جستجو در مطالب و اشخاص
محمد جواد کولیوند در سال 1346 در تویسرکان و در خانواده ای مومن و مذهبی به دنیا آمد. یکسال بعد از تولد وی، خانواده اش به شهرستان کرج مهاجرت کردند و در "محمد آباد" این شهر سکنی گزیدند. دوران ابتدایی وی همراه با شروع تحولات انقلابی مردم بود که او نیز به همراه مادرش در این تظاهرات ها شرکت می نمود. محمدجواد همزمان با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مدیریت صنعتی، در شرکت مخابرات استان تهران مشغول به کار شده و به عنوان کارمند مخابرات به "محمد شهر" کرج معرفی شد. وی در سالهای دفاع مقدس به همراه دو تن از برادرانش در جبهه های جنگ حضور داشت و در بسیاری از عملیاتها مانند عملیات کربلای یک و آزاد سازی مهران و… شرکت نمود، او نیز در عملیات کربلای 5 که یکی از تاثیر گذارترین عملیات ها در طول 8 سال دفاع مقدس بود به همراه برادر از ناحیه کمر و شکم بشدت مجروح شده و درمانش به مدت 17 ماه به طول انجامید. وی پس از آن، دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه آزاد واحد سمنان در همان رشته گذراند و در سال 1377 فارغ التحصیل شد. محمد جواد کولیوند، همزمان با فارغ التحصیلی از دوره کارشناسی ارشد، در گروه حسابداری و مدیریت به تدریس درس پژوهش عملی پرداخت و پس از چندسال حضور موفق، در محیط علمی دانشگاه در سال 1389 به عضویت هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج درآمد. اسفند ماه سال 1390، کولیوند پس از پیروزی در انتخابات مجلس نهم به نمایندگی از مردم کرج به بهارستان راه یافت. پس از پایان دوره نهم، وی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به نمایندگی از مردم "کرج، اشتهارد و فردیس" مجددا راهی خانه ملت شد. 

"حاج پاشا" پدر محمد جواد معلم قرآن بود و نزد مردم عزت و احترام خاصی داشت. پس از مهاجرت به "محمد اباد" کرج، شغل کشاورزی پیشه کرد و به زراعت صیفی جات پرداخت. محمدجواد سه برادر داشت، یکی "محمد صفا کولیوند" که در عملیات "والفجر مقدماتی" و دیگری "محمد باقر کولیوند" در عملیات "بدر" به شهادت رسیدند. برادر دیگرش "حاج حسن کولیوند" در عملیات "کربلای 5" به علت اصابت گلوله از ناحیه گردن دچار قطع نخاع شد. 

محمدجواد دوران ابتدایی تحصیل خود را در مدرسه روستا سپری کرد. بعد از پایان دوره پنجم ابتدایی برای طی کردن دوره بالاتر راهی شهر کرج شد و تحصیلات خود را در مدرسه "خشایار شاه" ادامه داد، که این برهه مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی بود. با شروع  جنگ تحمیلی محمد جواد راهی جبهه شد و بلافاصله بعد از اتمام جنگ، به سبب علاقه به ادامه تحصیل، شروع به درس خواندن کرد و دوران دور از تحصیل را جبران نمود. کولیوند توانست در سال 1369 در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج پذیرفته شود، همزمان با ادامه تحصیل در شرکت مخابرات استان تهران مشغول به کار شده و به عنوان کارمند قابل به مخابرات "محمد شهر" کرج معرفی شد. وی دوره کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه آزاد واحد سمنان در همان رشته گذراند و در سال 1377 فارغ التحصیل شد. 

- کارمند شرکت مخابرات استان تهران ـ شهرستان کرج، 9 سال با پست های؛ پاسخگوی آبونمان، رئیس امور اداری، رئیس امور اداری و خدمات عمومی و مالی - مدیر کل حراست شرکت مخابرات تهران، 5 الی 6 سال و 3 سال پی در پی مدیر نمونه - مدیر کل تدارکات و بازرگانی شرکت مخابرات استان تهران، 3 سال - معاون مالی و اداری و نیروی انسانی پست بانک ایران، 2 سال - مدیر کل اموال ساختمان و پشتیبانی وزارت امور خارجه، 2 الی 5 سال - معاون استانداری تهران و فرماندار کرج، 2 الی 5 سال - مدیر کل اموال، ساختمان و پشتیبانی وزارت امور خارجه ، 2 سال - استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرج از سال 1377- نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در ادوار دهم و نهم مجلس شورای اسلامی 

محمد جواد کولیوند در جریان انتخابات مجلس نهم در اسفند ماه سال 1390 توانست با کسب 165063 رای از مجموع آراء 485055 در مرحله اول از سوی مردم "کرج، اشتهارد و فردیس" وارد مجلس شود. از جمله طرح های امضا شده توسط وی می توان به موارد زیر اشاره کرد: - طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران، 14 بهمن 1393 - طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی، 9 آذر 1393 - طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی، 3 اردیبهشت 1392 مسئولیت های پارلمانی سال اول: عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور سال دوم: نایب رئیس اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور سال سوم: نایب رئیس اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور سال چهارم: نایب رئیس اول کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور عضو ناظر در هیأت مرکزی حل اختلاف و رسیدگی به شکایات در نشست علنی 21 مرداد ماه 1393 مجلس شورای اسلامی، محمدجواد کولیوند با 152 رأی از مجموع 188 رأی اخذ شده به عنوان عضو ناظر در هیأت مرکزی حل اختلاف و رسیدگی به شکایات (موضوع بند یک ماده 79 قانون تشکیلات، وظایف و انتصابات شورای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اصلاحی مصوب 6/7/1382) انتخاب شد. 

طرح سوال از "محمود احمدی نژاد" رئيس ‌جمهوردولت دهم در تاریخ 19 مهر 1391 با 102 امضا به هيات رئیسه مجلس ارائه شد و در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به جریان افتاد. بعد از آن زمزمه  مخالفت ها در مجلس نهم پدید آمد و سرانجام فراکسیون اصولگرایان مخالفت خود با انجام سوال را در بیانیه ای اعلام کرد. کاهش شمار نمایندگان امضا کننده طرح سوال از "احمدی نژاد" به افتادن این طرح از نصاب لازم و منتفی شدن سوال از وی منجر شد. 6 آبان 1391، محمدجواد کولیوند در گفتگو با خبرگزاری مهر در خصوص برخی مسائل منتشر شده درباره منتفی شدن طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس و ارتباط آن با کاندیدا شدن "لاریجانی" برای دور بعد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: «لاریجانی و مسائل مربوط به آن طرح سوال از رئیس جمهور را منتفی نکرد. لاریجانی بارها کاندیدا شدن خود برای ریاست جمهوری را تکذیب کرده و به یقین منتفی شدن طرح سوال از احمدی نژاد ارتباطی به این مسائل ندارد.» کولیوند تاکید کرد: «از آنجا که مجلس باید خردمندانه عمل کند، وضعیت سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور مجلس را مجاب کرد که در این شرایط طرح سوال از رئیس جمهور به صلاح کشور نیست و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص آرامش و ثبات سیاسی در کشور ترجیح بر آن شد که این اقدام لغو شود.» وی طرح سوال از رئیس جمهور را تنها منوط به وضعیت اقتصادی، بحران در بازار ارز و کاهش ارزش پول رسمی کشور در عرض کمتر از چندماه همچنین تورم و گرانی وارد بر بازار و فشارهای ناشی از آن به مردم دانست. 

محمد جواد کولیوند طی مصاحبه ای با پایگاه خبری تحلیلی "کرج رسا" در تاریخ 8 دی 1392 در رابطه با حوادث پس از انتخابات سال 1388 و حماسه 9 دی گفت: «در فتنه سال 88، مردم با بینش و بصیرت یکبار دیگر همانند گذشته، حماسه ای بزرگ را با تبعیت از رهبر و دفاع از حریم ولایت و امت اسلامی ایجاد کردند. گروهی حوادثی پس از انتخابات 88 برای کشور رقم زدند که هیچ گاه از اذهان مردم پاک نخواهد شد، از همین رو به جرات می توان گفت فتنه 88 یک سوء تفاهم نبود بلکه حرکتی برنامه‌ ریزی شده برای براندازی نظام بود که مردم در روز فراموش نشدنی 9 دی موضع خود را در برابر آن به خوبی اعلام کردند. فتنه گران پس از حوادث عاشورای 88 و حمله عده ای به خیمه عزای اباعبدلله، باید با انتشار بیانیه برائت خود را از این اعمال زشت اعلام می نمودند، اما نه بیانیه دادند و نه خودشان را از این موضوع رفع اتهام کردند، اما فتنه گران باید توبه کنند از پیشگاه مردم ایران عذر خواهی کنند، ظلمی که اینان در حق ملت روا داشته اند قابل فراموشی نیست.» محمد جواد کلیوند در خصوص حصر سران فتنه اظهار داشت: «حکومت اسلامی تاکنون در کمال رافت و مهربانی با سران فتنه 88 برخود نموده است، که به عقیده من رهبران فتنه 88 در این خصوص باید ممنون نظام باشند که این فضا را برایشان فراهم کرده است. سران فتنه در دعواهای سیاسی، افرادی را سوار کشتی انقلاب نمودند که مسیر فکرشان براندازی بود، این کار ظلم کمی در حق کشور نیست و اینها باید بدانند که دیگر در چشم مردم جایگاهی ندارند، حداقل برای عاقبت به خیری خودشان توبه کنند.» 

بعد از آنکه محمود نیلی احمد آبادی به عنوان سومین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد؛ 20 آبان ماه سال 1393، دکتر حسن روحانی در نامه ای  به رییس وقت مجلس شورای اسلامی، دکتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را برای اخذ رای اعتماد جهت تصدی مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس نهم معرفی کرد. 5 روز بعد، گزینه پیشنهادی علوم با فراکسیون رهروان ولایت جلسه داشت تا آنان را برای رای اعتماد به خود قانع کند ولی مصاحبه تنی چند از اعضای این فراکسیون، از جمله کولیوند، با خبرگزاری‌ها نشان از آن داشت که "آشتیانی" در این امر موفق نبوده است. جواد کولیوند در اواخر آبان ماه 1393 طی گفت‌ وگویی با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه معرفی "دانش آشتیانی" برای وزارت علوم عجیب به نظر می ‌رسد، تصریح کرد: «مجلس شورای اسلامی به عنوان خانه ملت، خطوط قرمزی برای رای اعتماد به وزرا را دارد که از جمله این خطوط، کارآمدی، مدیریت و عدم نقش آفرینی در فتنه 88 است.» وی با بیان اینکه، تفاوتی بین "دانش آشتیانی" و گزینه‌های قبلی وزرات علوم نیست، خاطرنشان کرد: «بعید می ‌دانم مجلس شورای اسلامی به آقای دانش آشتیانی رای اعتماد بدهد؛ امیدواریم دولت محترم پیام مجلس را درک و به احترام نمایندگان ملت، گزینه‌های شبیه به هم را برای وزارت علوم معرفی نکند.» کولیوند با بیان اینکه انتساب مخالفت با "دانش آشتیانی" به یک گروه و جریان خاص سیاسی در مجلس بداخلاقی سیاسی است، گفت: «آنچه مشخص است این است که اکثر نمایندگان مجلس از طیف‌‌‌های مختلف سیاسی با آقای دانش آشتیانی مخالف هستند.» او در پایان گفت: «مجلس متشکل از نمایندگان مردم است و اینطور نیست که برخی خودشان را فقط منتخب مردم بدانند.» سرانجام وکلای ملت با 70 رأی موافق، 171 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع از مجموع 257 رأی مأخوذه، به "دانش‌آشتیانی" برای تصدی سکان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رأی اعتماد ندادند. 

امضای طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. محمدجواد کولیوند یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد. این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت. حمایت از مذاکرات هسته ای ایران با 1+510 خرداد ماه سال 1394، محمد جواد کولیوند در نشست علنی شورای اسلامی شهر کرج، همزمان با مذاکرات هسته ای ایران با 1+5  گفت: «عده ای بر این تفکرند که میز مذاکره را ترک کنیم اما بر خلاف این تصور نباید صحنه را خالی کرد. ما برای دستیابی به آرمان هایمان باید به سمت جلو حرکت کنیم زیرا آرمان دینی با علم و منطق همراه است، ایران اسلامی به دنبال جنگ نیست بلکه با شیوه منطقی در پی احقاق حق است.» وی گفت: «نباید نظارت بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران فراتر از دیگران باشد از سوی دیگر آمریکا امروز بیشتر از ایران به توافق محتاج است.» او تاکید کرد: «کوچکترین خطر برای ایران، حاشیه امن اسراییل را به خطر خواهد انداخت.» 

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و محمدجواد کولیوند در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 143434 رای از مجموع 554065 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان های "کرج، اشتهارد و فردیس" از توابع استان "البرز" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه ائتلاف اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۸:۱۳

محمد جواد کولیوند

خلاصه زندگی نامه

 محمدجواد کولیوند، نماینده اصولگرای مردم "کرج، اشتهارد و فردیس" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در مجلس نهم را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع