جستجو در مطالب و اشخاص
محمد خوش چهره در سال 1332  در تهران به دنیا آمد. 

وی دارای دکترای تخصصی توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی از دانشگاه Strathclyde انگلستان، عضو هیئت‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود که در مهرماه سال 1389 بعد از 23 سال سابقه تدریس در این دانشگاه به جمع اساتید بازنشسته پیوست. این اقتصاددان از اساتید شناخته‌شده درس «توسعه» در دانشگاه‌های مختلف است و بیش از 10 سال سابقه تدریس در دوره دکتری مدیریت استراتژیک دارد و علاوه بر دانشگاه تهران سابقه تدریس در دانشگاه‌های شهید بهشتی، امام حسین (ع)، الزهرا (س) و دانشگاه عالی دفاع ملی را نیز در کارنامه خود دارد. 

خوش‌چهره در کمیته تدوین استراتژی IPU در ژنو - بین‌المجالس (سازمان تجارت جهانی WTO) و اتحادیه جهانی مناطق آزاد (پردازش صادرات) WAEPZ عضویت علمی داشته و عضویت در کمیته نخبگان اقتصاد ایران و هیئت مؤسس انجمن اسلام و توسعه از سوابق وی است. سرپرستی مؤسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشگاه تهران، عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه تهران، عضویت در شورای مرکزی پارک علمی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس و عضویت در شورای سیاست گذاری پژوهشی مرکز پژوهش‏های مجلس شورای اسلامی از ظرفیت‌های علمی پژوهشی این عضو هیئت‌علمی بازنشسته است. 

در مورد بازنشستگی وی حرف و حدیث‏هایی در رسانه‌ها منتشر شد از جمله این که یک منبع دانشگاهی نزدیک به این اقتصاددان با تأیید خبر بازنشستگی خوش‌چهره گفت: حتی اگر سابقه حضور دکتر خوش‌چهره در جنگ و فعالیت وی در نظام تربیتی کشور در زمان شهید رجایی را باسابقه استخدامی‏اش در دانشگاه تهران جمع کنیم باز هم سابقه‌اش به 30 سال نمی‏رسد.محمد خوش‌چهره خود درباره بازنشستگی از دانشگاه تهران به آیات 26 و 27 سوره الرحمن (کُلُّ مَنْ عَلَیْهَا فَانٍ، وَیَبْقَى وَجْهُ رَبِّکَ ذُو الْجَلَالِ وَالْإِکْرَامِ) اشاره کرد و گفت: همه چیز فانی و رفتنی است. مگر کاری که برای خدا باشد و وجه الهی پیدا کرده باشد. همه باید بروند، چه از مسئولیت‌ها و چه از حیات دنیوی. یورش کارگزاران کورش و بازنشستگی این عضو هیئت‌علمی بازنشسته شده در پاسخ به اینکه منشأ این بازنشستگی که برخی از آن به عنوان «بازنشستگی شتابان» نام‌برده‌اند چیست با مزاح گفت: خیلی از مسائل جاری را باید در فضای حاکم تحت عنوان فضای ایجادشده منتسب به کورش و اسفندیار جستجو کرد. مخصوصاً کارگزاران کورش زمان در محیط فرهنگی و دانشگاهی کشور به طور شتابان قصد عملیاتی کردن منویات خود را دارند و به علم و فرهنگ یورش برده‏اند.  قطعاً این انحرافات (که الهی نیستند) پایدار نخواهد بود و در آینده نزدیک برعکس به بیداری بیشتر در سطح جامعه خواهد انجامید. به خصوص به تسریع آگاهی و در نهایت بلوغ سیاسی مذهبی جمعیت غالب کشور یعنی جوانان - که از درک شیطنت‏ها و حرکات انحرافی جریانات منافقین و منحرفین مذهبی در اوایل انقلاب دور بوده‌اند - منجر می‏شود که این به امید خدا سرمایه‏ای عظیم برای پایداری و حفظ صیانت از اسلام و نظام جمهوری اسلامی برای دهه‏های آینده خواهد شد. 

خوش‌چهره در انتخابات نهم ریاست جمهوری به طور رسمی از احمدی‌نژاد حمایت کرد، هر چند وی بعدها و در جریان مسائل بعد از انتخابات 88 مدعی شد که از احمدی‌نژاد حمایت نکرده بود. مناظره وی با نوبخت نماینده هاشمی رفسنجانی آن هم دو روز مانده به دور دوم انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری نشان داد که وی به عنوان یکی از حامیان احمدی‌نژاد در این انتخابات مطرح است.با این وجود دو ماه بعد از انتخابات انتقادهای شدید خوش‌چهره از دولت جدید شروع شد. عده‏ای می‏گویند وی به دلیل آنکه دنبال پستی در حد وزارت اقتصاد بوده و به این مقصود نرسیده است جزو مخالفان احمدی‌نژاد و کابینه وی قرار گرفت ولی خود وی این اتهام را رد می‏کند.وی در مصاحبه با ماهنامه نسیم بیداری می‏گوید «همان روزهایی که دولتی‏ها و شخص رییس دولت در مرحله انتخاب همکاران خود بودند، به بنده پیشنهاد شد تا به عنوان وزیر در رأس وزارت ­ اقتصاد و دارایی قرار بگیرم و یکی از مهم‌ترین پست‏های کلیدی را در دست داشته باشم. اتفاقاً شنیده‏های موثقی هم موجود است که مقامات ممتاز نظام هم حضور من در کابینه را یکی از اتفاق‏های خوب دولت نهم قلمداد کرده بودند و گفته بودند که خوش‌چهره می‏تواند به خوبی سکان هدایت اقتصاد را در درست بگیرد؛ اما من از مردم رأی گرفته بودم تا در خانه ملت نمایندگی‏شان را به عهده بگیرم و به دلیل احترام به رأیی که به من داده بودند، ترجیح دادم تا همچنان در مجلس به خدمت‌گزاری مشغول باشم. البته از این تصمیم خود خوشحال هستم چون نرفتن به دولت را اتفاق خوبی برای خود می‏دانم.»رجانیوز در پاسخ به سخنان خوش‌چهره دست به افشاگری زده و مدعی می‏شود خوش‌چهره حتی به ریاست سازمان تربیت بدنی نیز راضی بوده است در صورت صحت اين ادعا چرا وي حتي به رياست سازمان تربيت بدني نيز راضي شده بود و از آنجا كه آخرين مسئول ارشد دولت نهم رئيس سازمان تربيت بدني بود كه منصوب شد، چرا وي يك شب قبل از انتخاب نهايي رئيس اين سازمان، در برنامه زنده گفت‌وگوي شبكه خبر علي‌رغم تحصيلات اقتصادي خود، بحث مفصلي در مورد سازمان تربيت بدني ارائه داد. 

خوش‌چهره که در انتخابات مجلس هفتم از سوی مردم تهران عازم بهارستان شده بود در انتخابات مجلس هشتم نتوانست رأی لازم برای حفظ کرسی نمایندگی را به دست آورد.خوش‌چهره و برخي از دوستانش در انتخابات مجلس هشتم بر خلاف رويه اصولگرايان از ليست ائتلاف اصولگرايان خارج‌شده و ليست موازي با حمايت قاليباف و لاريجاني در تهران و برخي از شهرهاي كشور ارائه دادند كه اين ليست‌ها به ویژه در تهران به هیچ‌وجه مورد استقبال مردم قرار نگرفت، به طوری كه حتي يك نفر نيز از اين ليست وارد مجلس نشد. وی بعدها مدعی تقلب در انتخابات مجلس هشتم شد و گفت به علت حیثیت نظام از پیگیری حق خود اجتناب کرده است.وي در بخشی از مصاحبه خود با ماهنامه نسیم بیداری تلويحاً مدعي تقلب در انتخابات مجلس هشتم شده و مي‌گويد: «باید بگویم که بنده اعتقاددارم که در مرحله اول رأی لازم را برای ورود به هشتمین دوره مجلس به دست آوردم. بنده فرصت نمایندگی یا هر مسئولیت دیگری در جمهوری اسلامی را فرصت خدمت گزاری می‏بینم و از آنجا که اعتراض به شمارش آراء را برای وجهه کشور خوب نمی‏دانم، هیچ‌گاه خودم شخصاً اقدامی نکردم. البته جلسات و رایزنی‏هایی برگزار شد تا به حق خودم برسم و ذهنیت خود درباره شمرده نشدن رأی‏هایم را حتی به اطلاع مقامات بلندپایه هم رساندم، اما در نهایت نتوانستم طوری عمل کنم که خدای ناکرده وجهه جمهوری اسلامی با کوچک‌ترین خدشه‏ای مواجه شود.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۵:۲۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۵:۲۲

محمد خوش چهره

خلاصه زندگی نامه

محمد خوش چهره نماینده اصولگرای تهران در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی و استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، وی در انتخابات نهم ریاست جمهوری بطور رسمی از محمود احمدی نژاد حمایت کرد، ولی در انتخابات دهم اعلام داشته که در صف هواداران احمدی نژاد نیست.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع