جستجو در مطالب و اشخاص
محمود نیلی احمدآبادی در مهر ماه سال 1335 در استان "اصفهان" به دنیا آمد. وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در زادگاه خود، با قبولی در کنکور سراسری سال 1353، در رشته مهندسی متالورژی و مواد به دانشگاه "شیراز" راه یافت و در سال 1360 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. او در بحبوحه انقلاب اسلامی و همزمان با ایام تحصیل، همراه با دانشجویان در فعالیت‌های انقلابی شرکت داشت. نیلی احمدآبادی از سال 1358 وارد جهاد دانشگاهی شد و سپس به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. در سال 1362 نیز به جبهه ‌های دفاع مقدس در جنوب کشور رفت و همزمان در سال 1363 جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مواد با گرایش شناسایی و انتخاب مواد دانشگاه "صنعتی شریف" پذیرفته شد و در نهایت دانش خود را تا مقطع دکتری در دانشگاه "توهوکو" کشور "ژاپن" ارتقا داد. با اتمام این مقطع در سال 1373، وی به عنوان عضو هیات‌ علمی، وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد. از جمله سوابق نیلی احمدآبادی می توان به عضویت در هیئت تحریریه نشریه مهندسی متالورژی، نایب رئیس انجمن مهندسی متالورژی، معاون پژوهشی دانشکده فنی، ریاست پردیس دانشکده ‌های فنی، عضویت در کمیته تحصیلات تکمیلی دانشکده فنی دانشگاه تهران و ریاست موسسه پژوهشی "مپفن" اشاره کرد. نیلی احمدآبادی استاد تمام دانشكده فنی دانشگاه تهران، از جمله 255 اساتید دانشگاهی بود كه در جریان یازدهمین انتخابات ریاست ‌جمهوری حمایت خود را از کاندیداتوری "حسن روحانی" اعلام كرد. پس از استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم دولت یازدهم، محمود نیلی احمدآبادی در 30 مهر سال 1393 از سوی "حسن روحانی" رئیس جمهور دولت یازدهم، به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس نهم شورای اسلامی معرفی شد كه نتوانست رای اعتماد نمایندگان را کسب کند. 19 خرداد سال 1394، محمود نیلی احمدآبادی که مدتی سرپرستی دانشگاه تهران را برعهده داشت، طی حکمی از سوی "محمد فرهادی" وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، به ریاست دانشگاه تهران منصوب شد.      

محمود نیلی احمدآبادی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در استان "اصفهان"، با شرکت در کنکور سراسری سال 1353 و قبولی در رشته "مهندسی متالورژی و مواد" به دانشگاه شیراز راه یافت و در سال 1360 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. پس از آن در سال 1363 در رشته مهندسی مواد با گرایش شناسایی و انتخاب مواد وارد دانشگاه "صنعتی شریف" شد و در سال 1367 از این دانشگاه فارغ‌ التحصیل گردید. سپس برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری، به دانشگاه "توهوکو" واقع در کشور "ژاپن" رفت و در سال 1373 با به اتمام رساندن مقطع دکتری به عنوان عضو هیات‌ علمی، در دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع به کار کرد. 

محمود نیلی احمدآبادی در سال 1358 وارد جهاد دانشگاهی شد و سپس به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. حاصل این پیوستن، حضور مستمر در مناطق عملیاتی جنوب کشور، نیازسنجی مهندسی جنگ و کارهایی چون ساخت "دستگاه شیلد" در واحد مهندسی سپاه پاسداران، جهت ساخت تونل زیر رودخانه بود. نیلی احمدآبادی همچنین جزء پیشنهاد دهندگان تاسیس و موسسان معاونت فنی و پژوهشی نیروی هوایی سپاه پاسداران بود که از سال 1364 تا سال 1367 مسئولیت این معاونت و مسئولیت پژوهش، تعمیر و نگهداری سامانه ها و تجهیزات نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده داشت. 

-مسئولیت بخش مهندسی جهاد دانشگاهی در دانشگاه شیراز در سال های 1358 تا 1360-مسئولیت صنایع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در سال های 1360 تا 1362-حضور در مناطق عملیاتی جنوب کشور و اجرای پروژه مهندسی ساخت دستگاه شیلد در واحد مهندسی سپاه در سالهای 1362 تا 1364-مشارکت در تاسیس و معاون فنی و پژوهشی نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال های 1364 تا 1367-مسئولیت پژوهش، تعمیر و نگهداری سامانه ها و تجهیزات نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال های 1364 تا 1367-معاونت آموزشی گروه مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران در سال های 1374 تا 1375-معاونت پژوهشی دانشکده فنی دانشگاه تهران در سال های 1375 تا 1381-ریاست پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران در سال های 1381 تا 1387-مدیریت قطب علمی مواد با کارایی بالا در دانشگاه تهران در سال 1385-ریاست هیات مدیره شرکت مشترک دانشگاهی دانشگاه تهران و ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) در سال 1385-ریاست چندین آزمایشگاه تحقیقاتی در دانشگاه تهران مانند آزمایشگاه "دگرگونی فازهای پیشرفته" و "میکروسکوپ الکترونی و نمونه ‌سازی"-عضویت در کمیته تحصیلات تکمیلی دانشکده فنی دانشگاه تهران-عضویت در شورای راه ‌اندازی شعب بین المللی دانشگاه تهران در سال های 1383 تا 1387-ریاست کمیسیون تخصصی فنی مهندسی دانشگاه تهران در سال های 1386 تا 1388-نایب رییس انجمن مهندسین متالورژی ایران در سال های 1385 تا 1389-عضویت در هیات اجرایی جذب دانشگاه تهران در سال 1389-ریاست مؤسسه پژوهشی مپفن (تجهیزات نیروگاهی) در سال 1389-ریاست انجمن مهندسین متالورژی ایران در سال 1389-ریاست شورای بررسی موارد خاص دانشگاه‌ های دولتی استان تهران در سال 1392-سرپرست دانشگاه تهران در سال 1393-ریاست دانشگاه تهران در سال 1394 

-انتشار بیش از 80 مقاله در مجلات علمی بین‌ المللی (ISI)-انتشار حدود 90 مقاله در کنفرانس های مختلف علمی داخلی و خارجی-مجری بیش از 30 پروژه تحقیقاتی مهم ملی-راهنمایی و مشاوره بیش از 80 پایان نامه و رساله دکتری در دانشگاه تهران و دانشگاه‌ های معتبر کشور 

پس از برگزاری دهمین انتخابات ریاست جمهوری و پایان شمارش آرا در 23 خرداد ماه 1388، احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور منتخب معرفی شد؛ پس از آن دیگر کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات به نتیجه انتخابات معترض شدند و اعتراضات و تجمعات غيرقانونی از سوی هواداران آنها در خیابان های تهران و شهرستان ها شکل گرفت. در این راستا محمود نیلی احمدآبادی که در سال 1388 ریاست پردیس دانشکده فنی تهران را برعهده داشت، در تعطیلی کلاسها و تحصن اعتراضی اساتید دانشگاه نقش داشت. امضای نامه سرگشاده به رهبر معظم انقلاب در اعتراض به حوادث 16 آذر 1388 در ادامه ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 و اعتراضات و تجمعات غیرقانونی هواداران میرحسین موسوی و کروبی، کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات، در 16 آذر ماه 1388، به مناسبت روز دانشجو، تجمعات گسترده ای از سوی حامیان "میرحسین موسوی" در برخی دانشگاه های کشور بخصوص دانشگاه تهران و سر در دانشکده فنی برپا شد؛ در این روز "میر حسین موسوی" با صدور بیانیه ای به مناسبت روز "دانشجو" سعی کرد تا از برنامه های دانشجویی این روز بهره برداری سیاسی کند. پس از صدور این بیانیه، شایعه شد که "مهدی کروبی" و "میرحسین موسوی" در دانشگاه تهران به جمع تجمع‌ کنندگان خواهند پیوست. به همین خاطر، جمع زیادی از دانشجویان انقلابی از ساعات اولیه آغاز این مراسم در دانشگاه تهران حاضر شدند و با تجمع در مقابل دانشکده فنی و با سردادن شعار به سمت مسجد دانشگاه تهران حرکت و آماده اقامه نماز جماعت ظهر و عصر شدند.   پس از آن، هواداران موسوی با استفاده از خلا حضور دانشجویان انقلابی که در مسجد دانشگاه در حال اقامه نماز بودند، در مقابل درب دانشکده فنی حاضر شدند و شعارهایی را سر دادند اما پس از اقامه نماز، دانشجویان انقلابی در حالی که شعار می دادند، به سمت درب دانشکده فنی حرکت کردند و توانستند حامیان "میر حسین موسوی" و "مهدی کروبی" را با ایجاد یک نیم دایره در محاصره قرار دهند. در همین راستا، 88 تن از اساتید دانشگاه از جمله محمود نیلی احمدآبادی در اعتراض به تجمع برخی دانشجویان انقلابی در 16 آذر سال 1388 در دانشگاه تهران به مقام معظم رهبری نامه ای نوشتند که در بخشی از این نامه آمده است: «... نیت تمام امضا کنندگان این نامه چیزی جز اصلاح امور مملکت و دین و دنیای مردم نیست و انتظار داریم که این نامه هم از این منظر نگریسته شود ... سالگرد 16 آذر همه ساله پس از انقلاب در جامعه ما بدون هیچ تنشی برگزار می شد اما امسال چه کسانی و از چه می ترسیدند که چنین بر پیکر دانشگاه تاخت و تاز کردند و نمایش فتح صحن آنرا غرور آمیز ترسیم نمودند. در روز 16 و 17 آذر امسال چند هزار نفر که برخی از آنها مسلح به سلاح های سرد، اسپری گاز فلفل و گاز اشک آور بودند به داخل دانشگاه وارد شده و طی دو روزمتوالی دانشگاه را که محیط علم و اندیشه است به صحنه اغتشاشات و نمایش های خود تبدیل نمودند ...»  

در آستانه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خرداد سال 1392، 255 نفر از اساتید دانشگاه های کشور از جمله محمود نیلی احمدآبادی در نامه ای حمایت خود را از کاندیداتوری "حسن روحانی" در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند. بخشی از متن نامه به شرح زیر است: «... ما سرزمینی می خواهیم که در آن، با محور قرارگرفتن عقلانیت و منافع ملی در روابط بین المللی، برای کسب حقوق مسلم خود مجبور به تحمل تحریم های کمرشکن و ناعادلانه و دشمن تراشی و تنش افزایی در سطح بین المللی نباشیم ... سرزمین ما همه این قابلیت ها را دارد و با انتخابی درست می توان به آن رسید. اکنون که پس از گذشت دوره ای سخت، پرهیاهو و تنش زا، فرصت ایجاد آرامش و اعتدال پیش آمده است و با توجه به توافق و اجماع صورت گرفته، ما اساتید دانشگاه های کشور وظیفه خود می دانیم که برای تحقق این مطالبات، ضمن تشکر و قدردانی از جناب آقای دکتر عارف، حمایت خود را از جناب آقای دکتر روحانی برای نامزدی  ریاست جمهوری اعلام نماییم. امید واثق داریم که با پشتوانه و تجارب و سوابق اجرایی ایشان در استفاده از نیروهای خدوم، متخصص و با تجربه، کشور به سمت اعتدال و پیشرفت در همه زمینه ها حرکت نماید.»  

با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دولت یازدهم در انتخابات سال 1392، او کابینه خود را در مرداد ماه 1392 به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد؛ در میان کابینه روحانی "جعفر میلی منفرد" به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی شد. در این راستا تعدادی از اساتید دانشگاه ها از جمله محمود نیلی احمدآبادی، در نامه ای به "علی لاریجانی" رئیس وقت مجلس نهم شورای اسلامی، از "میلی منفرد" برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حمایت کردند و وی را قابل اعتماد دانسته و خواستار رای اعتماد نمایندگان به میلی منفرد شدند. در بخشی از این نامه آمده است: «... با توجه به فرا رسیدن موعد رای اعتماد نمایندگان محترم مجلس به نامزدهای مختلف در کابینه از جمله وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وظیفه خود می دانیم نظرات و دغدغه های خود و نیز پشتیبانی از نامزد این وزارتخانه، جناب آقای دکتر میلی منفرد استاد برجسته و ممتاز کشور را به شرح ذیل به استحضار جنابعالی برسانیم. -ایجاد فضای آرام در دانشگاه ها برای رشد علم، پژوهش و فناوری، خلاقیت و نشاط در جهت توسعه پایدار و همه جانبه کشور     -بازگشت به قانون مداری و همراستایی با اسناد چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، برنامه پنجم توسعه و سایر مصوبات مجلس شورای اسلامی -احیای کرامت و حفظ حرمت و ارتقاء شان اعضای هیئت علمی ... لذا با توجه به موارد فوق الذکر فردی باید در راس مدیریت مجموعه آموزش عالی قرار گیرد که نه تنها به چنین نظراتی معتقد باشد بلکه توانایی، تجربه و صلاحیت آن را نیز دارا بوده و از مقبولیت کافی در بین اعضای هیات علمی برخوردار باشد. از این لحاظ جناب آقای دکتر میلی منفرد استاد تمام دانشکده برق دانشگاه امیر کبیر دارای چنین مشخصاتی می باشد... »   پس از آن در جلسه علنی 7 آبان 1393 مجلسی ها به دلایلی از جمله حضور "میلی منفرد" در حوادث پس از انتخابات سال 1388، به وی رای اعتماد ندادند.  

29 بهمن سال 1392، "فرهاد رهبر" رئیس دانشگاه تهران به دلیل آنچه "پایان یافتن دوران ریاست" از سوی وزارت علوم عنوان شد، با حكم "رضا فرجی ‌دانا"، وزیر وقت علوم، بركنار و "محمد حسین امید"، معاون اداری و مالی وزارت علوم، سرپرستی این دانشگاه را برعهده گرفت. پس از آن "رضا فرجی ‌دانا" به "محمد حسین امید" ماموریت داد تا شورایی را برای انتخاب رئیس قطعی دانشگاه تهران انتخاب کند. فرآیند تشکیل کمیته شورای منتخبان در اردیبهشت‌ ماه سال 1393 در دانشگاه تهران آغاز شد و اعضای شورا پس از تشکیل دو جلسه، 6 نفر را برای اعلام برنامه درباره ریاست دانشگاه تهران در نظر گرفتند که در این میان محمود نیلی‌ احمدآبادی از جمله کاندیدهای ریاست دانشگاه تهران بود که مامور به ارائه برنامه های خود به شورای دانشگاه شد. در نهایت شورای منتخبان پس از رای ‌گیری، "محمد حسین امید"، "محمد رحیمیان" و محمود نیلی احمد‌آبادی را به "فرجی‌ دانا" معرفی کردند. متعاقب آن، در 19 خرداد سال 1393، نیلی احمدآبادی به ‌عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد. در بخشی از این حكم انتصاب آمده است: «... امید است با توكل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف سرپرستی دانشگاه تهران را بر پایه قوانین، سیاست‌ ها و برنامه ‌های مصوب به انجام رسانید. بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری دانشگاهیان و صاحب نظران، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید.»  

19 آذر سال 1393 مهلت قانونی سرپرستی نیلی احمدآبادی به پایان رسید؛ طبق قانون، بعد از مدت شش ماه هرگونه اقدام سرپرست، غیرقانونی است و نهادهای نظارتی موظف به پیگرد قانونی و جلوگیری از دخل و تصرف در بیت المال هستند اما محمود نیلی احمدآبادی بعد از اتمام مهلت قانونی اش در انتصاباتی، "مجید نبی بیدهندی" را به ریاست موسسه ژئو فیزیک، "حمید پزشک" را به ریاست پردیس علوم و مرکز ارزیابی کیفیت، "علی مقاری" را به ریاست دانشکده شیمی، "سلطانی" را به ریاست دانشکده مکانیک، "احمدرضا خضری" را به مدیریت حوزه ریاست و "عباسی نژاد" را به نمایندگی هیئت ممیزی منصوب کرد؛ با صرف نظر از اینکه افراد منصوب شده دارای چه وابستگی های سیاسی و جناحی هستند. 

پس از استیضاح "رضا فرجی دانا" وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در 29 مرداد سال 1393 و عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس نهم به وی، "حسن روحانی" رئیس جمهور دولت یازدهم، در 30 مهر ماه سال 1393، در نامه ای به "علی لاریجانی" رئیس مجلس نهم شورای اسلامی، محمود نیلی ‌احمدآبادی را به عنوان سومین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری جهت کسب رای اعتماد به خانه ملت معرفی کرد. جلسه بررسی صلاحیت نیلی احمدآبادی در مجلس نهم 7 آبان سال 1393، جلسه علنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت و برنامه‌ های پیشنهادی محمود نیلی احمدآبادی، سومین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم، به ریاست "علی لاریجانی" در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برگزار شد. طبق آیین ‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در ابتدا "حسن روحانی" رئیس جمهور دولت یازدهم در صحن علنی مجلس به مدت یک ساعت از محمود نیلی احمدآبادی دفاع کرد.   پس از سخنان رئیس‌ جمهور، مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی اعلام شدند که مخالفان وزیر پیشنهادی از جمله "عزیز اکبریان"، "حجت الاسلام سید محمود نبویان"، "عبدالکریم جمیری" و "الیاس نادران" و موافقان وزیر از جمله "ابراهیم نکو"، "محمد قسیم عثمانی"، "غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی" و "مهرداد لاهوتی"، هر کدام به مدت حداکثر 15 دقیقه سخنرانی کردند که بخشی از سخنرانی آنها به شرح زیر است:    سخنان مخالفان نیلی احمدآبادی 7 آبان سال 1393، "عزیز اکبریان" نماینده مردم شهرستان "کرج" در مجلس نهم شورای اسلامی، در مخالفت با محمود نیلی احمدآبادی خطاب به وی گفت: «... همکار سپاهی من. چرا از فتنه تبری نمی ‌جویی؟ این مسئله را علنی بگو، مگر تذکر مقام معظم رهبری به دولت بحث فتنه نبود؟ باید به این مسئله توجه کنیم، ما هم پیرو فرمایش مقام معظم رهبری هستیم.» اکبریان عنوان کرد: «در دانشگاه تهران شخصی را انتخاب می‌ کنیم که روزنامه ‌ها می ‌نویسند "رهبر رفت، امید آمد" البته منظور از رهبر، فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه تهران است، ما از این مسایل به سادگی نمی ‌گذریم ... آقای نیلی ‌احمدآبادی شما خود را پاسدار معرفی کردید. من هم پاسدار هستم و شما را می ‌شناسم. ولی اگر حتی یک بسیجی در کنار شما در جبهه به شهادت رسید باید قدر بسیجی را می ‌دانستید.» وی با بیان اینکه ویژگی پاسداران صداقت و ولایت‌ پذیری است، افزود: «آقای نیلی ‌احمدآبادی اگر شما ولایت پذیر هستید صادقانه بگویید که از فتنه تبری می‌ جویم، شما سردمدار نوشتن نامه به مقام معظم رهبری علیه بسیج بودید،‌ اگر قدر بسیج را می ‌دانستید در جریان اوج فتنه آن نامه را نمی ‌نوشتید.» وی افزود: «شما به روحانی هم نامه نوشتید و مطالبی را به کار بردید که بویی از مسائل اسلامی در آن نیست، شما در حمایت از میلی ‌منفرد نامه می ‌نویسید کسی که سردمدار جریان فتنه بود، بله خنده ‌دار است و برخی باید بخندند. شما به عنوان سرپرست دانشگاه تهران 25 نفر از نیروهای ارزشی را عزل کردید، آقای د.س که در جریان فتنه و 18 تیر زندانی شده دستور بازگشت به کار دادید و می‌ گویید اینها حر هستند، حر توبه کرد ولی این افراد توبه نکردند، اگر توبه کنند نظام آنها را می‌ بخشد.» اکبریان اضافه کرد: «کسی که هنوز توبه نکرده و به دنبال فرصت برای ضربه زدن به انقلاب است را بر سر کار می‌ آورید و ما بنشینیم و تماشاچی باشیم؟» پس از سخنان نماینده وقت مردم شهرستان "کرج"، حجت الاسلام "سید محمود نبویان" نماینده مردم تهران در مجلس نهم شورای اسلامی در مخالفت با انتخاب محمود نیلی احمدآبادی اظهار داشت: «یکی از نکات مهم در رابطه با آقای نیلی عدم توجه وی به ارزشهای اسلامی در زمان مدیریتش در پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران بود، وی یک معاون خانم داشت که در عین اینکه حجاب خود را رعایت نمی ‌کرد، با مردان نامحرم نیز دست می ‌داد.» وی افزود: «برگزاری اردوهای مختلط از جمله سفر به ترکیه و برگزاری مراسم‌ های مختلط از جمله عملکرد‌هایی است که ما در زمان مدیریت نیلی در این دانشکده شاهد بوده ‌ایم.» نبویان تصریح کرد: «نیلی به اندک بهانه ‌ای برای برگزاری کارهای مختلط دانشجویان مجوز صادر می‌ کرد، مانند جشنواره‌ ها، کنسرت‌ های موسیقی، اردوهای تفریحی.» وی در خاتمه بیان داشت: «سوابق نیلی نیز برای ما روشن و موجود است. وی نامه‌ ای را که اغتشاشگران به رهبری می‌ دهند امضا می ‌کند و بسیاری دیگر از کارهایی که مدارک آن موجود است.» پس از آن "عبدالکریم جمیری" نماینده مردم استان "بوشهر" در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با انتخاب محمود نیلی احمدآبادی گفت: «... مقام معظم رهبری فرمودند ما مجلسی می‌ خواهیم که سالم و صالح و در کنار دولت باشد، همچنین ایشان فرمودند که دولتی می ‌خواهیم که نقاط مثبت دولت‌ های گذشته را داشته باشد، منهای سوابق منفی آن.» وی تصریح کرد: «اگر ما مجلسیان و دولتیان به اوامر رهبری نه در ظاهر بلکه در عمل، عمل کنیم با هماهنگی بیشتر می ‌توانستیم امور را سامان دهیم و آرامش و آسایش مردم را به وجود آوریم.» جمیری با اشاره به لزوم هماهنگی بیشتر دولت و مجلس برای معرفی وزیر علوم گفت: «چه ایرادی دارد دولت هنگامی که قرار است یک وزارتخانه ‌ای سامان یابد با هماهنگی با نهادهای مربوطه از جمله مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام به معرفی وزیر کند تا همه از عملکرد ما راضی شوند ... اگر هماهنگی ‌ها اتفاق می ‌افتاد ما شاهد معرفی یک وزیر کارآمد، توانمند، عالم و با سابقه درخشان در دفاع از ارزش های الهی در نظام جمهوری اسلامی بودیم و دیگر جای نگرانی برای کسی وجود نداشت... اگر هماهنگی‌ های ما بین دولت و مجلس رقم می ‌خورد موضوع استیضاح وزیر علوم سابق به بورسیه ‌ها ارتباط داده نمی ‌شد.» جمیری در ادامه خاطرنشان کرد:‌ «چرا می‌ خواهیم به اسم اعتدال اینگونه نشان دهیم که ما برای آرامش دانشگاه‌ ها به این جناح و آن جناح توجه نداریم، این درست است که دانشگاه به هیچ جناحی ارتباط ندارد، اما دانشگاه میدان دفاع از ارزش‌ های الهی و دفاع از مقام معظم رهبری است، دانشگاه جایی است که باید در آن نیروهای متدین تربیت شود... ما از رئیس جمهور می‌ خواهیم وزیری کارآمدتر و ارزشی ‌تر را برای وزارت علوم به مجلس معرفی کند.» سخنان موافقان نیلی احمدآبادی 7 آبان سال 1393، "محمد قسیم عثمانی" نماینده مردم شهرستان "بوکان" در مجلس نهم شورای اسلامی در موافقت با محمود نیلی احمد‌آبادی با تاکید بر اینکه جریان فتنه محکوم است، افزود: «اینکه صحبت هر وزیری که می‌ شود ما بحث فتنه را پیش بکشیم بحثی انحرافی است، اگر آقای نیلی خود را از فتنه مبرا نمی ‌دانست، قطعا رئیس‌ جمهور ایشان را به مجلس معرفی نمی ‌کرد.» عثمانی با درخواست از نیلی احمدآبادی برای اظهارنظر شفاف در قبال موضوع فتنه به منظور برطرف شدن سوءتفاهم‌ ها خاطرنشان کرد:‌ «وزیر علوم باید وزیری علمی، مستقل و غیرسیاسی باشد تا بتواند سکان مهمترین وزارتخانه دولت را برعهده بگیرد ...» وی در مورد دست دادن خانمی با آقایان در زیرمجموعه نیلی احمدآبادی که مورد استناد یکی از مخالفان قرار گرفته بود، گفت: «این موضوع چه ربطی به ایشان دارد؟ مگر جاهای دیگر این طور نمی ‌شود؟ در زیرمجموعه همه آدم ‌ها تخلف صورت می‌ گیرد، ولی اگر قرار باشد به خاطر هر تخلفی افراد را عزل کنیم که دیگر مسئولی باقی نمی ‌ماند.» قسیم عثمانی با اشاره به مراسم دانشجویان جدید‌الورود بیان داشت: «مگر مراسم جدیدالورودها همه جا مختلط نیست؟ مگر در ایران زندگی نمی ‌کنیم؟ مراسم فارغ ‌التحصیلی همه جا مختلط است. مگر کنسرت ‌های موسیقی در کشور مختلط نیست؟ ...» وی ادامه داد:‌ «اگر پاسدارهای گذشته را قبول نداشته باشیم دیگر چه کسی باقی می ‌ماند؟ آقای نیلی که همه عمرش را صرف علم و صنعت کرده است و 90 مقاله علمی و پژوهشی دارد؛ دیگر چه می‌ خواهیم از وزیر علوم؟ ...» پس از سخنان نماینده وقت شهرستان "بوکان"، "غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی" نماینده مردم شهرستان "رشت" در مجلس نهم شورای اسلامی در موافقت با محمود نیلی احمدآبادی گفت: «... ‌انصافا تا کنون چه دلیل مستند و متقنی ارائه شده است که نیلی احمدآبادی شایسته وزارت علوم نیست؟ وی ویژگی ‌های مختلفی دارد که در رزومه‌ اش در صحن علنی مجلس هم پخش شد، نیلی احمدآبادی از نیروهای ارزشی نظام و انقلاب بوده و حضور وی در سپاه، همکاری با نیروی دریایی سپاه، سابقه انقلابی و تجربه مدیریتی دارد و از همه مهمتر از جنس دانشگاه است و اعتماد دانشگاهیان هم به همراه دارد ...» وی اظهار داشت: «نیلی احمدآبادی چهار ماه مجموعه بزرگترین دانشگاه کشور را بدون تشنج اداره کرد و حادثه پردیس کرج نیز از سوی رئیس این پردیس اتفاق افتاد که اجازه عزل یا تغییر آن را به نیلی احمدآبادی ندادند، دانشگاه تهران با مدیریت این فرد مخالف بود ولی اجازه عزل ندادند و حالا نیلی احمدآبادی باید پاسخگوی رفتار این رئیس باشد.» جعفرزاده ایمن آبادی اضافه کرد: «برخی به سوابق نیلی احمدآبادی ایراد گرفتند، به گذشته برگردید و ببینید بسیاری از افرادی که همین مجموعه وزارت علوم را اداره کردند و بعضا همکار ما در مجلس هستند سابقه مدیریت آنچنانی نداشتند ...» پس از آن "مهرداد لاهوتی" نماینده مردم شهرستان "لنگرود" در مجلس نهم شورای اسلامی در موافقت با محود نیلی احمدآبادی گفت: «یکی از همکاران گفت که آقای نیلی در جریان فتنه سکوت کرده است، آیا واقعا این موضوع به معنای دست داشتن و همکاری آقای نیلی در فتنه است؟ این چه قضاوتی است؟» وی با بیان اینکه آقای نیلی احمدآبادی خواهد گفت که چه نظری درباره فتنه 88 دارد،‌ افزود: «فتنه خط قرمز ماست و مگر می ‌شود آقای روحانی، وزیری را به مجلس معرفی کند که در فتنه نقش داشته است اینگونه سخن گفتن برخی دوستان از عجایب روزگار است.» لاهوتی بر همین اساس خاطرنشان کرد: «یکی از همکاران گفته بود چه طور ممکن است آقای نیلی در جبهه حضور داشته باشد اما یک بسیجی در کنار او به شهادت نرسیده باشد؟ بنده در زمان جنگ تحمیلی تک ‌تیرانداز بودم اما مگر همه باید تک ‌تیرانداز می ‌شدند، آقای نیلی فرمانده بوده،‌ حتما باید یک بسیجی در کنار او به شهادت می ‌رسید تا ثابت شود که آقای نیلی انقلابی است؟ آیا همه باید آن زمان تفنگ به دست می‌‌ گرفتند تا ثابت شود که در جنگ نقش دارند؟ همه مردم حتی کسانی که پشت صحنه جنگ بودند نیز در دفاع مقدس نقش داشتند.» لاهوتی خاطرنشان کرد: «وزارت اطلاعات آقای نیلی را تایید کرده است، از کجا می‌ دانید آقای نیلی گزینه اصلی دولت نیست؟ رای دهید تا گزینه اصلی دولت شود، آقای نیلی هفت سال در جنگ تحمیلی حضور داشته است.» دفاعیات نیلی احمدآبادی در جلسه رای اعتماد پس از اتمام سخنرانی مخالفان و موافقان، محمود نیلی احمد آبادی وزیر پیشنهادی علوم، پشت تریبون قرار گرفت و به مدت 30 دقیقه ضمن تشریح بیوگرافی و سوابق خود، برنامه‌ هایش را ارایه داد. نیلی احمدآبادی با بیان اینکه درباره نامه 88 عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران صحبت کردند، اولا شما عزیزان زمان و مکان را در نظر بگیرید، گفت: «در سال 88 دوبار به دانشگاه تهاجم شد که مورد تقبیح مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت. در 16 آذر به دانشکده فنی دانشگاه تهران به شکل بسیار بدی تهاجم شد و تاثیر بسیار منفی در روحیه جوانان و دانشجویان داشت.» وی گفت: «متاسفانه کسانی که پیشرفت مملکت را نمی ‌خواهند و بر خلاف مصالح کشور قدم بر می‌ دارند و از دشمنان کشور هستند، همواره می‌ خواهند به جوانان القا کنند که ملجا و پناهگاه شما در خارج از مرزهای کشور است، این نامه به جوانان نشان داد آنکه باید به او پناه برده و شکایت برد و آن که نقش پدرانه برای آنها دارد، رهبر معظم انقلاب است، در این نامه به هیچ کس تعدی نشده بلکه فقط بیان آنچه که بر دانشگاه رفته، ذکر شده است و اگر دوستانی که در آن زمان در دانشگاه بودند مراجعه کنند، ملاحظه می ‌کنند که تاثیر بسیار جدی بر روحیه جوانان داشت و مانع جداشدن این سرمایه‌ های انقلاب از کشور و انقلاب شد.» نیلی احمدآبادی اضافه کرد: «این نامه یک فضای آرامی را در دانشگاه به دنبال داشت، نکته دیگر به امضا کنندگان این 88 نفر نگاه کنید، وابسته به هیچ جریان سیاسی نیستند و هیچ خط سیاسی را در این امضا کنندگان نمی بینیند. همه این افراد از اساتید برجسته هستند، هیچگونه شائبه سیاسی در این بین نیست.» وی افزود: «گفته شده که من از جمع کنندگان و تهیه کننده این نامه بودم، خیر، من یکی از امضا کنندگان بودم. نه تهیه کننده بودم و نه جمع کننده امضا. همین طور که عرض کردم، اقدامی بسیار موثر و مفید در جهت مصالح انقلاب بود. درباره اردوهای مختلط صحبت کردند؛ دوستان عزیز، احتمالا این اردو که می ‌گویند زمانی است که من مسئول دانشکده فنی بودم، اصلا مجوز اردوهای خارج کشور به عهده رئیس پردریس فنی نیست. به عهده رئیس دانشگاه است؛ اگر آن گونه که می‌ گویند اتفاق افتاده باشد، مجوزش را دانشکده فنی صادر نکرده است ...» نیلی احمدآبادی در رابطه با حضور در حوادث پس از انتخابات سال 1388 تصریح کرد: «من و همکارانم چه در گذشته و چه امروز خطوط قرمز ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری را زیر پا نگذاشتیم.» وی اظهارداشت: «تا امروز یک مورد هم پیدا نمی ‌کنید که در زمان مسئولیت من چه من یا همکارانم خطوط نظام را زیر پا گذاشته باشیم و همکارانم حتی امروز هم که مسئولیت ندارند این کار را نمی‌ کنند ...» عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس به نیلی احمدآبادی نهایتا وکلای ملت با 79 رای موافق، 160 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 246 رای ماخوذه، به دلیل آنچه نقش محمود نیلی ‌احمدآبادی در حوادث پس از انتخابات سال 1388 خوانده شد، به او برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رای اعتماد ندادند.  

27 دی سال 1393، "محمد فرهادی" دومین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، محمود نیلی احمدآبادی را به عنوان رییس دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد. بررسی صلاحیت محمود نیلی احمدآبادی چندین بار در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت؛ ولی هر بار به دلیل مخالفت اعضای شورا به جلسات بعد موکول می شد که همین عامل سبب شد دانشگاه تهران بیش از یک سال بدون رئیس اداره شود. بعد از تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعیین رئیس دانشگاه به هیئتی پنج نفره متشکل از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، رییس نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه ها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس هیات نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شد. نهایتا در 19 خرداد سال 1394، پس از آن که هیئت پنج نفره به محمود نیلی احمدآبادی و روسای 21 دانشگاه دیگر رای اعتماد دادند، "محمد فرهادی"، نیلی احمدآبادی را به عنوان رئیس دانشگاه تهران منصوب کرد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۹:۵۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۰۰

محمود نیلی احمدآبادی

خلاصه زندگی نامه

 محمود نیلی احمدآبادی، عضو هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران که مدتی ریاست پردیس این دانشکده را بر عهده داشت و پس از آن، مدتی سرپرست دانشگاه تهران و سپس به ریاست این دانشگاه منصوب شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع