جستجو در مطالب و اشخاص
محمد سقایی متولد 1328 در استهبان است. وی دارای مدرک لیسانس مهندسی راه ساختمان می باشد. سقایی فعالیت های اجرایی از جمله مدیریت کل راه و ترابری استان های مازندران، فارس، یاسوج و یزد را بر عهده داشته است. وی در ادوار پنجم، ششم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم استهبان و نیریز راهی خانه ملت شد. وی در طول دوران نمایندگی اش در مجلس در کمیسیون های مختلفی از جمله کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44، کمیسیون تحقیق و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات عضویت داشته است. 

محمد سقایی برای نخستین در تاریخ 18 اسفند سال 1374 در انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و موفق شد با کسب 31495 رای از مجموع 82028 رای به عنوان نماینده مردم نی ریز و استهبان راهی خانه ملت شود. حضور سقایی در مجلس در ادوار: ششم با 36207 رای از مجموع 90747، هشتم با 37204 رای از مجموع 82527  و نهم با 40572 از مجموع 97279 رای تکرار شد. سقایی در مجلس نهم به عضویت کمیسیون ویژه حمایت از تولید و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل 44، کمیسیون تحقیق و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درآمد. وی در دوران حضورش در مجلس نهم طرح های بسیاری را به امضاء رساند که از مهم ترین آن ها طرح هایی چون طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران، طرح حمایت از تولید ملی و طرح برنامه و بودجه اشاره کرد. 

اواخر عمر مجلس هشتم به دنبال افشای پرونده اختلاس 3000 میلیارد تومانی، اولین اقدام عملی مجلس درخصوص این اختلاس تاریخی کلید زده شد و در تاریخ 27 مهر سال 1390 طرح استیضاح سید شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد دولت دهم با 22 امضا و در 4 بند به مجلس ارائه شد. ضعف مدیریت، عدم نظارت کافی و بی مسئولیتی وزیر و مسئولین امر از محورهای اصلی این استیضاح عنوان شده بود. نام محمد سقایی نیز جزو امضا کنندگان این استیضاح بود. سید شمس الدین حسینی چهارمین وزیر استیضاحی در مجلس هشتم و سومین وزیر دولت دهم بود  که طرح استیضاح وی در مجلس مطرح می‌شد. سرانجام جلسه علنی مجلس در تاریخ 10 آبان سال 1390 به ریاست علی لاریجانی و با دستور بررسی طرح استیضاح سید شمس ‌الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شد. گزارش کمیسیون اصل 90 که در صحن علنی مجلس قرائت شد؛ قصور و کوتاهی وزیر اقتصاد و همچنین مسئولان بانک مرکزی را حکایت می ‌کرد. در نهایت نمایندگان بعد از استماع توضیحات سیدشمس ‌الدین حسینی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 93 رأی موافق، 141 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر، با استیضاح حسینی مخالفت ‌و وی را در وزارت اقتصاد ابقا کردند. 

18 اردیبهشت ماه سال 1392 و در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی  در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی براینکه "ما با اسرائیل سرجنگ نداریم"، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله محمد سقایی، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...» 

استعفا در اعتراض به انتساب استاندار اصلاح طلب فارس 21 تیر ماه سال 1394، با قوت گرفتن انتخاب سید محمدعلی افشانی به عنوان استاندار فارس، محمد سقایی به اتفاق دیگر نمایندگان این استان به نشانه اعتراض به این انتخاب و با هدف فشار بر دولت یازدهم جلسه علنی مجلس را ترک و تهدید کردند چنانچه ظرف مدت کوتاهی مشکل انتخاب استاندار فارس حل نشود در جلسات مجلس حضور پیدا نکرده و متن استعفای خود از نمایندگی مجلس را تقدیم هیات رئیسه خواهند کرد. سید محمدعلی افشانی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات و معاون عمرانی اسبق استانداری خوزستان از چهر های اطلاح طلب شناخته می شد که به عنوان استاندار جدید فارس منصوب شده بود. افشانی در ابتدای دولت روحانی به عنوان گزینه استانداری خوزستان مطرح بود اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد. مجمع نمایندگان استان فارس مدعی شده بود که در ارتباط با انتخاب استاندار فارس هیچ مشورتی با نمایندگان صورت نگرفته و علی‌رغم ارائه گزینه‌های پیشنهادی برای انتخاب استاندار به وزیر کشور، استاندار فارس از این میان انتخاب نشده و وزیر کشور فردی را به این سمت برگزیده که هیچ آشنایی با این استان ندارد. این استعفا که از ابتدا مشخص بود نمایشی است با اعتراض مردم و حامیان دولت همراه شده و موجب شد در تاریخ 25 تیر همان سال، تعدادی از نمایندگان استان فارس که در جلسه روز 21 تیر مجلس با تقدیم استعفای خود به رئیس جلسه، از صحن پارلمان خارج شده بودند، به صحن مجلس بازگردند. امضای طرح استیضاح وزیر کشور با قوت گرفتن معرفی سید محمد علی افشانی به عنوان استاندار جدید فارس و درپی آن مخالف نمایندگان فارس با این موضوع و استعفای گروهی، دولت به خواست نمایندگان زیاده خواه فارس توجهی نکرد و دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران را غیر قانونی دانست و با اقتدار گزینه مورد نظر خود را معرفی کرد. با معرفی استاندار فارس به نظر می رسید نمایندگان از موضع خود دست بردارند اما آنها بیکار ننشسته و طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور وقت را با تعداد امضای بیشتری به مجلس ارائه کردند. محمد سقایی از جمله امضا کنندگان این طرح بود. وی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در تاریخ 21 تیر در خصوص مخالفتش با استاندار منصوب شده گفت: «امیدوار بودیم وزیر کشور و هیات دولت در انتخاب استاندار به نظر علما، روحانیون و نمایندگان مردم در مجلس، توجه می کرد... اگر وزیر کشور با گزینه‌های معرفی شده موافق نبود، حداقل در جلسه‌ای ادله مورد نظر در رد این گزینه‌ها را با نمایندگان مردم مطرح می‌کرد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۴۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۴۸

محمد سقایی

خلاصه زندگی نامه

 محمد سقایی، از اعضای جبهه متحد اصولگرایان که نمایندگی ادوار پنجم، ششم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از سوی مردم نیریز و استهبان در کارنامه سیاسی وی دیده می شود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع