جستجو در مطالب و اشخاص
محمد صادق خرازی  در 2 فروردین 1342 هجری خورشیدی در شهر تهران در خانه پدربزرگش متولد شد. پدر بزرگ او از تجار و رجال نامدار تهران بود. نوجوانی‌اش در قم گذشت و در مدارس «اوحدی»، «حکیم نظامی» و «دین و دانش» تحصیل کرد، همزمان با وقوع انقلاب 1357 به تهران بازگشت و در بازار تهران سه سالی به تجارت خانه پدربزرگش مشغول کار شد و به تحصیلاتش ادامه داد. صادق خرازی در دوران جنگ ایران و عراق معاون ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع و عضو شورای عالی پدافند ملی بود.با روی کار آمدن هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران در سال 1368 به عنوان سفیر ایران به سازمان ملل متحد در نیویورک رفت و پس از شش سال به ایران بازگشت. در زمان وزارت کمال خرازی به سمت معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه ایران منصوب شد و سپس به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به مدت سه سال و چهار ماه انجام وظیفه کرد. صادق خرازی به نسخ خطی و تاریخی علاقه وافری دارد و یکی از کلکسیونرهای این آثار می‌باشد. 

صادق خرازی در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل و از دانشگاه ایالتی نیویورک لیسانس گرفت. اخذ مدرک فوق لیسانس در رشته مطالعات خاورمیانه و تحصیل دکتری رشته تاریخ و سیاست در دانشگاه دورهام انگلستان از دیگر سوابق تحصیلی وی می‏باشد. 

به هنگام دفاع مقدس در ستاد های نامنظم شهید چمران به خدمت پرداخت و سپس مدتی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بعد هم در ستاد تبلیغات جنگ، شورای عالی را برعهده داشت وچند صباحی در شورای عالی اخبار جنگ قرار گاه خاتم الانبیاء، ستاد پشتیبانی جنگ و ستاد پدافند کل کشور انجام وظیفه نمود. در خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز کار کرد. به دعوت دکتر ولایتی به وزارت امور خارجه رفت. با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان تصدی  آقای خاتمی به عنوان مشاور همکاری داشت و با روی کار آمدن آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران در سال 68 به عنوان سفیر ایران به سازمان ملل متحد در نیویورک رفت، عضو هیئت مذاکره کننده جنگ ایران و عراق بود. پس از شش سال به ایران بازگشته و بعنوان مشاور عالی دکتر ولایتی منصوب گشت. از جانب آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور مسئول برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در طهران شده، و نیزمدتی دستیار سید محمد خاتمی بود. چهار سال معاون وزارت امور خارجه بوده و سپس به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به مدت سه سال و چهار ماه انجام وظیفه کرد. 

وی مدت‌ها از بیماری سرطان لنفوم رنج می‌بردو بارها مورد عمل جراحی قرار گرفته است.او در سایت خود از وضعیت  خود اینگونه می نویسد: "هم اینک دوران مهجوری و مشتاقی را سپری می کنم. با سید محمد خاتمی همکاری نزدیکی در باب گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها دارم و مشاور ویژه ایشان هستم. با جمعی از هم‏فکران، دانشنامه اسلام معاصر که به بررسی نحله ها و نهضت های سیاسی و فرهنگی دنیای اسلام طی دو قرن گذشته می پردازد، راه اندازی کرده ام. سایت دیپلماسی ایرانی و سایت اقتصاد ایرانی و سایت میراث فرهنگی اسلام و ایران را هم راه اندازی و اداره می کنم.  

صادق خررازی در شهریور سال 92 در صفحه فیس بوک خود از نامه نگاری سید محمد خاتمی درباره مسائل سوریه و جدی تر شدن فعالیت مرکز بین المللی گفت وگو تمدنها در مورد وقایع منطقه خبر داد.وی در این مطلب با اشاره به جلسه ای که با خاتمی و برخی از همکاران او داشته است میگوید: سید نیک سرشت سخت دلمشغول اوضاع و احوال منطقه و بیم ها و تهدید ها و اوضاع نابسامان منطقه است ایشان میگفتند نمی‏شود دست بر روی دست گذاشت و فاجعه را رصد کرد البته ایشان وضعیتش مصداق دست ها کوتاه وخرما بر نخیل، میباشد.و در ادامه پیشنهاد داده است تا خاتمی در حد توان خود روشنگری کرده و از طریق مرکز بین اللمللی گفت وگو تمدنها در هماهنگی با رئیس جمهور و وزارت امورخارجه به ایفای نقش بپرداز و با ارسال نامه به پاپ و متفکران عالم که به گفته ایشان برای خاتمی احترام ویژه ای قائل هستند نسبت به عواقب جنگ هشدار دهد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۴

محمد صادق خرازی

خلاصه زندگی نامه

سید محمد صادق خرازی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و مشاور ارشد محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع