جستجو در مطالب و اشخاص
محمود نگهبان سلامی در سال 1356 در روستای "هزارخوشه" از توابع شهرستان "خواف"، استان "خراسان رضوی" در یک خانواده کشاورز متولد شد. وی دارای دکترای تخصصی روان شناسی تربیتی و مسلط به زبانهای عربی و انگلیسی بوده و مشاور آموزش و پرورش استان البرز را برعهده داشت. در 12 اسفند ماه سال 1390 با برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پیروزی محمود نگهبان سلامی در این دوره؛ اولین حضور وی به عنوان نماینده مردم "خواف و رشتخوار" در خانه ملت رقم خورد؛ وی بعد از آغاز به کار مجلس نهم در سال 1391، به عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درآمد. پس از پایان دوره نهم، نگهبان سلامی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و مجددا به نمایندگی از مردم "خواف و رشتخوار" راهی خانه ملت شد. 

محمود نگهبان سلامی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش، روستای هزار خوشه در یک دبستان چند پایه به پایان رساند؛ وی با توجه به علاقه جهت ادامه تحصیل و با راهنمایی آموزگارش برای گذراندن دوره راهنمایی اقدام نمود. اما با توجه به نبود مدرسه راهنمایی در روستایشان برای ادامه تحصیل به یکی از روستاهای پرجمعیت تر بنام "روح آباد" که در حدود 10 کیلو متری روستایشان قرار داشت، رفت. هر روز پیاده و در سال آخر با دوچرخه این مسیر را طی می نمود اما با توجه به شرایط سخت و گل و آب شدن مسیر در زمستانها در روستاهای روح آباد و خلیل آباد بیتوته می کرد. در دوران راهنمایی شاگرد ممتاز مدرسه بود و در مسابقات قرآن در سطح شهرستان و استان نیز مقام آورد .سال سوم راهنمایی در آزمونهای مربوط به دانشسرای مقدماتی شرکت نموده و پس از قبولی در آزمونهای کتبی و مصاحبه وارد دانشسرا شد. در دانشسرا نیز از شاگردان ممتاز بود. بعد از اتمام دوران دانشسرا با توجه به نبود ردیف استخدامی و مشکلات مربوط به استخدام فارغ التحصیلان دانشسرا در کنکور انسانی شرکت نمود و در دانشگاه دولتی بیرجند در رشته علوم تربیتی گرایش مدیریت آموزشی قبول شد. یک سال بعد از اتمام دوران کارشناسی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نمود و با کسب رتبه تک رقمی 8 در دانشگاه تهران در رشته روان شناسی تربیتی قبول شد. همچنین دکترای تخصصی روان شناسی تربیتی را از دانشگاه تربیت معلم تهران اخذ نمود. تدریسمحمود نگهبان سلامی در دوران فوق لیسانس ضمن کار در وزارت علوم، ارزیاب جشنواره جوانان خوارزمی و انتخاب پژوهشگر برگزیده در سال 1383 و1384 بود. بعد از آن حدود 3 سال را با دانشگاههای پیام نور شهرستان های خواف و تایباد و دانشگاه آزاد اسلامی تربت جام و تایباد جهت تدریس و با بنیاد شهدا و امور ایثارگران و جانبازان و آموزش و پرورش در بخش مشاوره فعالیت نمود. 

در 12 اسفند سال 1390، محمود نگهبان سلامی برای نخستین بار در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، به عنوان کاندیدا از سوی مردم "خواف و رشتخوار" در استان "خراسان رضوی" شرکت کرد و توانست با کسب 38728 رأی یک کرسی از 290 کرسی مجلس را از آن خود کند. وی پس از آغاز بکار مجلس نهم به عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم در آمد. مهمترین طرح های امضا شده توسط نگهبان سلامی عبارتند از:- طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران- طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران- طرح تمدید مهلت اجرای قانون آیین دادرسی کیفری و اصلاح موادی از آن- طرح شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی- طرح تشکیل صندوق حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی- طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی- طرح قانون مقابله با گروه های انحرافی- طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور- طرح الزام دولت به تمرکززدایی- طرح تأسیس سازمان غیردولتی جهاد اقتصادیو ... 

در پی برخی از اقدامات علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم، از جمله انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش و پرورش، برگشت به ‌کار نیروهای بازنشسته، عدم اجرای قانون استخدام مربیان پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و مربیان نهضت سوادآموزی، عدم توجه به بیمه‌های درمان و تکمیلی فرهنگیان و عدم توجه به حوزه تربیتی دانش‌آموزان، برخی از نمایندگان مجلس نهم در 19 خرداد سال 1394 طرح استیضاح وی را در 10 محور خواستار شدند.در همین راستا محمود نگهبان سلامی در 20 خرداد 1394 در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری "تسنیم" در مشهد مقدس، اظهار داشت: «بسیاری از فرهنگیان علاوه بر حق و حقوق پرداخت نشده از مدیران، تفاوت درآمد و مزایای ایشان با کارکنان سایر وزارتخانه‌ها شکایت دارند.بسیاری از معلمان در مقایسه با همتاهای خود وزارتخانه‌های دیگر حقوق و مزایای بسیار کمتری دارند و از این رو نارضایتی عمومی در میان آنها به وجود آمده است.»نگهبان سلامی تأکید کرد: «وزیر باید بتواند با رایزنی و ایجاد ارتباط و حضور مستمر در هیئت دولت از قشر زیر نظر خود حمایت کرده و برای آنها شرایط مناسبی را به وجود بیاورد که با شکایاتی که از جانب فرهنگیان به مجلس می‌رسد موفق نبودن این وزیر استنباط می‌شود.»وی کم کردن فاصله‌های طبقاتی و مشکلات معیشتی مردم  را یکی از وظایف محول شده به مجلس شورای اسلامی دانست و عنوان کرد: «استیضاح مذکور نیز برای تحقق همین امر در دستور کار مجلس قرار گرفته است. با اینکه خود من به شخصه جزو طراحان این استیضاح نبوده‌ام با این حال با توجه به شرایط فرهنگیان حوزه انتخابیه با این استیضاح موافق هستم و امیدوارم که در آینده‌ای نزدیک شامل بهبود وضعیت معاش این قشر مهم و تأثیرگذار در جامعه باشیم.»سرانجام در تاریخ 3 تیر ماه سال 1394، نشست بررسی طرح استیضاح علی اصغر فانی در مجلس شورای اسلامی به ریاست حجت الاسلام ابوترابی فرد، نائب رئیس مجلس، با حضور 204 تن از نمایندگان و تعدادی از اعضای کابینه یازدهم برگزار شد. نهایتا بعد از استماع توضیحات "علی اصغر فانی" و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 76 رأی موافق، 167 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 256 آرای مأخوذه، با «عدم‌اعتماد» به فانی مخالفت کردند. بر این اساس، نمایندگان مجلس اعتمادشان را از فانی برنداشتند و وی وزیر باقی ماند. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.محمود نگهبان سلامی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. 

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و محمود نگهبان سلامی در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 44379 رای از مجموع 113357 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم "خواف و رشتخوار" از توابع استان "خراسان رضوی" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه اصلاح طلبان (امید) وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۱:۰۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۱:۰۵

محمود نگهبان سلامی

خلاصه زندگی نامه

 محمود نگهبان سلامی، نماینده اصلاح طلب مردم "خواف و رشتخوار" از "خراسان رضوی" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در مجلس نهم را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع