جستجو در مطالب و اشخاص
مهندس محمد شهاب گنابادی، در سال 1321 ه.ش، در تهران متولد شد، وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال 1340 به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و ضمن انجام خدمت مقدس معلمی به تحصیل دانشگاهی نیز پرداخت و در سال 1349 فارغ التحصیل رشته راه و ساختمان از دانشگاه علوم و صنعت ایران شد. وی از 20 شهریور 1359 تا تاریخ اول شهریور ماه 1362 در كابینه های شهید "رجایی"، شهید "باهنر" و آیت الله "مهدوی كنی" و مهندس "میرحسین موسوی" با سمت وزیر مسكن و شهرسازی انجام وظیفه نمود و پس از چندی به ریاست هیئت مدیره شرکت توان ساخت و عضویت در شورای عالی فنی کشور در آمد. 

شهاب گنابادی، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، به دانشگاه علوم و صنعت ایران  راه یافت و توانست در سال 1349 در رشته راه و ساختمان فارغ التحصیل شود. 

گنابادی طی سالهای 1350 تا 1354 رئیس هنرستان كارآموز تهران و یكی از پایه گذاران انجمن اسلامی معلمان بود و تا سال 1365 به علت اینكه از سوی حکومت پهلوی، شغلی به وی ارجاع نشد از ادامه فعالیت های آموزشی و اداری محروم و در اواخر سال 1357 قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود حضرت امام مدظله العالی، عضو واحد انتظامات در كمیته استقبال از امام(ره) بود و پس از پیروزی انقلاب در اسفند ماه 1357 به سمت های مدیر كل آموزش فنی و حرفه ای و معاونت فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش منصوب شد. 

شهاب گنابادی از سال 1359 به بعد نیز در سمت های اجرایی خدمت کرده که مهمترین آنها عبارتند از: -وزیر مسکن کابینه های شهید رجایی، شهید باهنر، آیت الله مهدوی کنی و میر حسین موسوی -عضویت شورای عالی فنی کشور در سال 1377 ه.ش -ریاست هیئت مدیره شرکت توان ساخت -کارشناس رسمی دادگستری -عضویت در هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری تهران 

سال 1377 بود که "حسن حبیبی" معاون اول رییس جمهور وقت "سید محمد خاتمی"، طی نامه ای، شهاب گنابادی را به عنوان اعضای شورای عالی فنی تعیین کرد، متن نامه به شرح زیر است: ‌هیأت وزیران در جلسه مورخ 1377.6.15 بنا به پیشنهاد شماره 102.69 مورخ 1377.9.1، سازمان برنامه و بودجه و به استناد ماده واحده لایحه قانونی راجع‌ به اصلاح تبصره (80) قانون بودجه سال 1356 کل کشور - مصوب 1358 - تصویب نمود: ‌آقایان محمد شهاب گنابادی، اسکندر کریمیان و بهروز خواجوی به عنوان اعضای شورای عالی فنی موضوع ماده واحده یاد شده تعیین می‌شوند. این متن جانشین تصویب نامه شماره .16359ت19541‌هـ مورخ 1377.4.9 می ‌شود. ‌حسن حبیبی ‌معاون اول رییس جمهور مهندس گنابادی هم چنین در سال 1381، در دولت هشتم، از سوی "محمدرضا عارف" معاون اول رییس جمهور، مجددا به عضویت شورای عالی فنی و مرجع تصویب قیمت های پایه و تجدید نظر در نرخ پیمانها به مدت 4 سال نیز منصوب شد. 

اولین استیضاح در تاریخ جمهوری اسلامی به آبان سال 1361، باز می گردد، زمانی که پس از اتفاقات سال 1360، حاکمیت به ثباتی تقریبی دست یافت و در عرصه جنگ نیز پس از فتح "خرمشهر" اتفاقات به گونه ای دیگر رقم خورد. در همین دوران، شهاب الدین گنابادی وزیر مسکن و شهرسازی دولت اول میرحسین موسوی به دلیل «شکایت از خانه‌ سازی در شهر زلزله ‌زده طبس و حومه» برای استیضاح به مجلس فراخوانده شد، آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات این سال خود در روز چهارشنبه 27 مرداد می نویسد: «به خاطر قرار دیدار با امام [خمینی(ره)] به مجلس نرفتم .... امام از برخورد تند نمایندگان مجلس با وزرا ناراضی بودند و دستور دادند که وحدت را حفظ کنند و بعضی انتقادها راخصوصی مطرح کنند و در مورد استیضاح وزیر مسکن هم فرمودند، ترجیح دارد که پس بگیرند.» در واقع این اولین باری بوده، که آیت الله هاشمی در خاطرات خود از استیضاح گنابادی سخن گفت و نظر صریح امام(ره) را نیز در آن مطرح کرد. فردای همان روز آیت الله هاشمی در خاطره خود از جو حاکم بر مجلس چنین می نویسد: «جلسه علنی شروع شد. اعتراض به تاخیر استیضاح شد که جواب دادم . با اطلاعی که نمایندگان از نظر امام داشتند، رضایت دادند.» رضایتی که تنها سه روز دوام آورد و او در روز یکشنبه 31 مرداد 1361 چنین گزارش می دهد: «آقای نخست وزیر هم دوسه بار، راجع به نامه یی که صد نفر از نمایندگان در مورد وزیر مسکن امضا کرده اند و با متوقف ماندن استیضاح ، از ایشان خواسته اند که وزیر را عوض کنند، تلفن کردند. ایشان لازم می دانند که وزیر از خودش دفاع کند.» پس از آن گنابادی تا 11 آبان یعنی روز استیضاح مشغول رایزنی بوده و حتی در چند جلسه مجلس نیز به صورت غیرعلنی شرکت کرد تا نمایندگان را برای انصراف از قصد خود راضی نماید. اما هیچ کدام یک از این کارها افاقه نکرده و سرانجام در روز سه شنبه 11 آبان 1361 اولین جلسه استیضاح جمهوری اسلامی برگزار شد: «دستور جلسه ، استیضاح وزیر مسکن آقای مهندس [شهاب الدین پروین ] گنابادی بود. آقایان [محمدعلی ] فردوسی پور و دکتر [حسن ] روحانی و [محمدعلی ] موحدی ساوجی و [سیدمجتبی ] میرجعفری علیه وزیر صحبت کردند. وزیر هم کمی دفاع کرد و بقیه دفاع به جلسه بعد افتاد.» بنا به گفته آیت الله هاشمی، این جلسه تا روز پنجشنبه 13 آبان 1361 نیز ادامه یافت: «جلسه علنی به استیضاح گذشت. بالاخره وزیر مسکن رای اعتماد گرفت و استیضاح کنندگان از من رنجیدند که از وزیر حمایت کردم و می گویند که او به خاطر حمایت تو رای آورد. واقعیت این است که اظهارات شان ضعیف بود.» هر چند گنابادی جزو آن دسته وزیرانی بوده که آیت الله هاشمی آنان را وزیران "به اصطلاح تندرو" می نامد اما اولین وزیر استیضاح شده جمهوری اسلامی از این خوان سخت به سلامت گذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۳۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۴۰

محمد شهاب گنابادی

خلاصه زندگی نامه

 محمد شهاب گنابادی، از وزیران سابق مسکن و شهرسازی در فاصله بین سالهای 1359 تا 1364 که بعدها به عنوان کارشناس رسمی دادگستری در رشته راه و ساختمان مشغول فعالیت شده و به عضویت هیئت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری تهران درآمد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع