جستجو در مطالب و اشخاص
دکتر محمدباقر قالیباف در اول شهریورماه سال 1340 در شهر ییلاقی طرقبه در خانواده‌ای مذهبی پا به عرصه هستی نهاد. پدر ایشان از کسبه قدیم و از معتمدان دیار خود است.خانواده‌ی ایشان معمولی بود و محمد هر زمان که می‌توانست با کار و تلاش سعی می‌نمود تا کمک‌حال پدر در امور جاریه زندگی باشد. محیط خانواده گرم بود و صمیمی اما همیشه چون دیگر خانواده‌های ایرانی پدر محور خانواده بود و همه چیز در انتها به او ختم می‌شد.دوره تحصیلی دبیرستان وی با فضای مبارزاتی و انقلابی توأم شد تا فرصتی برای او باشد جهت حضور در فعالیت‌های اجتماعی و مطالعات عمیق سیاسی و مذهبی. شانزده سال ابتدای زندگی محمدباقر مانند دیگر هم سن سال‌ها با درس و تلاش همراه بود تا اینکه به سال 1356 رسید. اولین حضور اجتماعی وی در سن 16 سالگی و با حضور در سخنرانی‌های شهید کامیاب، مقام معظم رهبری، شیخ علی تهرانی، شهید هاشمی نژاد و شهید دیالمه در مساجد بزرگ مشهد از جمله کرامت، امام حسن مجتبی (ع) و موسی‌الرضا (ع) رقم خورد.یافته‌های ایشان در این منبرنشینی‏ها و فضای پر تلاطم آن روزهای انقلاب که با مطالعه کتاب‌ها و اعلامیه‌های مختلف همراه بود سمت و سوی فکری ایشان را شکل داد. باورهای دینی ایجادشده در ایشان باعث شد تا به کمک چند تن از هم کلاسی‌های دبستانی، انجمن اسلامی دانش‌آموزان را راه‌اندازی کنند که این انجمن هسته اولیه انجمن اسلامی دانش‌آموزان خراسان و بعد کشور شد.در همین ایام (سال 1356) بود که زلزله طبس روی داد. این حادثه مقارن بازمانی بود که رژیم پهلوی بیشتر به فکر سرکوب انقلابی‌ها بود تا کمک به زلزله‌زده با، بدین ترتیب مردم خود دست به کار شدند و دکتر قالیباف کمک‌های مردم مشهد را جمع کرد و به طبس برد. قابلیت‌های ایشان در انجام این کار به حدی بود که در شورای ساخت طبس، عهده‌دار ساخت قسمتی از این شهر شد. 

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحرکات گروه‌های مخالف داخلی به اوج خود رسیده بود به طوری که انقلاب نیاز به پاسداری داشت؛ بدین ترتیب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی (ره) شکل گرفت و محمدباقر قالیباف نیز به آن پیوست. با آغاز جنگ تحمیلی قالیباف نوجوان در سال 58 و درحالی‌که تنها 18 سال داشت عازم جبهه‌ها شد و به دلیل قابلیت‌هایی که از خود نشان داد در سال 1361 به عنوان فرمانده تیپ امام رضا (ع) و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر 5 نصر خراسان انتخاب شد. 

محمدباقر قالیباف در سال 1362 در سن 22 سالگی تشکیل خانواده داد. عقد ازدواج آن‌ها توسط امام خمینی (ره) خوانده شد که حاصل این ازدواج 3 فرزند به نام‌های الیاس، اسحاق و مریم است. همسر محمدباقر قالیباف زهرا مشیر که در زمان دبیرستان با همشهرییش محمد رضا قالیباف ازدواج کرده، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی است و اکنون به عنوان مشاور و مدیرکل امور بانوان شهرداری به همراه همسرش در ساختمان بهشت مشغول به فعالیت است. گفته می‌شود که الیاس پسر ارشد قالیباف فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاههای مالزی است و در حال حاضر عضو هیات مدیره موسسه مطبوعاتی سیمای مهر هستی است که روزنامه تهران امروز را منتشر می کند. وی در آبان ماه 1386 با  دختر یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامیازدواج کرده است. همسر قالیباف نیز در مورد ازدواج پسرش با بیان این‌که ازدواج وی خانوادگی نبوده گفته است که مهر عروسش 14 سکه است. قالیباف در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد نامگذاری پسر اولش به نام الیاس گفته است به توصیه یکی از همرزمای شهیدش "شهید رفیعی" که در کنار رود فرات به شهادت رسیده اسم فرزندش را الیاس گذاشته است. حرف و حدیث و شایعه در مورد فعالیت‌های پسران قالیباف از جمله الیاس در ارتباط با مباحث اقتصادی در برخی از رسانه‌ها چندی پیش منتشر شد که قالیباف این سخنان و اظهارات را تکذیب کرد. در مورد دو فرزند دیگر قالیباف یعنی اسحاق و مریم اخبار چندانی منتشر نشده جز این‌که چندی پیش در برخی از رسانه‌ها عکسی از دختر قالیباف به همراه پدرش منتشر شد.  

 قالیباف به همراه لشکر 5 نصر در اغلب عملیات دوران دفاع مقدس در کنار شهیدان باکری، همت، خرازی، کاظمی، صیاد شیرازی حضور یافت.دکتر قالیباف به همراه لشکر 5 نصر در اغلب عملیات دوران دفاع مقدس در کنار شهیدان سرافرازی همچون باکری، همت، خرازی، کاظمی، صیاد شیرازی به صیانت از انقلاب پرداخت و برادر ایشان شهید حسن قالیباف نیز از نیروهای تحت فرماندهی دکتر قالیباف بود که در عملیات کربلای 4 به فیض شهادت نائل شد. این واقعه درد سنگینی بر قلب محمدباقر گذاشت اما چون گذشته، او به برادر و شهادتش آن گونه نگریست که به همه‌ی شهدای آن دوران نگاه می‌کرد. 

پس از جنگ فرماندهی لشکر 25 کربلا را عهده‌دار بود که زلزله عظیم منجیل اتفاق افتاد. در این واقعه تمام راه‌های ارتباطی بین تهران و شمال بسته شد. این لشکر به همراهی قالیباف با طی 15 کیلومتر پیاده‌روی اولین گروهی بود که خود را به محل حادثه رسانید و گروه‌های امداد و نجات اولیه توسط آنان تشکیل شد. در سال 1373 مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) را پذیرفت. پروژه‌هایی همچون راه‌آهن 165 کیلومتری مشهد سرخس که ایران افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان و ترکیه را به هم وصل می‌کند، گاز رسانی به 5 استان مرکزی و غربی، ساخت سازه عظیم دریایی خلیج‌فارس و سد بزرگ کرخه از جمله فعالیت‌های وی در این دوره است. در کنار این فعالیت‌ها نیز در رشته جغرافیای سیاسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد. 

در سال 1376 به دستور مقام معظم رهبری عهده‌دار فرماندهی نیروی هوایی سپاه شد و باور بر تخصص گرایی باعث شد تا با گذراندن دوره‌های فشرده خلبانی در ایران و فرانسه مجوز پرواز با ایرباس را به دست آورد. ایشان هم اکنون نیز به صورت مرتب به عنوان خلبان هواپیمای ایرباس در شرکت هواپیمایی ایران ایر پروازهایی را انجام می‌دهد. ایشان در همین ایام در کنکور دکتری شرکت کرده و در دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شد. و در سال 1380 از تز دکترایشان با عنوان «بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر» دفاع کرد و بعد از آن نیز به عنوان عضو هیئت علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیار دانشگاه تربیت مدرس به کار تدریس مشغول است. 

قالیباف در سال 1379 مجدداً با حکم رهبر معظم انقلاب، فرماندهی نیروی انتظامی کشور را عهده‌دار شد. راه‌اندازی سامانه 110 از ابتکارات قالیباف در این دوره محسوب می‌شود. از جمله دیگر دستاوردهای وی در این دوره می‌توان به تجهیز نیروی انتظامی به خودروهای روز دنیا مانند مرسدس بنز و تویوتا، ایجاد دفاتر خدمات دولت الکترونیک یا پلیس 10+ و مرکز نظارت همگانی مردمی 197 است. بازداشتگاه کهریزک نیز در دوران مدیریت وی بر نیروی انتظامی کشور ساخته شد. قالیباف در سال 1383 به عنوان نماینده رئیس‌جمهور وقت و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد. ایشان همچنین دادگاه ویژه جرایم قاچاق کالا و ارز را راه‌اندازی نمودند که پرونده‌های مهمی همچون فرودگاه پیام و قاچاق خودرو در این دادگاه بررسی شد.اجرای طرح امنیت اخلاقی: قالیباف در مهرماه 1381 اعلام کرد طرح امنیت اخلاقی را تبیین خواهیم کرد و گفت: "نیروی انتظامی مکلف است همراه با نخبگان دیگر دستگاه‌ها، امنیت اخلاقی را توصیف و تبیین و الزامات آن را برای متخلفان از قانون اجرا کند. خواست و دستور مقام معظم رهبری، خواست عموم مردم است." او در سال 1383 درباره امنیت اخلاقی می‌گوید: "بیاییم نگاهمان را بالاتر بگیریم و دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم و قبل از هر چیز باید مرز بین حجاب و بدحجابی را طبق آئین نامه ترسیم کنیم چرا که لازمه زندگی شهروندی است." 

قالیباف در سال 84 وارد رقابت‌های انتخاباتی شد و در تنها تجربه انتخاباتی خود 4 میلیون رأی به دست آورد که پس از هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد و مهدی کروبی، بالاتر از چهره‌هایی چون مصطفی معین، علی لاریجانی و محسن مهرعلیزاده، قرار گرفت. 

قالیباف در سال 1384 با رأی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و در سال 1388 نیز مجدداً با حکم این شورا در سمت خود ابقا شد.وی در سال 1387 برابر با سال 2008 میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد. در سال 2010 میلادی کلان‌شهر تهران برای اولین بار در یکی از شاخص‌های توسعه شهری مفتخر به کسب رتبه، از یک سازمان معتبر بین‌المللی شد.تهران در آن سال در حوزه حمل‌ونقل به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا از نظر حمل‌ونقل از سوی موسسه سیاست‌های حمل‌ونقل و توسعه موسوم به ITDP گردید. همچنین در سال 2011 میلادی و در دهمین اجلاس مترو پلیس (اتحادیه کلان‌شهرها و پایتخت‌های جهان)، تهران از بین 162 کلان‌شهر دنیا به عنوان شهر برتر جهان در زمینه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان مورد تقدیر قرار گرفت.این جایزه که معتبرترین جایزه بین‌المللی در زمینه مدیریت شهری در دنیاست به دلیل تلاش برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان به ویژه در زمینه توسعه حمل‌ونقل عمومی و بهره‌گیری از روش‌های مناسب نظیر سامانه BRT، دوچرخه‌های عمومی و … به تهران تعلق گرفت.. این جایزه هر سه سال یک‌بار به کلان‌شهرها اعطا می‌شود و در این دوره از سال 2009 تا 2011 بوده و ملاک ارزیابی سال 2010 بوده است. به غیر از شهر تهران شهرهایی نظیر ملبورن، مونترال، سئول، تایپه، مکزیکوسیتی و ریودوژانیرو نیز از سوی مترو پلیس مورد تقدیر قرارگرفته‌اند.با اعطای این جایزه پایتخت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین کلان‌شهرها از حیث مدیریت شهری شناخته شده‌. 

قالیباف پیش از انتخابات ریاست جمهوری 88 گفته بود: "با جمع‌بندی شرایط موجود فعلاً داوطلب دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیستم." اما در فرودین از احتمال حضور خود در انتخابات سخن گفت ولی در انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد نشد. قالیباف پس از اعتراضات جنبش سبز در 25 بهمن 1389، ضمن محکوم کردن بیانیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی در دعوت به راهپیمایی گفت: "حادثه 25 بهمن در کشور یک حادثه شیطانی بود." 

قالیباف همواره از سوی منتقدان خود به این متهم شده است که در فتنه 88 سیاست سکوت را پیشه کرده و در برخی موارد حتی از فتنه گران نیز حمایت نموده است. یکی از مهم‌ترین مواردی که به قالیباف منتسب شده است تخمین جمعیتی است که در راهپیمایی 25 خرداد 88 و به دعوت سران فتنه در خیابان انقلاب تا آزادی تجمع کرده بودند. برخی منابع خبری به نقل از روزنامه اعتماد ملی عنوان کردند که محمدباقر قالیباف، شهردار تهران گزارشی به مجلس ارائه داده که در آن آمده است: «براساس متراژها و اندازه‌ گیری‌های صورت گرفته در تجمع حامیان میرحسین موسوی در میدان آزادی، حداقل سه میلیون معترض حضور داشته‌ اند». خبری که بلافاصله از سوی روابط عمومی شهرداری تهران تکذیب شد. من در فتنه 88 عمارگونه رفتار کردم!مهر ماه سال 91، محمدباقر قالیباف در برنامه زنده تلویزیونی دیروز، امروز، فردا با دفاع تمام قد از عملكرد خود در فتنه 88 گفت: معتقدم نباید کسی رفتارش را به رخ دیگران بکشد که من در حوادث سال 88 عمار گونه رفتار کردم! متأسفانه این به رخ کشیدن امروز خیلی زیاد شده است. وی با اشاره به موضع‌گیری در برابر حوادث سال 88 گفت: خود من جزو کسانی بودم که اولین صحبتم را در شب دوم یا سوم بعد از انتخابات انجام دادم و الآن که مرور می‌کنم می‌بینم دقیق‌ترین حرف‌ها را هم همان زمان زدم اما ما از شهید بهشتی یاد گرفته‌ایم که مؤدب باشیم و به کسی توهین نکنیم. در مورد حوادث آن سال حادثه تلخ زمانی رخ داد که با وجود حضور رهبر انقلاب در نماز جمعه و صحبت‌های ایشان که تکلیف را کاملاً روشن کرد برخی باز هم عناد ورزیدند و راهشان را ادامه دادند. مواضع قالیباف در طول فتنه 88 عبارتند از: 2 تیر 1388- گفتگوی ویژه خبری: وقتی یك منازعه‌ ای به پیش می‌آید و یك اختلافی پدید می‌آید هر دو طرف مقصرند اما باید در این میان به این نكته توجه داشت كه آیا مردم در این مناظره‌ها فهمیدند كه نامزدشان چه برنامه‌های مدونی در حوزه توسعه سیاسی، اقتصادی، معضلات اجتماعی و اشتغال دارد یا اینكه هم زمان متوجه تخریب و جنبه‌های احساسی موضوع و اسم بردن از كسانی شدند كه در آنجا نبودند؟ وی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم اجرای دقیق قانون از سوی مجریان انتخابات تاكید كرد و گفت: ‌ اطلاع‌رسانی در زمینه انتخابات یكی از ضعف‌های عمده این دوره بود كه دستگاه‌های اجرایی این انتخابات باید یك طرح اطلاع رسانی جامع پیش‌بینی می‌كردند و عدم وجود آن موجب شد كه برخی تلقین كنند كه انتخابات مشكل داشته و بخشی از جامعه دچار ابهاماتی شود. همه آنها كه دارای ابهاماتی در فضای انتخابات هستند باید با سند سخن بگویند، شاید بشود تا پیش از انتخابات با احساسات سخن گفت اما بعد از انتخابات نمی‌شود احساساتی سخن گفت، دستگاه‌های اجرایی، نظارتی و مردم نمی‌توانند بر اساس گفتن‌ها و گفتم‌ها قضاوت كنند بلكه در این حوزه مستندات مورد نیاز است كه بر اساس آنها سخن گفت. قالیباف تصریح کرد: باید نخبگان، مردم و نامزدها بپذیرند كه در یك انتخابات یك نفر انتخاب می‌شود و طرف دیگر انتخاب نمی‌شود، كاندیداهای معترض باید بدانند كه با فشارهای غیرقانونی نمی‌توانند كار را پیش ببرند. وی گفت: جمعیتی که در 25 خرداد به سطح شهر آمدند، بخشی از مردم بودند که به درست یا غلط ابهاماتی داشتند‌ و وظیفه مسئولین این است که این ابهامات را با کار کارشناسی از ذهن مردم رفع کنند.   20 تیر 1388(مراسم گردهمایی فصلی مدیران ارشد شهرداری تهران): برای گذار از شرایط حساس کنونی که به راستی سخت تر و پیچیده تر از گذشته است، نیازمند هوشیاری و بهره گیری از تجارب قبلی هستیم و باید با میانه روی به جامعه آرامش بخشیم. وی حوادث اخیر در کشور را ، فتنه خواند و ادامه داد : در این شرایط همه ما وظایفی داریم و باید برای شفاف سازی تلاش کنیم ، باید تلاش کنیم تا محیط و جامعه را به سمت آرام سازی ببریم ، نه به سمت تنش و بدون موضع گیری های غلط و حرف های غیر منطقی ، باید میانه روی را اساس کار قرار دهیم.  نباید در عالم فتنه ، همه چیز را سیاه یا کاملا سفید ببینیم و خودمان را حق به جانب دید. قالیباف گفت :  تندروی ، جناحی عمل کردن ، قدرت طلبی و شهوت نام و زیاده خواهی از عوامل سیاسی فتنه انگیزی است،باید از ولایت فقیه دفاع و آن را حفظ کنیم و باید آن را فصل الخطاب دانسته و اساس کار بدانیم .   9 مرداد 88 (در مراسم بزرگداشت شهيد بابانظر): معتقدم هیچ گاه در این 30 سال مانند فتنه‌ امروز را نداشتیم و حتی زمان گروهک‌های ضدانقلاب باز هم مانند فتنه‌ امروز نبود، چرا كه امروز گرفتار فتنه‌ افرادی هستیم که یا از جنس نهروانیانند و یا از جنس جملیان... بنابراین نگذاریم در این مقطع ضربه‌ای به نظام و ولایت بخورد و همان طور که در جنگ مردانه ایستادگی کردیم، امروز هم باید در مقابل این فتنه‌ها بایستیم... حال باید بدانیم کسانی که در جبهه‌ نامردها هستند، حق دارند پرچم دفاع از جنگ و بسیج را بردارند؟ ... روی صحبت من با کسانی است که نهایت، کار آن‌ها، آمدن به راه‌آهن بود. کسانی که دکمه‌های یقه‌ شان تا بالا بسته بود و می‌گفتند، خدا به ما توفیق حضور در جبهه را نداده است.  14مردادماه 88: قالیباف در مراسم تحلیف رییس جمهور در مجلس شرکت نکرد. اما در 26 مردادماه که مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید قوه قضاییه برگزار شد، باقر قالیباف، هاشمی رفسنجانی، ناطق نوری و محسن رضایی (از غایبان مراسم تنفیذ و تحلیف) حضور داشتند.   روز قدس: موضع‌گیری بعدی شهردار تهران درباره حوادث روز قدس مربوط به چند روز پس از آن است. وی در مراسم افتتاح تقاطع غیر همسطح خیابان شقایق با بزرگراه شهید كاظمی بر "وحدت" تاكید می كند و می گوید :«امروز دشمنان انقلاب با تشخیص درست مهمترین گرانیگاه انقلاب را مورد حمله قرار دادند كه وحدت را از بین ببرند».  وی درباره حوادث روز قدس نیز گقت: «در حاشیه روز قدس تعدادی حركات‌های ضد انقلابی ایجاد شد و هر كس كه دلسوز مردم باشد این حركت را محكوم می‌كند»،« درست است كه این حركت قابل توجه نبود و تعداد آنها بسیار محدود بود ولی به هر حال این كارها غیر قابل قبول و غیر قابل تحمل است.»  8 آذر88: شهردارتهران در پاسخ به سوالی درمورد اینکه چرا برخی رسانه‌های وابسته به شما حتی یک خط هم پس از انتخابات شفاف سازی نکردند گفت: این موضوع که شاید هر روزنامه‌ ای که وابسته به جایی است مشکلاتی داشته باشد درست است ولی اینکه روزنامه‌ های زیرمجموعه‌ ام شفاف سازی نکرده‌اند و حتی آن طرفی هم عمل کرده‌اند، این موضوع را قبول ندارم ولی اگر بخواهند مانند کیهان عمل کنند نه قبول دارم و نه اجازه می‌دهم.   بعد از توهین به امام خمینی در 16 آذر 88: حتما هم باید بر سر ضرورت برخورد با مسببین و عاملین این حرکت زشت به سختی ایستاد...«حالا» باید موضع شفاف گرفت و نگاهها را از زاویه سیاست معطوف به صورت زیبای وفاداری کرد. اصلا مگر می شود دم از انقلابی بودن بزنیم و حالا که سخن از شأن و حرمت آن معمار کبیر انقلاب است سکوت کنیم؟این اقدام از منظری دیگر حاصل بی تقوایی آنهایی است که نه تنها فضای تهمت و شایعه سازی را از میان نبرده بلکه اتفاقا می خواهند حتی الامکان بدان دامن بزنند. آنها کسانی هستند که حتی در رسانه های عمومی هم برای یکدیگر خط و نشان کشیده، همدیگر را تهدید کردند... هر چند نباید فراموش کنیم که دوستان ما در رسانه ملی هم با حرکت اشتباهشان بدعتی تازه پدید آورده و دلهای فراوانی را به درد آورده اند. ما همگی معتقدیم که محکوم کردن آن اقدام زشت و اطلاع رسانی و شفاف سازی حاشیه آن باید صورت می گرفت، اما پخش اینچنینی تصاویر آن هم از رسانه ملی هم جای سؤال دارد و هم جای تأسف.   8 دی 88: قالیباف پس از اهانت فتنه گران: تداوم روند قانون‌گریزی و افراط  امکان دارد کار را به‌جایی برساند که روزی کار از دست هر دو طرف ماجرا خارج شود، این مسائل قابل پیش‌بینی بود . وقتی قرار باشد امور به‌جای حل آن در مجاری قانونی و عقلانی‌اش در کف خیابان مطرح شود،حتما گروه‌هایی که با نظام و اسلام هیچ نسبتی ندارند و معاند هستند به طمع می‌افتند تا بیایند و صحنه را مدیریت کنند. بنده معتقدم باید تفکیک بین جریان معترض و جریان مشکوکی که حوادثی از قبیل روز عاشورا ایجاد می‌کند، قائل شد. من تاکید دارم که جریان معترض باید خط خودش را از این حوادث جدا کند. اگر اتفاقات روز عاشورا را قبول ندارد  به روشنی آن را بیان کند و بین خود و جریان اغتشاشگر و مشکوک مرز شفاف ایجاد کند. باید به دشمنان این کشور و مردم هم آشکارا گفت که پرونده و کارنامه شما روشن است. عملکرد شما در این 50 سال اخیر حتی فراتر از کارنامه‌ تان با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، کارنامه سیاهی است. خیانت شما آشکار است.   بعد از حماسه نه دی: چه آنهایی که بد تصمیم می گیرند و بد مدیریت می کنند و چه آنهایی که ناامنی درست می کنند و نمی گذارند مدیریت کار خود را انجام دهد هر کدام به نوعی چوب لای چرخ انقلاب می گذارند.» «تنها آنارشیستها هستند که برای حل مشکلات کف خیابان را به منطق و گفتگو و قانون ترجیح می دهند.» 

دکتر قالیباف تألیفات و کتب ترجمه‌شده هم در پرونده خود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:حکومت محلی یا استراتژی توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایرانایران و دولت توسعه‌گرا، منتشرشده توسط مرکز انتشارات وزارت امور خارجهخاورمیانه معاصر: تاریخ سیاسی پس از جنگ جهانی اولتوزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران                                           حکومت محلی یا استراتژی توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران و دولت توسعه‌گرابرنامه‌ای برای پیشرفت و عدالت 

10 آذرماه سال جاری رجانیوز خبری را منتشر کرد که بر اساس آن قالیباف با هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی و سید محمد خاتمی دیدار و گفت و گو کرده است. بر اساس این خبر دیدار قالیباف با هاشمی رفسنجانی در روز 23 مهرماه و دیدارهای با خاتمی و سید حسن خمینی نیز به طور جداگانه انجام شده است.رجانیوز در خبر خود تاکید کرده بود: «ملاقاتها محرمانه بوده و برغم گذشت بیش از یک ماه، هیچیک از رسانه های پر تعداد متمایل به آقای قالیباف خبری در مورد اصل و جزئیات دیدارها منتشر نکرده اند.»این خبر بلافاصله از سوی روابط عمومی شهرداری تهران تکذیب شد. در اطلاعیه روابط عمومی شهرداری تهران آمده است:متأسفانه برخی رسانه‌های فضای مجازی صرفاً برای دست یافتن به بازدید بیشتر و یا به دلیل توهم دشمن پنداری بر خلاف صراحت فرمایش رهبر معظم انقلاب که تاکید داشتند رقیب انتخاباتی خود را دشمن اکبر تلقی نکنیم، به هر دروغ و شایعه‌‏های متوسل می‌شوند.با وجود تکذیب خبر دیدار قالیباف با این سه فرد رجانیوز همچنان با تاکید بر صحت خبر منتشره در خروجی خود اعلام کرد: «آقای قالیباف با آقایان هاشمی، خاتمی و سید حسن خمینی دیدارهایی داشته است که حتی تاریخ دیدار آقای هاشمی در روز یکشنبه 23 مهرماه سال جاری نیز قید شد، بنابراین بار دیگر تأکید میشود که اظهارنظر در مورد جزئیات این خبر بدلیل محرمانه بودن این دیدارها و بیارتباطی آنها با مسائل شهری، در صلاحیت روابط عمومی شهرداری تهران نیست و رجانیوز کماکان از آقای قالیباف میخواهد که شخصاً در این زمینه توضیحات تکمیلی خود را بیان کنند.» 

محمدباقر قالیباف در پنجمین روز ثبت‌نام‌ از داوطلبین انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به وزارت کشور مراجعه کرده و به صورت رسمی حضور خود در انتخابات را اعلام کرد. این در حالی بود که طی روزهای قبل از آن صادق واعظ‌زاده، کامران باقری لنکرانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، محمد سعیدی‌کیا، مصطفی کواکبیان، حسن سبحانی، سیدمحمد غرضی، حجت‌الاسلام علی فلاحیان، حجت‌الاسلام سید محمدباقر خرازی، روح‌الله احمدزاده کرمانی و  شهرام علمداری، محمدرضا عارف، غلامعلی حدادعادل، علیرضا زاکانی، علیرضا علی‌احمدی و محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شده بودند. قالیباف در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری به همراه علی اکبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل ائتلاف سه گانه(ائتلاف پیشرفت)را تشکیل داده‌اند.    ائتلاف سه گانه(ائتلاف پیشرفت) ائتلاف سه گانه اصولگرایان، اولین ائتلاف انتخاباتی برای خردادماه 92 بود که از چندماه قبل و به یکباره در فضای انتخابات زده کشور بر سر زبان ها افتاد؛ ائتلافی متشکل از علی‌اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف و غلامعلی حدادعادل. بنا بر گفته های اعضای این ائتلاف تفرق و تشتت بین نامزدها موجب می‌شود که نتایج مطلوبی از انتخابات به دست نیاید. از این رو آنها با توجه به شرایط حساس کشور بر این تاکید دارند که هر کدام از این سه نفر، این آمادگی را داشته باشند که اگر اتفاق نظر بر هر یک از آنها نبود، فرد منتخب را پذیرفته و تقویتش کنند، ولو اینکه آن فرد خارج از این سه نفر باشد. محمدباقر قالیباف عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان با بیان اینکه هر سه عضو این ائتلاف همچنان قویا به این ائتلاف پایبندیم، عنوان کرده است: ائتلاف سه گانه در قالب یک رویکرد جدید و بی نظیر، ائتلاف ایمانی و عقیدتی تلقی می شود که بر مبنای وحدت و همدلی پیرامون آرمان ها و ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی و احساس مسئولیت حول مهمترین دغدغه ها و منافع و مصالح ملی کشور شکل گرفته است و ان شاالله به همین گونه نیز تداوم خواهد یافت. محمدباقر قالیباف درباره اخبار و اظهارنظرهای متفاوت از سوی برخی شخصیت ها و نمایندگان مجلس درباره ائتلاف سه گانه، بر پایبندی به این ائتلاف تاکید کرد و افزود: بنده و دو بزرگواری که برای پرهیز از اختلاف و تفرقه و ایجاد وحدت و همدلی در میان اصولگرایان متعهد شده ایم همچنان قویا به این ائتلاف پایبندیم. وی همچنین افزوده است: این ائتلاف با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد و هیچگاه تحت تاثیر جو سازی ها و واکنش های سیاسی قرار نخواهد گرفت.  

- سیاست خارجی برای مردم چه کار می‌خواهد بکند؟ سیاست خارجی باید منافع و امنیت ملی یک کشور و همچنین هویت دینی و انقلابی ما را تضمین کند و مهمترین وظیفه سیاست خارجی است. - ما یک بحث سیاست خارجی داریم و بحث دیگر دیپلماسی و دستگاه مرتبط با آن است. جایگاه رئیس دولت کجاست که بخواهد سیاست خارجی را تغییر دهد و در کجای قانون چنین اجازه‌ای داده شده است. سیاست خارجی یک بحث حاکمیتی است و دولت یکی از بخش‌هایی است که در سیاست خارجی نقش اساسی و تعیین کننده دارد مگر هر دولتی می‌تواند که ظرف چهار سال سیاست خارجی را عوض کند. در خیلی از کشورهای دنیا حتی با تغییر وزیر خارجه و رئیس دولت نیز سیاست خارجی تغییر نمی‌کند هرکس که می‌گوید سیاست خارجی را تغییر می‌دهد به نظر من جزو حرفهایی است که همچون بقیه شعارها داده می‌شود. - دستگاه دیپلماسی یکی از مهمترین مسائلی است که ما باید به آن توجه کنیم. دستگاه دیپلماسی می‌تواند با عدم سوءتدبیر و دستگاه شورای امنیت ملی ما به عنوان دو نهاد تأثیرگذار می‌توانند کار   خود را به درستی انجام دهند. بنده بر این باورم دیپلماسی ما و حوزه شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه مرتبط با آن در اولویت خواهند بود و دیپلماسی اقتصادی را هم تقویت خواهم کرد و آن   را مبنای کار قرار می‌دهم. - قریب 70 درصد نفت یا گاز در کشور ما قرار دارد به طور طبیعی اگر ما در حوزه دیپلماسی عمومی بیشترین تلاش را کنیم می‌توانیم منافع و امنیت ملی خود را حفظ کنیم. ما باید انسجام داخلی   خود را حفظ کنیم. - من می‌گویم که سیاست خارجی ما هرچه می‌خواهد باشد. ما یا می‌خواهیم تعامل کنیم یا می‌خواهیم مقاومت کنیم و یا می‌خواهیم مذاکره کنیم. البته ممکن است هر سه تای آن نیز باشد. ممکن است ما   در یک سال مقاومت جانانه کنیم و یا در خاورمیانه دست به رقابت بزنیم. - ما اگر در داخل کشور انسجام، قدرت اقتصادی نداشته باشیم و هر دولتی مورد تحسین مردم خود قرار نگیرد مورد تحسین مردم دنیا قرار نخواهدگرفت و هیچکدام از دیپلمات‌های آن موفق   نخواهند بود و مقاومت آن نیز مقاومت منفعلانه خواهد بود. مبارزه با آمریکا یعنی کار ،‌کار و ساماندهی کشور. البته من این را قبول دارم که یک دیپلماسی فعال می‌تواند به کشور ما کمک کند. - امروز عزیزانی هستند که در نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری هستند طی سه دهه گذشته یا مسئول دیپلماسی کشور یا در حوزه امنیت ملی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بودند اما سخن   از تغییر در سیاست خارجی می زنند. بالاخره هر چه الان داریم حاصل کار آنهاست. حرف من برای پایان دادن به این بحث‌ها است. یک مدیریت یکنواخت  خسته و بسته که در کشور بوده   است را  نباید دوباره بر نگردانیم و نباید در وضعیت فعلی درجا بزنیم. کشور به رویکرد جدید  جدید نیاز دارد.  - در کشورمان حزبی که برنامه داشته باشد نداریم.  

- باید خون جدیدی وارد عرصه و سیستم مدیریتی کشور وارد شود. - برنامه مشخص و مدونی دارم. این برنامه در سطح ملی و استانی و به روز است و از همه دیدگاه‌ها و نظرات استفاده شده اما نکته‌ای که اشاره کردم به خاطر سبک مدیریتی و باوری که دارم این است که ظرف 2 سال یک ساماندهی و آرامش در اقتصاد باید وارد کنیم. - یکی از موضوعاتی که امروز مردم با آن روبرو هستند گرانی و تورم است. گرانی یک درد و رنج است و دیگر اینکه این گرانی ثبات ندارد. یعنی هر هفته قیمت‌ها عوض می‌شود و به صورت غیرمتعارف بالا و پایین می‌شود. البته مثلا هزار تومان می رود بالا و 200 تومان پایین می‌آید. ضمن اینکه کیفیت هم دچار اشکال می‌شود. - در بحث شغل و اشتغال می‌بینید که خانواده‌ای نیست که مشکلی به نام بیکاری نداشته باشد. چه آنها که تحصیل‌کرده هستند و چه بقیه. بیکاری هم دو بخش است، یک بخش اینکه فردی شغل می‌خواهد تا زندگی حداقلی را برای خودش داشته باشد. تا اینکه زنده باشد. ولی واقعا اگر بخواهیم کرامت انسانی را رعایت کنیم، آیا کار در همین حد حداقل زندگی کفایت می‌کند؟ کار جوهره و انسانیت انسان است. وقتی فردی شغل ندارد، هم زندگی را از او گرفتیم و هم انسانیت او را. - رشد اقتصادی باید این نابسامانی را که سرمایه‌های مادی و انسانی را هدر می‌دهد درست کند. - بارها و بارها با این صحنه روبرو بودم که جوانی پیش من آمده، چه دختر و چه پسر. به من میگوید فلانی مادر من که هم جای پدرم بوده و هم جای مادرم است، با کار کارگری در خانه مردم، زندگی را اداره کرده امروز میخواهم به مادرم که اینقدر زحمت کشیده کمک کنم. ما امروز هم پدر و مادر را شرمنده بچه کردیم و هم جوانان را شرمنده پدر و مادر. - در حوزه های نفتی مشترک با قطر و امارات و ...، برداشت کافی انجام نمی‌دهیم. - ما باید بتوانیم روشی را پیش ببریم که در یک دوره مشخص، آرامش و ثبات را به اقتصاد برگردانیم یعنی مردم هر روز در جامعه نبینند که نرخ‌ها متفاوت است. تکلیف اقلام اساسی در زندگی افراد باید مشخص شود و نوسان قیمت نداشته باشیم. - اولین تصمیم ما تثبیت قیمت ارز و دلار در کشور است. - اقتصاد را از تصمیمات خلق‌الساعه نجات می‌دهیم. - تلاش می‌کنیم هزینه های تولید را کاهش دهیم. که این منجر به کاهش قیمت می‌شود. - بعد از تثبیت قیمت‌ها بلافاصله به سمت کاهش قیمت‌ها می‌رویم. - نقدینگی باید کنترل شود که کاهش یابد و از سوی دیگر باید جهت‌گیری‌های این نقدینگی کنترل شود. متاسفانه اقتصاد در این بخش ها الان رهاست. - مردم ما مطمئن باشند که در 6 ماه اول باید آثار کارم مشخص باشد. - یکی از ضربه‌های سنگینی که سرمایه‌های اجتماعی ما و بخصوص اعتماد مردم خورد، این است که به وعده‌ها عمل نشد. این حق مردم است که بپرسند چه تضمینی هست که وعده‌ها عملی شود. آیا شما دیدید که قولی را من در تهران داده باشم و عملی نکرده باشم؟  - مردم عزیز تهران حتما تایید می‌کنند که هیچ قولی ندادم در تهران که عملی نکرده باشم. این را در نیروی انتظامی هم از من دیدند. - اقتصاد در وهله اول باید  مردمی باشد و دولت نباید در هر جای اقتصاد دخالت کند. دولت باید چابک و کوچک باشد و هزینه‌اش کم باشد. شفافیت باید در اقتصاد وجود داشته باشد. نباید رانت اطلاعاتی در اقتصاد باشد.  - اقتصادی که در آن رشد و رونق نباشد شکننده است. اقتصادی که در حوزه کشاورزی، هنوز کشاورز ما نداند قیمت تضمینی‌ گندمش چقدر است شکننده است. - گاهی وقت‌ها گندم را 60 درصد گرانتر از کشاورز خودمان از خارج  می‌خریم که این با اقتصاد مقاومتی جور درنمی‌آید. - یکی از مزیت‌های دولت فعلی اجرای هدفمندی یارانه‌ها بوده البته انتقاداتی به نحوه اجرای آن است. ادامه یارانه‌ها را طبق قانون پیگیری می‌کنم. اما دولت قانون را کامل اجرا نکرد و این یکی از ضعف‌ها بود. به تولید در حوزه کشاورزی و صنعت توجه کافی نشد. - در واقعی کردن قیمت‌ها به حقوق ملت کمتر توجه شد. وقتی قیمت‌ها بالا آمد آیا ملت حقی ندارد؟ من می گویم حق دارد. اگر قرار است بنزین آزاد بخرم چرا باید خودرویی بخرم که به ازای هر 100 کیلومتر 11 لیتر مصرف کند. امروز در دنیا در 100 کیلومتر 6 لیتر مصرف می‌کند. باید به این مسائل رسیدگی جدی شود.  - حتما باید به تولید داخلی توجه شود اما نباید به مردم ظلم شود. - ما سند بالادستی داریم و باید به آن پایبند باشیم. به سند برنامه 1404 باید پایبندی جدی باشد و همه برنامه‌ها مطابق با آن باشد. چرا تا الان 40 درصد برنامه عملی نشده است؟ - به عنوان رئیس دولت مکلف هستم به سند 20 ساله و برنامه‌های 5 ساله توسعه پایبند باشم. - برنامه‌ای که من تدوین کردم تحت عنوان پیشرفت و عدالت است. اگر پیشرفت اتفاق نیفتد، عدالت در واقع توزیع فقر است. - من به عنوان رئیس دولت نمی‌توانم بگویم چوب لای چرخم می‌کنند و نمیتوانم کار کنم. نمی توانم بگویم قانون اساسی به رئیس جمهور اختیارات کافی نداده. اینها بهانه جویی است. ما با همین قانون ها کاندیدا شده‌ایم. قانون اساسی باید همه جایش اجرا شود نه اینکه فقط آنجا را که دوست داشتیم اجرا کنیم. - رهبر انقلاب سیاست‌های کلان کشور را دنبال می‌کنند و سیاست‌های ایشان باید اجرایی شود. - برای پیشرفت سه شاخصه داریم. یک رشد تکنولوژی داشته باشیم، دومین رشد اقتصادی و سوم رشد اجتماعی. - امروز بعضی اقوام و گروه‌ها احساس می‌کنند سهمی در دولت ندارند. نباید اینگونه باشد. دانشگاه و دانشجو و زنان و جوانان و ... همه باید از حقوق اجتماعی برخوردار باشند. الان هر کس به مرکز نزدیک‌تر است برخوردار است. اینها خوب نیست. - در تهران فاصله بین شمال و جنوب را حل کردیم و اولین بار است که با قدرت عرض می‌کنیم این مسئله رعایت شده.  

- امروز تنها 30 درصد از هزینه‌های مربوط به درمان را دولت می‌پردازد و 70 درصد بقیه از جیب مردم می‌رود، مدیر موفق آن است تا در دهه 90 سهم پرداخت دولت و مردم را در بحث درمان جابه جا کند.  - امروز موج این مشکلات در بحث اشتغال، ازدواج و مسکن متبلور شده است و دیگر کنکور مساله این گروه نیست. چرا که مساله کنکور خود به خود حل شده و ظرفیت‌های امروز دانشگاه‌ها از تعداد متقاضیان ورود بیشتر است.   

- احساسم این است که روند مدیریتی در کشور نیازمند یک تحول اساسی و جدی است یعنی باید تغییرات اساسی در مدیریت کشور اتفاق بیفتد که ما بتوانیم از این منابع انسانی و مادی استفاده کنیم.  - نیازمند اصلاح جدی در ساختار اداری و اجرایی کشور هستیم ، مهمترین اولویتم ایجاد ثبات در اقتصاد کشور است. - 6 ماهه قیمت‌ها و ارز را تثبیت می‌کنم، سوء مدیریت مهم‌ترین چالش کشور است.  - بر این باورم که امروز رئیس‌جمهور نیازمند این نیست که فقط شعار بدهد و حرف بزند. لازم نیست که نظریه پرداز باشد و به مسائل نظری بپردازد. امروز توقع از رئیس دولت این است که با کارش و اقدامش و خدمتش با مردم سخن بگوید. - آماده تصمیم‌گیری ائتلاف پیشرفت هستم، قول داده‌ام که ائتلاف را من به هم نزنم .  - سؤمدیریت‌ها بسیار تاثیرگذارتر از تحریم‌ها بوده است، قول می‌دهم ظرف 2 سال کشور را به ثبات سیاسی و اقتصادی برسانم.   - مردم به مدیر نظریه پرداز احتیاجی ندارند، سیستم اداری کشور فسیل شده است.  - ظرف دو سال کشور را به آرامش می‌رسانم، دولت آینده‌ام از همه گروه‌ها خواهد بود.   - دولت اجتماعی تشکیل می دهم، مشکلات اقتصادی کمر مردم را شکسته است.   - چالش امروز ما خلاء مدیریت کارآمد است، نگاه سياست‌زده در حوزه فرهنگ و آموزش فاجعه است.   - قصد تضعیف و مقابله با کسی را نداریم، مردم تشنه خود عدالت هستند، از نیروهای انقلابی و کارآمد استفاده می‌کنم.   - ورود هاشمی مستضعفین را محروم تر می‌کند، برای اصلاح وضع موجود لازم نیست به 20 سال قبل برگردیم، اصلاحات زاییده دولت رفسنجانی بود.  - به جای ائتلاف به اتحاد فکر کنیم، رئیس‌جمهور بلاتكلیف نیستم، الان زمان فرصت سوزی نیست.  - عضو ائتلاف سه گانه اصولگرایان گفت: در حوزه اشتغال با ظرفیت عظیم و کارآمد جوانان ایجاد پنج میلیون شغل دشوار نیست.  - مشایی‌ساز نیستم، به لاریجانی پیشنهاد پیوستن به ائتلاف را دادم گفت کاندیدا نمی‌شود. قالیباف ضمن تشریح شرایط این ائتلاف، با اشاره به تعهداتی که اعضا نسبت به یکدیگر دارند یادآور شد: کسانی در سیستم کاری من حضور خواهند داشت که اول از همه تکلیفشان در محبت به ولایت مشخص باشد و دوم اینکه آدم های کار آمد و با عرضه ای باشند. - شهردار تهران با اشاره به اینکه با اصطلاحاتی همچون موج نمی توان حماسه سیاسی آفرید گفت: در انتخابات ریاست جمهوری تنها باید به شاخصه های رهبری توجه کرد.   - شهردار تهران گفت: خیلی نگران بداخلاقی ها نباشید چون هر کسی از روی اخلاص پای انقلاب نباشد دیر یا زود رسوا می‌شود. - با اطمینان می گویم در همین شرایط تحریم و سختی های کشور، نا به سامانی های اقتصادی در کمتر از دو سال قابل ساماندهی است.   - قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت گفت: مشکل امروز ما مدیریت جامع ، کامل و جامع نگر است که در اوج امکانات دچار مشکلات عدیده هستیم.باور دارم که اگر بتوانیم خوزستان را به درستی بسازیم، اقتصادش را احیا کرده و آن را بر بستر مناسب قرار دهیم.   - تحریم ها نه کاغذ پاره اند، نه فلج کننده، مذاکره با آمریکا خط قرمز ما نیست، بسیجی خواندن چاوز نتیجه آرمان‌گرایی کاسبکارانه است .  - ما در سال 84 در تبلیغات اشتباه کردیم، خطا کردیم و این را صادقانه می گویم، خودم این کار را نکردم ولی مسئولیتش متوجه من است و باید جواب دهم؛ انشالله این کار را تکرار نکنیم.  - موسوی و کروبی با مصوبه شورای امنیت حصر شده‌اند/ دولت اصلاحات در حادثه کوی دستور تیراندازی داد.  - بداخلاقی ها ریشه در دولت اصلاحات دارد، تفکر سرمایه‌داری را جایگزین فرهنگ جهادی کردند.  - داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه آنچه در دفاع مقدس موجب شد کشورمان حفظ شود، مکتب ایرانی نبود و مکتب قرآنی بود، اظهار داشت: آن‌ها که می‌گویند «مکتب ایرانی» نمی‌توانستند از ناموس و کشور خود حفاظت کنند.   

محمدباقر قالیباف از سال 1384 بعد انتخاب محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و این سمت را در دولت نهم و دهم حفظ کرد.با روی کار آمدن دولت یازدهم نیز بار دیگر قالیباف به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. در جلسه 1392/6/17 شورای شهر که انتخاب شهردار را در دستور کار خود قرار داده بود بعد از اینکه محسن هاشمی و محمدباقر قالیباف، دو کاندید شهرداری تهران برنامه‌های خود را به شورای شهر ارائه دادند رأی گیری انجام شد و طی آن محمدباقر قالیباف شهردار تهران شد.در رأی گیری ابتدایی 15 رأی قالیباف، 15 رأی هاشمی و یک رأی ممتنع بود به همین دلیل برای بار دوم رأی گیری شد و محمدباقر قالیباف با 16 رأی برای سومین دوره چهارساله شهردار تهران شد. محسن هاشمی نیز 14 رأی را کسب کرد. در رأی گیری دوم یک رأی مخدوش بود که به گفته مسجد جامعی رئیس شورای شهر آن رأی هم برای محمد باقر قالیباف بوده است. 

پس از اینکه محمد باقر قالیباف بار دیگر با رأی اعضای شورای شهر تهران برای مدت چهارسال دیگر راهی ساختمان شهرداری تهران شد برخی از رسانه های طیف مقابل واکنش نشان دادند؛ و به انتقاد از رأی برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب شورا به قالیباف و ایجاد ابهام در انتخاب مجدد قالیباف پرداختند.    انتقاد از آرای غیر منتظره: نماینده ای که رأی آن در جلسات اخیر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، الهه راستگو بود. «الهه راستگو» و «احمد دنیامالی» دو چهره ای بودند که با لیست اصلاحات وارد شورای شهر شدند ولی در مرحله آخر رأی گیری برای انتخاب شهردار، رأی خود را به قالیباف دادند.در این راستا فاطمه دانشور، از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تهران در مصاحبه با خبرگزاری مهر، با اظهار به اینکه اصلاح طلبان احتمال می دادند که احمد دنیامالی با آنها همسو نباشد گفت: الهه راستگو، قسم خورده بود که به مواضع و منشور اصلاح طلبان پایبند باشد. در ادامه الهه راستگو با دفاع از عملکرد خود ادعا کرد که از سوی برخی منتقدان خود مورد توهین و تهدید قرار گرفته است. محسن هاشمی خطای محاسباتی اصلاحات: در این میان که برخی رسانه‌های اصلاح طلب، الهه راستگو را مقصر ناکامی اصلاح‌طلبان معرفی کردند، برخی دیگر از فعالان این طیف مدعی شدند که دست گذاشتن روی گزینه «محسن هاشمی» دافعه‌های خود را داشت و خطای محاسباتی این طیف به شمار می‌رود.سعید لیلاز در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت: ممکن است تاکتیک ما اشتباه بوده باشد. آقای هاشمی (پدر) چند روز قبل آن مواضع را درباره سوریه اتخاذ کرد. نمی‌توان توقع داشت پس از آن اظهارات اصولگرایان در برابر پسر ایشان متحد نشوند. می‌توانستیم روی فرد دیگری به جز محسن هاشمی تمرکز کنیم.وی در ادامه با اشاره به رأی الهه راستگو به قالیباف اظهار داشت: اگر بنا بر این است که بگوییم رفتارها باید تشکیلاتی باشد، آقای مسجد جامعی و نجفی و خانم ابتکار چرا در این هشت سال کوچک‌ترین ایستادگی در برابر قالیباف نداشتند؟ مگر آنها وابستگی تشکیلاتی خود را فراموش کرده بودند؟ شبهه افکنی در رأی شهردار تهران: برخی دیگر از روزنامه های اصلاح طلب پا را برای سیاسی جلوه دادن انتخاب شهردار تهران فراتر گذاشته و از مشکوک بودن این انتخاب و رأی گیری سخن گفتند. روزنامه آفتاب یزد در گفت و گو با شجاع پوریان یکی از اعضای شورای شهر تهران،‌ به نقل از وی آورده است: فضا هرگز طبیعی نبود، بلکه بسیار ملتهب بود.وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا از سمت تیم آقای قالیباف پیشنهاد خاصی به دو عضو اصلاح طلب شورای شهر که رأی خود را به وی داده بودند،‌ صورت گرفته؟‌ گفت: نمی شود گفت حتما معامله ای صورت گرفته است ولی برخی افراد ارتباطاتی از قبل با آقای قالیباف داشتند. ابهام در انتخاب مجدد قالیباف: این واکنش ها البته به همین جا ختم نشد. ابهام در انتخاب مجدد شهردار تهران موضوع دیگری بود که مطرح شد. یکی از این روزنامه در مطلبی به عنوان «ابهامی که رفع نشد» به موضوع داشتن منع قانونی برای انتخاب فردی برای سومین بار به عنوان شهردار تهران تأکید کرد. مسأله ای که چندی پیش طی نامه ای رسمی از سوی مظفر معاون قوانین مجلس و در پاسخ به استعلام چمران، رئیس وقت شورای شهر تهران،‌ بدون اشکال دانسته شد. انتقاد به مدیریت قالیباف با توسل به انتخابات ریاست جمهوری: در این راستا روزنامه شرق نوشت: قالیباف امروز با قالیباف سالیان گذشته و حتی پیش از 24 خرداد متفاوت است؛ واگذاری غافلگیرکننده نتایج انتخابات ریاست جمهوری و کسب فقط 700 هزار رأی در پایتخت و نیز پیروزی میلیمتری در رقابت با محسن هاشمی وی را به واقع بینی خواهد رساند. 

محمدباقر قالیباف در سال 1384 با رای شورای شهر تهران به عنوان هفتمین شهردار پس از انقلاب پایتخت برگزیده شد. احداث روز شمار در پروژه های شهری و همچنین خوش قولی و وفای به عهد در افتتاح به موقع طرحها براساس زمان شمار، یکی از مهمترین ابتکارات و اقدامات قالیباف در مدیریت شهری تهران بوده است. افتتاح بسیاری از طرحهای به جای مانده از گذشته همچون سه پروژه برج میلاد، میدان رسالت و میدان کلاهدوز یکی از مهمترین اقدامات قالیباف در مدت مدیریتش در شهرداری تهران محسوب می شود. نوع اقدامات و گستره فعالیتهای شهرداری در دوره مدیریتی محمد باقر قالیباف بگونه ای بود که برخی وی را با غلامحسین کرباسچی از شهرداران سابق پایتخت مقایسه کرده اند. اما کار قالیباف سخت تر از کرباسچی بوده است. چراکه کرباسچی در دوره ای شهردار تهران بود که رئیس جمهور وقت آیت الله هاشمی رفسنجانی و وزیر وقت کشور جملگی حامی وی بودند و چیزی به اسم شورای شهر وجود خارجی نداشت. بنابراین او به تنهایی تصمیم می گرفت و اجرا می کرد. اما دوران مدیریت قالیباف بر شهرداری دورانی بوده که شورای شهر تهران مرکب از طیف های مختلف بوده اند و رئیس دولت نیز همکاری کمی را با نهاد شهرداری انجام و حتی در برخی موارد نیز پرداخت بدهی های خود به شهرداری را با مشکلات زیادی مواجه می نمود. نوع خدمات مختلف شهرداری تهران تا به امروز بگونه ای بوده است که امروز مردم و شهروندان شهر تهران، حضور مدیریت شهری را در شئون و صحنه‌های مختلف زندگی روزانه احساس می‌کنند. اگرچه ترافیک در تهران هنوز آزاردهنده است، اما کیست که بتواند نقش موثر BRT (سامانه اتوبوس های تندرو) و توسعه شتابان حمل‌ونقل ریلی (مترو) علی‌رغم تمام فشارها و مشکلات را انکار نماید یا از کنار بزرگراه‌سازی‌های سریع بی‌تفاوت گذر کند؟ تجربه‌ قالیباف در شهرداری، یکی از موفقترین تجربه‌های مدیریتی کشور در سال های اخیر به حساب می‌آید. از افتتاح برج میلاد که شاید بزرگترین پروژه عمرانی نیم قرن حاضر باشد، تا افتتاح دهها تونل چندین ده کیلومتری و بزرگراههای شریان ساز در قلب پایتخت، توسعه پرشتاب شبکه مترو و خطوط حمل و نقل سریع و السیر در پایتخت؛ توسعه مبادلات بین‌المللی و برگزاری اجلاس شهرداران آسیایی، یافتن منابع سرمایه‌گذاری خارجی، پروژه های بلند پروازانه مانند تونل توحید و نیایش و صدر، افتتاح اولین آبنمای موزیکال کشور، افتتتاح سینما آزادی به عنوان بهار سینمای ایران، دریاچه چیتگر، پارک پرندگان و دهها و صدها پروژه عمرانی، خدماتی، فرهنگی دیگر که از رهگذر مساعی و همکاری میان شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران بدست آمده است همه و همه گواهی بر این مدعا است. در ذیل مطلب به بخشی از اقدامات شهرداری تهران در دوره مدیریتی محمد باقر قالیباف اشاره می شود: تقویت زیرساخت ‌های مذهبی - راه‌اندازی مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری با هدف ارتقای معنویت، اخلاق، آموزه‌های دینی و ارزشهای اخلاقی در پایتخت - ساخت یا کمک به احداث حدود 2000 مسجد - تجهیز و تعمیر حدود 1000 مسجد - احداث 316 نمازخانه در بوستان‌ها توسعه حمل‌ ونقل عمومی - طراحی 10 خط سامانه اتوبوس‌های تندرو و راه‌اندازی این خطوط - توسعه چشمگیر مترو (تهران تا پایان سال 83 دارای 79 کیلومتر خط مترو و 36 ایستگاه بود که این میزان تا پایان سال 90، 40 درصد افزایش پیدا کرد و به 135 کیلومتر با 84 ایستگاه رسید)    جهانی شدن تهران - معرفی محمد باقر قالیباف، به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا در سال 1387 برابر با سال 2008 میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان - انتخاب تهران به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا برای اولین بار در سال 2010 از سوی موسسه سیاست‌های حمل و نقل و توسعه - تقدیر از تهران به عنوان شهر برتر جهان در زمینه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در دهمین اجلاس متروپلیس در سال 2011 میلادی احداث تونل‌های شهری بی‌ نظیر - بهره برداری از چهار تونل بزرگ شهری به نام‌های رسالت، توحید، نیایش و امیرکبیر در دوره مدیریت قالیباف در شهرداری تهران (تونل نیایش، دومین تونل شهری طویل جهان و اولین در خاورمیانه به حساب می‌آید که فقط در مدت 23 ماه توسط متخصصان و مهندسان ایرانی ساخته شده است.) توسعه شبکه بزرگراهی - بهره برداری از 150 کیلومتر از 475 کیلومتر بزرگراه موجود در تهران (بیش از 30 درصد) در دوره مدیریت قالیباف - تکمیل حجم عظیمی از ساخت بزرگراه همت در دوران مدیریت قالیباف - تکمیل محور اصلی بزرگراه شهید باکری، امام علی(ع) و اتوبان طبقاتی صدر      محله محوری - تقسیم تهران به 380 محله با هدف بهره‌گیری از مشارکت مردم در اداره جامعه - واگذاری اختیارات بیشتر در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، خدماتی، اجتماعی به 122 ناحیه شهرداری - بهره‌گیری از توان و ظرفیت شورایاری‌ها - داشتن رویکرد محله‌ محوری در حوزه اجرایی - تنظیم برنامه‌های سالانه با رویکرد محله‌محوری و استفاده از نظرات شورایاری‌ها      راه اندازی سامانه های 137 و 1888 - راه‌اندازی سامانه 137 (مرکز سامانه مدیریت شهری) با هدف ایجاد زمینه برای مشارکت شهروندان در مدیریت شهری و هدایت رفع مشکلات و معضلات شهری و مدیریت غیر مستقیم مردم بر شهر و دریافت دیدگاهها و نقطه نظرات شهروندان در خصوص مدیریت شهری با رویکرد خدمات رسانی مطلوب تر به شهروندان و ایجاد ارتباط بیشتر شهروندان با مدیران ارشد شهرداری (واحد دریافت پیام‌های مردمی (137 ) شهرداری تهران با هدف دریافت دیدگاه‌ها و نقطه نظرات شهروندان در خصوص مدیریت شهری و همچنین ایجاد ارتباط بیشتر شهروندان با مدیران ارشد شهرداری در سال 1379 راه اندازی شد. نظر به رویکرد نوین شهرداری و با بهره مندی از آخرین سیستم های فن آوری اطلاعات، مرکز سامانه مدیریت شهری 137 در سوم دیماه 1384 با یک سایت ثبت خبر، 22 اپراتور به صورت سه شیفت با ثبت 300 پیام در روز کار خود را آغاز نمود.) - راه اندازی سامانه 1888 (سامانه نظارت همگانی سازمان بازرسی شهرداری تهران) به منظور اعمال نظارت عمومی شهروندان بر عملکرد مدیریت شهری، بسترسازی مطلوب در مسیر تحقق سلامت اداری و تضمین اثربخشی سازمانی، مرکز نظارت همگانی شهرداری تهران در 26 اردیبهشت ماه سال 1385 راه اندازی گردید. (این مرکز از سال 1390 و به ضرورت ضمانت بخشی بیشتر به فعالیت ها و اقدامات نظارتی با حفظ  هویت سازمانی خود در  مجموعه سازمانی بازرسی شهرداری ادغام و از آن زمان بعنوان «سامانه نظارت همگانی سازمان بازرسی شهرداری تهران (1888)» آماده دریافت پیام های شهروندان در قالب 4 گانه (انتقاد، شکایت، پیشنهاد و تقدیر و تشکر) شد.)      رشد چشمگیر فضاهای فرهنگی تهران - ساخت فضاهای فرهنگی مختلف نظیر باغ موزه دفاع مقدس، باغ موزه قصر، مجموعه فرهنگی فرانمای ایران - احداث 40 سالن سینما، 10 سالن تئاتر، 2  تالار بزرگ و مجهز موسیقی - توسعه و تکمیل 44 کتابخانه عمومی و ساخت 90 کتابخانه جدید - توسعه خانه‌های فرهنگ، خانه‌های محله و... تحقق رویای شهر الکترونیک - جایگزین نمودن "شهرداری الکترونیک" به جای نظام فرسوده اداری به منظور استفاده بهینه از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا - ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک، به منظور بهره مندی شهروندان در کمترین زمان ممکن از خدمات شهری و افزایش مشارکت بخش خصوصی در اداره شهر      پروژه‌های بزرگ عمرانی - اجرای بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی پایتخت همچون بوستان ولایت، برج میلاد، بزرگراه دوطبقه صدر، تونل‌های شهری، پل جوادیه (اولین پل سه پایه دنیا)، باغ موزه‌های قصر و دفاع مقدس      کم کردن فاصله شمال و جنوب شهر - کم کردن فاصله شمال و جنوب شهر تهران از نظر امکانات شهری - توسعه عدالت‌ محور و توجه بیشتر به نیازها و تقاضاهای جنوب‌ شهر و اجرای پروژه‌های بیشتر در این مناطق      شهری برای بانوان - افزایش چشمگیر سرانه‌های ورزشی، تفریحی و فضای‌سبز مختص زنان در دوره مدیریت قالیباف همچون مجموعه‌های شهربانو و پارک‌های ویژه بانوان شفافیت مالی شهرداری - شفاف سازی سیستم اداری و مالی شهرداری تهران بعد از 50 سال و کسب عنوان پاک‌ ترین سازمان از طرف نهادهای نظارتی کشور در 2 سال متوالی      ارتقاء سلامت شهروندان از جمله اقدامات شهرداری تهران در جهت ارتقای سلامت و بهداشت شهر و شهروندان می توان به موراد زیر اشاره کرد: - ایجاد خانه‌های سلام - جلب مشارکت 2 هزار نفری پزشکان محله - ایجاد 250 شورای سلامت محله - تشکیل کانون‌های مختلف اداره سلامت در محله‌ها - اجرای طرح رابطان بهداشتی - تشکیل شبکه داوطلبان سلامت - اجرای طرح شهر بدون دخانیات و... مدیریت علمی شهر - پایه‌ریزی و بنیاد "نهضت جهاد علمی در مدیریت شهری" با تدوین "منشور علمی شهر تهران" برای نخستین بار در شهرداری تهران - ساخت "رصدخانه مدیریت شهری" متشکل از "اتاق فرمان"، "مرکز هم اندیشی نخبگان" و "مرکز اسناد و مدارک علمی شهر"      تکریم خانواده شهدا و جانبازان - توجه به دغدغه‌ها و مشکلات خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان - دیدار هفتگی با خانواده‌ شهدا و تلاش برای رفع دغدغه‌های آنها - تهیه بانک اطلاعات نرم‌افزاری از خانواده شهدا - کارآفرینی برای خانواده‌های شهدا و ایثارگر و نیز جانبازان - اعزام هرساله تعدادی از جانبازان به مشهد مقدس و... توسعه فضای سبز توسعه فضای سبز شهری با هدف رسیدن به استاندارد جهانی در حوزه فضای سبز از طریق: - افزایش تعداد پارک های تهران از 1200 پارک در سال 1384 به 1900 پارک در سال 1394 - افزایش میزان جنگل کاری در تهران از 24 هزار هکتار در سال 1384 به 38 هزار هکتار در سال 1394 - افزایش میزان سرانه فضای سبز از 9/8 متر در سال 1384 به 18 متر در سال 1394 و به میزان سرانه استاندارد بین‌المللی      گسترش ورزش شهروندی - ساخت 500 زمین چمن مصنوعی، 30 زمین چمن طبیعی، 126 زمین ورزشی روباز - ساخت 51 استخر، 1200 مجموعه تجهیزات ورزشی در بوستان‌ها و 62 مورد فضای ورزشی ویژه بانوان در 7 سال اخیر با هدف توسعه ورزش همگانی به عنوان یکی از نیازها و خواسته‌های شهروندان تهرانی      توانمندسازی زنان سرپرست خانوار - رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار به عنوان یک ضرورت و توجه به نیازها، آسیب‌ها و دغدغه‌های پیش روی این قشر،      جمع‌آوری مکانیزه زباله‌ها و بازیافت - اجرای طرح مکانیزه جمع‌آوری زباله‌ها و همچنین بازیافت حجم قابل توجهی از پسماندهای تولیدی پایتخت ‌نشینان (میانگین تولید روزانه زباله برای هر شهروند تهرانی 750 تا 1000 گرم) 

20 خرداد ماه سال 1394، محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران در مراسم بهره‌ برداری از 74 پروژه شهری در منطقه 6 تهران با اشاره بر لزوم برنامه‌ریزی برای عبور از تحریم‌ها بر اهمیت قدرت اداره و مدیریت در داخل كشور تاكید كرده و گفت: «ما حتی اگر پشت میز مذاکره هم می‌خواهیم با قدرت حرف بزنیم، باید داخل کشور را با قدرت اداره و مدیریت کنیم زیرا منطق دشمن این نیست كه به ما رحم کند و کنار بیاید بلکه منطق آنها زور است. خدا قول داده كه وقتی با اخلاص و درایت و روحیه جهادی حركت كنیم خودش گشایش كرده، گره مشكلات را باز خواهد كرد. به دشمنان خود نشان می‌دهیم كه در هیچ كجای تهران اثری از تحریم نخواهید دید و این آرزو را به گور خواهید برد زیرا كاری به زمین نمانده كه ما نتوانسته باشیم انجام دهیم.» بخش دیگری از صحبت‌های شهردار تهران اختصاص به چالش‌های موجود بر سر راه اداره شهر داشت: «به هرحال با وجود تحریم‌های ظالمانه و استكباری كه به ناحق به این كشور تحمیل شده اما هرگز فعالیت‌های عمرانی ما در حوزه مترو با وجود هزینه‌های گزاف چند‌ صد میلیاردی برای ساخت هر كیلومتر آن بی ‌وقفه انجام می‌شود و به دشمنان خود نشان می‌دهیم كه در هیچ كجای تهران اثری از تحریم نخواهید دید. وقتی مهمانان خارجی به شهر تهران وارد می‌شوند ناگزیر در مقابل نظافت، پیشرفت و زیبایی‌های این شهر به زبان آمده و اقرار می‌كنند كه تهران حتی از پاریس تمیزتر است.» 

اوایل خرداد ماه سال 1392، 25 سفیر خارجی مقیم تهران با همراهی 60 نفر از اعضای هیات های دیپلماتیک و خانواده هایشان از پروژه های شهری همچون باغ پرندگان ، پارک آب و آتش، باغ ایرانی و برج میلاد بازدید کردند و در جریان این بازدید به ارائه نقطه نظراتشان درباره پایتخت جمهوری اسلامی پرداختند. این برنامه بازدید به همت اداره کل روابط عمومی و امور بین املل شهرداری تهران به انجام رسیده بود. سفیر فنلاند "هاری کمراینن"، سفیر وقت کشور فنلاند در ایران نیز گفت: «من از دیدن تهران بسیار شگفت زده شدم چرا که این شهر بسیار زیبا و جالب است. پروژه های بزرگ و خوبی در تهران به انجام رسیده تا مردم این شهر که از جمعیت زیادی نیز برخوردارند بتوانند از مراکز تفرجگاهی زیادی بهره مند شوند که از جمله آنها احداث باغ پرندگان است. همچنین تهران بسیار سر سبز بوده و طبیعت آن دلنواز است. در این شهر تنها باید مشکل آلودگی هوا برطرف شود.» "کمراینن"، همچنین پیش از آن در تاریخ 15 فروردین ماه سال 1394 در گفتگو با روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در خصوص تهران و پروژه های شهری و فرهنگی آن گفت: «اگر از من بپرسید برای زندگی تهران را انتخاب می‌کنم یا پاریس را؟ حتماً می‌گویم تهران را چون شهر شما، شهر فوق‌العاده جذابی است و سرشار از جاذبه‌های طبیعی از جمله کوه‌های سر به فلک کشیده، طبیعت زیبا و پارک‌های منحصر به فرد بوده و علاوه بر این، شهر بسیار تمیز و سرسبزی است.» وی با بیان اینکه هر وقت در تهران راه می‌روم، انگار در مسیری سبز و پاکیزه قدم بر می‌دارم، تأکید کرد: «پارک سنگی جمشیدیه، پارک چنگلی چیتگر و پارک شهری ملت و همچنین توچال و دربند از جمله نقاط دیدنی تهران هستند و برای من که زمین را دوست دارم و به طبیعت احترام می‌گذارم، فضاهای طبیعی بهترین انتخاب محسوب می‌شوند.» سفیر فنلاند با بیان اینکه تهران شهر بسیار زیبایی بوده و حیف است که آلوده و نازیبا شود، تصریح کرد: «به عنوان نمونه، متروی تهران یک گالری بزرگ هنری است و با توجه به تابلوهای نقاشی و قاب‌های عکسی که در ایستگاه‌های مترو نصب شده، هنگام راه رفتن در این ایستگاه‌ها، انگار در یک گالری هنری زیرزمینی قدم می‌زنیم.» "کمراینن" با اشاره به این‌ که متروی تهران یکی از امن ‌ترین متروهای دنیاست و از سیستمی کاربردی، تمیز، ساکت و آرام برخوردار است، اظهار کرد: «مهم‌تر از آن، قطارهای متروی تهران دقیق و منظم هستند و سر وقت حرکت می‌کنند.»   وی با بیان این ‌که تهران، دو سه برابر کل فنلاند جمعیت دارد، تصریح کرد: «با گذشت زمان، نظرم در مورد تهران کاملاً تغییر کرده و به نظرم مدیریت شهری در تهران کاملاً سازماندهی شده عمل می‌کند، سیستم جمع‌آوری زباله آن کاربردی است، مردم آن از نظر فرهنگی در سطح بالایی قرار دارند و در یک کلمه زندگی در تهران برای من سرشار از شگفتی است.»   سفیر نروژ "یتس پتر شمپرود" سفیر وقت نروژ در تهران حین بازدید از پارک آب و آتش گفت: «یک سال است که در تهران سکونت دارم. شیراز، اصفهان و تبریز را دیده ام، هر کدام زیبایی های خاص خود را دارد و تمام شهر های ایران زیبا است، اما پایتخت بزرگ و فوق العاد است.» سفیر سوئد "پیتر تیلر" سفیر وقت سوئد در ایران اظهار کرد: «من اصلا تصور نمی کردم در تهران چنین مکان هایی وجود دارد. فکر می کنم مردم به وجود چنین مکان هایی نیاز دارند.» وی در مورد باغ پرندگان نیز گفت: «باغ پرندگان باغ بزرگ و زیبایی است و من از دیدن پارک های تهران و زیبایی هایشان تحت تاثیر قرار گرفتم.» سفیر ژاپن "کوجی هانه دا" سفیر ژاپن از باغ پرندگان به عنوان بهشت پرندگان در تهران نام برد و گفت: «اصلا فکر نمی کردم در تهران چنین مکانی برای پرندگان ساخته شده است و وجود این مکان در پایتخت قطعا موجب رضایت شهروندان می شود.» سفیر بلژیک "دل مرمول" سفیر وقت بلژیک در ایران با زیبا خواندن کلان شهر تهران و بی نظیر بودن پارک پرندگان، تصریح کرد: «مشکل آلودگی هوای تهران مانند دیگر کلان شهر های دنیا وجود دارد که در حال حاضر تا حدی حل شده است. همچنین مشکل ترافیک و حمل و نقل شهری نیز وجود دارد هر چند مترو و اتوبوس های خاصی در شهر وجود دارند که خوب کار می کنند اما هنوز هم باید کار بیشتری در این حوزه انجام شود و باید سازمان یافته تر عمل کرد. البته توجه خاصی به احداث پارک ها و باغ های قدیمی صورت گرفته که این امر می تواند بهترین راه برای حفظ شهر از آلودگی باشد و امیدوارم تمامی قسمت های باستانی و قدیمی شهر حفظ شود زیرا من در شهری زندگی می کنم که در آن برج ها جایگزین بافت های قدیمی شده اند. سفیر بلژیک در ادامه با بیان اینکه من 40 سال پیش در تهران بوده ام و نسبت به آن سال ها تهران پیشرفت های زیادی کرده و با توسعه شهر تعداد ماشین ها نیز افزایش یافته و به دنبال آن آلودگی هوا نیز پدیدی آمده است، گفت: «متاسفانه شهر توسعه یافته اما موضوع حمل و نقل عمومی در تهران توسعه نیافته است که این مشکل اغلب کلان شهرهای دنیا است.» سفیر لبنان "فادی حاج علی" سفیر وقت لبنان در ایران، تهران را شهری بزرگ و خوب دانسته و از موفقیت پروژه های شهری سخن گفت و تاکید کرد: «من مترو تهران را از نزدیک مشاهده کردم . کار خوب و قوی صورت گرفته. به نظر من متروی تهران عالی است. کار بزرگراه سازی نیز بی نظیر بوده و به طور کل باید اذعان داشت که در تهران پروژه های بزرگی در حال اجرا است. این اولین باری است که به تهران سفر کرده ام. تهران از لحاظ زیبایی شهری قابل توجه بوده و من فکر می کنم در تهران گام های عظمیمی برای ارتقا کشور، فرهنگ و رفاه مردم برداشته شده و برای تهران آینده روشنی وجود دارد.» سفیر چین "یوهونگ یانگ" سفیر وقت چین، تهران را شهری بزرگ، جذاب و امن توصیف کرد و گفت: «باغ پرندگان بسیار زیبا و جذاب است.» سفیر رومانی "کریستان تئو دورسکو" سفیر وقت رومانی هم که به زبان فارسی صحبت می کرد و شیفته فرهنگ ایرانی بود با بیان اینکه باغ پرندگان باغی بسیار زیبا است، گفت: «من سه بار به تهران آمدم و این بار ماموریت من 6 سال به طول انجامیده که باید اذعان کنم در این مدت هر بار به تهران سفر کردم گویی به شهر جدیدی آمده ام . هر بار شهر تهران سر سبز تر از سال قبل و لذت بخش تر شده است.» سفیر پرتغال "ماریو داماش نونس" سفیر پرتغال با تاکید اینکه حفظ فضاهای قدیمی شهر بسیار اهمیت دارد، گفت: «باغ ایرانی بسیار زیبا است و نوستالژی تهران قدیم را در ذهن ها متبادر می سازد. حفظ باغ های ایرانی که معماری ایرانیان را به خوبی در دوره های مختلف نشان می دهد در تهران با فضای منحصر به فردی که دارد به نحو مطلوب اجرا شده است.» کاردار سفارتخانه استرالیا در تهران "آندره سیتو" کاردار سفارتخانه استرالیا در تهران نیز حین بازدید از پارک آب و آتش اظهار کرد: «تهران هم مانند دیگر شهرهای بزرگ دنیا با مشکل ترافیک رو به رو است اما در عین حال یکی از صفات آن سر سبزی است. اصلا فکر نمی کردم تهران تا این اندازه زیبا باشد و پارک های آن چنین زیبا طراحی شوند. من بارها از اتوبان شهید بابایی عبور کردم اما هرگز باور نمی کردم در بخشی از این اتوبان قسمتی قرار دارد که مربوط به ورودی باغ پرندگان باشد. باغ پرندگان در واقع بهشت کوچکی است که در این مکان قرار گرفته است و به طور کلی باید اذعان داشت که تهران این شهر زیبا و بزرگ به خوبی توسعه یافته است.» دبیر اول سفارت مالزی در ایران "روسلان به چه احمد" دبیر اول سفارت مالزی در ایران نیز که به همراه همسرش از پروژه های شهری تهران دیدن می کرد، گفت: «تهران به خوبی توسعه یافته و هر چیزی در جای خودش قرار گرفته است.سیاست های مربوط به شهر خوب اعمال شده و مکان های دیدنی تهران بسیارند. با دیدن مکان های تفرجگاهی از دیدن تهران بسیار لذت می برم. من به تازگی به تهران آمدم اما مشهود است که دراین شهر پروژه های خوبی در حال اجرا است.» سفیر اسلوکی "یان بوری"، سفیر وقت اسلوکی در ایران با بیان این که تهران شهری زیبا و توسعه یافته است، گفت: «یکی از مشکلات مهم تهران آلودگی هوا و بحث ترافیک بوده که باید در این زمینه تمهیدات لازم به انجام رسد هر چند این مشکل تمام کلان شهرهای دنیا است و به غیر از این مشکل، تهران شهر زیبا و جذابی است.» وی با بیان این که احداث باغ ایرانی با حفظ معماری قدیمی اقدامی بسیار مناسب بوده که خوشبختانه در تهران به انجا رسیده است گفت: «من از دیدن باغ ایرانی بسیار متاثر شدم. این باغ بسیار زیبا و جالب توجه است.» سفرای لیبی و دانمارک سفیر لیبی هم که به همراه خانواده اش از پارک آب و آتش دیدن می کرد، شهر تهران را شهری زیبا و توسعه یافته معرفی کرد و سفیر دانمارک نیز تهران را شهری بزرگ، زیبا با مردمی مهربان توصیف کرد و گفت: «تهران از لحاظ ساخت بزرگراه ها پیشرفت خوبی داشته است.» سفیر سومالی "خلیف کدیه موسی"، سفیر وقت سومالی نیز که به همراه همسر و چهار فرزندش در پارک آب و آتش حضور داشت در مورد شهر تهران گفت: «تهران شهر بزرگ و زیبایی است که طی سال های اخیر گویی لباس جدیدی به تن کرده که این لباس همان طبیعت زیبا و سر سبز آن است. همانطور که ملاحظه می کنیم حاشیه تمام بزرگراه های تهران سر سبز بوده و در این شهر پارک های بسیار زیبایی ساخته شده است که حضور در آن ها بسیار لذت بخش است. طی 35 سال گذشته من در بسیاری از شهرهای آفریقایی و عربی بوده ام و اکنون آخرین ماموریت خود را در تهران سپری می کنم. فکر می کنم تهران به علت داشتن باغ ها و گل های زیبا مشهور شده و من در این سه سالی که در تهران هستم مشاهده می کنم که تهران در حال جذاب تر شدن است و مسئولان شهری در حال بازسازی مکان ها و مناطق شهر برای جذب توریست ها هستند.تهران شهر تمدن یافته ای است و خیلی سریع در حال پیشرفت است. من تهران را بسیار دوست می دارم و طی این مدت که ساکن این شهر زیبا هستم هر روز شاهد ساخت و سازهای جدید در مورد پارک ها، پیاده روسازی ها و خیابان ها هستم و به طور کلی باید اذعان داشت که این روند، روندی مطلوب است.» سفیر سیرالئون دکتر "محمد بی فوفانا"، سفیر وقت سیر الئون گفت: «دو سال است که در تهران زندگی می کنم و علی رغم مشکل ترافیکی، تهران شهری زیبا است و از لحاظ اجرای پروژه های شهری، کاری بسیار مناسب به انجام رسیده. به طور کلی باید اذعان داشت که تهران در این سال های اخیر بسیار زیبا شده و توسعه یافته است.» وی با بیان اینکه دعوت از سفرا برای بازدید از این پروژه های شهری کاری بسیار مطلوب بوده که موجب پیشرفت در کارها می شود، افزود: «امیدوارم خداوند، تهران، ایران و امت اسلامی را در پناه خود نگه دارد.» سفیر کومور "احمد عبدالله احمد مواتن" سفیر وقت کومور نیز به مشابهت کلمات فارسی و زبان خود اشاره کرد، گفت: قبل از آمدن به ایران اصلا تصور نمی کردم که تهران تا این اندازه زیبا و جذاب باشد. تمام خدمات در تهران قابل دسترس بوده و پروژه های شهری از جمله برج میلاد بی نظیر است. من شیراز و تبریز را از نزدیک دیده ام این شهر ها نیز زیبا هستند اما تهران متفاوت بوده و به عنوان یک پایتخت، شهر بسیار زیبا و توسعه یافته ای است.» وی در مورد باغ پرندگان نیز اظهار کرد: «از دیدن این باغ بسیار لذت بردم و از اینکه توانستم تمامی پرندگان این کشور را در این باغ زیبا ببینم بسیار خوشحالم.»   رایزن کوبا "پدرو گومز لاریناگا" رایزن کوبا نیز حین بازدید از باغ پرندگان گفت: «تهران شهر بزرگ و توسعه یافته ای است و از نظر ساخت و سازها و احداث ساختمان های بزرگ پیشرفته است. برج میلاد نیز پروژه خوبی است. تهران شهر پیشرفته ای است و من عاشق چنین مکان هایی همچون باغ پرندگان هستم.» سفیر قبرس "آندریاس ایگناتیو" سفیر قبرس نیز در مورد توسعه شهر تهران اظهار کرد: «مشاهده می کنیم که تاسیسات و پروژه های جدید بسیاری در تهران در حال اجرا هستند و این شهر در مقایسه با دیگر شهر های بزرگ دنیا ، متفاوت است. شما می توانید ترکیب تکنولوژی مدرن با قسمت های قدیمی شهر را مشاهده کنید.به طور کلی باید اذعان داشت که پیشرفت های زیادی در تهران در حال تحقق است.» سفیر تاجیکستان "دولتعلی حاتم اف" سفیر تاجیکستان نیز اظهار کرد: «ساخت بوستانی با نام نوروز نشان می دهد که توجه تنها به توسعه عمرانی شهر نبوده بلکه فرهنگ و تمدن ایرانی نیز مورد توجه قرار دارد.» سفیر افغانستان نصیر احمدنور، سفیر وقت افغانستان گفت: «اجرای پروژه های شهری در تهران به معنای پیشرفت پایتخت است و اجرای پروژه های اینچنینی می تواند الگویی برای دیگر شهر ها قرار گیرد.» وی با اشاره به احداث بوستان نوروز، گفت: «بوستان نوروز نماد دیپلماسی فرهنگی تهران در خاورمیانه به شمار می رود.» سفیر بولیوی "خورخه رودلفو سیراندا لوئیساگا" سفیر بولیوی نیز اظهار کرد: «من تهران را بسیار دوست دارم چرا که این شهر بزرگ و دوست داشتنی است. باغ پرندگان آنچنان زیباست که باید از کشور خود یک کارناوال راه انداخته و به ایران بیاورم تا این مکان زیبا را هموطنان من نیز از نزدیک مشاهده کنند.» وی با بیان اینکه من شیراز، اصفهان و ابیانه را از نزدیک مشاهده کردم ، تصریح کرد: «اما مشخص است که پایتخت بزرگ و زیبا تر است .هر چند تخت جمشید در شیراز بی نظیر بوده، اصفهان با آن معماری های زیبا بسیار دلنواز است و ابیانه شهر کوچک و بسیار زیبا با معماری ایرانی لذت بخش است . دو سال است که در تهران به سر می برم و همچنان از دیدن بخش های مختلف تهران و مکان های تفرجگاهی این شهر لذت می برم.» 

20 خرداد ماه سال 1394، محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران در جمع تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه‌ تهران سخنانی را درباره عملکرد دولت یازدهم بیان کرد. وی با انتقاد از برخی رویکردهای دولت یازدهم گفت: «از امام(ره) یاد گرفتیم دستمان را روی زانوی خودمان بگذاریم و بلند شویم. درست است که تحریم‌ها اقتصادمان را تحت فشار قرار داده ولی این فقط به خاطر تحریم‌ها نیست. بی‌برنامگی و ضعف مدیریت در این دولت و دولت پیشین از تحریم‌ها هم مؤثرتر است. آمریکا نباید احساس کند که ما وابسته به تصمیم و اراده او هستیم. انقلاب و جنگ ثابت کرده که ما وابسته به هیچ‌کس نیستیم.» از دوران "بگم بگم"، تا دوران "تقصیر دولت قبلی‌ بود" قالیباف در این دیدار با اشاره به گسترش سیاست‌زدگی در کشور اظهار داشت: «بعضی دلشان می‌خواهد همه‌چیز را دوقطبی کنند. باور کنیم مسائل اصلی کشور دوقطبی نیست. آن‌چنان‌ که در زمان انتخابات مسائل کلان نظام را دوقطبی کردند و کاش نمی‌کردند. نباید دوران "بگم بگم" به دوران "تقصیر قبلی‌ها بود" تبدیل شود.» محمد باقر قالیباف ترکیب "هوشمندی مدیریتی" و "وحدت ملی" را رمز عبور کشور از شرایط حساس دانست و تاكید كرد: «معتقدم با در پیش گرفتن یک راهبرد صحیح اقتصادی، رسانه‌ای و منطقه‌ای، دولت می‌توانست به یکی از بهترین توافق‌های تاریخ ایران دست یابد اما متأسفانه رویکرد مدیریتی دولت در 2 سال گذشته شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌زده که جامعه حس می‌کند انرژی مسئولان به‌جای حل مشکلات آنها صرف مسئله‌سازی‌هایی می‌شود که هدف از آن وابسته کردن کشور به مذاکرات هسته‌ای و گریزناپذیر نشان دادن توافق به هر قیمت است. گویی هدف دولت برای دستیابی به توافق، رفع تحریم‌ها نیست بلکه جلب آرای سیاسی برای پیروزی در انتخابات آتی است.» نحوه مدیریت اقتصادی دولت مذاکره‌کنندگان را تضعیف می کند وی همچنین یادآور شد: «ما باید تاریخ را آینه عبرت خود کنیم؛ تاریخی که به ما می‌گوید گره زدن همه امور کشور به راضی کردن بیگانگان نتیجه‌ای جز سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق نداشت. اگر اقتصاد مبتنی بر توان داخلی در دولت دکتر مصدق عملیاتی شده بود و نگاه به خارج از مرزها در کشور حاکم نمی‌شد، ریزش نیروهای اجتماعی به آن حد نمی‌رسید که کودتای انگلیسی علیه دولت ملی موفق شود. تردیدی در این نیست که قدرت دفاعی و اقتصادی کشور امکان چانه‌زنی و دستیابی به توافقی باعزت را افزایش می‌دهد و امروز تأسف‌انگیز است که دولت با دست خود، خود را در میز مذاکرات خلع سلاح کرده است. بیشتر از مخالفان و منتقدان، این نحوه مدیریت اقتصادی در داخل کشور است که مذاکره‌کنندگان را تضعیف می‌کند.» 

18 اردیبهشت سال 1393، محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران در سومین همایش پیشکسوتان جهاد و شهادت روحانیون رزمنده تهران بزرگ، که به همت نمایندگی ولی فقیه در سپاه محمد رسول الله (ص) در تالار خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شده بود در خصوص مذاکرات ایران و گروه 1+5، و برخی انتقادات مطرح شده پیرامون این مسئله اظهار داشت: «... من باور قلبی خودم را پیرامون این مساله مهم عرض می‌کنم. البته شاید در گذشته و به عنوان یک خادم مردم در شهرداری تهران، در محافل و سخنرانی‌ها کم‌تر به موضوعاتی از این جنس پرداخته‌ام، اما امروز احساس کردم که وظیفه دارم درک خودم را صادقانه خدمت شما عرض کنم، هر چند که ممکن است اشکالی هم بر آن وجود داشته باشد. مقام معظم رهبری اداره کننده اصلی پرونده هسته ای هستند پرونده هسته‌ای یکی از مهم‌ترین پرونده‌های سیاست خارجی در تاریخ ایران است و حتما آیندگان در سال‌ها و قرن‌های بعد، بر این موضوع قضاوت خواهند کرد. این پرونده نیز دارای پیچیدگی‌های حقوقی بسیار و هم‌چنین بازیگران و دست‌اندرکاران متعددی است که در سطوح مختلف، چه از همسایگان ما، چه در حوزه منطقه‌یی، چه در سطح جهانی و چه قدرت‌های بزرگ همه در این موضوع ایفای نقش می‌کنند. این میدان مبارزه‌ای است که ملت، انقلاب و نظام اسلامی با این پرونده روبه‌رو است. اولین نکته‌ای که به نظر می‌رسد همه باید به آن توجه داشته باشیم، آن است که مقام معظم رهبری بر این پرونده مهم، نظارت دقیق و عمیق دارند و در حقیقت اداره کننده اصلی موضوع هستند. بدون شک ایشان خط قرمزهایی که باید رعایت شود را از هر کسی و در هر جایگاهی مطالبه خواهند کرد. اعتقاد راسخ ما بر این است که ایشان به هیچ‌کس اجازه نخواهند داد که عزت ملت ایران و نظام اسلامی را خدشه‌دار کرده و بر سر این مسایل با هیچ چیز، هیچ کس و هیچ دولتی معامله نمی‌کنند و در فرهنگ تشیع و نظام ولایی نیز چنین چیزی وجود ندارد. بنابراین مهم است که باور کنیم و کاملا بپذیریم که این پرونده، این گونه اداره می‌شود. از آن طرف و در کنار چنین سیاست و استراتژی مشخص و روشنی، وقتی به گذشته نگاه می‌کنیم شاهد هستیم که دولت‌های مختلف با این موضوع واحد، رفتارهای متفاوتی از خودشان نشان داده‌اند و بعضا این رفتارها با یکدیگر متضاد هم بوده است. طبیعتا یکی از این رفتارها در این مقطع از زمان اتفاق می‌افتد و ما می‌بینیم که مقام معظم رهبری با صراحت تمام در بیانات خود از تیم اعزامی حمایت کرده و می‌فرمایند که تیم مذاکره کننده بچه‌های انقلاب و بچه‌های خود ما هستند. اگر این موضوع را مستقیم از امام خود می‌شنویم، باید بدانیم که نباید این تیم را تضعیف کنیم. نباید قلمی بر صفحه کاغذی و بیانی بر زبانی جاری شود تا بر اثر این بیان و قلم، آن ها در جایی که امروز صحنه مقابله است، احساس ضعف کنند. نباید از عناوین و القابی استفاده کنیم که تیم مذاکره کننده را تضعیف کند نباید از عناوین و القابی استفاده کنیم که تیم مذاکره کننده را تضعیف کند. البته نقد در هر شرایطی حق جامعه و افراد است و آن ها باید بتوانند نقد کنند، اما باید بدانیم که نقدی اثرگذار و پایدار است و می‌تواند سازنده باشد که این اصل را رعایت کند و آن اصل نیز در صداقت و نیت نقدکننده است. البته این مساله نه در موضوع هسته‌ای بلکه در هر موضوع نقدی وجود دارد و اگر صداقت و نیت خالص در آن نقد نباشد، آن نقد دیگر نقد ارزشمندی نیست. چرا این نکته را با این صراحت بیان کردم؟ از این جهت که ما نباید در موضوعات مهم و حیاتی که سرنوشت جامعه اسلامی در گرو آن است، به گونه‌ای رفتار کنیم که جامعه اسلامی را در این زمینه دو قطبی کنیم. این امر امنیت ملی، اقتدار ماست و مولفه‌های قدرت را به خطر می‌اندازد که تبعات آن به نظام، ملت و کشور اسلامی ما آسیب خواهد رساند. باید توجه داشت منافع این مساله برای اشخاص، افراد، گروه‌ها و دولت‌ها نیست بلکه این موارد کیان نظام اسلامی است. همه ما باید بدانیم – و تیم مذاکره کننده ما نیز حتما می‌داند – که مذاکره یک فرایند دو طرفه است و نباید انتظار داشت که بتوانند در یک فرآیند دو طرفه، همه خواسته‌های ما را به طرف مقابل بقبولانند. نمی‌شود همه مطالبات تامین شود، مخصوصا این که ما با مستکبران و آمریکای جهان‌خواری طرف هستیم که در تاریخ زندگی خودش از روزی که به قدرت رسیده، نشان داده که همیشه با این ملت و به ویژه با انقلاب اسلامی سرستیز دارد. مذاکره منهای مبارزه به معنای ذلت است محمد باقر قالیباف در تاریخ  7 اسفند سال 1393، در یادواره شهدای فاطمیون خیبر و سرداران شهید ابوالفضل رفیعی و رمضانعلی عامل در مشهد در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: «امروز راه مذاکره از مبارزه می گذرد و مذاکره منهای مبارزه به معنای ذلت است. باید آرمانهای انقلاب اسلامی و منش مبارزه با استکبار در مذاکرات هسته ای حاکم باشد. «...به رغم خواست و ترفندهای مختلف دشمنان و اعمال نفوذ آمریکا و کشورهای مستکبر در جهان و درگیری های سیاسی، امروز ایران حضور تاثیرگذار در منطقه دارد و هیچ اقدام موثری در سطح بین المللی بدون حضور ایران قابل حل نیست.» گره زدن همه امور کشور به مذاکرات یک خطای استراتژیک است 21  اسفند ساال 1393 محمد باقر قالیباف در بخشی از گفتگوی خود با ویژه نامه نوروزی خراسان نیوز، (شماره 18930) گریزی می زند به مذاکرات هسته ای و تاکید دارد که نگاه برای ساخت کشور باید نگاه به درون باشد و از همین منظر معتقد است: «...نقش آقایان طیب نیا، نعمت زاده، سیف، ربیعی و ... در مذاکرات هسته ای، کمتر از نقش آقای ظریف نیست. تیم مذاکره وقتی می تواند نتیجه خوبی به دست بیاورد که عقبه او، قدرت و صلابتِ حاصل از تلاش تیم اقتصادی و سیاسی داخلی باشد. آقای ظریف هر چقدر هم که توانمند باشد، کل پاریس را هم که با آقای کری قدم بزند، از موضع ضعف نمی تواند گل دیپلماتیک بزند. باید باور کنیم که زمین بازی مذاکره، ژنو و وین نیست، پالایشگاه ها و شهرک های صنعتی و نیروگاه ها و ... ماست. مذاکرات مهم است اما گره زدن همه امور کشور به آن یک خطای استراتژیک است. ما الان مذاکرات را تبدیل کرده ایم به استادیوم آزادی؛ خیل کثیری از استعدادها و توانایی های این سرزمین را که می توانند در برد تیم نقش داشته باشند به تماشاچی صرف تبدیل کرده ایم که یا کف و سوت بزند و یا فحش بدهد و گریه کند. بدتر از این، بسیاری از مدیران کشور هم به تماشاچیان جایگاه ویژه تبدیل شده اند! مذاکره از دست دادن استقلال و پذیرفتن سلطه بیگانه نیست از طرف دیگر هم نباید این طور تصور بشود که هر نوع مذاکره و تعاملی با دنیا مذموم است. ما حرفمان حق است، از گفتن حق و ایستادن پای آن و تعامل با دنیا برای استیفای آن نباید هراسید. برخی گمان می کنند که پس زدن همه مناسبات پذیرفته شده و قواعد تعامل در سطح بین المللی، انقلابی گری است؛ این طور نیست. قبلاً هم این مطلب را عرض کرده ام که انقلابی گری به معنای تجربه ستیزی و قاعده ستیزی نیست. انقلابی گری به معنای انزواطلبی و قطع ارتباط با عالم نیست. بر اساس قواعد مسلم حقوق بین الملل، ما حقوقی داریم که باید برای استیفای آن تلاش کنیم و این تلاش در شرایط فعلی نیازمند حضور پررنگ دیپلماتیک است. البته منظورم همه تلاش های دیپلماتیک است، نه تنها مذاکره با 1+5. تفکری که از حضور در مذاکره می ترسد، چطور می تواند کشور را اداره کند؟ نگاه ما باید اصالتاً به درون و توانایی های خودمان باشد. ما نه باید دلداده مذاکره باشیم و نه دل نگران آن. یعنی نه با استیصال و از سر ضعف به مذاکره برویم و این طور فرض کنیم که همه هستی و آینده ما در گرو نتیجه مذاکرات است و نه باید اینطور فرض کنیم که مذاکره یعنی از دست دادن استقلال و پذیرفتن سلطه بیگانه.» اظهارات قالیباف پس از تفاهم نامه هسته ای لوزان در پی تفاهم هسته‌ای كه در تاریخ 13 فروردین سال 1394 در لوزان سوئیس شكل گرفت، بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبكه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. اصلاح طلبان و مدافعان دولت تفاهم هسته‌ای لوزان را نتیجه تدبیر دولت دانسته و از تفاهم لوزان به‌عنوان یک گام روبه‌جلو در روند مذاکرات نام‌بردند و این توافق را به عنوان یک پیروزی بزرگ برای ایران قلمداد کردند. در مقابل منتقدان نیز به نقد بندهای اصلی توافقنامه پرداختند و انتقادهایی را از توافقات حاصل شده بیان کردند. 15 فروردین ماه سال 139، محمدباقر قالیباف شهردار تهران در سرمقاله روزنامه همشهری نوشت: «...بنده به سهم خودم از تلاش شبانه روزی تیم مذاكره‌كننده هسته‌ای كه حقا و انصافا هرچه در توان داشتند به‌كار بردند تا نتیجه مطلوبی برای ملت ایران به‌دست آورند، تشكر می‌كنم و در عین حال چند نكته را در این رابطه با مردم عزیز در میان می‌گذارم. توقعات بیجا داشتن از یك مذاكره در این سطح به دور از منطق و عقل است 1- قطعا اتحاد در حمایت از تیم مذكره‌كننده هسته‌ای مانند پشتیبانی از سربازان عرصه نبرد با دشمن ضروری است. نباید پشت تیم مذاكره‌كننده را خالی كنیم این كار مثل آن است كه وسط صحنه نبرد به‌دلیل اختلاف سلیقه و درگیری‌های قبلی شخصی و گروهی با سربازان، نبرد آنها را زیر سؤال ببریم. دل نگرانی از جزئیات تفاهم شده قابل پذیرش است اما توقعات بیجا داشتن از یك مذاكره در این سطح به دور از منطق و عقل است. قاعدتا منطق مذاكره منطق دادوستد است و البته توازن این دادوستد اهمیت دارد اما برخی به‌گونه‌ای اظهارنظر می‌كنند كه گویا قرار است در مذاكره فقط حرف ما به كرسی بنشیند! از سوی دیگر اگر معتقد باشیم هر توافقی خوب نیست و این عبارت را صحیح ندانیم كه توافق بد بهتر از توافق نكردن است همچنان‌كه اوباما و آمریكایی‌ها به این موضوع اشاره كردند بنابراین به صرف اعلام توافق هم نباید اظهار شادی و شعف كنیم تا زمانی كه جزئیات آن كامل و شفاف ارائه نشده است. اما به یقین آنچه در بیانیه مشترك آمده اگر برداشت لغو یكباره تحریم‌ها در ازای اقدامات ایران صحیح باشد باید امیدوار بود كه در تدوین نهایی توافق و طرح جزئیات نیز به همین منوال پیش برود. قطعا ما بین بیانیه كاخ سفید و سخنان وزیر امورخارجه كشورمان باید به نماینده دیپلماسی كشورمان اعتماد كنیم و امیدوار باشیم كه چارچوبی كه او طرح می‌كند در روند مذاكرات سه‌ماه آینده به ثمر بنشیند. تحلیل مذاكرات هسته‌ای از عینك منافع گروهی و جناحی بزرگ ‌ترین خیانت به آرمان‌های انقلاب است 2- موضوع مذاكرات هسته‌ای یك موضوع ملی و فراجناحی است و تحلیل و موضع‌گیری درباره آن از عینك منافع و مصالح گروهی و جناحی بزرگ‌ترین خیانت به آرمان‌های انقلاب و آینده این ملت و سرزمین است. برای استقلال و رشد و شكوفایی این كشور خون‌های زیادی ریخته شده و سربازان وسرداران بسیاری جانشان را كف دست گرفته و از حیثیت و شرف این ملت و انقلاب دفاع كرده و می‌كنند. نفوذ و اقتدار فعلی ما در منطقه محصول همین جانفشانی‌ها و مجاهدت‌هاست. چه خیانت بزرگی است كه در وانفسای نبرد منطقه‌ای و هسته‌ای عده‌ای به‌دنبال آن باشند كه از این نمد كلاهی برای خودشان ببافند كه قطعا این خیانت به مردم هرگز بخشودنی نیست. اگر پیروزی در كار هست همه ملت پیروزند و اگر تنگنایی وجود دارد همه باید مشاركت كنند تا مملكت از این تنگنا خارج شود. درایت و تدبیر رهبری در انتخاب عنوان سال از این روست كه هم دولت و هم ملت باید همدل و همزبان باشند تا مبادا گرفتاری در گرداب تفرقه و كسب منافع و مصالح سیاسی و جناحی به كشتی نظام و كشور صدمه بزند. رشد و پیشرفت كشور به مدیریت منابع بر می‌گردد نه گره مذاكرات 3- بدون شك یگانه مسیر موفقیت و پیشرفت كشور درون مرزهای این سرزمین است. سرنوشت ما و چشم‌انداز بلندمدت این مرزو بوم را نه ژنو مشخص می‌كند نه وین نه لوزان و نه هیچ جای دیگر. نه اوباما مشخص می‌كند نه كری و نه هیچ‌كس دیگر. آینده این مملكت در دستان خود ماست به فرهنگ كار ما وابسته است، راز پیشرفت در مناطق جغرافیایی مستعد كشاورزی است، در صنایع گوناگون نهفته است، در اقیانوس سرمایه‌های فكری موج می‌زند كه به‌عنوان نمونه در حوزه فناوری خاك می‌خورد. سرنوشت این كشور را من و شما رقم می‌زنیم، جوانان خوش فكر و با انگیزه و تحصیل كرده رقم می‌زنند. اقتصاد این كشور را باید از درون مقاوم و مستحكم كرد. قطع وابستگی به نفت و خام‌فروشی منابع غنی این كشور تلاش و همت می‌خواهد، روحیه جهادی می‌خواهد تا گردنه‌های سخت را طی كند. لوزان هرچقدر هم كه شادی بیاورد آینده ما را نمی‌سازد. چرخ اقتصاد ما را برای همیشه نمی‌چرخاند. گره زدن همه امورات كشور به مذاكرات هسته‌ای اشتباه بوده و هست. تماشاچی كردن مردم، فعالان اقتصادی و به‌ویژه مسئولان رده‌های مختلف به نتایج مذاكرات آثار زیانباری دارد. همچنان‌كه نتیجه بلافصل این اتفاق مطالبه عمومی برای كاهش فوری قیمت‌ها و... خواهد بود كه دور از انتظار است و در آینده نزدیك سرخوردگی به ارمغان می‌آورد. ما در دوره دولت نهم و دهم بالاترین درآمد نفتی را داشتیم اما وضعیت اقتصادی كشور مطلوب نبود و همچنان خام‌فروشی می‌كردیم. اگر همه مراحل مذاكرات به خوبی و مطابق میل ما پیش برود دوباره می‌توانیم در مقیاس بیشتری نفت بفروشیم و دوباره اقتصاد نفتی رونق می‌گیرد. پس راه‌حل نهایی رشد و پیشرفت كشور ما به مدیریت منابع این سرزمین بر می‌گردد نه گره مذاكرات! دوقطبی کردن جامعه با ابزار مذاکرات هسته ای بزرگترین خیانت است 4- بزرگ‌ترین خیانت را كسانی مرتكب می‌شوند كه موضوع مذاكرات هسته‌ای و موضوعات مشابه را ابزاری برای دوقطبی كردن جامعه استفاده می‌كنند. كسانی كه بر این شیپور می‌دمند، قطعا خیر و صلاح این ملت و سرزمین را نمی‌خواهند و اهداف دیگری را دنبال می‌كنند و متأسفانه عده‌ای هم جاهلانه در این دام گرفتار می‌شوند و حتی در بین خانواده‌ها و دوستان نیز به یك طیف صفر و صدی گرایش پیدا می‌كنند و از روی هیجان یا چشم بسته همه‌‌چیز را نفی می‌كنند و یا چشم بسته به به و چه چه می‌كنند و در تقابل با یكدیگر قرار می‌گیرند. خسارت‌های جبران ناپذیری كه از این رهگذر نصیب ملت می‌شود بعضا جبران ناپذیر است...» تشکر اینستاگرامی قالیباف از ظریف و تیم مذاکره 23 تیر ماه سال 1394، مذاکرات ایران و 1+5 پس از 12 سال پر فراز و نشیب از آغاز مناقشه اتمی که به وضع تحریم های متعدد علیه ایران منجر شده بود به نتیجه رسید و طرفین در وین به توافق نهایی دست یافتند. ایران و 1+5 با روی کار آمدن دولت جدید در ایران مذاکرات جدیدی را برای پایان بخشیدن به پرونده هسته ای ایران آغاز کردند که در فاز نخست به توافق ژنو انجامید تا به مدت بیش از یک سال ایران برخی محدودیت ها را بپذیرد و در عوض طرفین اروپایی بخشی از دارایی های ایران را از تحریم خارج کنند. پس از اعلام این خبر محمد باقر قالیباف، شهردار وقت تهران در صفحه شخصی اینستاگرام خود ضمن تقدیر از تیم مذاکره کننده ، به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه خسته نباشید گفت. او با انتشار عکسی از خود و ظریف نوشت: "خداقوت دوست عزیز، وظیفه خود می‌دانم از تلاش‌های مجاهدانه تیم مذاکره‌کننده ایران و به خصوص دوست عزیزم جناب آقای دکترظریف تقدیر نمایم و به همه‌ آنها خسته نباشید بگویم. انشالله از امروز نیز همه در داخل کشور با کار و تلاش بتوانیم کام مردم ایران را شاد نگاه داریم." 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۵:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۵:۵۹

محمدباقر قالیباف

خلاصه زندگی نامه

محمدباقر قالیباف، دارای مدرک دکتری در رشتهٔ جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس، فرماندهٔ سابق نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که از سال 1384 و در سه دوره متوالی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع