جستجو در مطالب و اشخاص
مسیح مهاجری، فرزند آیت الله علی محمد مهاجری در روستای کاظم کلا از روستاهای شهرستان عباد آباد بدنیا آمد. پدرش علیرغم درجه اجتهاد تا آخر عمر در سال 1357 در این روستا ماند و به کشاورزی و سردفتری ثبت اسناد پرداخت. مسیح مهاجری از سال 1360 مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی را بر عهده داشته است روزنامه ای که به دیدگاه های هاشمی رفسنجانی نزدیک است. علاوه بر این مسیح مهاجری همچنین عضو هیئت امنا و استاد دانشگاه مذاهب اسلامی و نماینده ویژه رئیس جمهور در این دانشگاه است. وی همچنین با انتصاب رهبر معظم انقلاب، رئیس هیئت امنای موسسه فرهنگی خراسان است و سابقه عضویت در شورای نظارت بر صدا و سیما، هیئت منصفه دادگاه مطبوعات و هیئت منصفه دادگاه مطبوعات ویژه روحانیت را در کارنامه خود دارد. از او آثار مکتوب متعددی از جمله "سنت‌ها از دیدگاه قرآن"، "جهان مسیحیت"، "اسلام در ژاپن"، "درخشش زیر تیغ تخریب" و "به کجا می رویم؟" منتشر شده است.  

مسیح مهاجری در سال 1377، در واکنش به اظهارات خاتمی در روز 16 آذر سال 1377 طی مقاله ای با عنوان "آقای رئیس‌ جمهور زنگ انشاء تمام شده، زنگ حساب است" گلایه هایی را از رئیس جمهور وقت مطرح کرد. وی در این مقاله نوشت: «برخی از سخنان نغز و دلنشینی که رئیس جمهور محترم در مراسم گفتگو با دانشجویان مطرح ساختند، منطقا برای یک میتینگ انتخاباتی برازنده و پذیرفتنی بود و اگر بخواهیم با یک مثال ساده، مطلب را بهتر بیان کنیم در واقع سخنان دلنشین و عاشقانه روزهای خواستگاری، اگرچه در جای خودش مفید و لازم و حتی موثر بوده، ولی امروزه مسائل از این مرحله بسیار فراتر رفته و ما در میدان عمل با کودکی مواجهیم که از شدت تب به خود می‌پیچد، احساس گرسنگی می‌ کند و به هر حال بایستی به تناسب نیازهای زمان با شرایط موجود برخورد کرد. طبعا در چنین شرایطی، تکرار همان جملات دلنشین و عاشقانه روزهای خواستگاری، نه تنها بی‌ موقع و کسالت آور است، بلکه حتی نشانگر عدم درک شرایط عینی امروز است. فشارهای اقتصادی – اجتماعی ناشی از اوضاع وخیم اقتصادی قاعدتا نبایستی اینقدرها وقت آزاد و فرصتی برای رئیس جمهور به عنوان رئیس نظام اجرایی کشور باقی گذاشته باشد که ایشان بخواهند از این فرصت ها برای بیان مطالبی هر چند مفید و لازم بهره گیری کنند به ویژه آنکه مطالب نوعا تکراری بود و تقریبا حرف تازه ای را به همراه نداشت، در واقع امروز مسئولین اجرایی بایستی بپذیرند که زنگ انشا تمام شده و زنگ حساب فرا رسیده است.»  

اردیبهشت ماه 1388 خبری در رسانه ها منتشر شد که مسیح مهاجری از شورای نگهبان خواسته است که احمدی نژاد را رد صلاحیت کند. هر چند این خبر با توجه به محتوای روزنامه جمهوری اسلامی و نیز روحیات مسیح مهاجری بعید به نظر نمی رسید ولی از سوی وی تکذیب شد. 

با آغاز حوادث سال 88 فضای سیاسی کشور جبهه بندی شد، حامیان جمهوری اسلامی و نظام اسلامی در یک طرف و حامیان سران فتنه و مبلغانشان سوی دیگر و گروهی دیگر که سکوت کردند. فتنه ای آغاز شد که 8 ماه طول کشید و با حضور حماسی ملت در روز 9 دی ماه 1388 و نیز 22 بهمن ماه آن سال مهر بطلان خورد. در این 8 ماه روزنامه جمهوری اسلامی نه به صورتی صریح و همه جانبه از سران فتنه حمایت کرد و نه به صورتی تمام قد به حمایت از جمهوری اسلامی برخواست، نظامی که اسم آن بر روی روزنامه تحت مدیریت مسیح مهاجری می درخشد. مسیح مهاجری از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 بود، تیترهای یک این روزنامه در آن دوران موید این ادعا است. مهاجری در ستون سرمقاله 11 خرداد ماه 1388 و در انتقاد از احمدی نژاد نوشت: «عبور از مرزهای قانونی و اخلاقی و ارتکاب اقداماتی که تحت عناوینی از قبیل تخریب قابل تعریف هستند، در چارچوب های نظام حکومتی جمهوری و مقررات معمول در انتخابات قانونی نمی گنجد. هنگامی که اقدامات نامزدهای انتخاباتی و حامیان آنها از چارچوب ها خارج می شود و به بداخلاقی و تخریب می انجامد فضای جامعه از یک طرف دیگر به آلودگی هایی از قبیل فریب مبتلا می گردد در چنان وضعیتی چه بسا نتیجه انتخابات تابع فضای آلوده شود و ارزش و اعتباری که باید به دلیل برآمدن از آراء اکثریت داشته باشد را از دست بدهد در آن صورت این اکثریت واقعی نیست که پیروز انتخابات است بلکه یک موج زودگذر است که جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده و به هیچ وجه نمایانگر نگاه واقعی مردم نیست.» مهاجری در این نوشته از سویی نامزدها را به اجرای قانون و اخلاق دعوت می کند و از سوی دیگر نتیجه انتخابات را از پیش فاقد اعتبار می خواند و نامزدهایی که طبیعتا شکست خواهند خورد را به مقاومت در برابر انتخاباتی می خواند که نتیجه اش غیر واقعی است.  

انتشار پیروزی موسوی در تیتر روزنامه جمهوری با پایان یافتن انتخابات و آغاز فتنه 88 روزنامه جمهوری اسلامی همانند سران و اصحاب فتنه خط پیروزی مطلق موسوی در انتخابات را پی گرفت، در حالی که روزنامه ها آخر وقت روز جمعه بسته شده بودند و در این ساعات هنوز شمارش آرا شروع نشده بود روزنامه مسیح مهاجری در صفحه اول روز 23 خرداد تیتر زد "آرای بالا و چشمگیر میرحسین موسوی در تهران و مراکز شهرستانها" و در توضیح این تیتر نوشت "گزارش خبرنگار ما از سطح شهر تهران و نیز سایر استانها و شهرستانها حاکیست آرای مهندس میرحسین موسوی از آرای سایر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به طور قابل توجهی بیشتر است." دعوت به قانون مداری و اخلاق و دوری از اغتشاش 25 خرداد در حالی که آشوب ها در تهران و برخی از شهرها شروع و دامنه پیدا کرده بود، مسیح مهاجری در صفحه اول روزنامه نوشت: «اغتشاش های روزها و شب های اخیر در تهران قطعا اقدامی بر خلاف منافع و مصالح نظام جمهوری اسلامی است و با هیچ منطقی قابل پذیرش نیست. این نکته قابل درک است که افرادی اعم از نامزدهای انتخابات و طرفداران و حامیان آنها به روند انتخابات و یا نتایج اعلام شده ایراد داشته باشند اما این ایراد که در همه انتخابات ها کاملا طبیعی است هرگز نباید به درگیری و اغتشاش منجر شود.» مهاجری در این نوشته نامزدهای شکست خورده را به پیمودن راه قانون دعوت کرد.   تا این جای کار مسیح مهاجری دقیقا راه قانون را طی کرده است هر چند در روز نخست پس از انتخابات از پیروزی موسوی در تهران و شهرستانها خبر داده بود ولی در روزهای بعد هر چند ناراحتی از شکست نامزد مطلوب از سر و روی روزنامه مشخص بود ولی همه را دعوت به قانونمداری و اخلاق کرد. رهبر معظم انقلاب 29 خرداد 1388 در خطبه های نماز جمعه همه مسائل را روشن ساختند و جمهوری اسلامی نیز در ستون سرمقاله روز 30 خرداد که به قلم مسیح مهاجری نگارش شد سخنان رهبری را فصل الخطاب جامع خواند.  

آیت الله جنتی در خطبه های نماز جمعه یکی از هفته های دی ماه 1391 از کسانی که دم از انتخابات آزاد می زدند، انتقاد کرد و آنان را گردن کلفت نامید. روزنامه تحت نظر مسیح مهاجری که از سخنان آیت ‌الله جنتی عصبانی به نظر می رسید، در شماره 27 دی ماه 1391 خود به نقل از مخاطبان احتمالی ‌اش مدعی شد که این سخنان در شأن جایگاه نماز جمعه و خطبه‌ های آن نیست و دبیر شورای نگهبان نباید اجازه حضور در نماز جمعه را داشته باشد. آیت ‌الله جنتی در خطبه‌های نماز جمعه، کلید واژه "انتخابات آزاد" را رمز فتنه و شورش جدید علیه نظام دانسته و گفته بود: «شکست خورده‌های سیاسی این روز‌ها صحبت از انتخابات آزاد می‌کنند و یکی از آن‌ها که از همه گردن کلفت‌ تر است مدت‌ها قبل این موضوع را مطرح کرده و بقیه هم پشت سر او این خط را دنبال کردند.» اگرچه آیت ‌الله جنتی در سخنان خود از کسی نام نبرد اما اکثر فعالان سیاسی در داخل کشور با توجه به سابقه بیان این کلیدواژه، مخاطب خاص سخنان دبیر شورای نگهبان را با توجه به مواضع سیاسیون داخل کشور شناختند، موضعی که با واکنش روزهای بعدی نزدیکان و رسانه های حامی آن مخاطب خاص،‌ کاملا واضح و روشن شد. در همین راستا روزنامه جمهوری اسلامی که در میان اهالی رسانه به روزنامه حامی هاشمی رفسنجانی معروف است، در بخشی از اخبار خود با اشاره به خطبه آیت ‌الله جنتی مدعی شد  «طی روزهای اخیر تعداد زیادی از خوانندگان روزنامه در تماس ‌های تلفنی از نوع اظهارات آیت ‌الله جنتی در نماز جمعه تهران و به کار بردن تعبیرات زننده انتقاد کردند. آن‌ها می‌ گویند خطیب جمعه در عین حال که حق دارد از هر کس که لازم می ‌داند انتقاد کند، باید انتقاد‌ها با الفاظ و عباراتی متناسب با حرمت و قداست نماز جمعه باشند زیرا خطبه‌ های نماز جمعه به جای دو رکعت نماز محسوب می ‌شوند و به کار بردن الفاظ نامناسب با جایگاه نماز منافات دارد. این افراد، این نکته را هم گفتند که اگر آیت ‌الله جنتی نمی ‌توانند از عصبانی شدن خودداری کنند بهتر است از امامت نماز جمعه معاف شوند.»    

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۱:۱۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۱:۱۷

مسیح مهاجری

خلاصه زندگی نامه

 مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی که استاد دانشگاه مذاهب اسلامی، رئیس هیئت امنای مؤسسه فرهنگی خراسان و سابقه نظارت بر صدا و سیما را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع