جستجو در مطالب و اشخاص
استاد محمد تقی مروت در سال 1323 در محله "سنگلج" شهر "تهران" به دنیا آمد. او از همان دوران کودکی به آموزش قرآن کریم پرداخت و در 9 سالگی با راهنمایی پدرش در کلاس های قرآنی شرکت کرد و از محضر اساتیدی چون "ملا محمد باقر فانی" بهره برد.او در سال 1352 در مسابقات بین المللی قرآن کریم در کشور "مالزی" رتبه نخست را کسب کرد.استاد محمد تقی مروت در سال 1354 به کشور مصر رفت و به تکمیل معلومات قرآنی خود نزد اساتیدی چون "عبدالباسط"، "خلیل حصری" و ... پرداخت.او پایه گذار تلاوت قرآن کریم به شیوه اصولی و صحیح در ایران بود و شیوه هم خوانی قرآن کریم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از ابتکارات او به شمار می آید. او همواره در محافل و مسابقات قرآنی مختلف به تدریس و داوری پرداخت.محمد تقی مروت در سال 1359 برای ترویج علوم قرآنی به "کانادا" مهاجرت کرد و در سال 1388 بعد از 30 سال دوری از وطن به ایران بازگشت. 

محمد تقی مروت در سال 1351 رتبه دوم مسابقات بین المللی قران کریم در کشور مالزی را کسب نمود و در سال 1352 رتبه نخست این مسابقات را از آن خود کرد. 

استاد محمد تقی مروت از پایه ‌گذاران تلاوت قرآن ‌كریم به‌ صورت اصولی و صحیح در ایران بود. او قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شیوه هم ‌خوانی و جمع ‌خوانی قرآن در جلسات آموزش قرآن‌ كریم را ابداع نمود و به آموزش و تربیت بسیاری از قاریان و داوران بین ‌المللی قرآن‌ كریم پرداخت. 

استاد محمد تقی مروت در سال 1354 جهت ارتقاء معلومات قرآنی خود به كشور "مصر" سفر کرد و از محضر اساتیدی چون "مصطفی اسماعیل"، "عبدالباسط"، "علی‌ البناء"، "‌خلیل ‌الحصری"، "عبدالعزیز علی الفرج"، "عامر السید عثمان"، "احمد الرزیقی" و "شیخ فتح الباب قندیل" بهره جست.استاد مروت در کشور "مصر" در محافل و مجالس قرآن کریم در شهرهای مختلف حضور یافت و به قرائت قرآن پرداخت و از تلاوت اساتید و قاریان برجسته اسلام بهره برد. او در مراسم ترحیم "استاد شیخ مصطفی اسماعیل" و "استاد سید النقشبندی" نیز قرآن تلاوت نمود. برگزاری محافل قرآنی، نشر و ترویج فرهنگ تشیع در جامعه قراء مصری و ... از دیگر فعالیت های او در کشور مصر بودند. 

استاد محمد تقی مروت در سال 1359 به كشور "كانادا" رفت و در آن كشور با حضور در جلسات قرآن ‌‌كریم به اجرای برنامه در مناسبتهای مختلف و جذب علاقه‌ مندان به قرآن ‌كریم پرداخت. او افراد بسیاری را با مفاهیم متعالی قرآن آشنا نمود و دوره‌ های آموزش قرآن‌ كریم شامل تجوید، صوت و لحن را در مساجد و مراكز قرآنی شهر "تورنتو" برگزار کرد.او در 23 مرداد ماه 1388 پس از 30 سال دوری از وطن به ایران بازگشت. 

از آثار و تالیفات استاد مروت می‌ ‌توان "آموزش تجوید" به زبان انگلیسی را نام برد که برای اولین بار در جهان تشیع منتشر گردید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۵۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۳:۵۶

محمد تقی مروت

خلاصه زندگی نامه

 استاد محمد تقی مروت، قاری قرآن کریم که پایه گذار تلاوت اصولی و صحیح در ایران و مبتکر شیوه هم خوانی قرآن کریم در مجالس قبل از پیروزی انقلاب اسلامی می باشد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع