جستجو در مطالب و اشخاص
محمد قمی در سال 1331 در شهر "ری" واقع در استان "تهران" متولد شد. وی پس از اتمام دروس مقدماتی و اخذ مدرک دیپلم به دانشگاه راه یافت و بعد از دریافت مدرک لیسانس، تحصیلات خود را تا مقطع فوق لیسانس ارتقاء داد. قمی با سابقه پنج دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ادوار سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم از سوی مردم "ورامین و پاکدشت"، توانست در اسفند سال 1394، با شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم "پاکدشت" راهی بهارستان شود. 

- رئیس اداره آموزش و پرورش- نماینده مردم ورامین در ادوار سوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی- نماینده مردم پاکدشت در ادوار ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی- عضو هیئت رئیسه مجلس ششم- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند- نماینده مردم پاکدشت در مجلس دهم شورای اسلامی 

مجلس سوممحمد قمی در تاریخ 19 فروردین ماه 1367 با کسب 74974 رای از مجموع 120386 رای به عبارتی با اخذ 62.3 درصد آراء برای اولین بار به خانه ملت راه یافت. وی در مرحله اول انتخابات به عنوان نماینده مردم ورامین از توابع استان تهران وارد سومین دوره مجلس شورای اسلامی شد.  مجلس چهارم21 فروردین ماه 1371، محمد قمی در مرحله اول چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی با اخذ 44.9 درصد آراء و به عبارتی با کسب 59721 رای از مجموع 132788 رای به نمایندگی از مردم ورامین واقع در استان تهران برای دومین بار وارد خانه ملت شد. مجلس پنجممحمد قمی برای سومین بار در تاریخ 18 اسفند ماه 1374 با کسب 86903 رای از مجموع 174638 رای یعنی  با اخذ 49.7 درصد آراء به خانه ملت راه یافت. وی در مرحله اول انتخابات به عنوان نماینده مردم ورامین واقع در استان تهران وارد پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. مجلس ششمدر تاریخ 29 بهمن ماه 1378، محمد قمی با کسب 32473 رای از مجموع 64832 رای یعنی با اخذ 50 درصد آراء برای چهارمین بار به خانه ملت راه یافت. وی در مرحله اول انتخابات به عنوان نماینده مردم پاکدشت از توابع استان تهران وارد ششمین دوره مجلس شورای اسلامی شد.  

6 آذر سال 1379، "حسین لقمانیان" رئیس جبهه مشارکت شاخه همدان و نماینده این شهر در مجلس ششم، در نطق پیش از دستور خود به ایراد یک سخنرانی علیه قوه قضائیه پرداخت و در اعتراض به بازداشت فعالین ملی مذهبی در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: «... كارد دادگاه مطبوعات گلوی آزادی بیان مطبوعات و افراد را بریده است و ساحت مجلس قانون گذاری را در تیررس تهدید نهاده است، نهاد قضایی كه باید افق امید برای دادگری و بالندگی دیگر ارگان های دولتی و بستر حق و قانون باشد و روح آزادگی و دموكراسی در مردم و خدمتگزاران مردم بدمد، ابزار قانون شكنی و حق كشی و شبح ترس و ناامیدی  گشته است...»پس از آن شعبه 1410 دادگاه عمومی تهران و شعبه36  تجدیدنظر استان تهران، دفاعیه لقمانیان را جرم خواند و وی را به اتهام نشر اكاذیب و توهین و افترا به دستگاه قضایی محاكمه و روانه زندان اوین كرد.این اقدام که برخلاف اصل 84 و 86 قانون اساسی بود و "مصونیت پارلمانی نمایندگان" را "نقض" می کرد، با واکنش معترضانه نمایندگان مجلس ششم و دولت "محمد خاتمی" رئیس جمهور وقت، احزاب و فعالان سیاسی - اجتماعی رو به رو شد.در واقع این حکم در زمان خود یکی از شدید‌ترین تنش‌ها میان قوای قضاییه و مقننه را رقم زد، زیرا "مهدی کروبی" رئیس وقت مجلس ششم، در اعتراض به این مسئله ضمن ابراز ناخرسندی از دستگیری لقمانیان، اعلام کرد که با این شرایط قادر به اداره جلسه نیست و تا وقتی نمایندگان مصونیت نداشته باشند، به مجلس بازنخواهد گشت.سرانجام 25 دی ماه سال 1380، جمعی‌ از نمایندگان‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی از جمله محمد قمی در نامه ای خطاب به آیت‌الله‌ هاشمی‌ شاهرودی‌ رئیس‌ وقت قوه‌ قضائیه‌ در خصوص‌ حل‌ مشکل‌ حسین‌ لقمانیان‌ درخواست عفو کردند. آنها در نامه خود ضمن اشاره به واکنشها و اظهار نظرهای متعدد در خصوص دستگیری و محکومیت لقمانیان که بخش قابل توجهی از وقت نمایندگان را به خود اختصاص داده بود در حالیکه این زمان باید به بررسی و تصویب بودجه سال 1381 اختصاص می یافت، از آیت الله هاشمی شاهرودی تقاضا کردند تا با رعایت جایگاه و شأن قوای مقننه و قضائیه به هر نحوی که مقتضی باشد این مشکل را حل نمایند.پس از آن رئیس‌ قوه‌ قضائیه‌ طی‌ نامه‌ای‌ به‌ حضرت‌ آیت‌ الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌، عفو لقمانیان‌ را درخواست‌ نمود و مقام‌ معظم‌ رهبری‌ با این‌ درخواست‌ موافقت‌ کردند. 

محمد قمی در تاریخ 1 اسفند ماه 1382 برای پنجمین بار وارد خانه ملت شد. وی با اخذ 37.6 درصد آراء و به عبارتی با کسب 28264 رای از مجموع 76253 رای در مرحله اول انتخابات به نمایندگی از مردم پاکدشت از توابع استان تهران به هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یافت. 

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و محمد قمی در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 46398 رای از مجموع 90608 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان "پاکدشت" از توابع استان "تهران" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه اصلاح طلبان (امید) وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۵۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۷:۵۷

محمد قمی

خلاصه زندگی نامه

 محمد قمی، نماینده اصلاح طلب مردم شهرستان "پاکدشت" از توابع استان "تهران" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که پیشتر در ادوار سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی حضور داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع