در تملک و مدیریت خود دارد و پسرش شاهزاده "عبدالعزیز بن مشعل" او را کمک می‌ کند. شرکت "مشاوره و اجرا شعله" در سال 1970 میلادی تأسیس شد و شرکتی ساختمانی برای توسعه و گسترش اراضی و اجرای طرح‌ های ساختمانی است. این شرکت در سال 2012 پروژه مخوفی را در دست اجرا داشت که "الاحلاحیل" نام گرفته و مخفف "الاحلام المستحیل" به معنای "رؤیاهای محال" است که پس از پایان کار، به پیشرفته ترین و مدرن ترین شهر جهان در عربستان تبدیل شود. بسیاری از پل ها، فرودگاه ها، برج ها و هتل های ساخته شده در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه، در اختیار شرکت شعله مشعل است.  

پس از شرکت "مشاوره و اجرا شعله"، شرکت "بین المللی نفت و گاز ظهران" در تملک و مدیریت مشعل عبدالعزیز است که مهمترین شرکت سعودی جهت واردات و صادرات گاز و نفت از شرکت آرامکو است. این درحالی است که این شرکت در امر اکتشاف و حفر چاه ‌های نفت نیز تخصص داشته و به نحوی شریک تمام شرکت‌ هایی است که اقدام به اکتشاف و استخراج و صادرات نفت و گاز و لوله ‌گذاری و ایجاد لوله‌ های انتقال نفت و گاز می ‌کنند. در پایگاه اطلاع رسانی این شرکت چنین آمده است: " شرکت بین المللی نفت و گاز ظهران به تنها صادر کننده نفت و گاز و هر آنچه مربوط به این دو ماده می شود، تبدیل شده است." همچنین در پایگاه رسمی این شرکت، درباره توانمندی‌ های خود ذکر کرده: توان اجرای هر طرحی تا 10 میلیارد دلار نیاز به سرمایه‌ گذاری در امر احداث و راه‌ اندازی تاسیسات نفت و گاز را داشته و در حال اجرای طرح‌ هایی است که اکثر آنها نیاز به حدود 5 تا 10 میلیارد دلار سرمایه دارد.  

علاوه بر این دو شرکت بزرگ، سرمایه‌‌ گذاری‌های شاهزاده مشعل به اینجا ختم نشده است، بلکه این شاهزاده سعودی شرکت ‌هایی نیز در حوزه انرژی (آب و برق) عربستان داشته که از جمله آنها باید به شرکت تولید برق "الشرقیة و الغربیة و الوسطى" و همچنین در حوزه ساخت و ساز و صنعت مانند "گروه سعودی بن لادن" و همچنین "گروه الزامل" و شرکت "صنایع سنگین SAMSUNG در عربستان" اشاره کرد. همچنین مشعل بن عبدالعزیز سرمایه‌ گذاری‌ هایی در امر ارتباطات نیز انجام داده است، به عنوان مثال وی از طرق شرکتی که تحت عنوان شرکت "ای.بی.ام" در اختیار دارد بر تمام واردات دستگاه‌ ها و سامانه ‌های ارتباطی پیشرفته و فناوری های نوین اشراف دارد و شریک اصلی شرکت زیمنس آلمان در عربستان سعودی و همچنین مهمترین وارد کننده گوشی های پیشرفته و گرانقیمت تلفن همراه در عربستان بوده است و هیچ شرکت خارجی بدون هماهنگی و همکاری با این شرکت اجازه وارد کردن چنین محصولاتی را به عربستان ندارد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۲:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۲:۱۲

مشعل بن عبدالعزیز آل سعود

خلاصه زندگی نامه

 شاهزاده مشعل بن عبدالعزیز آل‌ سعود، رئیس شورای بیعت عربستان و شبیه ترین برادران به ملک عبدالله است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع