جستجو در مطالب و اشخاص
محمد محمد مُرسی عیسی العیاط، در 8 آگوست 1951 در روستای العدوه واقع در استان الشرقیه مصر به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترای محافظت از موتورهای فضاپیما از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکاست که پس از فراغت از التحصیل در این دانشگاه مشغول به تدریس شد. مرسی از سال 2000 تا 2005 میلادی، نماینده پارلمان مصر بود. پس از انقلاب 2011 مصر، مرسی که ریاست حزب آزادی و عدالت تأسیس شده توسط اخوان المسلمین را برعهده گرفت و به عنوان کاندیدای این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 مصر شرکت کرد.در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر که در تاریخ 17 ژوئن 2012 برگزار گردید، محمد مرسی بر اساس آمار رسمی در رقابت با ژنرال احمد شفیق پیروز انتخابات شد.  مرسی اولین رئیس‌جمهور پس از انقلاب 2011 مصر و پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور محسوب می‏شد. از چالش‏های پیش روی مرسی در دوران ریاست‌جمهوریش، اختلاف با فرماندهان عالی‌رتبه ارتش مصر در زمینه دخالت آنها در اوضاع سیاسی کشور بود. این دخالت ها کار را به جایی رساند که مرسی سوم ژوئیه 2013 توسط ارتش مصر از قدرت برکنار و بازداشت شد.  

محمد مرسی در خانواده ای ساده بزرگ شد. پدرش کشاورز و مادرش خانه دار بود. دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در استان الشرقیه گذراند و برای ورود به دانشگاه به قاهره رفت. وی در فاصله بین سال‏های 1975 و 1976 دوران خدمت سربازی را گذراند.  همسرمرسی در  سال 1978 با دختردایی خود، نجلا محمود که متولد 1962 در قاهره است، ازدواج کرد. نجلا محمود در طول تبلیغات انتخاباتی، مرسی را همراهی می‌کرد. نجلا محمود در زمان تحصیلات مرسی در آمریکا، به گروه اخوان المسلمین پیوست و پس از بازگشت به مصر به‌عنوان یک عضو فعال در کارهای خیریه و امور آموزشی این گروه به فعالیت پرداخت. بر اساس گفت و گویی که وی بعد از به قدرت رسیدن مرسی در مصر با یکی از مطبوعات انجام داد اظهار داشت که تمایلی ندارد تا او را بانوی اول مصر بنامند: «بر اساس تعالیم اسلام، رییس‌جمهور خادم ملت است بنابراین همسر وی نیز خادم مصر به شمار می‌آید.» فرزندانمحمد مرسی دارای پنج فرزند به نام‏های احمد، شیما، اسامه، عمر و عبدالله و 3 نوه است. احمد، پزشک اورولوژیست، شیما، دانش‌آموخته دانشکده علوم؛ اسامه، وکیل دادگستری؛ عمر، دانش‌آموخته بازرگانی و اقتصاد است. در بین فرزندان مرسی، احمد و شیما به دلیل اینکه در آمریکا به دنیا آمده‌اند، دارای تابعیت آمریکایی نیز هستند. دوستان نزدیکاز دوستان نزدیک مرسی، می‏توان مهندس‏ "‏خيرت‏ ‏الشاطر، ‏نامزد سابق اخوان؛ محمد بدیع، رهبر جماعت اخوان المسلمین و محمد ‏سعد‏ ‏الكتاتنی، رئیس پارلمان ملی مصر را نام برد. اما مرسی علاوه بر این دوستان صمیمی، روابط نزدیکی با تمام اعضای جماعت از جمله «عبدالمنعم ابوالفتوح» نامزد دور اول انتخابات مصر دارد و با وجود برخی اختلاف دیدگاه‌ها با این حال با یکدیگر در ارتباط‌اند؛ وقتی ابوالفتوح مورد حمله و تعرض افراد ناشناس قرار گرفت، مرسی از جمله نخستین کسانی بود که با وی تماس گرفت تا از سلامت او اطمینان خاطر یابد. 

مرسی مدرک لیسانس ریاضیات را با بالاترین نمره از دانشگاه قاهره در سال 1975 و مدرک کارشناسی ارشد در مهندسی متالورژی را نیز از همین دانشگاه در سال 1978 دریافت کرد. او برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت و دکترای ریاضیات را از دانشگاه جنوب کالیفرنیا در سال 1982 بدست آورد و پس از پایان تحصیلات نیز در این دانشگاه به تدریس مشغول بود.   فعالیت های علمی مرسی تجربه زیادی در تدریس دارد. وی در فاصله بین سال‏های 1982 تا 1985 استادیار دانشکده ریاضیات دانشگاه قاهره، استادیار دانشگاه جنوب کالیفرنیا و استادیار دانشگاه کالیفرنیای آمریکا بوده است. او از سال 1985 تا 2010 استاد و رییس دانشکده ریاضیات دانشگاه الزقازیق، استاد و رئیس بخش مهندسی مواد و مواد شناسی در دانشکده مهندسی الزقازیق و عضو کمیته تحصیلی این دانشگاه نیز بوده است.  مرسی دارای تحقیقات تخصصی در زمینه‌های صنعت به ویژه تولید بر روی زمین‏های صنعتی بزرگ در مصر و دارای ده‌ها پژوهش درباره فلزهای سطحی است. وی سابقه همکاری با شرکت ناسا در اوایل دهه هشتاد میلادی در زمینه پیشرفت موتور شاتل فضایی را دارد. 

رئیس حزب آزادی و عدالت و عضو سابق دفتر ارشاد جماعت اخوان المسلمون و از رهبران سیاسی این گروه نماینده پارلمان الشعب مصر در دوره 2000 - 2005 میلادی عضو کمیته مقاومت در برابر صهیونیسم در استان الشرقیه عضو کنگره بین المللی احزاب و گروه های سیاسی و سندیکاهای صنفی عضو مؤسس کمیته مصری «مقاومت در برابر پروژه صهیونیسم» منتخب شورای جماعت اخوان المسلمون در سی ام آوریل 2011 به عنوان رئیس حزب آزادی و عدالت   

نخستین بار در 18 مه 2006، محمد مرسی به همراه 500 تن از اعضای اخوان در جلو دادگاه شمال قاهره دستگیر شدند و او به 7 ماه زندان محکوم شد.مرسی همچنین در روز جمعه خشم، مصادف با 28 ژانویه 2011، به همراه تعداد زیادی از رهبران اخوان المسلمین در سطح استان، برای جلوگیری از مشارکتشان در جمعه خشم، بازداشت شدند. پس از باز کردن درهای زندان و فرار زندانیان مرسی از فرار خودداری کرد. او به کانال های ماهواره‌ای و خبرگزاری‌ها تماس گرفت و از مقامات قضایی خواست به زندان بیایند تا دلیل دستگیریش را مشخص کنند و آیا از لحاظ قانونی او گناهکار بوده است یا نه؟این دستگیری‌ها فقط شامل خود دکتر مرسی نبود بلکه این ظلم شامل خانواده‌اش نیز بود. در زمانی که مرسی در سال 2000 نامزد انتخابات مجلس شد؛ پسرش را دستگیر کردند و این بازداشتها در زمانی که مرسی نماینده مجلس بودنیز تکرار شد و حتی بعد از نمایندگی وی در مجلس، این کار ادامه داشت.  

مرسی در زمان حاکمیت حسنی مبارک بارها با دستگاه‌های امنیتی مصر و شورای عالی نظامی حاکم بر مصر پس از انقلاب 25 ژانویه مذاکره و گفتگو کرد و در تمام آنها توانست طرف مقابل را قانع کند، به همین دلیل جماعت، پس از مطرح شدن احتمال رد صلاحیت الشاطر، وی را به عنوان نامزد حزب اخوان المسلمین معرفی کرد. در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر که در تاریخ 17 ژوئن 2012 برگزار شد، محمد مرسی بر اساس آمار رسمی در رقابت با ژنرال احمد شفیق پیروز انتخابات گردید. وی اولین رئیس‌جمهور پس از انقلاب 2011 مصر و پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور است. مرسی همواره در سخنانش تأکید داشت ارتش مصر تنها باید در خدمت دفاع از سرزمین مصر به کار گرفته شود.  

در تاریخ 8 جولای 2012، محمد مرسی حکم انحلال پارلمان را لغو کرده و خواستار برگزاری جلسات آن شد. پیش ‌از این شورای عالی نظامی، در تاریخ 15 ژوئن 2012 مجلس مصر را منحل کرده بود. 

همه‌پرسی قانون‌اساسی مصر، 15 و 22 دسامبر 2012 در این کشور برگزار شد. این همه‌پرسی دومرحله‌ای نخست در 25 آذر 1391 (15 دسامبر 2012) در استان‌های شمالی و سپس در 2 دی (22 دسامبر) در استان‌های جنوبی مصر برگزار گردید. حدود 580000 واجد شرایط مصری مقیم خارج کشور نیز از 23 تا 27 آذر می‌توانستد در همه‌پرسی شرکت کنند.پیش‌نویس قانون‌اساسی پس از انقلاب مصر توسط شورای قانون‌اساسی (مجلس مؤسسان مصر) ظرف شش ماه تا نیمه‌های آذرماه 91 تدوین و تحویل رئیس‌جمهور مصر، محمد مرسی شد. بر اساس نتایج اعلام‌شده 63.8٪ از رأی دهندگان به قانون اساسی مصر رأی موافق دادند.  

بعد از تصویب قانون اساسی مصر بود که محمد مرسی به عنوان رئیس‌جمهور مصر تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرد که به موجب آن دادستان کل مصر برکنار و بر محاکمه مجدد حسنی مبارک تاکید شد. این تصمیمات با واکنش احزاب مصری مواجه شد. به دنبال آن مرسی طی حکمی، دستور ممانعت از انحلال مجلس مؤسسان تدوین قانون اساسی مصر را صادر کرد.به موجب این حکم، دستورات رئیس‌جمهور نهایی و قابل‌اجرا بود و هیچ گروه و دستگاه قضایی نمی‌توانست آن را نقض کند. به موجب این حکم «عبدالمجید محمود» دادستان کل مصر برکنار و «طلعت ابراهیم عبدالله» به عنوان دادستان کل معرفی شد. در این حکم همچنین بر محاکمه مجدد حسنی مبارک دیکتاتور سابق مصر و عناصر رژیم وی به اتهام کشتار معترضین در جریان انقلاب 25 ژانویه این کشور تآکید شده بود. بندهای حکم جدید محمد مرسیبند اول: محاکمه قاتلان معترضین در جریان انقلاب 25 ژانویه مصر از سر گرفته می‌شود. بند دوم: قوانین و احکام صادره از سوی ریاست جمهوری نهایی و غیرقابل تغییر است و اعتراض به آنها از سوی هیچ دستگاه قضایی جایز نیست. بند سوم: دادستان کل از بین اعضای دستگاه قضایی و به دستور رئیس‌جمهور و به مدت 4 سال از زمان صدور حکم انتخاب می‌شود و این دادستان باید قاضی و کمتر از 40 سال سن داشته باشد. بند چهارم: اصلاح متن ماده ویژه تشکیل مجلس مؤسسان تدوین قانون اساسی صادره در 30 مارس 2011 به‌طوری که مدت 4 ماهه آن برای تدوین قانون اساسی جدید به 6 ماه تغییر کند. بند پنجم: هیچ دستگاه قضایی حق منحل کردن مجلس مؤسسان تدوین قانون اساسی را ندارد. بند ششم: رئیس‌جمهور باید تدابیر لازم برای حمایت از کشور و اهداف و آرمان های انقلاب را اتخاذ کند. واکنشها به حکم جدید مرسیاین تصمیم مرسی با واکنش گروه‌های مختلف مصر مواجه شده است. محمد البرادعی رئیس حزب الدستور، عمرو موسی و حمدین صباحی از نامزدهای سابق انتخابات ریاست جمهوری مصر با حضور در یک کنفرانس خبری در مقر حزب الوفد اعلام کردند که تصمیمات مرسی به مثابه چیرگی بر تمامی اهرم های قدرت محسوب می‌شود و کودتا علیه مشروعیتی است که باعث روی کار آمدن مرسی در قدرت شده است.با این تصمیم مخالفان به خیابان‌ها ریخته و درگیری‌های وسیعی روی داد و خشونت و ناآرامی پایتخت و چندین شهر مصر را فراگرفت. در این درگیری‌ها طرفداران و مخالفان محمد مرسی در خیابان‌ها و مناطق اطراف دفتر حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان المسلمین در استان های مختلف با یكدیگر به زد و خورد پرداختند.طرفداران مرسی این اقدام رئیس‌جمهور اسلام‌گرای مصر را در چارچوب ادامه مسیر انقلاب 25 ژانویه و پاک‌سازی حكومت از بازماندگان رژیم سابق می‌دانستند در حالی كه مخالفان، رئیس‌جمهور مصر را «فرعون جدید» نام نهاده و شعار سرنگونی وی را سر می‌دادند. با این وجود مرسی عقب‌نشینی نکرده و بر تدوین قانون اساسی این کشور پای فشرد. 

حضور در ایران جهت شرکت در اجلاس سران جنبش عدم تعهدمحمد مرسی در 9 شهریور 1391، جهت سخنرانی در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد وارد تهران شد. او ریاست اجلاس جنبش غیر متعهدها را به محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور وقت ایران واگذار کرد. دیدار با وزیر امور خارجه وقت ایرانمحمد مرسی در دیدار با علی‌اکبر صالحی وزیر سابق امور خارجه با ابراز خرسندی از دیدار با هیئت ایرانی خاطرنشان کرد: «همکاری دوجانبه با ایران و همچنین همکاری چندجانبه در چارچوب جهان اسلام برای ما مهم است، ما و ایران یک روح در دو بدن هستیم. ایران کشور بزرگی در منطقه است و نقش مهمی در ایجاد الفت و دوستی بین ملت‌ها دارد. ما قویاً مخالف دخالت نظامی در سوریه هستیم.»مرسی با تشکر از تلاش‌های ایران برای کاهش آلام مردم سوریه، گفت: «ایران برای ما کشوری ارزشمند است و امیدواریم بر شکوفایی و عزت ملت ایران بیش از پیش افزوده شود.» 

نامزد اسلام‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی تأکید داشت که منافع ملت مصر را در نظر بگیرد و هیچ‌گاه از سیاست‌هایی تبعیت نکند که وابستگی و دنباله‌روی مصر از کشورهای بیگانه را به دنبال داشته باشد و این موضوع را به شکلی ویژه در روابط آینده مصر با آمریکا مد نظر قرار دهد. 

محمد مرسی، در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران طی سخنانی در این اجلاس به شدت به دولت سوریه حمله کرده و از تروریست‌ها حمایت کرد. مرسی مطالب زیر را درباره سوریه بیان کرد:حکومت سوریه ظالم است و مخالفان آن باید متحد شوند.حوادث فعلی در سوریه امتداد بهار عربی است که از تونس آغاز و پس از مصر و لیبی به سوریه رسیده است.دو ملت فلسطین و سوریه برای کسب آزادی، قهرمانانه تلاش می‌کنند.اعلام همبستگی با مردم سوریه در مقابل حکومتی که مشروعیت خود را از دست داده است، وظیفه اخلاقی است.از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در سوریه به حکومت دموکراتیک و آزاد حمایت می‌کنیم.باید سوریه را از ورود به جنگ داخلی یا تجزیه بازداشت.آماده همکاری برای جلوگیری از خون‌ریزی در سوریه هستیم. توقف این خون‌ریزی بدون دخالت تأثیرگذار و فعال همه ما امکان‌پذیر نیست.مصر آماده همکاری کامل با همه طرف‌ها برای توقف خون‌ریزی در سوریه است.آماده حمایت از سوریه جدید و آزاد هستیم. همچنین در خردادماه سال 1392 نیز محمد مرسی در مراسمی تحت عنوان کنفرانس کمک به سوریه در قاهره بر مخالفت کشورش با دخالت نظامی برای حل بحران سوریه تأکید کرد. وی با این حال در اظهاراتی متناقض از شورای امنیت خواست سوریه را منطقه پرواز ممنوع اعلام کند. مرسی از مخالفان سوریه خواست همچنان به «جانفشانی» و حل اختلافات و اتحاد با یکدیگر ادامه دهند.  

در حالی که مردم مسلمان مصر در پی انقلاب 25 ژانویه 2011 بر ضرورت قطع رابطه با رژیم اشغالگر قدس تأکید کرده بودند، محمد مرسی، منتخب آنها در نامه‌ای به رئیس رژیم صهیونیستی، خود را دوست وفادار پرز خوانده و برای صهیونیست‌های غاصب آرزوی رفاه و آسایش کرد. رئیس‌جمهوری مصر در پایان‌نامه خود آورده بود: «محمد مرسی دوست وفادار شما یعنی دوست وفادار شیمون پرز»یاسر علی، سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر، با تأیید گزارش‌ها مبنی بر ارسال نامه مرسی به شیمون پرز، محتوای نامه را صد در صد مورد تأیید قرار داده و گفت: «این نامه بر مبنای عرف دیپلماتیک وزارت خارجه مصر نوشته شده و ما در تنظیم این نامه ها میان کشورهای مختلف تبعیض قائل نمی شویم. رئیس‌جمهوری مصر روز 19 جولای، متن معرفی سفیر جدید در اسرائیل را امضا کرد، چرا که روابط و توافقنامه‌هایی میان مصر و اسرائیل وجود دارد.»  متن نامه محمد مرسی به رئیس رژیم صهیونیستی«از محمد مرسی رئیس‌جمهوری عربی مصر به جناب آقای شیمون پرز رئیس دولت اسرائیلعزیزم و دوست بزرگوارمنظر به علاقه شدیدم برای نشان دادن روابط دوستانه که خوشبختانه دولت‌های ما را به یکدیگر پیوند داده است، آقای عاطف محمد سالم سیدالاهل را به عنوان سفیر از سوی خود به حضرت‌عالی معرفی می‌کنم.با توجه به اخلاص و همت عالی و توانمندی وی در پست‌های جهانی که داشته است، امید زیادی را در من به وجود آورده است که در مأموریت محوله (سفیر جدید مصر در رژیم صهیونیستی) موفق باشد و امیدوارم مورد لطف جنابعالی و حمایت‌های شما قرار گیرد و مقبول و مورد اعتماد شما باشد. به‌ویژه اینکه افتخار دارم که برای حضرت‌عالی سعادت و خوشبختی و برای کشور شما (رژیم اشغالگر قدس) رفاه و شکوفایی و آسایش آرزو کنم.دوست وفادار شمامحمد مرسیکاخ ریاست جمهوری مصرقاهره 29 شعبان 1433 برابر با 19 جولای 2012 میلادی» پایبندی قاهره به کمپ دیوید به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست"، "عاطف سالم" اولین سفیر مصر در سرزمین‌های اشغالی بعد از روی کار آمدن محمد مرسی رئیس‌جمهور جدید مصر استوارنامه خود را به «شیمون پرز» رئیس رژیم صهیونیستی تسلیم کرد. وی در دیدار با پرز گفت: «قاهره به تمام قراردادهایش با اسرائیل پایبند است از جمله قرارداد صلح.» گفتنی است مصر به عنوان نخستین کشور عربی در سال 1979 توافقنامه سازش کمپ دیوید را با رژیم صهیونیستی امضا کرده است که در حال حاضر بسیاری از شخصی های سیاسی مصر خواهان اصلاح آن هستند، اما مردم این کشور که با انقلاب خود رژیم سازش‌کار حسنی مبارک را سرنگون کردند، بر ضرورت لغو این معاهده تأکید می‌کنند. 

شیمون پرز رئیس‌جمهور اسرائیل با تمجید از محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر او را «مرد کشورداری» و «شخصیت مسئولیت‌پذیر» توصیف کرده بود.پرز در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی «یدعوت احارنوت» که در 23/11/2012 منتشر شده، گفته است که مرسی همین محور آمریکا، مصر وکشورهای خلیج را می‌داند.او ابراز امیدواری کرد که این محور، با محور ایران که حماس حول آن می‌چرخد، مقابله کند.رئیس‌جمهور اسرائیل گفته بود: «رئیس‌جمهور مصر که از سوی مردم این کشور انتخاب شده نشان داد که مسئولیت‌پذیر است و مرد کشورداری است. او نشان داد که دیدی وسیع دارد و تنها منافع کوتاه‌مدت و محلی را نمی‌بیند.»میانجی‌گری های مصر میان اسرائیل و فلسطینی‌ها، به جنگ هشت روزه اخیر در نوار غزه پایان داد. در این هشت روز اسرائیل دست به حملات هوایی بی‌وقفه‌ای به نوار غزه زد. گروه‌های مبارز فلسطینی نیز صدها موشک به اسرائیل شلیک کردند.این جنگ به کشته شدن دستکم 162 فلسطینی و زخمی شدن حدود 1200 نفر دیگر از یک سو و کشته شدن دستکم 3 اسرائیلی و زخمی شدن 120 نفر دیگر از آن سو انجامید. 

اجازه نمی‌دهیم، اسرائیل 5 میلیون نفری مصر 95 میلیون نفری را تهدید کندمحمد مرسی، نامزد اسلام‌گرای انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرده بود که ادامه تهدیدات کنونی اسرائیل برای مصر به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست و اجازه نمی‌دهیم، اسرائیل 5 میلیون نفری مصر 95 میلیون نفری را تهدید کند.به نقل از پایگاه خبری "الیوم السابع"، محمد مرسی، تأکید کرد که اقدامات کنونی اسرائیل از تهدید مرزها و کشتن نظامیان مصری و تهدید مداوم مصر به جنگ اصلاً پذیرفته نیست و ما نمی‌توانیم ملتی 5 میلیون نفری ملتی 95 میلیونی را تهدید کنند. سیاست خارجی مرسیمرسی درباره سیاست خارجی‌اش که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آن را به اجرا خواهد گذاشت، گفته بود: «تلاش می‌کنم در عرصه بین‌الملل مصر با تمام کشورهای جهان از جمله کشورهای جهان عرب و منطقه خاورمیانه از جمله ایران و کشورهای هم‌جوار رابطه داشته باشد، اما این رابطه بر پایه احترام متقابل خواهد بود.» مرسی توضیح داد که رابطه وی با کشورها به‌ویژه کشورهای جهان عرب و منطقه خاورمیانه بر پایه از بین بردن و کاستن اختلافات موجود و خطرهایی استوار خواهد بود که این مناطق را تهدید می‌کند. وی همچنین تأکید کرده بود که: «رابطه مصر با لبنان باید رابطه‌ای بسیار خوب و عمیق باشد، چون لبنان به معنای حزب‌الله نیست، بلکه حزب‌الله، حزبی است که در این کشور فعالیت می‌کند.» باز بودن گذرگاه رفح برای فلسطینیانمرسی  در سخنان خود با تأکید بر اینکه سینا خط قرمز ما در برابر هر غیر مصری است، درباره گذرگاه رفح گفت که این گذرگاه در همه وقت در برابر فلسطینیان باز خواهد بود.مرسی با اشاره به اینکه ارتش مصر هم اکنون دارای دو وظیفه نظامی و اقتصادی است و قانون اساسی نیز از آن حمایت می‌کند، گفته بود: حمایت از ارتش در ادای وظیفه نظامی به معنای دفاع از کشور و وظیفه اقتصادی به معنای توجه به صنایع نظامی بسیار مهم است.محمد مرسی درباره قبطی‌های ساکن مصر هم تاکید کرده که کلیسای قبطی نهادی بسیار مهم در حفظ وحدت و یکپارچگی مصر و حمایت از روابط خارجی مصر با دیگر کشورهای آفریقایی است و از حیث اهمیت همچون دیگر مؤسسات و نهادهای کشور برای ما مهم و از اهمیت برخوردار است.با همه این اوصاف قبل از رسیدن مرسی به قدرت وی یهودیان را به سگ و خوک تشبیه کرده بود، سخنانی که به‌محض انتشار واکنش های گسترده‌ای را باعث شد. فعالان اینترنتی در یک فیلم ویدیویی پخش کردند که در آن محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر، یهودیان را به «میمون» و «خوک» تشبیه کرده است. مرسی در این ویدیو از مردم می‌خواهد که دشمنی با یهود و صهیونیست‎ها را به فرزندان خود بیاموزند. وی آنها را «خون‌آشام» و «جنگ‌افروز» توصیف می‎کند و در همین حال، کاخ سفید اظهارات مرسی را «یهودستیزی» و «ضد سامی» خواند. 

فرامین محمد مرسی درست یک روز بعد از برقراری آتش بس بین حماس و اسرائیل صادر شد. رئیس جمهور مصر در برقراری این آتش بس نقش مهم و میانجیگرانه ای داشت که تقدیر و قدردانی اغلب رهبران و مقامات بین المللی را بر انگیخت. ناظران سیاسی در قاهره اظهار می‏دارند که دستورات محمد مرسی دال بر اولویت داشتن فرامین رئیس جمهور به احکام دادگاه ها یا از اعتماد به نفس کاذب وی نشات می‏گیرد و یا نوعی سادگی و بی تجربگی سیاسی است.محمد مرسی بلافاصله بعد از برگزاری اعتراضات خونین در میدان التحریر قاهره و انتقادات گسترده کانون وکلای مصر در جمع طرفداران خود سخنان هیجان‌انگیزی ایراد و ضمن دفاع از دستوراتی که صادر کرده به مخاطبان خود گفته بود این دستورات برای محافظت از انقلاب مصر ضروری است. یکی از مهم‌ترین دستورات وی، ممانعت دادگاه‌ها برای دومین بار از صدور حکم انحلال مجمعی است که مأمور تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید مصر شده است. برخی از معترضان به محمد مرسی، با توسل به دادگاه‌ها سعی داشتند نشان دهند که مجمع فرمایشی محمد مرسی برای تدوین قانون اساسی جدید مصر غیرقانونی است و باید منحل شود؛ اما رئیس‌جمهور مصر در اقدامی پیشگیرانه چنین اختیاری را از دادگاه‌ها گرفت. در دست گرفتن قدرت مطلق دولتاقدامات محمد مرسی نشان داد که وی قبل از تشکیل مجلس قانون‌گذاری که احتمالاً اختیارات وی را محدود خواهد ساخت در اقدامی پیشگیرانه، اختیارات خود را به طرز گسترده‌ای افزایش داده است.اغلب قضات و دادستان‌های مصر در دوران حکومت حسنی مبارک به سمت‌هایشان منصوب شده‌ بودند. تغییراتی که محمد مرسی در دستگاه قضایی مصر انجام داد راه را برای محاکمه مجدد افراد خاندان حسنی مبارک و دیگر مقامات دوران وی هموار کرد اما دادگاه‌هایی که برای بررسی فساد مالی مقامات دوران مبارک تشکیل‌شده بودند و بررسی قتل تظاهرکنندگانی که در میدان تحریر و سایر شهرهای مصر در طی آشوب‌های انقلاب به دست مأموران دولتی کشته شدند، نتایج ملموسی نداشت. تصمیم گیری‏های انفرادی و بدون مشورت با دیگراننکته مهم این است که مرسی در اتخاذ  تصمیمات خود با احزاب و گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های اجتماعی مشورت نکرده و رأساً به این نتیجه‌گیری رسیده است. خیلی از مصری‌ها تصمیمات محمد مرسی را یادگار دوران حکومت حسنی مبارک می‌دانند که وی هم بر همین سیاق تصمیماتش را اعلام می‌کرد. خیلی از وکلای مصری استدلال می‌کند که اختیارات محمد مرسی خیلی بیشتر از حسنی مبارک در اوج اقتدار و دوران طلایی حکومتش بود.تلاش‌های محمد مرسی برای اعمال محدودیت به دستگاه قضایی مصر یادآور سال 1954 است که ارتش با کودتایی، قدرت را در دست گرفته و جزو اولین کارهایش خنثی کردن دستگاه قضایی کشور و لغو بی‌طرفی آن و تبدیل دادگستری به یک وزارت خانه مطیع دولتی بود.به نظر می‏رسد هدف اقدامات رئیس‌جمهور نه حفاظت از انقلاب مصر بلکه افزایش اختیارات و تبدیل جنبش اخوان المسلمین به تک حزب کشور مصر و منزوی کردن بقیه نهادهای سیاسی مستقل در داخل مملکت بود. علاوه بر این‌ها خیلی‌ها معتقدند که هدف محمد مرسی از تدوین قانون اساسی به نحوی بود که به نفع ادامه تسلط جنبش اخوان المسلمین بر اهرم‌های قدرت در مصر برای مدت‌ها طولانی باشد. و این تصمیمات مرسی، رئیس‌جمهور مصر اختلافات و شکاف‌های عمیق در جامعه مصر ایجاد کرده بود.اصرار اخوان المسلمین به قبضه همه اهرم‌های قدرت باعث ایجاد جنگ داخلی در مصر بین اسلام‌گراها از یک طرف و سکولارها و لیبرال‌ها و مسیحیان از طرف دیگر شده و برخوردهای قومی نیز تشدید شد. 

مرسی تصمیماتی را اتخاذ کرد که از لحاظ حقوقی و سیاسی بحث و جدل‌های بسیاری را در مصر به دنبال داشت و اولین آن‌ها در لغو حکم دادگاه قانون اساسی مصر در انحلال پارلمان و فراخواندن نمایندگان به حضور در پارلمان جهت ادامه فعالیت خود بود که با مخالفت‌های شدید و سخت دادگاه قانون اساسی مصر مواجه شد تا پس از تنش‌های بسیار مرسی در برابر تصمیم دادگاه قانون اساسی مصر مبنی بر منحل بودن پارلمان و لزوم برگزاری انتخابات جدید پارلمانی سر فرود آورد، تصمیمی که به جایگاه ریاست جمهوری ضربه زد.   برکناری برخی شخصیت های مهم اما به نظر می‌رسد، این آخرین تصمیم اشتباه مرسی نبود، چون پس از آن مصر شاهد اعلام متمم قانون اساسی این کشور از جانب مرسی و تأکید رئیس‌جمهوری مصر بر لازم‌الاجرا بودن دستوراتش بود تا در کنار آن دستور به برکناری «عبدالمجید محمود»، دادستان کل مصر و انتصاب «طلعت عبدالله» کند که این اقدام محمد مرسی نیز با جنجال‌های بسیار رسانه‌ای و تبلیغاتی و درعین‌حال بحث و جدل‌های بسیار حقوقی و قانونی همراه شد و شاید بتوان گفت جرقه اعتراض‌های بعدی که جامعه مصر را به آشوب کشید و به برکناری مرسی از قدرت منتهی شد در این تصمیم مرسی خلاصه می‌شود.   فرمان عفو زندانیان امنیتی و بازگشت ناامنی به مصر  در کنار تصمیمات حقوقی و قضایی، فرمان‌های دیگری از محمد مرسی نیز صادر شد که در صدور فرمان عفو زندانیان امنیتی و آزادی آن‌ها نمود پیدا می‌کرد، موضوعی که برخی از کارشناسان و صاحب‌نظران بر این باور هستند، موجب بازگشت ناامنی و تشدید هرج‌ومرج در مصر و به ویژه صحرای سینا شد و برخی از مصری‌ها مسئولیت این را به صورت مستقیم متوجه مرسی می‌دانند.   برنامه ناموفق 100 روزه مرسی!  صرف‌نظر از اقدامات درست یا نادرست فوق‌الذکر، محمد مرسی طی تبلیغات انتخاباتی خود از برنامه «100 روزه‌ای» سخن می‌گفت که در آن متعهد شده بود، مشکلات حمل‌ونقل و نظافت و پاکیزگی و سوخت و نان و امنیت مردم مصر را حل کند، درحالی‌که مرسی در آن‌ها چندان موفق نشان نداد، به ویژه بحران سوخت که بازتاب‌های آن چندین حوزه از جمله نانوایی‌ها و برق و رفت‌وآمد و تردد را در برمی‌گرفت.  

نظرات موافقان  طرفداران مرسی بر این باورند که محمد مرسی در طول یک سال ریاست جمهوری خود موفق شد، با اجرای عملیات «نسر» علاوه بر اینکه با ریشه‌های تروریسم در صحرای سینا مقابله کند بلکه برای اولین بار از زمان انعقاد توافقنامه «کمپ دیوید» توانست تجهیزات نظامی سنگین را وارد سینا کند و کار نجات تسلیحاتی مصر را بار دیگر راه‌اندازی کند. همچنین با اجرای شماری از طرح‌های بزرگ اقتصادی ده‌ها هزار فرصت شغلی جدید برای جوانان مصری فراهم کند و با افزایش دستمزد کارگران و حقوق کارمندان در راه عدالت اجتماعی گام بردارد. صرف‌نظر از آن محمد مرسی با در نظر گرفتن حقوق مجزا برای خانواده‌های شهدا و مجروحان انقلاب و محاکمه مجدد قاتلان انقلابیون و آزادی تمام شهروندانی که در حوادث انقلاب 25 ژانویه بازداشت‌شده بودند و پاک‌سازی شماری از مؤسسات و دستگاه‌های دولتی و برکناری بازماندگان رژیم سابق در واقع در راه تحقق اهداف انقلاب 25 ژانویه گام بر داشته بود.  به عقیده موافقان، محمد مرسی در عرصه سیاست خارجی در طول این یک سال گذشته موفق شد، نقش مصر در جهان عربی و اسلامی و آفریقایی را با مشارکت و حضور در تمام نشست‌ها و اجلاس‌ها احیا کند. همچنین محمد مرسی موفق شد تا 8 توافقنامه همکاری به ارزش 5 میلیارد پوند مصری و با ایتالیا توافقنامه‌ای به ارزش یک میلیارد یورو و با ترکیه توافقنامه تأسیس شهری صنعتی به ارزش یک میلیارد دلار امضا کند و شمار زیادی از مصری‌ها در بند در کشورهای دیگر را آزاد کند و با قطر و سودان توافقنامه‌هایی امضا و تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه را متوقف کند.    انتقادات مخالفان  مخالفان مرسی از جمله انتقاداتی که به وی وارد می‌کنند را ناتوانی وی در تحقق اهداف انقلاب، احقاق حقوق شهدا و مجروحان، عدم تشکیل کمیته‌های حقیقت‌یاب جدید در قضیه کشتار تظاهرات کنندگان مصری، ناتوانی در معرفی جنایتکاران واقعی و مهم‌تر از همه ناتوانی مرسی در غلبه بر فساد حاکم بر مصر می‌دانند. همچنین معارضان بر این باورند که مرسی در انتخاب مسئولان کمتر معیارهایی همچون علم و شایستگی و لیاقت را در نظر گرفته به عبارتی دیگر شایسته‌سالاری را در انتخاب مسئولان لحاظ نکرده است و تمام مناصب دولتی و حکومتی را با افرادی از جماعت اخوان المسلمین پر کرده که این اقدام وی را گامی در راه اخوانی کردن دولت و کشور مصر تلقی می‌کنند. برخی کارشناسان نیز معتقدند این موضوع موجب شد تا قبطی‌های مصر از جمله گروه‌های اجتماعی مصری باشند که بیش از پیش در این جامعه به حاشیه رانده شوند و بر نارضایتی آن‌ها بیش از پیش افزوده شود.  

نگاهی به کارنامه یک ساله «محمد مرسی»، رئیس‌جمهوری مصر بدون تردید نشان خواهد داد که مطالبات و خواسته‌های جریان‌ها و گروه‌های معارض و درعین‌حال دفاع گروه‌ها و جریان‌های حامی نظام تا چه اندازه مشروع و بر حق است. انتخابات ریاست جمهوری که در سال 2012، در مصر برگزار شد را باید اولین انتخابات ریاست جمهوری واقعی کشور مصر به شمار آورد که نتیجه آن انتخاب «محمد مرسی» به عنوان اولین رئیس‌جمهوری منتخب و غیرنظامی مصر بود. پس از آن میدان التحریر قاهره در حادثه‌ای نادر در تاریخ مصر شاهد حضور مرسی در این میدان بود تا محمد مرسی پیش از ادای سوگند در برابر دادگاه عالی قانون اساسی مصر سوگند خود را در برابر مردم این کشور ادا کند. این درحالی‌که است که پیروزی محمد مرسی در انتخابات با استقبال بسیار زیاد مردم مصر مواجه شد که امید بسیاری داشتند تا روی کار آمدن مرسی شرایط را آن‌ها متحول و از اصول و مبادی انقلاب آن‌ها محافظت کند. محمد مرسی درحالی‌ قدرت را در مصر به دست گرفت که وارث نظامی بود که با حاکمیت سه دهه‌ای خود بر کشور از آن جز ویرانه‌ای برجای نگذاشته بود. این موضوع به شکلی ویژه در حوزه اقتصاد قابل ملاحظه بود که یکی از عوامل شعله‌ور شدن انقلاب 25 ژانویه مصر نیز به شمار می‌آمد. افزون بر اینکه این واقعیتی انکارناپذیر بود که اخوان المسلمین اگرچه سازمان‌یافته‌ترین تشکل حزبی در مصر به شمار می‌آمد، اما هیچ تجربه‌ای از اداره امور کشور نداشت و این اولین تجربه آن‌ها در اداره امور کشوری بود که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین و تأثیرگذارترین کشور در جهان عرب به شمار می‌آمد و موقعیت و جایگاه استراتژیک آن و قرار گرفتنش در کنار سرزمین‌های اشغالی حساسیت‌ها و نگاه‌ها بر مصر را صد چندان کرده بود.  

مرسی در 12 تیرماه 1392 (سوم ژوئیه 2013) با اقدام نظامیان و با بیانیه فرمانده ارتش مصر عبدالفتاح السیسی و حمایت نماینده مخالفان دولت محمد البرادعی، شیخ الازهر، شیخ احمد الطبیب و پاپ مسیحیان قبطی مصر، پاپ تواضروس دوم، از قدرت برکنار شد. طی همان بیانیه عدلی منصور، رئیس دادگاه قانون اساسی مصر به عنوان رئیس‌جمهور موقت دولت انتقالی تعیین شد. همچنین 300 نفر از سران اخوان تحت تعقیب قرارگرفته و شخص محمد مرسی در گارد ریاست جمهوری بازداشت گردید.  تدوین نقشه راه جدید توسط نیروهای مسلح در پی پایان ضرب‌الاجل 48 ساعته ارتش برای نیروهای سیاسی مصر، فرمانده نیروهای مسلح این کشور با صدور بیانیه‌ای نقشه راه آینده کشور را تعیین کرد که بر اساس آن قانون اساسی تعلیق و رئیس دادگاه قانون اساسی به طور موقت اداره امور کشور را بر عهده گرفت. بعد از پایان ضرب‌الاجل 48 ساعته ارتش به سیاستمداران کشور برای تحقق مطالبات مردم، «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر و فرمانده نیروهای مسلح با انتشار بیانیه‌ای نقشه راه آینده این کشور را ترسیم کرد. السیسی با حاضر شدن بر صفحه تلویزیون مصر بیانیه خود را خطاب به ملت این کشور قرائت کرد.   موارد ذکر شده در بیانیه ی وزیر دفاع السیسی در بیانیه نیروهای مسلح اعلام کرد: گروه‌های سیاسی که با فرماندهان کل نیروهای مسلح نشست برگزار کردند، درباره نقشه راه به قرار زیر توافق کردند: تعلیق موقت فعالیت قانون اساسی رئیس دادگاه عالی قانون اساسی در برابر مجمع عمومی دادگاه قانون اساسی سوگند یاد می‌کند و رئیس دادگاه عالی قانون اساسی اداره امور کشور در مرحله انتقالی تا انتخاب رئیس‌جمهور جدید را بر عهده خواهد گرفت. دعوت به برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری رئیس دادگاه قانون اساسی حق دارد بیانیه‌های قانون اساسی و قوانین اجرایی لازم برای اداره مرحله انتقالی را صادر نماید. تشکیل دولت شایسته سالار ملی قوی که از اختیارات لازم برای اداره مرحله انتقالی برخوردار باشد. درخواست از دادگاه عالی قانون اساسی برای طرح قانون انتخابات مجلس نمایندگان و اتخاذ ساز و کارهای برگزاری انتخابات پارلمانی تشکیل کمیته‌ای با حضور همه طیف‌های سیاسی و با حضور کارشناسان برای بررسی تعدیل‌های قابل‌اجرا بر قانون اساسی لغو شده تا جوانان بتوانند در عرصه سیاسی ایفای نقش کرده و نقش بارزی در حیات سیاسی داشته باشند. تشکیل کمیته عالی متشکل از شخصیت‌های معتبر و دارای مقبولیت که نماینده همه طیف‌ها باشد. ایجاد منشور رسانه‌ای که آزادی رسانه‌ها را تأمین کند و معیارهای حرفه‌ای و بی‌طرفی رسانه در راستای منافع ملی را محقق کند. نیروهای مسلح از ملت عظیم مصر می‌خواهد که به تظاهرات مسالمت‌آمیز پایبند باشد و از خشونتی که منجر به ریخته شدن خون بی‌گناهان شود دوری کند ارتش بر اساس وظایف ملی و تاریخی خود هشدار می‌دهد که با همکاری نیروهای وزارت کشور با هرگونه تظاهرات غیر مسالمت‌آمیز و قانون‌شکنی برخورد خواهد کرد. نیروهای مسلح همچنین از نیروهای پلیس و نهادهای قضایی به خاطر نقش ملی و ایثار پی‌درپی‌شان برای حفظ امنیت ملت و کشور مصر بزرگ تقدیر می‌کند.  

بعد از کودتای ارتش در مصر درگیری‌های شدیدی بین موافقان و مخالفان این حرکت در سطح مصر آغاز شد. موافقان مرسی در دو منطقه رابعه عدویه و میدان النهضه دست به تحصن زدند و در هر جمعه راهپیمایی‌های گسترده برگزار می‌کردند این تحصن‌ها بلاخره با دخالت ارتش به شدت سرکوب گردیدند که به کشته شدن بیش از 500 نفر که اکثراً از طرفداران اخوان المسلمین بودند انجامید مخالفان در میدان رامسیس و مسجد الفتح که در آن میدان قرار دارد نیز قصد تحصن داشتند که این تحصن نیز به شدت سرکوب گردید.   نقش اسرائیل در برکناری محمد مرسی  رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، ترکیه اعلام کرد، آنکارا مدارکی دارد که نشان می‌دهد اسرائیل در کودتای نظامی 3 جولای 2013 مصر دست دارد. وی معتقد است: « اسرائیل در برکناری محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر توسط ارتش این کشور دست دارد و آنکارا مدرکی دارد که دخالت این رژیم در این کودتا را نشان می‌دهد. هم اکنون غرب می‌گوید دموکراسی از طریق صندوق آرا به دست نمی‌آید یا حداقل تنها راه دموکراسی نیست. این چیزی است که در مصر اجراشده، چه کسی پشت سر این مسئله است؟ اسرائیل. ما مدرک داریم.» بر اساس این گزارش، اردوغان به دیدار یک مأمور اطلاعاتی اسرائیلی با وزیر دادگستری ترکیه اشاره می‌کند که در آن دیدار، مأمور اسرائیلی گفته بود: «اخوان المسلمین در قدرت باقی نخواهند ماند حتی اگر برنده انتخابات باشد، چرا که دموکراسی به معنی صندوق رأی نیست.»   واکنش نتانیاهو  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، اظهارات نخست وزیر ترکیه را که توطئه برکناری محمد مرسی رئیس جمهور پیشین مصر را به اسرائیل نسبت داده بود را پوچ و بی معنا خواند. آمریکا هم اظهارات نخست وزیر ترکیه را «تهاجمی، بی پایه و اساس و اشتباه» خواند. 

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل: بسیاری از معترضان در جریان اعتراض‌ها صدمه‌دیده‌اند و دخالت ارتش در هر اموری نگران کننده است و بهتر است که نظام جامعه مدنی هرچه سریع‌تر مطابق اصول دموکراسی اجرایی شود. حماس: در امور داخلی مصر دخالت نمی‌کنیم. میخاییل مالگیلوف، رییس کمیته امور خارجه در مجلس سنا روسیه: آنچه که در مصر رخ داد تصحیح روند بهار عربی بود نه پایان آن. سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه، با اشاره به تحولات جاری در مصر اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران ضمن اهتمام به تحولات مصر و احترام به خاستگاه سیاسی مردم فهیم، متمدن و تاریخ‌ساز این کشور، بر ضرورت تحقق مطالبات مشروع آنان تاکید می‌کند و امیدوار است روند آینده تحولات در فضایی که منافع و مصالح مردم مصر را تأمین کند ادامه یابد و با پیگیری دقیق روند دموکراتیک و حفظ دستاوردهای انقلاب به خواسته آحاد مردم، احزاب، گروه‌ها و جریانات موثر سیاسی کشور توجه و زمینه مشارکت حداکثری اقشار مختلف مردم و جامعه مدنی مصر فراهم شود. بی‌تردید ملت مقاوم مصر به مدد درایت و درک عمیق خود در شرایط دشوار پیش رو مانع فرصت‌طلبی بیگانگان و دشمنان استقلال و عظمت مصر خواهد شد.» احسان العوادی، عضو ائتلاف دولت قانون عراق، در واکنش به سرنگونی دولت وابسته به نظام اخوان المسلمین در مصر گفت: «سرنگونی نظام حاکم از سوی ملت مصر شادی‌آور است و ائتلاف دولت قانون حامی خواسته‌های ملت‌های آزاده است. سرنگونی نظام اخوان المسلمین در مصر بر کشورهای منطقه تأثیر گذاشته است، اما روابط عراق با کشورهای دیگر را قانون اساسی رقم می‌زند. عراق در ابتدا از روی کار آمدن محمد مرسی خوشحال شد، اما رفتار وی در چند ماه اخیر، به این روابط ضربه زد. ملت مصر با کنار زدن مرسی، بهترین کار را انجام داد.» رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، طی اظهاراتی از برکناری "محمد مرسی" از ریاست جمهوری مصر انتقاد کرد. وی اظهار داشت: «ترکیه با این بی‌اخلاقی که در مصر رخ داده مخالف است. همان‌گونه که کودتاهای نظامی در ترکیه نتوانست محبوبیت را برای دولت‌ها به همراه بیاورد، این سرنوشت در انتظار کودتا کنندگان مصر نیز هست. کسانی که "محمد مرسی" را بازداشت کرده‌اند، به دنبال متوقف کردن برنامه‌های دولت وی هستند. ما از انقلاب مردمی مصر حمایت کردیم اما به هیچ‌وجه از عقب‌گرد دمکراسی در این کشور خشنود نیستیم. دستگیر شدن ده‌ها نفر از اعضای حزب حاکم مصر نشانه مخالفت با خواست مردم و بازگشت دیکتاتوری است. کودتا نکوهیده است و دشمن اراده ملت‌ها است.» بشار اسد،رئیس جمهور سوریه، به شکست اخوان المسلمین در مصر اشاره‌کرده و گفت: «تجربه حکومت اخوانی‌ها از همان ابتدا محکوم به شکست است؛ زیرا این نوع حکومت (اسلام سیاسی) با طبیعت انسان سازگاری ندارد. طرح اخوان المسلمین ریاکارانه است و درصدد ایجاد تنش در جهان عرب است. اخوان المسلمین اولین گروهی بودند که در دهه هفتاد در سوریه طرح طایفه‌ای فتنه برانگیز را مطرح کردند.» اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، پس از برکناری محمد مرسی در بیانیه‌ای گفت:«اکنون من از اردوی ملی مصر می‌خواهم فوراً و به طور مسئولانه اختیارات کامل را به یک دولت غیرنظامی منتخب دموکراتیک بازگرداند. امریکا عمیقاً نگران سرنگونی نظامی محمد مرسی و تعلیق قانون اساسی مصر است.» اوباما در بیانیه‌ای که شدیدترین بیانیه وی تاکنون درباره بحران روزافزون مصر است، از اردوی ملی قدرتمند این کشور خواست از هرگونه دستگیری‌های دلخواهانه خودداری کرده و از حقوق تمام مردم مصر دفاع کند. اوباما همچنین دستور بازبینی در اعطای کمک سالانه صدها میلیون دلاری امریکا به مصر را به دلیل اقدام اردوی ملی علیه مرسی (اولین رئیس‌جمهور منتخب دموکراتیک مصر) صادر کرد. کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار بازگشت سریع به دموکراسی در مصر شده است. وی گفته است: «از همه طرفین می‌خواهم سریعاً به روند دموکراتیک بازگردند و از جمله انتخابات آزاد و منصفانه ریاست جمهوری و مجلس را برگزار کنند، قانون اساسی را به نحوی که کاملاً جامع و فراگیر باشد تأیید کنند تا به کشور خود اجازه دهند گذار به دموکراسی را ادامه دهد و تکمیل کند.» گفتنی است اشتون اولین چهره خارجی پس از بازداشت مرسی بود که با وی در مکان نامعلومی ملاقات کرد.  

مقام‌های قضایی مصر اعلام کردند که محمد مرسی رییس‌جمهور برکنار شده مصر و رهبران گروه اخوان المسلمین با ده‌ها اتهام مواجه‌اند که مجازات بسیاری از این اتهام‌ها، اعدام یا حبس ابد است. به گزارش پایگاه خبری وطن مقام‌های قضایی مصر تصریح کردند اتهام‌های واردشده به محمد مرسی عبارت است از: پنهان‌کاری در مورد کشته شدن سربازان مصری در حادثه رفح و ربوده شدن سربازان مصری کوتاهی در اعمال حاکمیت مصر بر منطقه حلایب و شلاتین اجازه ایجاد پایگاه‌های نظامی خارجی در سینا تحریک برای وقوع تقلب در انتخابات ریاست جمهوری توهین به دستگاه قضایی از طریق متهم کردن برخی مقام‌های قضایی مصر اجرا نکردن احکام صادرشده توسط دستگاه قضایی کشتار تحصن‌کنندگان در مقابل کاخ الاتحادیه فرار از زندان وادی نطرون انجام اعمال جاسوسی همراه با خارجی‌ها  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۴۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۴۲

محمد مرسی

خلاصه زندگی نامه

 محمد محمد مُرسی عیسی العیاط، معروف به محمد مرسی، رئیس جمهور مصر بعد از سقوط حسنی مبارک بوسیله انقلاب 2011 مصر بود. مرسی عضو حزب اخوان المسلمین و نماینده حزب آزادی و عدالت در انتخابات ریاست جمهوری بود که توانست در انتخابات پیروز شود. اختلاف مرسی با فرماندهان عالی‌رتبه ارتش در زمینه دخالت آنها در اوضاع سیاسی مصر کار را به جایی رساند که مرسی در تاریخ سوم ژوئیه 2013 توسط ارتش از قدرت برکنار و بازداشت شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع