جستجو در مطالب و اشخاص
مرضیه وحید دستجردی، در سال 1338، در خانواده‌ای اصالتاً اصفهانی در شهر تهران متولد شد. دکتر وحید دستجردی، اولین زنی است که بعد از پیروزی انقلاب در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده است. او متخصص زنان و زایمان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران است و علاوه بر وزارت بهداشت دولت دهم، نمایندگی دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد. او که در سال 1388 توانسته بود با رأیی بالا بر مسند وزارت تکیه زند؛ دی ماه سال 1391، طی حکمی از سوی رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی‌ نژاد، از این مقام عزل شد. دکتر وحید دستجردی از نظر سیاسی، عضو جمعیت زنان اصولگرا است. 

پدر و مادر پدر دکتر وحید دستجردی، دکتر سیف‌الله وحید دستجردی، پنجمین رئیس جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران بود که به مدت 16 سال در این سمت باقی ماند؛ وی در سال 1378 دار فانی را وداع گفت.    همسر همسر او دکتر "نخستین"، در دوران وزارت وحید دستجردی، مشاور وی در امور دندان‌پزشکی بود. دکتر وحید دستجردی در سال‌های اولیه بعد از انقلاب با دکتر "نخستین" که دندان‌پزشکی می‌خواند آشنا شده و در مراسمی ساده زندگی خود را آغاز کردند.    فرزندان دکتر وحید دستجردی دارای دو فرزند دختر است که یکی از آنها پزشکی و دیگری علوم ارتباطات خوانده‏اند.    برادران و خواهران خواهر دکتر وحید دستجردی، "الهه وحید دستجردی"، در سال‌های اولیه انقلاب روزنامه‌نگاری می‌کرد اما بعدها به دندان‌پزشکی روی آورد. او که در سال‌های دورتر به عنوان معاون پژوهشی دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال خدمت بود، در سال 1390 از سوی ریاست دانشگاه، به سمت ریاست دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتخاب شد. او همچنین ریاست کلینیک دندان‌پزشکی خبرنگاران را در کارنامه خود دارد. برادر دکتر وحید دستجردی، "حمید وحید دستجردی" بر خلاف خواهران و پدر علاقه‌ای به طب نداشت و دل در گرو فلسفه نهاد. او دکترایش را در رشته «منطق فلسفی» از آکسفورد انگلستان گرفته است. حمید در ابتدا از علاقمندان و مریدان "عبدالکریم سروش" بود اما بعد از سال 1382 آرام آرام به بازخوانی اعتقادات خود پرداخت و به یکی از منتقدان جدی سروش مبدل شد و بعد از آن بیشتر به کار دانشگاهی پرداخت، او ریاست دپارتمان فلسفه در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات (IPM) را در کارنامه خود دارد. برادر دیگر دکتر وحید دستجردی، "احمد وحید دستجردی"، مشهور به "سردار احمد وحید"، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته صنایع و دکترا در رشته علوم استراتژیک است. وی سال‏ها به عنوان رئیس سازمان هوافضای وزارت دفاع مشغول فعالیت بوده و در موفقیت‌های دفاعی کشور و ساخت مدرن‌ترین موشک ها و نیز دستیابی ایران به تکنولوژی موشک حامل ماهواره، نقش بسیار مهمی داشته است. سردار وحید دستجردی پس از سال‏ها فعالیت در سازمان هوافضا، مدتی به سپاه پاسداران رفت و در سال 1388 با حکم وزیر دفاع، به عنوان جانشین این وزارتخانه منصوب شد. در آغاز دولت نهم وی از نامزدهای تصدی وزارت دفاع بود و در دولت دهم نیز انتظار می‏رفت وی به عنوان وزیر به مجلس معرفی شود.   بستگان دکتر محمد اصفهانی که به عنوان خواننده و پزشک شناخته شده است از لحاظ نسبت فامیلی، پسر خالهٔ دکتر وحید دستجردی است.  

دکتر وحید دستجردی، به دلیل هوش و استعداد بالایی که از کودکی داشت، توانست، در 16 سالگی وارد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شود. سال‌های تحصیلش مصادف بود با سال‌های انقلاب و او نیز آرام آرام به دانشجویی سیاسی تبدیل شد.  در سال 1366 او به عنوان یکی از سه عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان،‌ مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد و در سال 1367 بورد تخصصی خود در رشته جراحی زنان و زایمان را دریافت کرد. پس از دریافت مدرک دکترای خود طرح خدمت خود را به مدت 2 سال به عنوان متخصص زنان و زایمان در بیمارستان امیرالمؤمنین علی (ع) شهرستان "گراش" واقع در استان فارس گذراند. سپس به عنوان عضو هیأت‌علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران در بیمارستان آرش با سمت استادیار انتخاب شد. وی کتاب‌های متعددی در حوزه بیماری‌های زنان به عنوان ترجمه و تألیف دارد.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فضای انقلابی هنوز بر کشور حاکم بود و راهپیمایی‏های گسترده همچنان برگزار می‌شد. دکتر وحید دستجردی هم مانند بسیاری دیگر حضوری فعال در این راهپیمایی‌ها داشت و علاقه‌اش به سیاست نه تنها فروکش نکرده بود که شعله‌ورتر هم شده بود. از آنجا که حمایت از مستضعفان یکی از اصلی‌ترین شعارهای انقلاب اسلامی ایران بود و قرار بود انقلاب حامی پابرهنگان باشد، دکتر وحید دستجردی به عنوان یک پزشک انقلابی با عشق و علاقه خاصی به درمان بیماران محروم می‌پرداخت و این رویه را بعدها زمانی که در بیمارستان آرش در شرق تهران، مشغول به کار شد ادامه داد.  در سال‌های اولیه دهه 1360، دکتر وحید دستجردی به هوای سر زدن به خواهرش "الهه" که حضوری فعال در سرویس اجتماعی کیهان داشت، پا به تحریریه آن که تحت مدیریت سید محمد خاتمی اداره می‌شد گذاشت، اما مشی او با خاتمی و جناح چپ ناسازگار بود. او از مطرح کنندگان «طرح تفکیک جنسیتی در بیمارستان‌ها» است. دستجردی با طرح پیوستن ایران به کنوانسیون امحای کلیه اشکال تبعیض علیه زنان نیز مخالفت کرده بود. انحرافات اخلاقی در دانشگاه‌ها و انزوای حزب‌الله، دکتر وحید دستجردی را بر آن داشت تا در 7 آبان‌ماه سال 1363، درحالی‌که هنوز دانشجو بود برای اعتراض نزد اکبر هاشمی رفسنجانی که در آن زمان ریاست مجلس را بر عهده داشت برود و از فضای حاکم بر دانشگاه‌ها گله کند.  

عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان به مدت 13 سال  مدیرگروه زنان و مامایی دانشگاه تهران به مدت 6 سال  عضو شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی کشور از سال 1371 تا 1378  عضو شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از سال 1372 تا 1375 عضو هیئت ممتحنه و ارزشیابی و بورد تخصصی زنان و مامایی وزارت بهداشت از سال 1373 تا 1379  نماینده ریاست دانشگاه در هیئت نظارت بر طرح بیمارستان آرش از سال 1373 تا 1379  عضو هیئت مدیره انجمن تنظیم خانواده از سال 1373 تا 1380 عضو شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت از سال 1373 تا 1375 عضو گروه پزشکی شورای عالی برنامه‌ریزی از سال 1373 تا 1377  عضو کمیته علمی تنظیم خانواده وزارت بهداشت از سال 1373 تا 1376 عضو شورای عالی آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور از سال 1375 تا 1379  عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور از سال 1375 تا 1379 عضو هیات عالی انتظامی نظام پزشکی از سال 1375 تا 1379  کارشناس زنان و مامایی پزشکی قانونی از سال 1368 تا 1379  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دوره چهارم و پنجم  عضو هیات مؤسس انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران  عضو کمیته اخلاق پزشکی در امر پژوهش وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در دولت دهم رئیس شورای راهبردی حوزه سلامت و رفاه مرکز پژوهش‌های مجلس نهم  

مرضیه وحید دستجردی در دور دوم انتخابات مجلس چهارم درحالی‌که جناح چپ آرام آرام به حاشیه رانده می‌شد و خبری از حضور کاندیداهای جناح چپ در مجلس چهارم نبود، از حوزه انتخابیه تهران کاندیدا شد. اولین حضورش در انتخابات با پیروزی همراه بود و با کسب 371961 رأی از مجموع 1025629، یعنی با 36 درصد از آرا توانست در اردیبهشت‌ماه سال 1371 وارد خانه ملت شود. مرضیه وحید دستجردی بار دیگر در دور پنجم هم کاندیدا شد اما به مانند مجلس چهارم در دور دوم به مجلس راه یافت با این تفاوت که آرایش ریزش 200 هزار نفری پیدا کرد، گرچه نسبت به نرخ مشارکت درصد آرایش 5 درصد افزایش یافت.  

سال‏های 1374 تا 1380 مصادف با فعالیت دولت‏های ششم تا هشتم بود. در همین دوران، دکتر وحید دستجردی نمایه‏ای از منش سیاسی خود را به نمایش گذاشت. با طرح و دفاع جدی از طرح انطباق "طرح تفکیک بیمارستان زنان و مردان"، فعالیت در جناح مخالف محمد خاتمی در میدان انتخاباتی 1376 و حضور فعال در جناح محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری نهم؛ که همتای وی در جبهه مقابل، سهیلا جلودار زاده بود.  اهمیت به وجود پزشک متخصص زن دکتر وحید دستجردی در سال‏های پایانی دهه 1370 عنوان «مخالف پیوستن ایران به کنوانسیون امحای کلیه اشکال تبعیض علیه زنان» را در اثنای رای گیری برای این طرح در مجلس را از آن خود کرد. در عین حال عضویت در جمعیت زنان اصولگرا تا آن حد دکتر وحید دستجردی را در ابقای نظراتش مصر ساخته بود که سال 1376 در گفت وگو با شماره 66 ماهنامه «پیام زن» در باب وضعیت حاکم بر نظام سلامت که زنان، بخشی از مخاطبان این نظام هستند، گفت: «یکی از مهم‏ترین مسائلی که مدت ها درگیر آن بوده‏ایم، کمبود پزشک متخصص زن در رشته‏های مختلف بوده که این امر با توجه به شرم و حیا و اعتقادات زنان ما برایشان مشکلاتی را ایجاد کرده و باعث می‏شود بسیاری تا زمانی که بیماری شان کهنه، مزمن و خطرناک نشده به پزشک مراجعه نکنند. این امر بدون شک عوارض بیماری و میزان مرگ و میر را در میان زنان بالا می‏برد. ما در رشته‏هایی مثل اورولوژی، جراحی عمومی، قلب، گوش و حلق و بینی، رادیولوژی و... یا اصلاً متخصص زن نداشته یا بسیار کم داشته‏ایم. بنابراین مدت‏ها درگیر این موضوع بودیم که به طریقی زمینه حضور زنان در تخصص‏های مختلف پزشکی فراهم آید تا اینکه در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی اختصاص 25 تا 50 درصد سهمیه به زنان برای ورود به رشته های تخصصی به تصویب رسید. باید موضوع اختصاص بیمارستان‏هایی را به بانوان که با کادر کاملی از زنان اداره می‏شود، دنبال کرد. وقتی جراح زن است، باید متخصص بیهوشی و کارگرها هم زن باشند و ما می توانیم با برنامه ریزی به چنین شرایطی دست یابیم تا بسیاری از بانوان با خیال راحت و آرامش کافی به سراغ مراکز درمانی بیایند.»    دستجردی یکی از مخالفین رشد جمعیت در کشور دکتر وحید دستجردی، در دوران نمایندگی‌اش در مجلس چهارم بیش از هر چیز از حضور زن در جامعه دفاع کرد و به انتقاد شدید از طرفداران سیاست افزایش جمعیت پرداخت. او در این خصوص در تیرماه سال 1371 و در سخنرانی خود در مجلس گفت: «اگر همین نرخ رشد ادامه یابد در سال 1390 جمعیت ایران به صد میلیون نفر خواهد رسید. رشد بی‌رویه جمعیت با بخش‌های کشاورزی، صنعت، آموزش و پرورش، مسکن و کار و امور اجتماعی ارتباط تنگاتنگ داشته و در انتها اگر افزایش جمعیت با رشد این بخش‌ها هماهنگ نباشد نتیجه آن جز فقر، بیکاری، بی‌سوادی، بزه‌کاری، سوءتغذیه و بیماری نخواهد بود. بر همه نمایندگان دلسوز، دولت‌مردان کوشا و برنامه‌ریزان مملکت است که با توجه دقیق به عمق فاجعه، پیش از یک سقوط همه‌جانبه در آینده و بجای تکیه صرف بر اهرم‌های اقتصادی و پیش از همه آن‌ها با برنامه‌ریزی‌های دقیق و سنجیده و یک کاسه کردن همه امکانات در کلیه سطوح کشور به مبارزه جدی و بی‌امان با این معضل افزایش سرسام‌آور جمعیت برخیزند و بدانند تا این رشد سرطانی و فزاینده جمعیت وجود دارد انتظار هرگونه برنامه‌ریزی و موفقیت مؤثر حاصل از آن غیرممکن است.» 

دکتر وحید دستجردی، در سال 1374، از سوی حزب کارگزاران سازندگی در انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد شد. کاندیداتوری وی و قرار گرفتن نام او در کنار نام‏هایی چون فائزه هاشمی، سهیلا جلودار زاده، عبدالله نوری، مصطفی معین، در نوع خود جالب و قابل تأمل بود. 

نطق‌ها و تذکرات دکتر وحید دستجردی در مجلس تماماً جنبه اجتماعی و بهداشتی و درمانی نداشت، گاه در نطق‌هایش انتقادات صریحی از دولت اکبر هاشمی رفسنجانی مطرح می‌کرد. او در 7 مهرماه 1372 در نطقی در مجلس گفت: «والله مردم از دست دستگاه‌های دولتی دیگر فریاد نمی‌زنند ناله می‌کنند، گره کار کجاست؟ و چرا از این همه بودجه امکانات برنامه‌ریزی و وقت شبانه‌روزی استفاده خوبی به عمل نمی‌آید مسئولان اجرایی احساس مسؤولیت کنند. مسؤولیت در نظام ما پست و مقام نیست و زر و بال است، زجر و احساس درد دردمندان و نیازمندان با همه گوشت و پوست و استخوان است.» دو ماه بعد هم در نطقی به انتقاد شدید از واردات و استفاده نادرست از منابع کشور پرداخت و اعلام کرد: «متأسفانه برخی از وزرای ما سوراخ دعا را گم کرده‌اند. خروج مقادیر معتنابهی از برای ورود سالانه 500 هزار تن کاغذ به کشور دست آخر این‌گونه کاغذ پراکنی های بیهوده، کارت‌ها و دعوت‌نامه‌ها و مجلات ریز و درشت. ما چگونه می‌توانیم بگوییم مطیع و پیرو امام علی (ع) هستیم درحالی‌که ایشان زمانی در پرتو شمعی به امور بیت‌المال مسلمین رسیدگی می‌فرمودند. وقتی‌که دو نفر برای کار خصوصی خدمت ایشان آمدند چراغ را خاموش کردند. درحالی‌که شما صبح‌ها سری به ادارات و مراکز دولتی بزنید همگی یا اکثریت، چراغ‌ها را در نور روز روشن می‌بینید.»   

در دولت نهم پست مهمی به  دکتر وحید دستجردی نرسید و تنها مدیریت روابط بین دانشگاهی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران آن هم در دورانی که باقر لاریجانی رئیس این دانشگاه بود، از آن او شد.  

پس از انقلاب اسلامی علی رغم اعتقاد بسیاری که اسلامی بودن نظام جمهوری اسلامی را مانع از حضور زنان حتی در پائین‏ترین عرصه‏های سیاسی و اجتماعی کشور می دانستند؛ در دولت دهم برای اولین بار تابوی حضور زنان ایرانی در مناصب قدرت شکسته شد و مرضیه وحید دستجردی به عنوان وزیر بهداشت و درمان معرفی و با رای حداکثری از نمایندگان مجلس هشتم این سمت را برعهده گرفت. وحید دستجردی نخستین وزیر بهداشت زن در تاریخ ایران بوده و تا کنون اولین و تنها زنی است که در تاریخ حکومت جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده است. پس از "فرخ رو پارسا" و "مهناز افخمی"، دکتر وحید دستجردی سومین زن در تاریخ ایران است که وزیر شده است. هنگامی که محمود احمدی‌ نژاد تصمیم به تابوشکنی گرفت و عزم خود را برای معرفی وزیر زن به مجلس جزم کرد، شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که مرضیه وحید دستجردی گزینه جایگزینی باقری لنکرانی باشد. روایت می‌کنند که در انتخابات 1388 دکتر وحید دستجردی حتی به احمدی‌نژاد هم رأی نداد و گزینه انتخابی او محسن رضایی بود، گرچه در آن ایام رفت و آمدهایی هم به کمیته پزشکان ستاد تبلیغاتی محمود احمدی نژاد داشت. تا روز 25 مرداد که محمود احمدی نژاد در گفت وگوی زنده اخبار ساعت 14 سیما اعلام کرد مرضیه وحید دستجردی را برای تصدی وزارت بهداشت به مجلس معرفی خواهد کرد، نمایندگان و حتی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هیچ حدسی برای گزینه پیشنهادی رئیس دولت دهم در وزارت بهداشت نداشتند. روز 25 مرداد سال 1388 نام مرضیه وحید دستجردی به عنوان گزینه پیشنهادی احمدی نژاد برای حضور در وزارت بهداشت سر زبان ها افتاد و خبرگزاری حامی دولت هم در معرفی وی اصطلاح «فعال سیاسی» را به کار برد. اصطلاحی که با واقعیت منافاتی ندارد زیرا طی سال‏های اخیر نام وحید دستجردی بیش از آنکه به عنوان یک پزشک و داعیه دار سلامت مطرح شده باشد، به عنوان یک سیاستمدار اصولگرا تکرار شده بود.    دکتر وحید دستجردی ماجرای معرفی‌اش به عنوان وزیر بهداشت را اینگونه روایت می‌کند: «من برای جلسه‌ای به دفتر ریاست جمهوری دعوت شدم. خودم فکر می‌کردم احتمالاً باید جلسه‌ای باشد درخصوص مسائل سلامت زنان کشور. برای اولین بار که به چنین جلسهٔ دعوت می‌شدم. اصلا فکر نمی‌کردم که بحث وزارت من باشد. وقتی که رفتم چنین پیشنهادی مطرح شد و در وهله اول هم نپذیرفتم، چون مسئولیت وزارت بهداشت کار بشدت سنگین و سختی است. همه مردم با این وزارتخانه در ارتباط هستند و شما باید مسئولیت 73 میلیون نفر از جمعیت کشور را بپذیرید. قرار شد که بیشتر فکر کنم و خب من هم جوانب کار را سنجیدم و با خیلی‌ها مشورت کردم و بالاخره پذیرفتم. اول با همسرم و فرزندانم مشورت کردم. بعد با برادرها، خواهرم و دوستان.    اگر مسؤولیت وزارت را نمی‌پذیرفتم در حق زنان اجحاف می‌کردم. با خودم فکر کردم حالا که مردی پیدا شده تا چنین مسئولیتی را بعد از 30 سال از انقلاب به عهده زنی قرار دهد، این‌که بخواهم شانه خالی کنم و آسایش و آرامش خودم را بر این مسئولیت ارجح بدانم، شاید اجحافی باشد به زنان کشورم. همه مشکلات و سختی‌ها را می‌دانستم. خب گذشته از این‌که کار در وزارتخانه سخت است، می‌دانستم که برخی با زن بودنم هم مخالفت می‌کنند و مشکلاتی پیش خواهد آمد، اما در نهایت فکر کردم این مسئولیت فرصتی است برای حضور زنان در چنین پستی در جمهوری اسلامی و این‌که زنان هم بگویند ما می‌توانیم. احساس کردم با توکل به خدا و با توجه به این‌که نیت خودم خیر است، می‌توانم و بهتر است راه حضور زنان را دست کم با این مسئولیت هموار کنم.» 

هنگامی که محمود احمدی نژاد، دکتر وحید دستجردی را به عنوان وزیر بهداشت به مجلس معرفی کرد، تنی چند از سیاسیون و حتی مراجع تقلید نیز لب به انتقاد گشوده و گفتند بهتر است بانوان در سمت وزارت یک دولت حضور نیابند. رئیس جمهور هم مثل همیشه صدای منتقدان را نشنید و پس از رأی اکثریت مجلسی‏ها، برای وزیر جنجالی‏اش حکم را صادر کرد. البته بودند کسانی که سعی می کردند در این فضا به تخصص‏های وحید دستجردی توجه بیشتری نشان دهند.   حمایت دکتر مرندی از خانم وزیر دکتر علیرضا مرندی، نماینده مردم تهران در مجلس هشتم، بعنوان نماینده حامی دکتر دستجردی در روز رأی گیری گفت: «به اعتقاد بنده خانم دکتر دستجردی نیازی به معرفی ندارد. شناخت بنده از او به سال 1359 برمی گردد. ایشان دانشجوی پزشکی بودند چون تیزهوش بودند از سن 16 سالگی وارد دانشکده پزشکی شدند. تنوع کاری در زمینه فعالیت های ایشان از دانشجویی تاکنون در زمینه های بهداشت، درمان، آموزشی، پژوهشی و سطح بین المللی سلامت ایشان را جامع الاطراف کرده است. ایشان در زمینه‏های مختلف علمی، مذهبی، فرهنگی و اجرایی فعالیت داشته و نمونه‏ای از نقش ارزشمند بانوان پس از انقلاب اسلامی است که به برکت محیط امن اسلامی پس از پیروزی و به دنبال رهنمودهای بنیان گذار انقلاب اسلامی و رهبری پیشرفت نمودند.»  

سوابق کاری و خانوادگی دکتر وحید دستجردی در روز رأی اعتماد به کارش آمد و هرچند برخی نمایندگان تلاش کردند با استناد به برخی احادیث و فقه، وزارت یک زن را مانع شوند اما در نهایت در 8 شهریور سال 1388، با ارائه پیشنهاد وزارت توسط محمود احمدی‌ نژاد به مجلس شورای اسلامی، این پیشنهاد به بررسی گذاشته شد و چند روز بعد در جلسهٔ رأی‌گیری در تایخ 12 شهریور سال 1388، از مجموع 286 رأی اخذ شده، با 175 رأی موافق، 29 رأی ممتنع و 82 رأی مخالف، دکتر مرضیه وحید دستجردی موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد. 

در ابتدای قبول سمت وزارت از سوی دستجردی بسیاری گمان می‏کردند وی از عهده این مسئولیت بر نمی‏آید این در حالی بود که علیرضا مرندی وزیر بهداشت در دولت‏های دوم میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی وی را یک زن نخبه معرفی کرده بود. بعد از گذشت حدود 1 سال از قبول این سمت از طرف وحید دستجردی، وی به عنوان یکی از پرانرژی ترین وزیران دولت شناخته شد و علی رغم نظر برخی که وی را فردی خسته و درمانده می‏دانستند که قادر به انجام درست مسئولیت خود نیست، همواره شاداب، سرزنده و یکی از سوژه سازترین وزرای دولت دهم برای خبرنگاران بود. حضور ناگهانی در بیماستان‏ها، پی گیری مشکلات بیماران، ارتقای وضعیت شغلی پرستاران و سرو سامان دادن اورژانس بیمارستان‏ها از جمله اقدامات دکتر مرضیه وحید دستجردی بود که همواره موجب تمایز وی از دیگر وزرای دولت دهم بوده است. اجرا و گسترش برنامه پزشک خانواده در شهرها،‌ ساماندهی اورژانس‌های بیمارستانی، تدوین و رونمایی از نقشه جامع علمی و نقشه تحول نظام سلامت، تولید 24 داروی بیوتکنولوژیک تا پایان سال 1390،‌ استقرار نظام ملی و جامع ارتقای کیفیت، حرکت در راستای تحقق اسناد بالادستی شامل نقشه تحول نظام سلامت و برنامه پنجم توسعه، ارتقای رتبه ایران در تولید علم، تکمیل شبکه بهداشتی درمانی روستایی سراسر کشور، گسترش تخت‌های بیمارستانی در نقاط مختلف کشور را می‌توان از مهمترین دستاوردهای دوران وزارت دکتر وحید دستجردی نام برد.  

ادغام دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران دکتر وحید دستجردی در دوران وزارتش گاه تصمیمات و اقدام‌های جنجالی را به مرحله اجرا گذاشت که بدون شک جنجالی‌ترین آن، ادغام ناگهانی دو قطب پزشکی کشور یعنی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در یکدیگر بود. اقدامی که موجب حیرت جامعه دانشگاهی شد و انتقادات بسیار گسترده‌ای را به همراه داشت؛ اما این تصمیم به نفع دانشگاه علوم پزشکی تهران یعنی دانشگاهی که ریاستش با "باقر لاریجانی" بود تمام می‌شد و خانم وزیر بر این تصمیم خود ماند تا آرام آرام آب‌ها از آسیاب افتاد و اساتید و دانشجویان دو دانشگاه یکدیگر را ذیل عنوان یک دانشگاه قبول کردند.   ابطال آزمون دستیاری یک سال قبل از ادغام دو دانشگاه، ابطال آزمون دستیاری در سال 1388، یکی از جنجال‌های بزرگ دوران وزات دکتر وحید دستجردی بود. در آن دوره عده‌ای از پزشکان شرکت کننده در سی‌وهفتمین دوره این آزمون معتقد به تقلب و فروش سئوالات این آزمون بودند که در نهایت این آزمون از سوی خانم وزیر ابطال و آزمون جایگزین در 13 اسفند 1388، برگزار شد. همچنین مقامات مرکز سنجش پزشکی، از سمت خود برکنار شده و باقر لاریجانی، رئیس وقت شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، از سوی وحید دستجردی به عنوان مسئول پاسخگویی به پرسش‌ها دربارهٔ موضوع ابطال آزمون دستیاری شد.   واکنش نمایندگان مجلس به ابطال آزمون درپی جنجال‌ها دربارهٔ افشای سؤالات و ابطال آزمون، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع واکنش نشان دادند. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد که موضوع را به طور جدی پیگری کرده و از وزارت بهداشت توضیح خواهد خواست. "حسین‌علی شهریاری"، نایب رییس وقت این کمیسیون، ابطال آزمون را اقدام مناسبی از سوی وزیر دانست و در این باره گفت: «در سال‏های گذشته هم موضوع تخلف در آزمون دستیاری مطرح بود و متأسفانه تقلب هم صورت گرفته بود اما با متخلفین برخورد نشد و افرادی هم بودند که با خرید سئوال دستیار شدند و اکنون هم ادامه می‌دهند. وزیر بهداشت کار خوبی را انجام داده‌است و به موقع این ابطال صورت گرفت. آزمونی باید برگزار شود و کسانی که زحمت کشیده‌اند و امتحان داده‌اند نگران نباشند. این بار یک کار اصولی انجام شده‌است و کلیه دست اندرکاران برکنار شده‌اند و قرار شده‌است آزمونی برگزار شود تا داوطلبان با فراغ بال در آن شرکت کنند و نگرانی از این بابت نداشته باشند.» "عبدالجبار کرمی"، دیگر عضو کمیسون بهداشت و درمان در مجلس هشتم، تخلفات اتفاق افتاده در آزمون را نتیجهٔ قصور وزارت بهداشت دانسته و در اظهارات خود، گفت که وزارت بهداشت باید تاوان این قصور را بدهد. وی افزود که موضوع «با یک عذرخواهی» حل نمی‌شود و وزارت بهداشت باید رضایت داوطلبان آزمون را به طور جد جلب کند. وی گفت: «اگر وزارت بهداشت و مجلس، با متخلفین برخورد نکنند، رسالت واقعی خود را انجام نداده‌اند.»   دیگر اقدامات جنجالی خانم وزیر دعوا بر سر مرجع تعیین تعرفه‌های پزشکی، بیماران رها شده و بازدیدهای شبانه و ناگهانی خانم وزیر از بیمارستان‌ها از دیگر تصمیمات و مباحث جنجالی دوران وزارت دکتر وحید دستجردی بود.   

طی روزهای پایانی تیرماه سال 1389، سلامت آب شهر تهران زیر سؤال رفت ولی این بار این مسئله از سوی بالاترین مقام مسئول حوزه سلامت یعنی دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت، مطرح شد. دکتر وحید دستجردی در حاشیه نشست معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در 27 تیرماه 1389، در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری مهر در مورد گزارش وزیر نیرو از وضعیت آب تهران گفت: «گزارش وزیر نیرو در مورد آب تهران را از طریق رسانه‌ها شنیده‌ام. بر اساس این گزارش میزان نیترات آب در برخی از نقاط تهران بالاتر از استاندارد است که وزارت نیرو تلاش می‌کند این آب را با آب‌هایی که نیترات کمتری دارند رقیق کند. برای جلوگیری از عوارض مصرف آب شرب با نیترات بالا به خانم‌های باردار و کودکان شیرخوار توصیه می‌کنیم از آب بطری استفاده کنند و آب لوله کشی نخورند. میزان بالای نیترات در آب شرب بسیار خطرناک است و برای کودکان شیرخوار بیماری‌های خطرناکی را ایجاد می‌کند و ممکن است رشد آنها را به خطر بیندازد.»  از سویی دیگر علی رغم حملات برخی روزنامه‌های حامی دولت و شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص آلوده نبودن آب تهران و رد کردن سخنان خانم وحید دستجردی، صداقت خانم وزیر و تأیید موضوع آلودگی آب شرب برخی مناطق تهران و اعلام آن نشان می‌داد که او به سلامت افراد ساکن در شهر تهران بیشتر از تبعات سخنانش در بین کسانی که اکثراً نقدپذیر نیستند فکر می‌کرد.   اظهارات ضد و نقیض خانم وزیر در خصوص آلودگی آب تهران اما به فاصله 4 روز بعد، وی در موضعی کاملاً متفاوت عنوان داشت که آب تهران به هیچ وجه آلودگی ندارد و برای همه گروه‌ها و در همه مناطق قابل شرب است. این اظهارنظر متفاوت وزیر بهداشت، واکنش برخی مسئولان را در پی داشت. بطوریکه عده‌ای اظهارات وزیر بهداشت را رد کردند و بعضی نیز از نحوه موضعگیری وزیر بهداشت گلایه‌مند بودند. به عنوان مثال، اولین شخص در این ارتباط مجید نامجو، وزیر نیرو دولت دهم بود که حرف‏های وحید دستجردی را رد کرد. به دنبال وزیر نیرو، مرتضی تمدن، استاندار وقت تهران نیز عنوان داشت که حاضر است بر سر وضعیت آب تهران با وزیر بهداشت مناظره کند. خبر جنجالی وزیر بهداشت وقت درباره آلودگی آب تهران در برخی از مناطق پایتخت، این حُسن را داشت که وضعیت بهداشتی آب شرب شهروندان زیر ذره بین مسئولان قرار گیرد به طوری که "دکتر کاظم ندافی"، رئیس وقت مرکز سلامت محیط و کار در وزارت بهداشت، در روزهای پایانی سال 1389 از پلمپ 50 حلقه چاه آب تهران خبر داد که میزان نیترات آنها بالاتر از حد استاندارد بود.  

دکتر وحید دستجردی، در دومین همایش ملی "بانوی وفا" که در 24 اردیبهشت‌ماه سال 1391، با هدف معرفی و تقدیر از زنان خبرساز و تأثیرگذار ایران در سال 1390، در تالار وحدت تهران برگزار شد؛ به عنوان خبرسازترین زن ایرانی در سال 1390 برگزیده شد.  در این همایش که برای دومین سال پیاپی برگزار می‌شد، بیش از 1000 بانوی ایرانی توسط نهادهای دولتی و غیردولتی فعال در حوزه زنان به این خبرگزاری معرفی شده بودند که با بررسی صورت پذیرفته توسط کارشناسانی از حوزه رسانه و زنان، 150 نفر به عنوان تاثیرگذار و خبرسازترین بخش‌های مختلف علمی، سیاسی، ایثارگری، کارآفرینی، مدیریت شهری، فرهنگی هنری، مدیران و قرآنی انتخاب شدند. از میان 150 نفر فوق 10 نفر به عنوان 10 زن خبر ساز ایران در سال 1390 معرفی شدند که دکتر وحید دستجردی، اولین وزیر زن ایرانی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان خبرسازترین زن ایرانی در سال 1390 برگزیده شد. 

دکتر مرضیه وحید دستجردی، در سومین دوره اعطاء جوایز بنیاد آکادمیک جهانی "پروفسور یلدا" در دانش پزشکی که هرساله در اختتامیه کنگره بین‌المللی «تازه‌ترین دستاوردهای پژوهش در دانش پزشکی» برگزار می‌شود، موفق به دریافت بالاترین نشان علمی "بنیاد پروفسور یلدا" برای آموزش، پژوهش، اخلاق و مسؤولیت اجتماعی در دانش پزشکی شد. این مراسم در 29 آبان‏ماه سال 1391، با حضور "پروفسور علیرضا یلدا"، دکتر وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی، رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رنجبر، رییس وقت بنیاد آکادمیک جهانی پروفسور یلدا و جمعی دیگر از استادان و محققان برجسته کشور در سالن ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.  

بسیاری از منتقدان دکتر وحید دستجردی معتقدند مهم‌ترین کاری که خانم وزیر کرد کارهای بود که نکرد!  برنامه پزشک خانواده که می‌توانست به یکی از برگ‌های برنده دکتر وحید دستجردی تبدیل شود عملاً به نقطه ضعف او تبدیل شد. قرار بود این برنامه زودتر از موعد و در سراسر کشور اجرا شود اما در عمل آنچه اتفاق افتاد یک سال تعلل در این زمینه (سال 1390) و اجرای ضعیف پزشک خانواده در سالی که وزارت بهداشت پول چندانی در دست نداشت. قرار بود در سال 1391 هر چند روز، یک استان به طرح پزشک خانواده بپیوندد اما آنچه در عمل اتفاق افتاد اجرای این برنامه تنها در چهار استان بود و استان‌های دیگر در بلاتکلیفی به سر بردند.  بالا رفتن هزینه‌های درمان و ضعف پوشش بیمه‌ای و پایین نیامدن سهم مردم از هزینه‌های درمان از دیگر نقاط بارز ضعف دوران وزارت دکتر دستجردی بود، او که از همان جوانی به دنبال شیرین شدن درمان برای محرومان بود اما در عمل در دوران وزارتش درمان برای بسیاری از محرومان تبدیل به زهر شد، مسئله‌ای که وزیر بهداشت این گونه به آن اعتراف کرد: «هر ساله بین 5 تا 7 و نیم درصد مردم به علت هزینه‌های بیماری‌های صعب العلاج به زیر خط فقر می‌روند. هر چقدر ما در سیستم دولتی تلاش کنیم تا مسائل درمانی مردم مدیریت شود اما بخش زیادی از مسائل درمانی مردم هزینه بر است و روز به روز این هزینه‌ها افزایش می‌یابد و در کشور ما علی رغم اعتبارات مناسب همچنان مردم 6/54 دهم درصد از هزینه‌ای سلامتی را از جیبشان پرداخت می‌کنند.»  بسیاری از بیماران به دنبال تحریم‌ها و افزایش ناگهانی قیمت ارز با چالش‌های جدی مواجه شدند و مشخص شد که سهمیه لازم ارزی برای واردات دارو و تأمین مواد اولیه دارو به بخش بهداشت و درمان تعلق نیافته که بسیاری از این معضل را ناشی از کم کاری وزارت بهداشت می‌دانستند. یکی از انتقادات جدی که منتقدان وزارت دکتر وحید دستجردی مطرح می‌کردند به مسئله ارز و دارو باز می‌گشت، آنها می‌گفتند زمانی که سید محمد خاتمی دولت را تحویل محمود احمدی‌نژاد داد، کل مصرف داروی وارداتی کشور 800 میلیون دلار بود اما در دولت نهم و به ویژه دولت دهم سیاست غلط واردات داروهای مشابه تولیدات داخلی همچون داروهای مشابه آموکسی سیلین، ژلوفن و... موجب شد که این رقم در دوران وزارت خانم دستجردی یعنی وزیری که در سال 1372 در انتقاد از واردات کاغذ و خروج ذخائر ارزی گفته بود: «برخی وزرا سوراخ دعا را گم کرده‌اند»، به سالانه 2/5 میلیارد دلار برسد. در همین زمینه و هنگامی که وزیر بهداشت «خبر خوش» داد و از تحت پوشش بیمه قرار گرفتن 202 داروی گرانقیمت که بیشتر آنها به بیماران خاص تعلق داشت خبر داد، کارشناسان دارویی خبر از آن دادند که برخی از اقلام موجود در این لیست هنوز در مرحله آزمایشگاهی به سر می‌برند و هنوز به عنوان دارو ثبت نشدند.  

دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم که جانشین دکتر "کامران باقری لنکرانی" شده و وزات را برعهده گرفته بود؛ در کمتر مدتی از پایان عمر دولت دهم، توسط رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی نژاد، از سمت خود عزل و "محمد حسن طریقت منفرد" به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب گردید.  دلیل اصلی اختلاف احمدی نژاد و خانم وزیر ماجرای برکناری وزیر بهداشت از درخواست برای تغییر دکتر باقر لاریجانی از ریاست وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، شروع شد. جایی که گفته می‏شد برخی دولتمردان خواستار برکناری باقر لاریجانی بوده‏اند اما وزیر بهداشت حاضر نشده این حکم را برای وی صادر کند. به دنبال بروز این شایعات، ماجرای ارز دارو پیش آمد و اینکه خانم وزیر به صراحت از مشکلات تأمین نشدن ارز دارو و کمبودها در جمع خبرنگاران سخن گفت اما رئیس جمهور دولت دهم در گفتگوی تلویزیونی، ادعای خانم وزیر را رد کرد و عنوان داشت که تمامی ارز دارو تامین شده و...  به دنبال این اظهار نظر، بار دیگر خانم وزیر در جمع رؤسای دانشگاه‏های علوم پزشکی کشور عنوان داشت که حرف ما همان گفته‏های قبلی است و تنها یک سوم از ارز دارو تأمین شده است. این در حالی بود که بیشترین هجمه‏ها و انتقادات از وزیر بهداشت، در روزنامه ارگان دولت به چشم می خورد. جایی که در قالب گزارش‏ها و یادداشت‏هایی، عملکرد وزیر بهداشت را زیر سئوال برده و شائبه برکناری او را قوت می بخشیدند. بعد از ماجرای حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات دولت دهم که رئیس جمهور قصد داشت او را برکنار کند، توصیه های فراوانی شده بود که بهتر است ترکیب دولت دهم تا پایان عمر دولت تغییر نکند؛ اما به نظر می رسید رئیس جمهور با انتصاب سرپرست برای وزارتخانه‏ای که سلامت مردم در گرو مدیریت قوی آن است، می خواهد  شرایط عبور از بحران در سلامت را فراهم کند. موضوعی که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به هیچ وجه موافق آن نبوده و به شدت از عملکرد دکتر وحید دستجردی حمایت و پشتیبانی کردند.   واکنش رحیمی به زمزمه برکناری وحید دستجردی محمد رضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد در دولت دهم، 26 آذرماه سال 1391، در حاشیه سیزدهمین جشنواره پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران در پاسخ به وجود شایعاتی مبنی بر برکناری وزیر بهداشت گفت: «دولت همه را حمایت می‌کند ولی دکتر وحید دستجردی را ویژه حمایت می‌کند چون ایشان اولین وزیر خانمی است که وارد وزارتخانه شده و موفق عمل کرده است و من نمره بالایی به ایشان می‌دهم ایشان و همکارانشان گام‌های اساسی در وزارت بهداشت برداشتند و یک بانوی مؤمن و غیرتمند هستند که وزارت بهداشت را به حرکت درآورده است. دولت و رئیس‌ جمهوری تلاش خود را در حمایت از خانم دستجردی دریغ نخواهد کرد و نباید به شایعات توجه کرد. خود من هنوز نیامده گفتند فلانی رفت در صورتی که من گفتم تا آقای احمدی‌نژاد هست من هستم و اکنون می‌گویم تا آقای احمدی‌نژاد هست خانم دستجردی هم هست.»   برخی افشاگری ها از سوی وزیر بهداشت و همکارانش با به وجود آمدن بحران دارو در کشور، وزیر بهداشت دولت دهم و معاونان وی بارها اعلام کردند که ارز اختصاص یافته از سوی بانک مرکزی به جای واردات دارو صرف واردات زین اسب، غذای سگ و... شده است! موضع گیری‏های وحید دستجردی و معاونان او درباره اختصاص ارز مرجع به کالاهای لوکس و عجیب، بی سابقه ترین موضع گیری مقامات عالی رتبه دولتی بود که به نوعی افشاگری به حساب می‏آمد. پس از این سخنان خانم وزیر بود که روزنامه ایران در گزارش‏های سریالی به شدت به وزیر و معاونان او تاخت و در این بین زمزمه‏های برکناری مرضیه وحید دستجردی مطرح شد. 

موضع گیری‏های روزنامه دولتی ایران در بحبوحه برکناری وحید دستجردی، نشان داد که برکناری وزیر بهداشت چندان دور از واقعیت نیست. اوایل دی ماه سال 1391 خبرگزاری "خانه ملت" نوشت: «به نظر می‏رسید اقدام روزنامه دولتی ایران طی روزهای اخیر و انتشار تیترهایی مبنی بر "تهدید سلامت روانی جامعه با تناقض گویی خانم وزیر" یا "تلاش وزیر بهداشت برای افزایش قیمت دارو" زمینه سازی برای اجرای سناریوی برکناری وزیر بهداشت بود. روزنامه دولت ایران در گزارشی دلیل اختلافات محمود احمدی نژاد و مرضیه وحید دستجردی را "وابستگی زیاد خانم وزیر به باقر لاریجانی" دانست. این روزنامه در صفحه اول خود در تاریخ 5 دی ماه سال 1391، با درج گزارشی با تیتر "پافشاری خانم وزیر برای افزایش قیمت دارو" به وزیر بهداشت حمله کرد و سخنان روز گذشته وی را در مخالفت با اظهارات رییس جمهور تفسیر کرد. محمود احمدی نژاد در گفت و گوی ویژه تلویزیونی خود گفت: «از همین جا به مردم اعلام می‌کنم احدی به بهانه نبود ارز حق ندارد قیمت دارو را بالا ببرد.» سخنان وزیر بهداشت باعث شد که روزنامه ایران در ادامه گزارش های خود علیه وزیر زن کابینه تأکید کند که سخنان وزیر بهداشت با نظرات رییس جمهور همخوانی ندارد.   گزارش های جنجالی و تیتر های هدفدار روزنامه ایران، بعنوان ارگان رسمی دولت وقت نیز که در طرف دیگر حضور داشت، در آن برحه از زمان با طی نوشتن گزارشات به انتقاد از وزارت بهداشت پرداخته و تأکید کرد: «بررسی دقیق‌تر هجمه‌های وزارت بهداشت و درمان به عنوان بخشی از دولت به دولت، نشان از آن دارد که خانم وزیر به عنوان نخستین وزیر زن در دولت احمدی‌نژاد به جای وفاداری به اعتماد رئیس‌ جمهور، در مسیری افتاده است که به نظر می‌رسد معاونان و مشاورانش برای او هموار می‌کنند.» این روزنامه در ادامه به ریشه یابی مسئله پرداخت و نوشت: «آنچه از شواهد و قرائن پیداست موضوع چیزی فراتر از ارز، دارو و تجهیزات پزشکی، بلکه بحث بر سر همان چند نفری است که قصد تخریب چهره بهداشت و درمان کشور را دارند. شاید همان‌گونه که پیش از این برخی از سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها نوشته بودند موضوع به اصرار خانم دستجردی بر عدم برکناری باقر لاریجانی (قائم مقام وقت وزیر بهداشت و رئیس وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران) که گفته می‌شود نفر اول تصمیم‌گیر در این وزارتخانه است باز می‌گردد.» این ارگان دولت در ادامه آورده بود: «وابستگی زیاد دکتر دستجردی به قائم‌مقام خود توان تصمیم‌گیری را از خانم وزیر گرفته یا شاید هم ارادت به رئیس سابق در دانشگاه تهران است که وزیر را این‌گونه در برابر سخنان و خواسته‌های رئیس‌جمهور قرار می‌دهد.»  

دکتر وحید دستجردی، در تاریخ 24 آذرماه سال 1391، در پاسخ به سؤال خبرنگار "مهر" در خصوص شایعه احتمال برکناری وی به دلیل خودداری از تغییر باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفته بود: «شما خبرنگاران کار و زندگی ندارید؟ هر آمدنی یک رفتنی دارد و همه ما دیر یا زود باید برویم. مهم این است که آمدن و رفتن ما چه تأثیری در زندگی دیگران داشته باشد.»    نگران برکناری نیستم دکتر مرضیه وحید دستجردی، در 28 آذرماه 1391، در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی ایران در واکنش به شایعات مطرح درباره برکناری‌اش اظهار داشت: «به هیچ وجه نگرانی از رفتن ندارم و تا زمانی که هستم، دغدغه‌ام سلامت مردم است.» 

کمتر کسی به ذهنش می‌رسید در مدت زمان کمی که تا پایان عمر دولت نهم باقی مانده بود، محمود احمدی نژاد با تمام عزل و نصب‏های فراوانی که در دولت نهم و دهم انجام داد و برخی از آنها با مخالفتهایی نیز همراه بود، وزیر بهداشت کابینه دهم، مرضیه وحید دستجردی را عزل کند. تعریف و تمجیدهای وزیر بهداشت و رئیس جمهور از یکدیگر تمامی نداشت. این دکتر وحید دستجردی بود که در مصاحبه با روزنامه "شرق" اینطور گفته بود: «انتخاب وزیر زن، مرد می خواست» و این هم رئیس جمهور احمدی نژاد بود که زمانی با لبخند گفته بود: «تنها مرد کابینه ما خانم دستجردی است.»  روزهای آخر حضور در وزارت بهداشت دکتر وحید دستجردی تا ساعت 12:30 دقیقه روز پنجشنبه 7 دی ماه سال 1391 در دفتر کارش حضور داشت و طی یک هفته آخر وزارتش توانست با پیگیری‌های خود 80 درصد مشکلات دارویی کشور را حل کند و حدود یک میلیارد یورو دیگر ارز دارویی با مساعدت و همکاری سردار قاسم رستمی، وزیر نفت دولت دهم تأمین شد و مسیر گشایش ارز برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی نیز باز شد. این در حالی بود که محمد حسن طریقت منفرد، سرپرست جدید وزارت بهداشت صبح روز جمعه 8 دی‏ماه سال 1391، با تشکیل شورای معاونان وزارت بهداشت، اولین جلسه کاری خود را در این وزارتخانه برگزار کرد.  

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور وقت، در تاریخ 7 دی ماه سال 1391 در نامه‌ای از تلاش‌ها و خدمات دکتر وحید دستجردی در دوره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قدردانی کرد. متن نامه دکتر محمود احمدی نژاد بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم  سرکار خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی  با سلام بدین وسیله از تلاش‌ها و خدمات جنابعالی در دوره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قدردانی می‌نمایم. امیدوارم در سایه الطاف الهی و عنایات امام عصر (عج) در سایر عرصه‌ها در ارائه خدمات به ملت بزرگ ایران موفق و مؤید باشید. محمود احمدی نژاد  

دکتر وحید دستجردی، در 18 دی‌ماه سال 1391 در اولین مصاحبه بعد از برکناری از وزارت بهداشت گفت: «...فعلاً به تبعیت از ولی امر به دنبال ایجاد التهاب نیستم و ناگفته‌ها را در زمان بهتری خواهم گفت اما شایعه کاندیداتوری من برای انتخابات نظام پزشکی هم مانند بقیه افتراهای رسانه‌های دولتی دروغ است. بنده هیچ صراطی را به جز صراط مقام معظم رهبری صواب نمی‌دانم و بنا به فرمایش و دستورات ایشان مبنی بر حفظ آرامش و وحدت در جامعه فعلاً از بیان جزئیات وقایع رخ داده پرهیز دارم اگر در آینده فرصت و مجالی برای بیان مسائل پیش آمد حرف و مطلب برای بیان زیاد دارم که مطرح خواهم کرد اما در حال حاضر ترجیح می‌دهم در مسیر اطاعت از این فرمایش مطلبی را مطرح نکنم...» 

وقتی باقر لاریجانی در جریان فشارها به خانم وزیر قرار گرفت، طی نامه‏ای به  وزیر بهداشت وقت، دکتر وحید دستجردی از وی خواست با کناره گیری‏اش موافقت کند ولی وزیر نامه او را با خطاب قرار دادن باقر لاریجانی به عنوان "برادر گرانقدر جناب آقای دکتر باقر لاریجانی" چنین پاراف کرد که برغم فشار مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه، وی این تغییر را به صلاح نظام سلامت نمی‏داند.سایت رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران متن کامل استعفانامه باقر لاریجانی به وزیر بهداشت را که در تاریخ 21 آذر سال 1391 نوشته شده بود به همراه دستور وزیر که در حاشیه این نامه به چشم می‌خورد منتشر کرد. بخشی از متن نامه استعفا باقر لاریجانی به وحید دستجردی«... بسم الله الرحمن الرحیم حضور محترم سرکار خانم دکتر وحید دستجردی وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی سلام علیکم توفیق خدمت در عرصه مسئولیت اجرایی دانشگاه علوم پزشکی تهران طی سالیان متمادی گذشته از الطاف بزرگ الهی نسبت به اینجانب بود که زبان از عهده شکرگزاری آن قاصر است. از آنجا که علی رغم تمامی تلاشی که جنابعالی برای ثبات مدیریتی این مجموعه به عمل آوردید، تدبیر دیگری برای اداره این نهاد علمی ارزشمند در نظر گرفته شده است، ضمن سپاس و عرض تسلیم در برابر تقدیرات الهی و با رخصت از سرکار عالی به عنوان وزیری پرتلاش، ارزشمند و خستگی ناپذیر که توانستید الگویی موفق از مدیریت کلان در عرصه سلامت را در کشور ارائه نمایید و با توجه به شرایط، مسئولیت اداره دانشگاه علوم پزشکی تهران و شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را به همکاران محترم دیگری که مجموعه را اداره خواهند کرد می‌سپارم...»  پاسخ دکتر وحید دستجردی به نامه باقر لاریجانی«بسمه تعالی برادر گرانقدر جناب آقای دکتر لاریجانی با سلام و احترام دستاوردهای سال‏های اخیر وزارت بهداشت در عرصه‌های مختلف محصول همدلی، هماهنگی و همکاری مدیران مجموعه بوده است. بنده اصرار دارم که این مجموعه مدیران بالاخص حضرتعالی تا پایان مسئولیت اینجانب با وزارت بهداشت همکاری نمایید.  اینجانب فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران را که به تعبیر مقام معظم رهبری نماد آموزش عالی کشور است به مصلحت نظام سلامت نمی‌دانم و بر اساس شناخت بیش از سه دهه از جنابعالی اطمینان دارم که سکان کشتی علم و دانش به دست شخصیتی مدیر، دانشمند و امین سپرده شده است. بر این اساس از جنابعالی می‌خواهم به همکاری خود تا پایان دوران مسئولیت اینجانب ادامه داده و رسالت خطیر هدایت عرصه دانشگاه را همچنان تقبل فرمایید.»  

برکناری وزیر بهداشت در شرایطی رقم خورد که نمایندگان مجلس وقت با وجود همه انتقادات صریح خود به کابینه محمود احمدی نژاد، وزیر بهداشت را فردی مؤثر در دولت معرفی کرده و بارها در صحن علنی مجلس به صراحت اعلام کردند که از حضور دکتر وحید دستجردی در صدر این وزارتخانه حمایت کرده و ادامه فعالیت وی را به نفع نظام سلامت کشور می‌دانستند. به اعتقاد نمایندگان مجلس نهم در برهه حساس کشور به لحاظ شرایط ویژه تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دشمنان ضد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین وضعیت نابسامان کمبود دارو و گرانی آن، برکناری وزیر بهداشت نه تنها اقدامی غیرمنطقی بلکه حرکتی کاملاً سیاسی بود. اواخر آذرماه 1391 و در گرماگرم ماجرای گرانی دارو بود که نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم در جلسه‌ای علنی گفت: «خبردار شده‌ایم که خانم مرضیه وحید دستجردی را می‌خواهند تغییر دهند چون که ایشان گفته بود که پول ارز واردات دارو صرف واردات لوازم آرایشی شده است و ما نمی‌گذاریم این اتفاق بیفتد.»   مجلس موافق برکناری خانم وزیر نیست از شروع دولت دهم که محمود احمدی نژاد با انتخاب اولین وزیر زن کشور با مخالفت‌های برخی علما رو به رو شد، تا زمانی که کابینه به روزهای پایانی‌اش نزدیک می‌شد، وزارت بهداشت همیشه زیر ذره بین بود.  نقدهایی که به نحوه مدیریت خانم وزیر وارد می‌شد در 6 ماه پایانی دوران وزارتش با سایه انداختن بحران مالی بر عملکرد نظام سلامت و درمان، آنقدر بالا گرفت که زمزمه‌هایی درباره استیضاح او مطرح شد. تا آنجا که در آبان‌ماه 1391، "حسن تأمینی لیچایی" نایب رئیس وقت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم اعلام کرد: «اگر روند کنونی حوزه درمان ادامه پیدا کند، استیضاح وزیر بهداشت کلید می‌خورد. وی گفته بود که وزارت بهداشت در مورد تأمین و ذخیره‌سازی دارو بسیار ضعیف عمل کرده و این موضوع موجب شده که کشور با بحران کمبود دارو روبه‌رو باشد. در حالی که مسئولان این وزارتخانه می‌توانستند با پیش بینی وضعیت آتی حوزه سلامت از بروز بحران کنونی جلوگیری کنند، اما این اتفاق نیفتاد.» با این حال وقتی شایعات برکناری وزیر بهداشت از سوی هیئت دولت مطرح شد، مجلسی‌ها چندان موافق به نظر نمی‌رسیدند. "عبدالرحمان رستمیان"، از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نهم نیز درباره شایعات برکناری وزیر بهداشت گفته بود: «نمایندگان مجلس موافق این اقدام نیستند و معتقدند که برکناری وزیر در ماه‌های آخر ریاست جمهوری نمی‌تواند راه حل مشکلات موجود باشد!»   عزل وزیر بهداشت خبر خوبی نبود غلامعلی حداد عادل، نماینده مردم تهران در مجلس نهم، در 7 دی‏ماه 1391، درگفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس درباره خبر عزل دکتر دستجردی اظهار داشت:  «خبر عزل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خبر خوبی نبود و از دو جهت مایه تأسف شد. یکی از این جهت که خانم دستجردی نخستین زنی بود که در جمهوری اسلامی به وزارت رسید و ای کاش تا پایان این دوره به خدمت خود ادامه می‌داد چرا که عزل وی می‌تواند یک اثر منفی به ویژه در ذهن خانم‌هایی که در دانشگاه‌ها هستند و هنگام انتخاب وی به وزارت خوشحال شده بودند داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه چند ماهی بیشتر از این دولت باقی نمانده است هر فرد دیگری انتخاب شود فرصتی برای تحول ندارد و ما به همین جهت در مجلس هم از همکاران نماینده خود خواهش کردیم حتی‌الامکان در این چند ماهه از طرح استیضاح خودداری کنند اما اکنون می‌بینیم در خود دولت وزرا عزل می‌شوند و امیدواریم این تصمیمات اثر منفی بر اداره کشور برجای نگذارد.»   علیرضا منادی سفیدان، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم و عضو هیئت رئیسه مجلس: «...متأسفانه این اقدامات دولت در عزل و نصب‌های پر ابهام اعتماد مردم به نظام را کم می‌کند. وقتی رئیس جمهور وزیر خود را که 3 ماه پیش به وی نمره 20 داده است، به دلیل انتقاد از عدم تخصیص ارز برای تأمین سلامت مردم، عزل می‌کند نشان می‌دهد که در دولت مشکلات عدیده‌ای در سیستم مدیریتی وجود دارد. دولت همیشه کارهای تنش‌زا و مشکل‌آفرین برای کشور را در تعطیلی مجلس انجام می‌دهد تا با مخالفت قوه مقننه مواجه نشود که این بیانگر کارآمدی مجلس در کشور است. عدم تشکر تأخیری از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز یکی ابهامات و سؤالات دیگری است که در اذهان مردم و نمایندگان مجلس شکل گرفته است که این امر به اعتماد مردم به نظام که اصلی‌ترین سرمایه نظام است، آسیب می‌زند که باید درباره دلایل عزل‌ها و نصب‌ها توضیحاتی ارائه شود. وی در برابر حرف غیرمنطقی در بحران ارزی کشور و بحران سلامت قاطعانه ایستاد و در پیشبرد طرح مهم پزشک خانواده محکم عمل کرد و برکناری وی در ماه‌های پایانی دولت دهم تنها موجب تعلل، عقب‌ماندگی و سکون در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌شود. پای هر جریانی که در عزل وزیر بهداشت در میان است، ظلم بزرگ تاریخی در حق ملت ایران انجام داده است...»   جواد جهانگیر زاده، نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:  «...به راحتی می‌توان ردپای جریان انحرافی را در صدور این برکناری مشاهده کرد چرا که وزیر بهداشت همواره مخالف این جریان و نفوذ آن در درون دولت بود. یکی از دلایل عزل مرضیه وحید دستجردی در واقع تأکید وی بر لزوم توانمند سازی بخش بهداشت و درمان و عدم سرسپردگی به برخی افراد خاص در درون دولت بود. اخیراً رئیس جمهور با رفتار و اظهارات خود فضای کشور را دچار التهاب و ناآرامی ساخته و این تصمیم نیز می‌تواند موجبات ایجاد شک و التهاب در بخش بهداشت و درمان را فراهم آورد. معاون اول رئیس جمهور چندی پیش اعلام کرد که تا زمانی که این دولت برقرار است وزیر بهداشت نیز در کابینه خواهد ماند ولی تنها پس از گذشت چند روز این تصمیم در مورد وزیر مذکور اتخاذ شد و این امر نشانگر آن است که نمی‌توان روی صحبت‌ها و اظهارات دولت دهم حساب کرد...»   سید شریف حسینی، نماینده مردم اهواز در مجلس نهم و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: «تغییر در کابینه یکی از اختیارات رئیس جمهور است ولی شرایط زمانی و مکانی و همچنین نحوه عزل وی این طور القا می‌کند که وزیر بهداشت عملکرد مناسبی نداشته در صورتی که همگان واقف هستند که وی یکی از توانمندترین وزاری دولت دهم بود. یکی از دلایل عمده عزل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این بود که کمبود ارز در حوزه دارو را اعلام می‌کرد و از اختصاص ارز به اقلام غیرضروری انتقاد می‌کرد. برای همگان آشکار است که رئیس جمهور این تصمیم را تحت فشار برخی از نزدیکان خود اتخاذ کرده چرا که وی به توانمندی‌های وزیر بهداشت واقف بود. مجلس از تمام تلاش‌های خالصانه مرضیه وحید دستجردی برای حل مشکلات در حوزه بهداشت و درمان و کوشش‌های ایشان در این حوزه قدردانی می‌کند و امیدواریم سرپرست آینده این وزارتخانه بتواند مشابه به وزیر برکنار شده رفتار کند.»   قدرت الله علیخانی، نماینده مردم قزوین در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی:  «حضور مرضیه وحید دستجردی به عنوان اولین وزیر زن در این سال‌ها از افتخارات دولت احمدی‌نژاد بود که به قول خودش وزیر بهداشت را یکی از امتیازات دولت دهم به حساب می‌آورد. رئیس جمهور به جهت لجاجت با برخی افراد، تذکرات پیاپی را به وزیر بهداشت داده بود تا باقر لاریجانی را از سمت خود برکنار کنند و هر بار نیز با مخالفت وزیر بهداشت روبرو شده بود. با وجود آنکه رئیس جمهور چند شب قبل در برنامه گفتوگوی ویژه تلویزیونی صراحتاً اعلام کرد که ارز دارو پرداخت شده اما وزیر بهداشت همچنان بر اختصاص ندادن آن تاکید می‌کرد. احمدی‌نژاد تعطیلی مجلس در این هفته را بهترین فرصت برای برکناری وزیر بهداشت دانست چرا که معتقد است عزل مرضیه وحید دستجردی تا دو هفته آینده که شروع کار دوباره مجلس است به طور حتم از تب و تاب خواهد افتاد. در شرایط کنونی سینه چاک‌های دولت و آنهایی که سنگ دولت را به سینه می‌زدند بیایند و پاسخگوی اقدامات عجولانه احمدی‌نژاد باشند.»   منصور حقیقت پور، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس نهم:  «عمیقاً از این تصمیم رئیس جمهور متأسف هستیم چرا که این اولین وزیر نمره بیستی احمدی نژاد نبود که به راحتی از منسب خود برکنار شد. رئیس جمهور وزرای نمره بیست خود را بدون هیچ توجهی عزل می‌کند و افراد ضعیف را در اطراف خود نگه می‌دارد. نکته قابل انتقادی نیز به نمایندگان مجلس وجود دارد چرا که هر بار بحث از استیضاح یک وزیر پیش می‌آید برخی از نمایندگان می‌گویند این خلاف نظر رهبری است و باعث تضعیف دولت می‌شود در حالی که رئیس دولت به راحتی دولت را تضعیف می‌کند و هوشمندانه در یک روز تعطیل دست به این کار می‌زند که مجلس و رسانه‌ها نتوانند اعتراضی به این رفتار دولت کنند. رد پای جریان انحرافی در این اقدام رئیس جمهور مشهود است چرا که این جریان در همه عرصه‌های جامعه رخنه کرده‌اند.»   محمدعلی پور مختار، نماینده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس نهم: «یکی از دلایل برکناری وزیر بهداشت مخالفت با استعفای آقای باقر لاریجانی است. وزیر بهداشت در پاسخ به استعفای رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفته است که با وجود فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران آن را به مصلحت نظام سلامت نمی‌دانم و همین موضوع نشان می‌دهد که عملکرد آقای باقر لاریجانی، در توسعه نظام سلامت قابل توجه بوده است. دولت باید دلایل خود را برای این جابه‌جایی‌ها مطرح کند، چرا که این تغییرات در ایام انتخابات ذهنیتی منفی در فضای سیاسی کشور ایجاد می‌کند. دولت اگر می‌خواهد پشتوانه مجلس را در تصمیمات خود داشته باشد باید دلایلی موجه برای تصمیمات خود ارائه کند تا مسائل اتفاق افتاده به مسائل سیاسی ایام انتخابات ریاست جمهوری گره نخورد. وزیر بهداشت به افزایش قیمت ارز و بالا رفتن قیمت دارو معترض بود و در روزنامه ایران نیز نسبت به اظهارات وزیر بهداشت، موضع‌گیری شدیدی صورت گرفت.»   علی اکبر آقایی مغانجویی، نماینده مردم سلماس در مجلس نهم: «برای ما مایه تأسف است که در حالی که کم تر از 6 ماه تا پایان دولت باقی است، وزارتخانه‌ها با تزریق افراد جدید و سیاسی به شکلی درآیند که به ضرر ملت و کشوراست. در این دست از اقدامات آقای رییس جمهور متأسفانه منافع ملی در نظر گرفته نشده و خواسته‌های سیاسی مبنای تصمیم‌گیری‌ها لحاظ می‌شود. پیش از این خود آقای رییس جمهور اقرار داشت که وزیر بهداشت نیروی بسیار و توانمندی است و چه بسا در سؤال خبرنگار که از ایشان پرسیدند چه نمره‌ای به وزیرمی دهید ایشان تاکید کردند نمره 20!  با تنها خانم کابینه نباید این برخورد می‌شد و علاوه بر این که وزیری که مورد تایید مجلس بود و از نگاه مجلس نمره 20 داشت و خود دولت نیز به وی نمره 20 داده بود نباید با این برخورد برکنار می‌شد.»   نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مجلس نهم: «...زمانی آقای تقی پور، وزیر ارتباطات عوض شد، همه می‌دانستند که این تعویض به این دلیل بود که آقای تقی پور اجازه نداد که جریان انحرافی در وزارت ارتباطات حضورداشته باشد و در نتیجه رییس جمهور نیز ایشان را عزل کرد. جریان انحرافی به خانم دستجردی فشار می‌آورد که باید قائم مقام خود یعنی آقای دکتر باقر لاریجانی را تغییر دهید و این مسئله نیز به این دلیل بود که این جریان با مجلس مشکل دارد و نمی‌خواستند برادر رییس مجلس قائم مقام وزیر کابینه دولت باشد و در نتیجه وزیر بهداشت تحت فشار این جریان قرار گرفت. خانم دستجردی همیشه با فکر و تصمیم‌گیری‌های خود کار می‌کرد و در کارها با مجلس هماهنگ بود و ایشان این ادعاها را قبول نمی‌کرد. شخصی که امروز به عنوان سرپرست منصوب شده است، مربوط به تأمین اجتماعی بوده و تأمین اجتماعی یعنی سرمایه گذاری کننده نه خدماتی اما وزارت بهداشت و درمان با جان مردم سر و کار دارد و اگر این فرد جدید که برای سرپرستی معین شده، علامه دهر نیز باشد در این 3 تا 4 ماه باقی مانده از کار دولت هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد.»   عبدالرضا عزیزی، نماینده مردم شیروان در مجلس نهم: «عزل و نصب وزیران کابینه از جمله حقوق یک رئیس جمهور است ولی صلاح نبود در این شرایط زمانی و بدون هیچ توجیه قانع کننده‌ای این تصمیم اتخاذ شود. طی دوره ریاست جمهوری نهم و دهم بسیاری از وزرا و استاندارها که اتفاقاً از جمله توانمندترین افراد نیز بودند بدون هیچ دلیل از کار برکنار شدند از این رو شائبه سیاسی‌کاری بودن در این عزل و نصب‌ها وجود دارد. مرضیه وحید دستجردی تنها وزیر زن در کابینه دولت دهم بود و شایسته بود به احترام همه زنان ایران ایشان را در منصب خود حفظ می‌کردند. همه نمایندگان تابع نظر مقام معظم رهبری هستند و از این رو در برابر جریان انحرافی ایستادگی خواهند کرد.»   احمد آریایی نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس نهم و عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: «با توجه به ماه‌های باقیمانده تا پایان دولت دهم، زمان و موقعیت عزل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مناسب نبود. البته چندی قبل بحث‌هایی بر سر عزل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سوی رئیس جمهور مطرح شد که مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان از وزیر دفاع کرده و تلاش کردند که این کار انجام نشود اما به نظر می‌رسد اواخر عمر هر دولتی، کسانی که یار غار دولت نیستند، زمینه برای عزل آنها فراهم می‌شود. مسائلی پشت پرده وجود دارد اما اینکه در هیئت دولت چه می‌گذرد، ما از آن بی خبر هستیم، اما آنچه باعث روشنگری می‌شود و جلوی سوءاستفاده دشمنان را می‌گیرد این است که  رئیس جمهور باید توضیحات لازم را برای اقناع افکار عمومی ارائه دهد.»   غلامرضا نوری، نماینده بستان آباد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: «نادرست است که وزیر عزل شد، ولی ایشان با کاری که کردند، راه را برای کسانی که بخواهند حرف دل مردم و نظرات کارشناسی خودشان را در درون کابینه بگویند، باز نمود؛ هر چند که به اخراجشان از دولت بینجامد. در اوضاع کنونی، این حرکت آقای رئیس جمهور با فرمایشات مقام معظم رهبری که آحاد جامعه و مسؤولان را به اهتمام برای آرامش و همدلی دعوت می‌کنند، همسو نبوده و مخل اداره امور خواهد بود. متأسفانه مباحث سیاسی در کشور، اولویت اصلی آقایان است و علیرغم اینکه شعار مردم و دغدغه‌های آنان را می‌دهند ولی متأسفانه در عمل مشخص می‌شود که دغدغه‌های سیاسی و جناحی مهمتر است و حرف دل مردم و نیازمندان را بر نمی‌تابند ولو اینکه از زبان کارگزاران خودشان باشد.»   عباس قائید رحمت، نماینده مردم درود و ازنا در مجلس نهم و عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس: «بدیهی است که اختصاص ندادن ارز به دارو، تنها دلیل برکناری وزیر بهداشت نبوده و عوامل و مسائل دیگری دست به دست هم داده تا چنین تصمیمی برای این وزارتخانه اتخاذ شود. البته نمی‌توان نبود ارز در کشور را تنها دلیل برکناری وی دانست چرا که مسائل حاشیه‌ای دیگری در حوزه بهداشت و درمان دست به دست هم داد تا چنین اتفاقی به وقوع بپیوندد. ای کاش رئیس جمهور دقیق‌تر عمل می‌کرد و کمی انصاف، عدل و منطق را مبنای کار خود قرار می‌داد. اگر وزیر به حق و انصاف صحبت کرد باید رئیس جمهور آن را بپذیرد و صراحتاً اعلام کند که این حقیقت در مقابل دیدگاه‌های وی قرار دارد.»   محمد باقری، نماینده مردم بناب در مجلس نهم و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: «رهبر معظم انقلاب اسلامی بر دوری از بی تدبیری‌ها در مدیریت کلان کشور تاکید کردند. در صورت نبود امنیت مدیریتی و آزادی عمل برای دیگر مدیران، سایر وزرا نیز توانایی اداره کار در جایگاه خود را ندارند. نباید به جهت مسایل سیاسی، دولت چنین اعمالی را انجام دهد. هیئت وزیران بهتر است خود به این وضعیت اعتراض کنند چرا که آنها هم ممکن است نتوانند در سمت خود باقی بمانند.»  

نهم دی ماه سال 1391، فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای از اقدامات دکتر مرضیه وحید دستجردی قدردانی کرد. متن پیام بدین شرح است: خواهر گرامی سرکار خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی منت خدای عزوجل را که اینک علی‌رغم همه محدودیت‌ها و تنگناهای ناشی از اجرای پروژه‌های هدفمند نظام سلطه جهانی، یکی از پربارترین و درخشان‌ترین کارنامه‌ها در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور پیشروست. حوزه‌ای که موضوع و عامل بنیادین توسعه همه‌جانبه و بلکه از مؤلفه‌های مهم حیات انسانی است. فراکسیون زنان و خانواده معتقد است که حوزه بهداشت و درمان کشور یکی از معدود حوزه‌هایی است که تا حد قابل قبولی همپای اهداف و شاخص‌های هدفگذاری شده در اسناد توسعه‌ای طی طریق می‌کند. بخشی از این توفیق البته که ثمره دوره سه سال و اندی مدیریت حرفه‌ای جنابعالی است که مقتدرانه و متعهدانه توأم با استقلال نظر و عمل نقش‌آفرین بوده است. ضمن ارج نهادن به تصمیم اخیر ریاست محترم قوه مجریه، انتظار می‌رفت کشور و جامعه پزشکی دست‌کم تا پایان دولت دهم از خدمات شما بهره می‌گرفت که با کمال تأسف چنین نشد. بدون تردید خدمات شما ستودنی و نام شما ماندنی است، ما نیز خدمات شما را ارج می‌نهیم و زحماتتان را گرامی می‌داریم. فاطمه رهبر رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی  

مرضیه وحید دستجردی پس از اتمام دورهٔ وزارتش، صبح روز یک‌شنبه، 16 دی‌ماه سال 1391، در بخش زنان و زایمان بیمارستان آرش به عنوان پزشک جراح زنان و زایمان مشغول به فعالیت شد.   ریاست شورای راهبردی حوزه سلامت و رفاه مرکز پژوهش‌های مجلس نهم دکتر وحید دستجردی در 25 اردیبهشت‌ماه سال 1392 در حکمی از سوی "کاظم جلالی"، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس نهم، به عنوان مشاور رییس و رییس شورای راهبردی حوزه سلامت و رفاه این مرکز منصوب شد. دستجردی در حالی ریاست شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهش‌های مجلس نهم را عهده دار شد که در چند ماه قبل از آن پیشنهاداتی که برای شرکت در انتخابات شورای شهر و همچنین انتخابات میان دوره‌ای مجلس داشت را نپذیرفته بود. او درباره حضورش در مرکز پژوهش‌های مجلس نهم گفته بود: «قوه مقننه در رأس قواست و در برنامه ریزی، تنظیم بودجه و سیاست گذاری‌های کلان نقش بسیار مهمی دارد. همچنین نقش نظارتی بر دستگاه‌های اجرایی را هم بر عهده دارد، به همین دلیل پذیرفتم در شورای راهبردی حوزه سلامت و رفاه مرکز پژوهش‌های مجلس فعالیت کنم.» 

محمد حسن طریقت منفرد، 10 روز پس از انتصاب به عنوان سرپرست وزارت بهداشت، نخستین اظهار نظر رسانه‌ای خود را انجام داد. جانشین دکتر وحید دستجردی در حاشیه مراسم معارفه خود برای رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه آمده‌ام امکانات کشور را به سمت وزارت بهداشت سوق دهم ولی نمی‌توانم معجزه کنم، گفت: «از حضور در جایگاه دکتر دستجردی که صلاحیت داشتند احساس خوبی ندارم چون وحید دستجردی با تمام وجود و دلسوزانه در خدمت نظام سلامت کشور بود.» طریقت منفرد درباره عزل وزیر بهداشت گفت: «قبل از موضوع برکناری وزیر بهداشت گزارشی را به رئیس جمهور داده بودم و وقتی وی بنده را خواستند فکر کردم می‌خواهند درباره این گزارش صحبت کنند اما یک باره دیدم که رئیس جمهور تصمیم به وزارت بنده گرفته است. دستور رئیس جمهور دفعتاً بود اما آشنایی وی با مواضع بنده به سال‌های قبل بر می‌گردد و در مجموع به خاطر این اتفاق (برکناری وزیر بهداشت) احساس خوبی ندارم.» 

در روزهای پایانی سال 1391، زمزمه‌هایی درباره جدا شدن دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و ایران شنیده شد. این دو دانشگاه که در پاییز سال 1389 ادغام شده بودند با تصمیم محمد حسن طریقت منفرد، سرپرست جدید وزارت بهداشت از هم جدا شدند. ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و ایران از جمله تصمیم‌های جنجالی دکتر وحید دستجردی در دوران وزارت بود که البته با مخالفت‌هایی در دانشگاه ایران همراه شد. اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با این ادغام مخالف بودند. این نارضایتی در حدی بود که با وجود ادغام اسمی دو دانشگاه علوم پزشکی و واگذاری امور درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تنها یک دانشکده عملاً فرآیند ادغام و یکپارچه سازی را طی کرده بود؛ دانشکده پرستاری و مامایی. حتی باقر لاریجانی، رییس وقت دانشگاه علوم پزشکی تهران بابت این ادغام از رییس دانشکده پرستاری تقدیر کرد. در واقع مقاومت‌هایی که اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران برای ادغام با دانشگاه علوم پزشکی تهران داشتند، موجب به نتیجه نرسیدن ادغام در دیگر دانشکده‌های علوم پزشکی شد. این در حالی بود که در کنکور سال 1391، سهمیه پذیرش دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران با هم ادغام شد و داوطلبانی با تراز علمی پایین تری نسبت به گذشته وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند؛ اما در تاریخ 18 فروردین‌ماه  سال 1392، شورای گسترش دانشگاه‌ها تشکیل جلسه داد و با جدا شدن دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران موافقت کرد.  

مرضیه وحید دستجردی، در 10 خردادماه سال 1392، در گفتگو با خبرنگار سیاسی "خانه ملت" گفت: «رئیس‌جمهور آینده باید عاقل باشد و حوزه سلامت جزو اولویت‌های کاری او قرار گیرد. رئیس جمهور آینده باید کاری کند که مردم اینقدر از جیب خود هزینه نپردازند و بودجه قابل قبولی برای سلامت مردم و کاهش هزینه‌های آنان تخصیص دهد تا وضعیت بیماران بهبود یابد.»   مشکلات حوزه سلامت را به گردن تحریم نیندازید دکتر وحید دستجردی، با بیان اینکه 90 درصد مشکلات حوزه سلامت ضعف مدیریتی است و آقایان نباید آن را به گردن تحریم‌ها بی‏اندازند، عنوان کرد: «رئیس جمهور آینده باید حوزه سلامت را در اولویت برنامه قرار دهد.» مرضیه وحید دستجردی اولویت‌های حوزه سلامت برای مردم در دولت آینده (دولت یازدهم) را بحث پزشک خانواده، تقویت و تجمیع بیمه‌ها خوانده و گفته بود: «با تقویت بیمه‌ها مردم هزینه‌ای از جیب خود در بیمارستان‌های دولتی نمی‌پردازند. همچنین باید داروها زیر پوشش بیمه بروند و حداکثر مبلغی که مردم برای خرید دارو باید بپردازند 10 درصد فرانشیز بر اساس پروتکل‌های مصرف دارو باشد.»  

29 مهرماه سال 1392، حجت الاسلام صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در حکمی مرضیه وحید دستجردی را به عنوان مشاور رئیس قوه قضاییه منصوب کرد. متن کامل ابلاغ رئیس قوه قضاییه به شرح ذیل بود: سرکار خانم دکتر مرضیه وحید دستجردی نظر به سوابق و تجربیات ارزشمند جناب‌عالی، به موجب این ابلاغ به سمت مشاور رئیس قوه‌قضاییه منصوب می‌شوید. توفیقات روز افزون شما را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی از خداوند متعال مسئلت دارم. صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۴۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۱:۴۷

مرضیه وحید دستجردی

خلاصه زندگی نامه

 دکتر مرضیه وحید دستجردی، متخصص زنان و زایمان و اولین زنی است که بعد از پیروزی انقلاب در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده است. وی علاوه بر وزارت بهداشت دولت دهم، نمایندگی دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد. او که در سال 1388 توانسته بود با رأیی بالا بر مسند وزارت تکیه زند؛ در دی ماه سال 1391، طی حکمی از سوی رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی نژاد، از این مقام عزل شد. دکتر وحید دستجردی، از نظر سیاسی، عضو جمعیت زنان اصولگرا است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع