جستجو در مطالب و اشخاص
مریم میرزاخانی در 13 اردیبهشت 1356 در تهران متولد شد. وی در سوم و چهارم دبیرستان موفق به دریافت مدال طلای المپیاد شد و پس از گذراندن دوره کارشناسی ریاضی در ایران از دانشگاه "هاروارد" آمریکا بورسیه شد. مریم میرزاخانی در 31 سالگی در دانشگاه "استنفورد" آمریکا به عالیترین جایگاه دانشگاهی و مقام استادی رسید.دیدگاه وی درمورد ریاضی اینگونه است: «بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید. اما زیبایی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می ‌دهد. پُرارزش ‌ترین بخش [مطالعه ریاضی] لحظه‌ ای است که می‌ گویی آها! ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی شفاف و واضح.» 

میرزاخانی در دبیرستان "فرزانگان" تهران تحصیل کرد و دوره کارشناسی ریاضی را در دانشگاه "صنعتی شریف" آغاز کرد. او با دریافت بورسیه از طرف دانشگاه "هاروارد" به آنجا رفت و دورهٔ دکتری خود را در دانشگاه "هاروارد" پشت سرگذاشت.   

همسر مریم میرزاخانی "جان وندراک"، از پژوهشگران IBM و از او دارای یک فرزند دختر به نام "آناهیتا" می ‌باشد. 

در اسفند ماه 1376 اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت ‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از "اهواز" راهی "تهران" بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجوی نخبه ریاضی دانشگاه "صنعتی شریف" که اغلب از برگزیدگان المپیادهای ملی و بین‌ المللی ریاضی بودند جان باختند و مریم میرزاخانی از جمله دانش ‌آموزان بازمانده از این سانحه بود. 

میرزاخانی در سال 1999 میلادی موفق شد راه‌ حلی برای یک مشکل ریاضی پیدا کند. ریاضیدانان مدت ‌های طولانی بود که به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم ‌های هندسی هذلولی بوده ‌اند و در این میان مریم میرزاخانی در دانشگاه "پرینستون" آمریکا نشان داد که با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌ حلی روشن در اختیار داشت.میرزاخانی در تلاش بود تا معمای ابعاد گوناگون فرم‌ های غیر طبیعی هندسی را حل کند. در صورتی که جهان از قاعده هندسه هذلولی تبعیت کند، ابتکار وی به تعریف شکل و حجم دقیق جهان کمک می کند.کاربردهای عملی اندکی برای پژوهش او وجود دارد ولی اگر مشخص شود که جهان توسط هندسه هذلولوی اداره می‌شود، کار او می‌تواند به تعریف دقیق شکل و حجم آن کمک کند. 

مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی "هنگ کنگ" با 41 امتیاز از 42 امتیاز در سال 1994 مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی "کانادا" با 42 امتیاز از 42، رتبهٔ اول جهانی در سال 1995 قرار گرفتن در چهارمین نشست 10 استعداد درخشان نشریه "پاپیولار ساینس" در آمریکا (ین فهرست 10 نفره شامل محققان و نخبگان جوانی است که در حوزه‌ های ابتکاری مشغول به فعالیت هستند و با این حال معمولاً از چشم عموم پنهان مانده ‌اند.) جایزه "ستر" از طرف انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013 مدال فیلدز 2014 "سئول" (جایزه‌ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریاضیدان کانادایی "جان چارلز فیلدز" در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضی‌دانان جوان کمتر از چهل سال که کار ارزنده ‌ای در ریاضی انجام داده باشند، داده می‌ شود. گفتنی است جایزه نوبل در رشته ریاضی اهدا نمی ‌شود.) جایزه بنیاد ریاضیات کلی در سال 2014 جایزهٔ IMS "بلومنتال" در سال 2009 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۸:۵۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۸:۵۳

مریم میرزاخانی

خلاصه زندگی نامه

 مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی و نخستین بانوی تاریخ بود که توانست مدال فیلدز، معتبرترین جایزه دنیای ریاضیات را از آن خود کند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع