جستجو در مطالب و اشخاص
محمدرضا مخبر دزفولی در سال 1340 در دزفول متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در دزفول به پایان برد و در سال 1366 موفق به اخذ دکترای عمومی دامپزشکی شده و در سال 1373 به کسب مدرک دکتری تخصصی در طب داخلی دامپزشکی شاخه درونی دام‌های بزرگ از دانشگاه تهران نائل آمد.مخبر دزفولی دارای تحصیلات حوزوی در زمینه ادبیات عرب و منطق و فلسفه است. مخبر دزفولی از شخصیت های برجسته در زمینه علوم دامپزشکی و چهره مانگار در این زمینه بوده و مهمترین مسئولیت وی عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیری این شورا بوده است. 

رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی  مشاور رئیس مجلس در دوره چهارم و پنجم استاد پایه 25 دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران عضو هیات امنا دانشگاه تهران  عضو هیات امنا انستیتو پاستور ایران عضو هیات امنا بنیاد نخبگان ایران عضو هیات امنا دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1381 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1384   

دکتر دزفولی در سال 1367 فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران آغاز کرد. وی همچنین عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی و هیات تحریریه مجله تحقیقات دامپزشکی و استاد پایه 25 دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است. دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در دانشگاه تهران به تدریس دروس مربوط به طب داخلی در دانشکده دامپزشکی نیز پرداخته است.  از وی، بیش از 80 مقاله علمی و پژوهشی، منتشر شده است.  

تألیف و انتشار بیش از 100 مقاله علمی و پژوهشی در مجلات و کنفرانس‌های علمی داخلی و خارجی از اعضای کمیسیون دائمی هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان برنده جایزه کتاب سال در سال 1381 و 1386 برگزیده به عنوان چهره ماندگار در هشتمین همایش چهره‌های ماندگار در رشته دامپزشكی از دانشگاه تهران  انتخاب به عنوان استاد نمونه در سال تحصیلی 90 – 91 مدیر مسئول مجله راهبرد فرهنگ  

محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر وقت شورای عالی انقلاب فرهنگی در کارگاه پیوست نگاری فرهنگی نیروهای مسلح در خصوص اهمیت فرهنگ و انقلاب فرهنگی اظهار داشت: «در این سالها ما تلاش کردیم از ذخیره نیروهای مسلح در تحولات فرهنگی بهره ببریم. اگر انقلاب اسلامی  را به وزنه‌های مختلف تقسیم کنیم، وزنه بالاتر آن نگاه فرهنگی انقلاب است. امام خمینی(ره) از ابتدا با رویکرد فرهنگی انقلاب را پیش برد. کسی نمی‌تواند در عصر حاضر ادعا کند تحول برای آزادی را بدون نگاه امام خمینی(ره) انجام داده است. نگاه امام گفتمان آزادی بخشی در جهان را تغییر داد. در این سال‏ها هر جای دنیا هر حرکتی می‌خواهد اتفاق بیافتد، نگاه امام خمینی را سرمشق خود قرار داده است. امروز نیز بخش عظیمی از تحولات فرهنگی دنیای اسلام بر طبق منویات رهبر معظم انقلاب پیش می‌رود. امام(ره) دانشگاه را منشأ صلاح و فساد اجتماع می‌دانستند لذا ایشان انقلاب فرهنگی را از دانشگاه شروع کرد و نقطه شروع انقلاب فرهنگی، پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال 1359 بود. امام(ره) از روزهای اول نسبت به تحول در دانشگاه و آموزش و پرورش تاکید بسیار داشتند به همین جهت بهترین و زبده‌ترین یاران امام در دانشگاه‌ها مشغول به فعالیت شدند. وقتی انقلاب فرهنگی شروع شد ما در بسیاری زیرساخت‌ها دچار کمبود و نقصان بودیم و می‌بایست این نقصان را بر طرف می‌کردیم که در این راستا با تلاش‌هایی که صورت گرفت اکنون به پیشرفت‌ها و تحولات بزرگ و شگرف رسیده‌ایم که به تعبیر رهبری معظم انقلاب این پیشرفت‌ها معجزه‌آسا بوده است. مقام معظم رهبری در سال 1379 موضوع نهضت نرم افزاری و تولید علم را مطرح کردند و طی تقریباً یک دهه به مهندسی فرهنگی رسیدیم. در حوزه مهندسی فرهنگی منظور و مراد رهبری آن است که باید آسیب‌ها شناسایی شود و راه حل با زمانبندی مناسب طراحی و به مرحله اجرا درآید...»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۳۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۳۸

محمدرضا مخبر دزفولی

خلاصه زندگی نامه

  محمدرضا مخبر دزفولی، دارای دکترای تخصصی دامپزشکی و همچنین تحصیلات حوزوی در زمینه ادبیات عرب، منطق و فلسقه که مهمترین مسئولیت وی دبیری و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی میباشد.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع