جستجو در مطالب و اشخاص
محمود خالد الزهار، در سال 1945 م، در "حی الزیتون" یکی از مناطق "غزه"، از پدری فلسطینی و مادری مصری متولد شد. وی در 26 سالگی موفق به دریافت مدرک دکتری عمومی از دانشگاه قاهره و پنج سال پس از آن موفق به دریافت مدرک جراح داخلی از دانشگاه "عین الشمس" گردید. وی از بنیان ‌گذاران اصلی دانشگاه اسلامی غزه در سال 1978 م، میلادی و از بنیانگذاران گروه شبه‌ نظامی حماس و از رهبران اصلی آن است. محمود الزهار در کابینه "اسماعیل هنیه" به وزارت امور خارجه راه یافت و پس از آن به عنوان یکی از اعضای ارشد جنبش مقاومت فلسطین "حماس" شناخته شد. 

الزهار دارای سه پسر و یک دختر از همسرش "سمیه" بود، که دو تن از پسران وی در حملات نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند. شهادت فرزندان 10 سپتامبر 2003 م، پسر محمود الزهار با نام "خالد" و محافظ شخصی وی در حمله موشکی به خانه اش به شهادت رسیدند، و الزهار نیز، در این حادثه به طور سطحی مجروح شد. در این میان شبکه تلویزیونی "الجزیره" نیز از زخمی شدن بیش از سی تن در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به خانه محمود الزهار خبر داد، الجزیره هم چنین گزارش داد که در این حمله چند تن از اعضای خانواده محمود الزهار نیز به شهادت رسیده اند.   پس از چندی در 15  ژانویه سال 2008 میلادی، نیز "حسام الزهار" 21 ساله، فرزند دیگر محمود الزهار در جریان جنگ 22 روزه در حمله تانک ‌های ارتش رژیم صهیونیستی به محله "الزیتون" در مرکز نوار غزه به عمراه 15 تن از فلسطینیان دیگر، به شهادت رسید. 

بعد از شهادت عبدالعزيز الرنتيسی، رهبر وقت جنبش حماس در سال 1383 برخی رسانه های اسرائیلی خبر دادند که الزهار جانشین وی می شود، در این میان روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت: دکتر محمود الزهار یکی از چهره های برجسته جنبش فلسطینی حماس جانشین عبدالعزیز رنتیسی رهبر سابق این جنبش شد. هاآرتص به نقل از آنچه منابع فلسطینی مطلع از فعالیت های حماس نامید، افزود: «‌اسماعیل هنیه نیز بعنوان معاون الزهار و  سعید الصیام بعنوان مرد شماره 3 حماس انتخاب شده است.» به دنبال این شایعات الوطن به نقل از منابعی که آنها را منابع آگاه در جنبش حماس نامید، نوشت خبر جانشینی الزهار به جای الرنتیسی بی اساس است و صحت ندارد. این منابع تاکید کردند، این جنبش از همان ابتدای شهادت الرنتیسی اعلام کرده است که رهبری را برای این جنبش انتخاب می کند ولی نام وی را در پاسخ به درخواست خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی این جنبش و با توجه به چالش های امنیتی که حماس با آن مواجه است، اعلام نمی کند. 

شهریور ماه سال 1385 ه.ش، محمود الزهار در بازگشت از مراسم عزا در غزه با سنگ هدف حمله قرار گرفت. در پی این اقدام وزارت امور خارجه فلسطین در بیانیه ‌ای اعلام کرد "محمود الزهار" وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان پس از شرکت در مراسم عزاداری در اردوگاه جبایا (شمال غزه) هدف حمله قرار گرفت. بخش اطلاع ‌رسانی وزارت امور خارجه فلسطین در این بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، برخی افراد خودروی زهار را پس از ترک مراسم عزاداری خواهر یکی از کارمندان این وزارتخانه، با سنگ هدف قرار دادند. در این بیانیه آمده است یکی از شرکت‌ کنندگان در این مراسم، برای حمله به خودروی زهار تحریک شد. در این بیانیه اعلام شده، فرد مورد نظر شناخته شده و در جریان مراسم نیز به وزیر اهانت کرده بود. بنابر این بیانیه، همزمان با این حمله برنامه‌ای از تلویزیون فلسطین پخش می‌شد که برخی کارمندان اخراجی وزارت امور خارجه در آن شرکت داشتند و حاوی تحریکاتی علیه زهار بود و شرکت‌کنندگان در این برنامه افتراها و تهمت‌های ناروایی درباره وی بیان می‌کردند. 

در سال 1388 توسط رسانه های صهیونیستی شایع شد که الزهار از تیم مذاکره کننده در رابطه با تبادل اسرا کناره گیری کرده است. "صلاح البردویل" از رهبران حماس به خبرگزاری "یونایتد‌پرس اینترنشنال" گفت که آنچه از روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" منتشر شد، صحت ندارد و در چارچوب سلسله اکاذیب و دروغ‌های رسانه‌های صهیونیستی برای مخدوش کردن چهره حماس و سرپوش گذاشتن بر رسوائی‌های پی‌درپی رهبران اسرائیلی مبنی ارتکاب جنایت جنگی و ضدبشری و نقض حاکمیت کشورها از طریق ترور، صوت می‌گیرد. وی افزود: روشن است که دشمن دست به تبلیغات رسانه‌‌ای برای مخدوش کردن چهره حماس و ایجاد جنجال رسانه‌ای زده است تا شاید افکار عمومی را که نسبت به این بازی‌های اسرائیل آگاه هستند، موفق شود. وی همچنین تأکید کرد که موضع حماس و درخواست‌های آن در رابطه با معامله تبادل اسرا با "گلعاد شالیت" روشن است و اساس آن مسئله انسانی برای آزادی اسرای فلسطینی از زندان‌های رژیم صهیونیستی است و این اسرائیل است که در موضوع تبادل اسرا وقت‌کشی می‌کند و سعی دارد از این مسئولیت به بهانه وجود اختلافات فلسطینیان، شانه خالی کند. روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" مدعی شده بود که الزهار دو هفته پیش بدلیل اختلاف با مشعل و "احمد الجعبری" فرمانده شاخه‌های نظامی بر سر تبادل اسرا از تیم مذاکره‌ای این جنبش در موضوع تبادل اسرا، استعفا داده است. 

اردیبهشت ماه سال 1392، منابع خبری از فلسطین اشغالی خبر دادند که الزهار به دلیل مواضع مخالف با سفر "یوسف قرضاوی" رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمانان، به غزه مورد تعرض قرار گرفته و به شدت مجروح و راهی بیمارستان شده است. البته منابع خبری در این باره اظهار داشتند که وی همچنین به علت مواضع جانبدارانه اش در قبال "بشار اسد" مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. لازم به ذکر است که سفر "رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمانان" که مسئولیت ایجاد فتنه بین مسلمانان و به ویژه بین گروه های فلسطینی را از سوی برخی سردمداران عرب و صهیونیستها بر عهده داشت بحث و جدل های گسترده ای را بین گروههای فلسطینی ایجاد کرد. سفر "یوسف القرضاوی" به نوارغزه البته بعد از آن صورت گرفت که دولت قطر طرح جدید عربی را در جهت خدمت به منافع صهیونیستها ارائه کرد و بعد از آن هم جنبش حماس موضعی مخالف اتخاذ و قاطعانه تاکید کرد: در برابر هرگونه اقدامی که به ضرر ملت فلسطین تمام شود، می ایستد. "خالد مشعل " رئیس بخشی سیاسی حماس هم از سوی سران دوحه تهدید شد. بعد از این کشمکش بر سر مسئله فلسطین بود که به تحلیل کارشناسان "قرضاوی" به نوار غزه سفر کرد تا بتواند اولا با ایجاد تفرقه بین کرانه باختری و نوارغزه موافقت حماس را با این طرح جدید عربی و و ثانیا تغییر موضع آنان را در قبال این طرح به دست بیاورد. 

محمود الزهار و هزاران فلسطینی ساکن نوارغزه پس از انقلاب 25 ژانویه طبق قانون توانستند تابعیت مصری به دست آورند که به موجب این قانون، هر فلسطینی که مادر مصری داشت می توانست تابعیت مصری کسب کند و مادر محمود الزهار نیز مصری و اهل استان اسماعیلیه بود. اما اردیبهشت ماه سال 1393 بود که مسئولان مصر تابعیت مصری محمود الزهار و 11 نفر از اعضای خانواده وی را لغو کردند. "حسین الریدی" معاون وزیر کشور مصر در امور گذرنامه و مهاجرت مصر با اعلام این خبر افزود: 24 هزار فلسطینی از می 2011 ، تابعیت مصری کسب کردند که 8 هزار از آنها در زمان "محمد مرسی" رئیس جمهوری سابق مصر توانستند تابعیت مصری به دست آورند. وی همچنین گفت: در صورتی که پیوستن یوسف القرضاوی به یک سازمان تروریستی در خارج از مصر نیز ثابت شود، تابعیت مصری وی نیز سلب خواهد شد. الریدی خاطرنشان کرد: کمیته ای امنیتی برای بررسی پرونده های فلسطینی هایی که تابعیت مصری دارند تشکیل شده است. وی در ادامه گفت: رئیس جمهوری مصر می تواند بدون هیچ شرطی به هر کسی که می خواهد تابعیت مصری اعطا کند و این شخص می تواند پس از گذشت 5 سال از کسب تابعیت، در انتخابات مصر حق رای داشته باشد. 

دی ماه سال 1393 ه.ش، محمود الزهار در گفت‌وگویی با خبرگزاری فلسطینی" صفا" اعلام کرد که "محمود عباس" (ابومازن) رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مسئول تأخیر در بازسازی غزه و ادامه بسته ماندن گذرگاه رفح است: «حماس بر اساس توافق آشتی 6 ماه زمان به دولت توافق ملی داد تا انتخابات را برگزار کند اما این دولت به بهانه جنگ غزه از انجام وظایف خود طفره رفت. عباس خواهان اجرایی کردن شروط آشتی با حماس نیست بلکه او می‌خواهد زمام امور غزه را از نظر امنیتی و اقتصادی به دست گیرد تا بار دیگر همکاری امنیتی خود با اسرائیل را در نوار غزه از سر بگیرد همانگونه که در کرانه باختری عمل می‌کند.» الزهار تاکید کرد که عباس مخالفت برگزاری انتخابات شورای قانونگذاری فلسطین، انتخابات داخلی فتح و حتی انتخابات مجلس ملی است زیرا می‌داند در آن شکست خواهد خورد. فتح و حماس در اردیبهشت سال 1393 آشتی کردند و دولت توافق ملی تشکیل شد. اما این دولت همواره در قبال غزه کم ‌کاری کرد و اعتراض حماس را برانگیخت. 

محمود الزهار در اسفند سال 1393، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در غزه بر عمق رابطه این جنبش با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: «رابطه بین ما و ایران راهبردی است و تغییر نخواهد کرد.» وی بار دیگر با تأکید بر اینکه رابطه ما با ایران تغییری نکرده است، افزود: «این جغرافیای سیاسی منطقه است که تغییر کرده و ابزارهای ارتباطی بین حماس و ایران به خاطر تغییر جغرافیای سیاسی منطقه مختل شده است، در حالی که موضع ما در قبال این رابطه باثبات است. رابطه حماس با ایران به تقویت مقاومت ملت فلسطین منجر شده و ایران حامی مقاومت فلسطین است.» 

از جمله تالیفات محمود الزهار عبارتند از: -إشكالیه مجتمعنا المعاصر، (دراسه قرآنی ه) -(لا مكان تحت الشمس) رداً على كتاب لبنیامین نتنیاهو -إشكالیات الخطاب الإسلامی المعاصر -روایه (على الرصیف) -كتاب المواجهه الإعلامیه -"التدخین فی قطاع غزه ویلاته ومآسیه" - (دراسه) -ترجمه كتاب "الحرب المقدسه" از لولیام بایتن -من الناحیه الفنیه فلقد قام بتألیف سیناریو فلم البطل "عماد عقل" 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۴۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۴۲

محمود الزهار

خلاصه زندگی نامه

 محمود خالد الزهار، سیاستمدار فلسطینی، از بنیان‌گذاران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، و از رهبران بارز این جنبش که در کابینه اسماعیل هنیه وزیر امور خارجه بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع