جستجو در مطالب و اشخاص
محمدرضا مدحی (که در ایران به نام سید رضا حسینی شناخته می شود)، تا سال 1386 مسؤول کمیته تقویت و جلوگیری از تضعیف نظام مجلس خبرگان رهبری بوده و پیش از قبول مسئولیت در مجلس خبرگان در حفاظت اطلاعات سپاه فعالیت می کرده است.مدحی  در مستند پخش شده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به نام «الماسی برای فریب» با عنوان جاسوس نفوذی وزارت اطلاعات در بین اپوزسیون خارج از کشور معرفی شد. وی در این مستند بیان کرد که توانسته به گروه‌های اپوزسیون نزدیک شود و به عنوان فرد بریده از حکومت خود را مطرح کند. وی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که پس از برنامه ریزی های دقیق موفق به نفوذ به شبکۀ ضدانقلاب خارج‏نشین شده و در این نفوذ اطلاعات دقیقی را از نحوۀ عملکرد این شبکه ها، منابع مالی آنان و سرشاخه های ارتباطی آن ها به دست آورد. 

در پی تصویب طرح تشكیل دولت در تبعید، از سوی بنیاد آمریكایی دموكراسی كه بر اساس آن قرار بود مجموعه‌ای از نیروهای با سابقه اجتماعی و مذهبی با ایجاد شورایی اقدام به عملیات خرابكاری و در نهایت براندازی جمهوری اسلامی كنند، محمدرضا مدحی از ایرانیان مقیم خارج كشور برای اداره این دولت انتخاب شد.وی كه پیش از اشتغال به تجارت در خارج از كشور، با دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و نهادهای انقلابی همكاری داشته، با نفوذ در اپوزیسیون خارج كشور و تشكیل گروهی موسوم به «جنبش جمع یاران» با جریانات ضد انقلاب ارتباط گسترده برقرار كرد. مدحی همچنین با برخی مقامات آمریكایی و همچنین نمایندگان سرویس‌های جاسوسی انگلیس و فرانسه دیدارهای متعدد داشت و آنها از وی خواسته بودند كه با ایجاد ارتباط گسترده با سران فتنه در داخل كشور و جذب نیرو از بدنه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف نظام و ایجاد یك شبكه منسجم پروژه دولت در تبعید و براندازی نظام اسلامی را عملیاتی كند. هنگامی كه قرار شد در راستای این پروژه مدحی و شورای رهبری دولت در تبعید در پادگانی در تل‌آویو مستقر شوند، عملیات نجات وی توسط سربازان گمنام امام زمان انجام شد و مدحی به كشور بازگشت.«گوادلوپ 2» این نام كنفرانسی است كه سرویسهای جاسوسی آمریكا، رژیم صهیونیستی، انگلیس، فرانسه و آلمان در آن برای براندازی جمهوری اسلامی باهم همپیمان می شوند و در همراهی با فتنه گران، جریان ضدانقلاب، منافقین و سلطنت طلبها برای دست زدن به كودتای نظامی علیه ایران طراحی می كنند. طرح دولت در تبعید: سرویسهای جاسوسی مزبور كه در دو سال گذشته در تلاش بودند با حمایت از فتنه گران و آشوبهای خیابانی به طرح دلخواه خود یعنی انقلاب مخملی دست پیدا كنند به دلیل عدم حمایت مردمی به موفقیت چندانی دست پیدا نمی كنند. در این هنگام پروژه ای در بنیاد دفاع از دموكراسی FDD تعریف می شود كه عملیات براندازی را وارد فاز جدیدی می كند. مایكل لدین مشاور امنیتی دولت ریگان و از عناصر نومحافظه كار در جریان یک كنفرانس سیاسی در این مؤسسه می‏گوید: پشتیبانی قوی از ایرانیانی كه خواهان آزادی هستند یقیناً در پایان دادن به رژیم اسلامی در ایران كارگر خواهد بود، نباید گفت جنبش سبز سركوب شده است یا از بین رفته است. در این كنفرانس كه از سران داخلی فتنه سلب امید شده است «طرح دولت در تبعید» برای ایران كلید می خورد. اساس این پروژه این است كه دولت در تبعید باید توسط فردی پیاده سازی شود كه دارای پایگاه مذهبی و نظامی ویژه ای در میان ایران باشد. انتخاب مدحی: در همین حال دنیس راس در لابی صهیونیستی آیپك در شهریور 88 وارد فاز اجرایی این پروژه می‏شود و از شناسایی فردی ایرانی در بانكوک خبر می دهد كه دارای پایگاه اجتماعی است وی سابقه فعالیت نظامی در میان نیروهای مسلح ایران را نیز دارا است. سفارت آمریكا در بانكوک با آقای محمدرضا مدحی كه به تجارت الماس می‏پردازد ارتباط برقرار می‏كند. در یک فرصت فوری ملاقاتی بین آقای مدحی و یک ژنرال آمریكایی در بانكوک برقرار می شود اگرچه این ملاقات كوتاه است و مدحی در ابتدا اعلام می‏كند كه شرایط آنان را نمی‏پذیرد اما فوراً سفر وی به عربستان هماهنگ می‏شود. 

آقای مدحی در سفر به عربستان در یک هتل اقامت می كند و به او گفته می شود كه به زودی با فرد بسیار مهمی دیدار خواهد كرد. مهمان ویژه این دیدار خانم هیلاری كلینتون بود كه به همراه وزیر خارجه عربستان (سعود الفیصل) مشتركا در مورد براندازی در ایران با او سخن می‏گویند. خانم كلینتون می‏گوید بسیار مشتاق است كه وی را در آمریكا ببیند تا جنبش را با عنوان «جمع یاران» كه تمام طیف‏های اپوزیسیون را برای براندازی در ایران دربرمی‏گیرد راه اندازی كند. در این هنگام سفرای آمریكا، انگلیس و معاون سفیر فرانسه در مدت 3 روز اقامتش با وی دیدار می نمایند. 

مدحی سپس در یك پرواز به لس آنجلس سفر می‏كند و از آنجا به محل اقامتش در واشنگتن با اسكورت دیپلماتیک انتقال می‏یابد. مدحی در واشنگتن با معاونان وزیر امورخارجه، دنیس راس و جوبایدن، كه تمایلات صهیونیستی دارند، دیدار می‏كند. در این دیدار، جوبایدن به وی تأكید كرد كه باید روی كمک آمریكا برای براندازی ایران حساب كند. بایدن می‏افزاید: توافقات اولیه تشكیل دولت در تبعید در یک سال گذشته تنها چیزی كه كم داشت یک گروه امنیتی و نظامی بود و با پیوستن شما باعث تكمیل این پروژه شد. دنیس راس هم به وی می گوید كه یک جلسه در گوادلوپ فرانسه برگزار می شود و شما در آنجا به عنوان نماینده ما عمل می كنی. با توجیه شدن مدحی در آمریكا وی راهی پاریس می شود كه گروههای ضد انقلاب كه در آنجا گرد هم آمده اند را به هم پیوند دهد. 

امیرحسین جهانشاهی كه 9 سال از عمرش را تحت فعالیتهای سازمان جاسوسی موساد برای براندازی در ایران گذرانده است و مهرداد خوانساری كه به عنوان مغز متفكر وی عمل می كند، در پاریس منتظر آقای مدحی هستند و با ورود مدحی جلسه ای سه نفره به صورت محرمانه برگزار می شود كه از میان سه نفر فوق یكی به عنوان فیلم بردار و ضبط این لحظات عمل می‏نماید. در این جلسه قرار هماهنگی‏ها گذاشته می‏شود و اعضای در جلوی دوربین تأكید می نمایند كه از آن جلسه سخنی بیرون نرود. پس از این جلسه چهره مدحی وارد رسانه ها می‏شود و تلویزیون رژیم صهیونیستی 10 بار در یک روز مصاحبه وی را پخش می‏كند. جنبش جمع یاران: جنبش جمع یاران در كنفرانس گوادلوپ 2 با همكاری نمایندگانی از سرویسهای جاسوسی كشورهای مختلف و افراد ذیل برگزار می‏شود. علیرضا نوری زاده (جاسوس Mi6 و موساد)، محسن مخملباف (عضو ستاد فتنه و رابط ستاد قیطریه)، امیرحسین جهانشاهی (عضو تروریستی موساد)، حسن شرفی (جانشین دبیركل حزب منحله دمكرات)، عبدالله مهتدی (دبیركل حزب منحله كومله)، موسی شریفی (نماینده حزب همبستگی اهواز)، مهرداد خوانساری (وابسته به سازمان Mi6)، رضا حسین پور (نماینده تجزیه طلبان بلوچ) و اعضایی از جریانات فاسد فرهنگی، منافقین و سلطنت طلب ها، توده ای ها. در این جلسه همچنین سه نفر از نمایندگان دولت فرانسه به نام های ذیل حضور داشتند 1- سگال صاحب بزرگترین شركت هواپیماهای جنگی میراژ 2هزار، 2- منوال سازنده یكی از شركت های تسلیحاتی فرانسه 3- نماینده ویژه آقای ساركوزی كه مسئول میز ایران در سرویس اطلاعاتی فرانسه هم هست.در این جلسه مخملباف از طرف جنبش سبز به سخنرانی می پردازد و بعد از وی جهانشاهی نماینده موساد می گوید: برای اولین بار در این 30 سال در یك جا جمع شدیم، یك جا و یك زبان گفتیم، مبارزه می كنیم. هیچ اختلافی بین ما نیست و یك هدف داریم آن هم براندازی است. مدحی  می گوید كه بعد از گوادلوپ 2 تصمیم بر این شد كه در پادگان «سكله» در فلسطین اشغالی مستقر شویم و با فرماندهی من و نیروهایی كه در ایران داشتم و همچنین گروهك های تروریستی منافقین با ترور فیزیكی مسئولین ارشد ایرانی در ایران كودتا را عملیاتی كنیم و در همین حال كه پروژه الماس فریب به تمام اهدافش رسیده شده بود نیروهای وزارت اطلاعات در یك محل مدحی را آخرین حلقه پروژه به ایران منتقل می كنند و سرویس های جاسوسی آمریكا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و آلمان را ناكام می گذارند.شایان ذكر است در تاریخ گوادلوپ 1 كه در ژانویه 1979 (دی1357) با حضور رؤسای دولت 4 قدرت مهم بلوک غرب در جزیره گوادلوپ برگزار شد، به عنوان اقدامی در جهت بازگشت شاه مخلوع ایران به قدرت شناخته می شود، اما این بار در گوادلوپ 2 سران اپوزیسیون جمهوری اسلامی كه حتی سران گروه های منحرف اخلاقی و اجتماعی نیز در میان آنها به چشم می خوردند با هم متحد شدند و با اعلام موجودیت «دولت در تبعید» رسماً نسبت به انجام اقدام براندازانه علیه جمهوری اسلامی متحد شدند، اتحادی كه پشتوانه مالی 7 میلیارد دلاری آمریكا را در پشت سر خود داشت.در مدت زمان حضور مدحی در جمع اپوزسیون، رسانه های ضد انقلاب با جوسازی های مکرر مصاحبه های وی را منتشر می کردند. مدحی اطلاعات دقیقی را از بدنۀ ضد انقلاب و سیستم های امنیتی غرب به دست آورده است که برخی از آنها در اختیار شبکۀ خبری چریغ قرار گرفته است. 

محمدرضا مدحی از مهمترین نفوذی‏های اطلاعاتی ایران در سیستم اطلاعاتی غرب و اپوزوسیون، در طول فعالیت های اطلاعاتی خود تا اندازه ای موفق عمل کرده بود که مقامات آمریکایی بی‏واسطه با وی دیدار کرده و نقطه نظرات خودشان را درباره وضعیت ایران به وی گزارش می‏کردند. از مهمترین مقامات آمریکایی که در دوره فعالیت محمدرضا مدحی با وی دیدار داشته، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا بوده است. همچنین ویلیام برنز، مسئول میز ایران در وزارت خارجه از جمله کسانی است که در طول فعالیت اطلاعاتی مدحی در دام اطلاعاتی ایران افتاده و اطلاعات دست اولی را درباره سیاست های آمریکا علیه ایران در اختیار وی قرار داده است. در طی این فعالیت‏ها، مدحی در عوض اطلاعات غلط و بعضا سوخته‏ای را درباره ایران به آنها منتقل می‏کرده است.دستگاه عریض و طویل جاسوسی آمریکا، سیا، پس از مطالعات یکساله خود، مدحی را “عنصری مطمئن” شناخته و رابطه با وی را برای مسؤولان غربی امن توصیف کرده است. همین امر موجب شد تا بسیاری از مسؤولان آمریکایی مستقیما با وی دیدار داشته باشند و به تبع آنها، اپوزوسیون ایرانی نیز در برابر مدحی خم و راست شده و وی را به عنوان رهبر خود بپذیرند! حضور محمدرضا مدحی و ارتباط وی با مسئولان بلند پایه آمریکایی ضربه بسیار مهمی به حیثیت اطلاعاتی آمریکا وارد کرده است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۰۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۰۸

محمدرضا مدحی

خلاصه زندگی نامه

سید رضا حسینی معروف به محمدرضا مدحی  از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که پس از برنامه ریزی های دقیق موفق به نفوذ به شبکۀ ضدانقلاب خارج نشین شده و اطلاعات دقیقی از نحوۀ عملکرد این شبکه ها، به دست  آورد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع